Προς το περιεχόμενο

Πόσο να πουλήσω / αγοράσω ένα...;


caution
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr,

Η συζήτηση συνεχίζεται στο παρακάτω θέμα

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα θα ήθελα επειδή θα τρελαθώ με τις αγγελίες, θα ήθελα να μάθω πόσο αξίζει να δώσω για μια 1070?

Επειδή π.χ. βλέπω δίνουν μια στα 420 και καινούργια στα 450. Γνώμη μου είναι ότι αν δεν υπάρχει μια έκπτωση 15-25% σε μια κάρτα 3-6 μηνών δεν αξίζει, καλύτερα καινούργια. Αλλά επειδή δεν είμαι και σίγουρος για το σκεπτικό μου , ρωτάω γνώμες

Τι 25% ρε φίλε; Σιγά μην στη δώσει και τσάμπα ο άλλος. 15% κάτω από τιμή κανουριας, είναι καλό deal για 3-6 μηνών κάρτα. Οι περισσότερες έχουν και 3 χρόνια εγγύηση.
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 25,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Sheogorath

    1653

  • benign

    1235

  • LLLEFTERIS

    1217

  • spy94

    792

το pc μου...

BOX: THERMALTAKE VH8000BWS

PSU: THERMALTAKE W0101 TR2
MOBO: ASUS P5QC
CPU: ΙΝΤΕL CORE 2 QUAD CORE Q9550 
MEM: KINGSTON DDR2 4GB
GPU: ATI RADEON HD6570 ULTIMATE 1GB 
HDD: 1x WD5000AAKS 500GB
DVD/RW: 2x LG GH-22LP 

MONITOR: SAMSUNG SYNCMASTER 2233BW       ....έχει κλείσει 8 χρόνια ζωής !!!

 

φτιάχτηκε για σχεδιασμό και εκπόνηση μελετών μηχανολογικών εγκαταστάσεων αλλά ήταν λίγες οι φορές που το έκανε λόγο αλλαγής εργασίας.

τελικά η χρήση του ήταν ίντερνετ (browsing & livestreaming), ηλεκτρονικές αγορές, μουσική, φωτογραφίες, αποθήκευση διαφόρων αρχείων office, εκτύπωση βιογραφικών κ.α.

 

επίσης στο σπίτι υπάρχει ένα ipad air2 , ένας εκτυπωτής samsung ml-2160, και 2 smartphone.

 

εκτός του ότι το pc πιάνει χώρο (που τον χρειάζομαι) συμπεραίνω ότι δεν χρειάζεται για κάτι ουσιαστικό τώρα.

με το δεδομένο ότι μεγαλώνουν 2 παιδιά και κάποτε θα χρειαστούν κάποια ηλεκτρονική διευκόλυνση για εργασίες και ότι άλλο, τι με συμφέρει να κάνω;

 

 

* να τον κρατήσω και να τον αναβαθμίσω/ζω με την προοπτική να τον χρησιμοποιήσουν κάποτε τα παιδιά; αξίζει ο ''κόπος'' ή έχει μείνει πολύ πίσω από την εποχή; 1100€ είχα πληρώσει τότε!! η αναβάθμιση που βοηθάει κάποιον που δεν ψάχνετε για ταχύτητες και τέτοια; 8 χρόνια δεν άλλαξα κάτι και δεν ένιωσα ότι στερήθηκα ηλεκτρονικά πράγματα.

* να τον πουλήσω και να πάρω κάτι άλλο φορητό με 300-400€, με το οποίο θα μπορώ εγώ και τα παιδιά αργότερα να κάνουμε αυτά που κάνω με το pc τώρα; δεν θα χρειάζεται αναβάθμιση και εκεί σε 2-3 χρόνια; μήπως θα πρέπει να πουλάω και να αγοράζω συνέχεια;

* τελικά μήπως είναι πλεονεξία αφού υπάρχουν και οι παραπάνω συσκευές και μπορούν να με καλύψουν; πως θα εκτυπώνω όμως;

 

μπορείτε να με βοηθήσετε στις σκέψεις μου;

εσείς τι θα κάνατε στην θέση μου;

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πούλα τον κανα 150-200, και με λίγο παραπάνω λεφτά κάνε νέο σύστημα. Θα είναι ταχύτερο και με εγγύηση.

Ο όρος αναβάθμιση δεν υπάρχει σχεδόν. Μόνο άλλες 8GB DDR3 ram (ρώτα μας ποιές) και GPU.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην τον πουλησεις.. δεν θα πιασει τιποτα.. κρατα τον εκει και οσο παει.. αφου δεν εχει κανενα θεμα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσπάθησε να τον πουλήσεις αφού μπορείς να κάνεις και αλλιώς την δουλειά σου...

Αν δεν τα καταφέρεις έχε τον για να μαθαίνουν τα παιδιά πως ειναι απο μέσα ένας υπολογιστής εγώ τα πρώτα μου βήματα στο hardware υπολογιστών τα έκανα ανοίγοντας εναν παλιό υπολογιστή του αδερφού μου που δεν τον χρειαζόταν πια.

 

 

Όσο για το πως να εκτυπώνεις έχουμε 2017 πλέον οι εκτυπωτές επικοινωνούν με τα smartphones και το ipad ακόμη και ασύρματα... πάρε έναν τέτοιο εκτυπωτή λοιπόν ή πολυμηχάνημα.

Τέλος θα πρότεινα να δώσεις κάτι για να πάρεις εναν σταθερό όταν μεγαλώσουν τα παιδιά για να μάθουν και τιποτα... πολλά παιδιά τώρα με τα smartphones μπορεί να ασχολούνται απο μικρά αλλά ειναι άσχετα με την τεχνολογία... (όπως μια γυναίκα μπορεί να οδηγεί αλλά αν ανοίξει το καπό δεν ξέρει τι βλέπει... )

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...