Προς το περιεχόμενο

Πόσο να πουλήσω / αγοράσω ένα...;


caution
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr,

Η συζήτηση συνεχίζεται στο παρακάτω θέμα

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κοιτα ξεχωριστα ελεγα 10 cpu ,25 ram και 25-35 μητρικη. Δηλαδη και 50 δινονται ολα μαζι μωρε...

 

Μάλιστα. Να βάλω και το μούφοτροφοδοτικό που έχω (Force 600W) και να τα δώσω όλα ένα 70άρι μπορώ να ελπίζω? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 25,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Sheogorath

    1653

  • benign

    1235

  • LLLEFTERIS

    1217

  • spy94

    792

Ποσο να δωσω ένα

 

Lenovo G40-30

 

14 αρι

Intel celeron

2 gb Ddr3 ram

500 gb hdd

 

ειναι στο κουτί του με αποδειξη αγοράς

ελαχιστα δουλεμένο

η μπαταρία του έχει φορτηστει 2 φορές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα θα μπορούσατε να με βοηθήσετε με το παρακάτω? έχω αγγελία για το HP 600-1140gr all in one αλλά δε βλέπω ανταπόκριση.

Σκέφτομαι να το κάνω 330 συζητίσημη να φύγει γιατι δε το χρησιμοποιώ, κάποια γνώμη γιατι δε ξέρω ποιά είναι τα λογικά πλαίσια 

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να θέσουμε το θέμα πρακτικά, ένας υπολογιστής οκταετίας τη σήμερον ημέρα είναι απλά σκουπίδια. Δεν κάνει πλέον ούτε για browsing. Ο Chrome δεν αναβαθμίζεται, το antivirus δεν αναβαθμίζεται, το λειτουργικό, το οποίο είναι λογικά τα windows vista σέρνεται. Δεν μπορείς να τρέξεις ούτε απλά προγράμματα, δεν μπορείς να αντιγράψεις εύκολα αρχεία, για να σου "δει" τα φλασάκια περιμένεις 3 λεπτά, για να καταλάβει τις εντολές σου περιμένεις άλλα τόσα. Με απλά λόγια πολεμάς συνεχώς με την υπομονή σου. Αν δεις την τεχνολογία σαν επένδυση, είναι σαν να βλέπεις το πολυνέρι Γρεβενών για ιδανικές καλοκαιρινές διακοπές. Αγοράζεις νέα τεχνολογία για να γουστάρεις και να απολαύσεις δυο - τρία χρόνια τις νέες αρετές των επιστημονικών ανακαλύψεων, τις υπέροχες εφαρμογές, τις νέες οθόνες, την ποιότητα κατασκευής, τον μοντέρνο σχεδιασμό κτλ. Και μετά από 2-3 χρόνια είσαι και πάλι πίσω. Αν δεν θες να χάσεις πολλά χρήματα, όπως ανέφερε κι ένας φίλος παραπάνω, πουλάς στην σωστή στιγμή και βάζοντας άλλα τόσα ξανα-αγοράζεις κάτι σύγχρονο. Τα 1100€ που πλήρωσες το 2008 για τον υπολογιστή σου, σήμερα έχουν γίνει 0€, το 2011 όμως θα ήταν ίσως ένα πεντακοσάρικο. 

Αν θες να αγοράσεις κάτι για τα παιδιά σου, περίμενε μέχρι να φτάσουν 4η δημοτικού, γιατί ουσιαστικά τότε θα χρειαστεί να γράψουν και να τυπώσουν ίσως κάτι για το σχολείο. Αν θες να πάρεις κάτι καλύτερο από αυτό που έχεις, σκέψου ότι αγοράζοντας ακόμα κι ένα laptop Quest με 180€ θα έχεις αναβαθμιστεί και θα κάνεις όλες τις δουλειές σου πολύ ευκολότερα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικολογίες άνευ ουσίας δεν είναι τόσο απλό να πείς 6-8 ετών το πετάω γιατί πάλιωσε ούτε μάξιμουμ στα 3 χρόνια το πετάς, τα πάντα πάνε ανάλογα με την χρήση που κάνεις, την γνώση και το πόσο παρακολουθείς τις εξελίξεις στο hardware κλπ.

Ξέρεις τι party κάνει ένας westmere xeon 7 ετών σε Χ58 σε οτιδήποτε έχει η amd σήμερα και singe και μulti, όπως και σε intel μέχρι και ivy........

Aπο την άλλη άν είχες φτιάξει athlon X2 ή p4 το 2005, τότε με την έλευση των conroe το σύστημα ήταν αρχαίο και ας ήταν μόλις ενός έτους, 

Για να μην σου κοστίζουν οι αναβαθμίσεις πολύ και να μην έχεις μεγάλη χασούρα (μιλάμε για desktop) ο τρόπος είναι να παρακολουθείς τις εξελίξεις να έχεις επαφή με την αγορά και σε εύλογο χρονικό διάστημα να σπρώχνεις το παλαιότερο και με μικρή κατα το δυνατό διαφορά να έχεις το πιό καινούριο, έτσι είναι το σύστημα σου up to date οπότε και στην περίπτωση που θελήσεις να το πουλήσεις ολόκληρο να πάρεις ένα ποσό που σε ικανοποιεί.

Από την άλλη αν δεν το έχεις χόμπι και δεν σου αρέσει να ασχολείσαι και έχεις την απαίτηση να πάς όταν σου έρθει να το πουλήσεις ελπίζοντας να πάρεις φράγκα που σε ικανοποιούν, αυτό είναι αυταπάτη απλά δεν γίνεται.

Χασούρα έχεις έτσι και αλλιώς όπως και σε κάθε χόμπι απλά έτσι μετριάζεται ή ασχολείσαι ή πληρώνεις πολλά την επόμενη φορά που θα χρειαστείς υπολογιστή

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

LGA 775 (Q) κάνει και για casual gaming (ελαφρύ).

Aνάλογα την χρήση που το κάνεις.

Εάν πάλι θές για browsing/internet/office και τέτοια ελαφρά...

βάζεις άλλη μια 4άρα DDR3 (ρώτα πριν αγοράσεις) και μια πιο καινούρια κάρτα γραφικών (όχι απαραίτητο αλλά καλό θα είναι)...

Και έναν SSD για boot (κρατάς αυτόν που έχεις για storage).

Aν και με ελάχιστα χρήματα μπορείς να πάρεις νέα τεχνολογία με πιο πολλές προοπτικές αναβάθμισης.

ΠΧ H110+i3 (1151)+1dimm 8gb DDR4+SSD και σου μένει και ο μηχανικός δίσκος για αποθηκευτικός και μάλλον και τα dvd αν είναι sata.

120ευρώ ο i3 6100 

53ευρώ ΜSI H110 PRO-D mobo

55ευρώ kingston valueram 1dimm 8gb ddr4 @2133

τροφοδοτικό κρατάς,κουτί κρατάς,μηχανικό δίσκο κρατάς,αν θές δίνεις κανα 60ρι για ssd και έχεις ένα pc φρέσκο που πετάει.

Το παλιό το σπας κομμάτια και το δίνεις ή το δίνεις όλο όπως είναι αλλά υπολογίζεις +40 ευρώ περίπου κουτί και κανα 50ρι για τροφοδοτικό.Επιλογή σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα θα μπορούσατε να με βοηθήσετε με το παρακάτω? έχω αγγελία για το HP 600-1140gr all in one αλλά δε βλέπω ανταπόκριση.

Σκέφτομαι να το κάνω 330 συζητίσημη να φύγει γιατι δε το χρησιμοποιώ, κάποια γνώμη γιατι δε ξέρω ποιά είναι τα λογικά πλαίσια 

Ευχαριστώ

 

Ειναι καθαρα υπολογιστης γραφειου 2 σε 1. Επισης ειναι και 6 χρονων. Τα ποσα κοντα στα 300 ειναι λογικοτερα

Ποσο να δωσω ένα

 

Lenovo G40-30

 

14 αρι

Intel celeron

2 gb Ddr3 ram

500 gb hdd

 

ειναι στο κουτί του με αποδειξη αγοράς

ελαχιστα δουλεμένο

η μπαταρία του έχει φορτηστει 2 φορές

150 ευρω

i3 3220, Gigabyte μητρικη (απλη, 2dimms, usb 3.0), 8GB RAM (Corsair Vengeance 2dims)

 

Ποσο να υπολογιζω σε πωληση?

150

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

CostasGrinder, arrows, TsoliasGR & artshadows επειδή το θέμα συγχωνεύτηκε σας απαντάω.....

 

τα παιδιά είναι 8,5 (3η Δημοτικού) και 7 (1η Δημοτικού)

το λειτουργικό που εχω τώρα ειναι τα windows 7 ultimate

 

η άποψη του laptop μου ταιριάζει πιο πολύ καθώς δεν πιάνει χώρο αλλά δεν ξέρω εκεί αν αναβαθμιζεται και τι αξίζει να αναβαθμίζεις.

βέβαια υπάρχει και το επιτραπέζιο κουτί desktop...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλω να πουλήσω ένα LG G4 δερμάτινο μαύρο που το μόνο θέμα του είναι ότι έχει ένα μικρό χτύπημα σε μια γωνία που δεν φαίνεται πολύ. Πόσο λέτε να πιάσει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...