Προς το περιεχόμενο

8320 oc. Τι, πώς και γιατί?


STORM1978

Προτεινόμενες αναρτήσεις

stp ?

Single thread performance

Μπορείς να βάλεις ένα συντριβανάκι στα δεξιά της εισόδου καθώς και ένα καλαμωτό

καλαθάκι για τα άπλυτα στα αριστερά της πόρτας του μπάνιου, δεδομένου ότι η πόρτα έχει

νοτιοδυτικό προσανατολισμό. Μη ρωτήσεις ποια πόρτα. Ξέρεις.

 

on a more serious note

Έχεις ωραιότατο m/b, μια χαρά μνήμες, σου ρθε και το καινούριο τσιπάκι, κοπάνα του ένα oc να το χαρείς.

Μάνι μάνι ο 8350 στα 4,2 νόμιζω ότι έχει το ίδιο stp με τον phenom II στα 3,9 (διορθώστε με)

Όχι δεν έχει αλλά δεν πειράζει ;) Παραπάνω έχει ακόμη και c2c
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γράφτε λάθος, κάπου είχα διαβάσει κάτι τέτοιο, δεν το επαλήθευσα στα σοβαρά ποτέ,

οπότε sorry συγγνώμη για το misinformation.

Επεξ/σία από Whitefanged
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλύτερα ρίξε το ρεύμα σε μία σταθερή τιμή πχ 1.35 και ξεκίνα δοκιμές. Για αρχή, θα έβαζα 4.2 τα οποία πιστεύω θα είναι παραπάνω απο αρκετά για τo reuma.

Στη συνέχεια, ανέβαζε σιγα-σιγά το multi να δεις που θα εντοπίσεις τις πρώτες αστάθειες (στα 1.35 πάντα). Όπως σου είπα και στο άλλο thread με την ψύξη που έχεις θα εισαι άνετος μέχρι τα 1.38-1.39. Αλλα για αρχή βάλτο πιο χαμηλά.

 

Μετά κοίταξε λίγο τις γενικές ρυθμίσεις.

 

Σημ : Το λέω αυτό για να μην είσαι στο auto που ανεβοκατεβάζει όσο ρεύμα θέλει. Δεν υπάρχει λόγος να ζορίζονται οι φάσεις χωρίς λόγο/ουσία

Επεξ/σία από Scatman
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

θα δοκιμασω και θα γραψω εντυπωσεις.

 

απο ενα γρηγορο τεστ

 

οι μνημες εκτος απο την αυξηση στα 1866 δεν δεχονται καμμια αλλη αλλαγη στα τιμινγκς, ουτε 10, ουτε 9, αρα μονο κερδος ειναι τα 266Mhz αυξηση.

 

Ο επεξεργαστης λειτουργει στα 1,392 Βολτ (-0,050 βολτ δλδ) και ειδα πτωση στις θερμοκρασιες 5 βαθμους !!!! ενω του εδωσα να τρεχει στα 4,2 Ghz σταθερα !

 

Περαιτερω εντυπωσεις θα ποσταρω ξανα.

 

ΥΓ: Αυτες ειναι οι μετρησεις και τα αποτελεσματα 1,392 βολτ(πιο κατω δεν ειναι σταθερος) και 4,2 Ghz ( πιο πανω δεν ειναι σταθερος ) . ΤΕΛΕΙΑ !!!

Επεξ/σία από ASDIC
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χωρίς να θέλω να πω κακία, δεν είναι καλό τσιπ ή είναι πάρα πολύ ζορισμενο.

Όλα όσα πέρασαν από εμένα με το 1.4 μαμά δηλαδή έπαιζαν minimum 4500.

Μακάρι να μην θυμάμαι. Θα δω μπας και έχω κρατήσει κάποια μέτρηση και επιστρέφω.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν ειναι κακια, ο φιλος μου το παρηγγειλε BOX και ηρθε TRAY, αρα μπορει να ειναι και μεταχειρισμενο, αλλα τιμη πληρωσε κανονικα 150 ευρω απο το Ιταλικο αμαζον.... ασε πικρα.

 

μακαρι να ειναι μονο κακο die.....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν έχω μόνο με την Gigabyte 990XA UD3 η οποία βέβαια είχε θεματακια throttle

FX8320 4200 1.296

4400 1.346

4600 1.396

Από εκεί και πάνω δεν είχε νόημα γιατί είχα throttle (ναι ακόμη και με το μαμά ρεύμα είχε θέμα)

Το τσιπ είχε πολύ καλή συμπεριφορά έφτασε μέχρι τα 5200 με αυτή την μητρική αλλά όπως είπα δεν ήταν για benchmark, από τα 4700 και πάνω έδινε χειρότερα αποτελέσματα λόγο throttle.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1.42 για να bootάρω (στοκ) και τα μυαλά ζμπλάτσα στο μπλέντερ!!!

1,3735 o imc για να κρατήσει τις μνήμες στα 1600.

 

ΠΑΤΟΣΑΝΙΔΟ TON ΠΗΓΑ ΤΟΝ FX 3 ΧΡΟΝΙΑ.

ΔΩΣΤΕ ΠΟΝΟ!!!

 

https://www.youtube.com/watch?v=-QEb0iZ9uxc

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1.42 για να bootάρω (στοκ) και τα μυαλά ζμπλάτσα στο μπλέντερ!!!

1,3735 o imc για να κρατήσει τις μνήμες στα 1600.

 

ΠΑΤΟΣΑΝΙΔΟ TON ΠΗΓΑ ΤΟΝ FX 3 ΧΡΟΝΙΑ.

ΔΩΣΤΕ ΠΟΝΟ!!!

 

https://www.youtube.com/watch?v=-QEb0iZ9uxc

 

 

edit:

1,5 στο core για 4,7 κι άλλα τόσα στον imc για 3 χρόνια

 

edit στο edit

1.65 έκατσε για κάνα χρόνο στο core επειδή είχα ξεχάσει εκεί τις ρυθμίσεις κι έφυγα για στρατό.

 

Θυμάμαι τον τύπο που τον πούλησα που με ρώτησε αν τον έχω ξεζουμίσει.....

Του πα την αλήθεια και τον πήρε ένα 100 άρικο τέλη '15

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα 1,5 ήταν με 24/7 χρήση με 2000+ ώρες bf3 κι άλλες τόσες στο bf4 μέχρι να πάρω τον 6700

Με custom loop φυσικά, dual loop για την ακρίβεια, ο επεξεργαστής μόνος του στο κύκλωμα

με δυο-τρία ψυγεία ανάλογα το setup.

 

To 1.65 ήταν ξεχασμένο για καιρό, αλλά άντε να βαζε κάνα fb η αδερφή μου, δεν είχε απαιτητική χρήση...

Αν και τώρα που το ξανασκέφτομαι 1,65 πρέπει να είχα ξεχάσει τον 965 ΒΕ, γιατί δεν μου ταριάζουν οι ημερομηνίες :mellow:

1,6 πρέπει να είχα ξεχάσει τον 8350 για ένα διάστημα ανάμεσα σε δυο μετακομίσεις που δεν του έδινα και πολύ σημασία..

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα 1,5 ήταν με 24/7 χρήση με 2000+ ώρες bf3 κι άλλες τόσες στο bf4 μέχρι να πάρω τον 6700

Με custom loop φυσικά, dual loop για την ακρίβεια, ο επεξεργαστής μόνος του στο κύκλωμα

με δυο-τρία ψυγεία ανάλογα το setup.

 

To 1.65 ήταν ξεχασμένο για καιρό, αλλά άντε να βαζε κάνα fb η αδερφή μου, δεν είχε απαιτητική χρήση...

Αν και τώρα που το ξανασκέφτομαι 1,65 πρέπει να είχα ξεχάσει τον 965 ΒΕ, γιατί δεν μου ταριάζουν οι ημερομηνίες :mellow:

1,6 πρέπει να είχα ξεχάσει τον 8350 για ένα διάστημα ανάμεσα σε δυο μετακομίσεις που δεν του έδινα και πολύ σημασία..

Καλά που δεν ξέχασες καμία 12V μπαταρία καταλάθος!!!!

Χαχαχαχα

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως να ξέρετε βάζοντας το ψυγείο μπροστά στο κουτί είδα δραματική διαφορά στις θερμοκρασίες του επεξεργαστή.

 

Επιβεβαιώνω.
https://www.youtube.com/watch?v=xNAMxZgvves

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...