Προς το περιεχόμενο

8320 oc. Τι, πώς και γιατί?


STORM1978

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 1,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ε προφανώς αν δεν έχεις τη δυνατότητα μπροστά, φαίνεται να είναι η αμέσως καλύτερη λύση.

Μπαινει και μπροστα ανετα αλλα δε ειδα κατι το ιδιαιτερο-καλυτερο

Τις καλυτερες θερμοκρασιες της πηρα βαζοντας το επανω σε pull 2x14 και σε συνδιασμο 2Χ14 μπροστα να βαζουν !!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ παράξενο. Ειδικά σε παιχνίδια θα πρέπει να δεις τουλάχιστον 10-12C έχοντας Crossfire με 290.

Από την άλλη το Phantecs είναι ελεύθερο από πάνω οπότε η διαφορά πράγματι θα μπορούσε να είναι μικρή, αλλά όχι μηδαμινή.
Κατά τη γνώμη μου όταν θα έχεις χρόνο και διάθεση αξίζει να το μετρήσεις πιο προσεκτικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ σκέφτομαι να βάλω όρθια την Seidon 240m μπροστά στο carbide 400r αφού ξηλωσω κάπως το hdd & cd tray.

Φυσικά με την αντλία πάνω. Στην θέση της πάνω θα βάλω 2 140mm (για πείτε γνώμες ποιους).

Τι λέτε θα δω καμία διαφορά ή όχι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ σκέφτομαι να βάλω όρθια την Seidon 240m μπροστά στο carbide 400r αφού ξηλωσω κάπως το hdd & cd tray.

Φυσικά με την αντλία πάνω. Στην θέση της πάνω θα βάλω 2 140mm (για πείτε γνώμες ποιους).

Τι λέτε θα δω καμία διαφορά ή όχι?

Εννοείς εδώ μπροστά;

Αυτό λέμε. Η διαφορά είναι πολύ μεγάλη.

post-115429-0-43046300-1490197698_thumb.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα δοκιμασω και θα γραψω εντυπωσεις.

 

απο ενα γρηγορο τεστ

 

οι μνημες εκτος απο την αυξηση στα 1866 δεν δεχονται καμμια αλλη αλλαγη στα τιμινγκς, ουτε 10, ουτε 9, αρα μονο κερδος ειναι τα 266Mhz αυξηση.

 

Ο επεξεργαστης λειτουργει στα 1,392 Βολτ (-0,050 βολτ δλδ) και ειδα πτωση στις θερμοκρασιες 5 βαθμους !!!! ενω του εδωσα να τρεχει στα 4,2 Ghz σταθερα !

 

Περαιτερω εντυπωσεις θα ποσταρω ξανα.

 

ΥΓ: Αυτες ειναι οι μετρησεις και τα αποτελεσματα 1,392 βολτ(πιο κατω δεν ειναι σταθερος) και 4,2 Ghz ( πιο πανω δεν ειναι σταθερος ) . ΤΕΛΕΙΑ !!!

 

Τελικα μετα απο τοσες μερες πραγματικης χρηση ο επεξεργαστης δεν ειναι σταθερος ουτε με -0,050 βολτ και λογω της ψυκτρας παιζει στοκ ρολογια, γτ με ολο τον ζεστο αερα της καρτας γραφικων χτυπαει σχεδον 70 βαθμους.

Υπαρχει περιπτωση απο τον κωδικο που ειναι επανω στον επεξεργαστη να δω ημερομηνια παραγωγης του ?

Σκεφτομαι 3 πραγματα.

ή ο επεξεργαστης ειανι "λιωμενος" (αγοραστηκε νεος απο Ιταλικο Αμαζον [bOX] και ηρθε tray, που σημαινει μπορει να ειανι και μεταχειρισμενος)

ή εχω κερδισει το χειροτερο die ( κλασσικα δικη μου γκαντεμια )

ή εχω και αλλες θεωριες

 

επιπλεον μου χτυπαει Peak κατι 4,3 Ghz turbo (με σχεδον 1.5 volt αυτοματα) αντι για 4,2, ποσο φυσιολογικο ειναι ?

 

:cry:  :(  :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιας και δεν εχω αποψη απο AMD  θα ηθελα να ρωτησω μιας και μου χαριστικε μια mobo απο ενα φιλο, γιατι καηκε του γιου μου η μικρη mini-itx MSI 760G-FX23 (ναι ξερω απλη μητρικουλα αλλα δουλευε στοκ ο Phenom X4).

 

H μητρικη ειναι MSI 990FX-GD80 

https://www.msi.com/Motherboard/990FXA-GD80.html#hero-overview

 

Μπορει να μου πειτε τι λεει η εν λογο μητρικη σε θεμα αντοχης και αν θελω να του βαλω ενα 8320 πανω (χωρις overclock,δεν αλαζει και κατι τρελο) αν θα τρωνε ζορι τα VRM η αν θελουν καποια ενισχυση σε θεμα cooling?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απο την φωτογραφια φαινεται να εχει 10 chokes που σημαινει οτι η τροφοδοσια του επεξεργαστη δεν πρεπει να εχει θεμα ( καθαρο ρευμα απο τα VRM [8+2?] ). Φυσιολογικα δεν θα εχεις θεμα με εναν 8320.

 

Απο την αλλη την ΜΣΙ δεν την εχω και πολυ εμπιστοσυνη..... Εαν εχει καποιος αλλος αποψη ας μας πει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απο την φωτογραφια φαινεται να εχει 10 chokes που σημαινει οτι η τροφοδοσια του επεξεργαστη δεν πρεπει να εχει θεμα ( καθαρο ρευμα απο τα VRM [8+2?] ). Φυσιολογικα δεν θα εχεις θεμα με εναν 8320.

 

Απο την αλλη την ΜΣΙ δεν την εχω και πολυ εμπιστοσυνη..... Εαν εχει καποιος αλλος αποψη ας μας πει.

Δεν θελω overclock, απλα διαβασα εδω που λετε για το αναμα στα VRM και δεν εχω αποψη μιας και στην μητρικη που ειχα απλα του το ειχα κουμπωσει, και ολα auto.

 

Tωρα αυτη δεν την συνδεσα ακομη (μαλλον Παρασκευη) , και θα δω τι κανει.

 

Το μονο που δεν μπορω να καταλαβω η απουσια πανω απο 1 PMW fan υποδοχη, σε τετοια μητρικη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το οτι δεν θελεις υπερχρονισμο το διαβασα και δεν ανεφερα καπου κατι σχετικο γιαυτο. Το καθαρο ρευμα που περνει απο τα VRM δεν εχει να κανει παντα με τον υπερχρονισμο.

Ακομα και σε στοκ συχνοτητες σε καλα τσιπακια (8320 πχ) καλο ειναι η μητρικη να εχει καλα VRM και αρκετα chokes ωστε η τροφοδοσια να ειναι αρκετη και καθαρη.

 

Απο την φωτογραφια φαινεται οτι ειναι οκ απο αποψη τροφοδοσιας. Τωρα οσον αφορα την ποιοτητα δεν γνωριζω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το οτι δεν θελεις υπερχρονισμο το διαβασα και δεν ανεφερα καπου κατι σχετικο γιαυτο. Το καθαρο ρευμα που περνει απο τα VRM δεν εχει να κανει παντα με τον υπερχρονισμο.

Ακομα και σε στοκ συχνοτητες σε καλα τσιπακια (8320 πχ) καλο ειναι η μητρικη να εχει καλα VRM και αρκετα chokes ωστε η τροφοδοσια να ειναι αρκετη και καθαρη.

 

Απο την φωτογραφια φαινεται οτι ειναι οκ απο αποψη τροφοδοσιας. Τωρα οσον αφορα την ποιοτητα δεν γνωριζω.

 

To καθαρο δεν καταλαβα που λες, μηπως λες να ειναι ποιο ανετη η μητρικη να δωσει τα volt?

 

Η να μην εχει πτωση στο ρευμα?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To καθαρο δεν καταλαβα που λες, μηπως λες να ειναι ποιο ανετη η μητρικη να δωσει τα volt?

 

Η να μην εχει πτωση στο ρευμα?

 

αυτο, ειανι ανετη να δινει ρευμα, ειτε σε στοκ ειτε σε οποιαδηποτε αλλη κατασταση χωρις προβλημα και με την μεγαλη ψυκτρα που εχουν τα VRM επανω τους δεν θα εχεις θεματα υπερθερμανσης. (θεωρητικα ολα αυτα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιας και δεν εχω αποψη απο AMD  θα ηθελα να ρωτησω μιας και μου χαριστικε μια mobo απο ενα φιλο, γιατι καηκε του γιου μου η μικρη mini-itx MSI 760G-FX23 (ναι ξερω απλη μητρικουλα αλλα δουλευε στοκ ο Phenom X4).

 

H μητρικη ειναι MSI 990FX-GD80 

https://www.msi.com/Motherboard/990FXA-GD80.html#hero-overview

 

Μπορει να μου πειτε τι λεει η εν λογο μητρικη σε θεμα αντοχης και αν θελω να του βαλω ενα 8320 πανω (χωρις overclock,δεν αλαζει και κατι τρελο) αν θα τρωνε ζορι τα VRM η αν θελουν καποια ενισχυση σε θεμα cooling?

Για στοκ λογικά θα είσαι οκ με 8320 αλλά MSI και AM3+ δεν... γενικά... ακόμη και σε αυτή που σου δώσανε που ήταν η κορυφαία τους.

Εννοείς εδώ μπροστά;

Αυτό λέμε. Η διαφορά είναι πολύ μεγάλη.

attachicon.gifcorsair case (Mobile).jpg

Εκεί ακριβώς λέω. Για πες για κανένα 140mm φανάκι να δω? Δεν με πειράζει ο θόρυβος ούτε με νοιάζει το οπτικό, θέλω καλά αποτελέσματα σε παροχή αέρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για στοκ λογικά θα είσαι οκ με 8320 αλλά MSI και AM3+ δεν... γενικά... ακόμη και σε αυτή που σου δώσανε που ήταν η κορυφαία τους.

Εκεί ακριβώς λέω. Για πες για κανένα 140mm φανάκι να δω? Δεν με πειράζει ο θόρυβος ούτε με νοιάζει το οπτικό, θέλω καλά αποτελέσματα σε παροχή αέρα.

STORM χαρισμα ειναι τελειως, οπωτε δεν θα ειμαι αχαριστος.

 

Τωρα αν ειναι τοσο μαπα η MSI στα ΑΜ3+ , δεν μπορω να το ξερω ουτε τι fail μπορει να βγαλει στο ακυρο, ναι και αυτη που πεθανε MSI ηταν αλλα δεν ηταν ουτε στην σειρα medium επιδοσεων και ποιοτητα ρευματος, πεθανε μετα απο 5 χρονια.

 

Αν του βαλω εναν FX δεν ειμαι διαθετιμενος να δωσο 150 ευρω extra για μια H115i για να λεμε οτι παιζει ΟΚ, με την Stock και οσο παιζει σε θερμοκρασιες, η στο τελος με τον Phenom X4 960 με λιγο overclock.

 

Ευχαριστω ολους για τις απαντησεις σας.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...