Προς το περιεχόμενο

8320 oc. Τι, πώς και γιατί?


STORM1978

Προτεινόμενες αναρτήσεις

STORM χαρισμα ειναι τελειως, οπωτε δεν θα ειμαι αχαριστος.

 

Τωρα αν ειναι τοσο μαπα η MSI στα ΑΜ3+ , δεν μπορω να το ξερω ουτε τι fail μπορει να βγαλει στο ακυρο, ναι και αυτη που πεθανε MSI ηταν αλλα δεν ηταν ουτε στην σειρα medium επιδοσεων και ποιοτητα ρευματος, πεθανε μετα απο 5 χρονια.

 

Αν του βαλω εναν FX δεν ειμαι διαθετιμενος να δωσο 150 ευρω extra για μια H115i για να λεμε οτι παιζει ΟΚ, με την Stock και οσο παιζει σε θερμοκρασιες, η στο τελος με τον Phenom X4 960 με λιγο overclock.

 

Ευχαριστω ολους για τις απαντησεις σας.

Δεν λέω, λογικά θα τον κρατήσει στοκ χωρίς πρόβλημα. η μαμά ψύκτρα έχει θόρυβο αλλά κάνει την δουλειά της, μια 212 evo θα κάνει μια χαρά την δουλειά της.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μη μου την MSI τάρατε!

Μια χαρά είναι oι μητρικές της, απλά στις χαμηλές κατηγορίες όπως αυτή που μας δείχνει ο ρίγας (760), τα mosfets και vrms είναι της πλάκας.  που σημαίνει πως είναι χρήσιμές μόνον εφόσονο χρήστης έχει ορίσει χαμηλό, σταθερό ρεύμα. Οι διακυμάνσεις ρεύματος σε τέτοια ποιότητα προκαλούν στην καλύτερη περίπωση throttle, στη χειρότερη καίνε τα πάντα. Άποψή μου, μακριά. Δεν την έχω δοκιμάσει για να είμαι ειλικρινής αλλά δε φαίνεται και διαφορετική από ανάλογες.

 

Η MSI 990fx gd80 είναι τουμπανιάρα. 1 φορά δοκίμασα και θα έλεγα δεν έχει να ζηλέψει τίποτα απ'τις πιο γνωστές.

 

To πρόβλημα είναι πως δεν υπάρχει στην αγορά πλέον. Αν την βρεις/στη δώσουν, για στοκ είναι παραπάνω από κομπλέ. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στον 8350 εκλεισα το TURBO, το Cool n Quiet θελει επισης κλεισιμο ?

 

με -0,1 βολτ μπορω να αυξησω την συχνοτητα λιγο ?

με το cool n Quiet  κλειστο  δε θα ριχνει συχνοτητα  θα πηγαινει max

 εγω  παντα επαιζα με ρευμα offset - Cool n Quiet  ανοικτο  -και turbo κλειστο 24/7 πχ  200Χ 22.5 @ 4.500

τωρα οσο αφορα το ρευμα  μη ρωτας οτι και αν κανεις-αλλαζεις  δοκιμαζεις -τεσταρεις παντα αν εισαι σταθερος 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

FX χωρις υπερχρονισμο δεν χρειαζεται υδροψυξη, μην λεμε και οτι ναναι. Μια απλη αεροψυξη των 40 ευρω ειναι υπεραρκετη.

Εννοείται!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα στους μαεστρους.....ρε παιδια εχω ενα μικρο θεμα....δεν ειμαι καλος γνωστης για oc αλλα ακουστε να δειτε τι εχω παθει....ειμαι κατοχος αυτου του συστηματος CPU:AMD FX 8320 @3,5 GHz(4.7)OC-with Hydro Series™ H80i High Performance!

GPU:Radeon R9 280 OC vapor-x(normal)no OC
RAM:2X8GB=16 GB DDR3 1600 corsair xms3 dual chanel (9-9-9-24)OC
Mainboard: GIGABYTE GA-990-UD3(rev 4.0)(bios-f3)
PSU:Thermatake xt 850 bronze 80+
Basic:Disk SanDisk ssd Extreme-II 120gb gold!
Os: Windows Pro 64 bit 
Monitor:2K LG 29inches 29UM58 IPS Panel(60-75hz)2560x1080 ULTRA WIDE 
 ολα ομορφα δεν εχω θεματα με θερμοκρασιες φουλ ο fx sta 37c me 40c και καρτα 45-55c δεν κολαει πουθενα παιζω λιγο βαρια παιχνιδια... σαν ολα τα crysis....foyl  εκτος αντι σε αναλυση 2560χ1080 αλλα  πεφτουν τα fps  πανε καπου στα 35-40 ενω μαμα ο fx τα παιζει στα 53-60 πως γινετε αυτο? μηπως κανω κατι λαθος εγω? δειτε μια εικονα να παρετε μια γευση με το μαμα προγραμα amd και αν καποιος εχει περιπου το ιδιο συστημα να με τοποθετησει.....ευχαριστω!!

post-313518-0-14597900-1490955437_thumb.jpg

post-313518-0-34829200-1490955469_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καταρχάς μου φαίνεται αδιανόητο που με μία 120mm υδρόψυξη είναι σε θέση να διαχειριστείς 1.488 volts. Είτε η 80i είναι εξωπραγματικά καλή είτε κάτι δεν πάει καλά ( ; ), Έχεις τεστάρει το oc σου με intel burst / prime? 

 

Προσπερνώντας αυτό, τα fps drops λογικά σχετίζονται με το throttling. Ζορίζονται πολύ οι φάσεις της μητρικής κι έχουμε αυτό το αποτέλεσμα.

 

Τι μπορείς να κάνεις; Σε πρώτη φάση να ρίξεις τα volts σε βαθμό που θα είναι σε ανεκτά επίπεδα για τη μητρική. Όπως λέω πάντα, τα νορμάλ επίπεδα  βρίσκονται στα 1.37-1.38 volts . Τέσταρε αυτα και δες που φτάνει το oc σου. 4.2 , 4.4 δεν έχει σημασία. Έπειτα, ξανακάνε τις ingame δοκιμές σου  και πες μας.

Επεξ/σία από Scatman
  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το ειχες το προβλημα απο την αρχη ή σου εμφανιστηκε σταδιακα/ξαφνικα ?

 

το υπολοιπο κουτι σου ποιο ειναι και ποσους ανεμιστηρες εχει ?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχάς μου φαίνεται αδιανόητο που με μία 120mm υδρόψυξη είναι σε θέση να διαχειριστείς 1.488 volts. Είτε η 80i είναι εξωπραγματικά καλή είτε κάτι δεν πάει καλά ( ;) , Έχεις τεστάρει το oc σου με intel burst / prime? 

 

Προσπερνώντας αυτό, τα fps drops λογικά σχετίζονται με το throttling. Ζορίζονται πολύ οι φάσεις της μητρικής κι έχουμε αυτό το αποτέλεσμα.

 

Τι μπορείς να κάνεις; Σε πρώτη φάση να ρίξεις τα volts σε βαθμό που θα είναι σε ανεκτά επίπεδα για τη μητρική σου. Όπως λέω πάντα, τα νορμάλ επίπεδα είναι στα 1.37-1.38 volts . Τέσταρε αυτα και δες που φτάνει το oc σου. 4.2 , 4.4 δεν έχει σημασία. Έπειτα, ξανακάνε τις ingame δοκιμές σου  και πες μας.

εχω τεσταρει after burner -occt-prime95-wmonitor64-kombustor3 ολα τσχεδον το ιδιο σε 2 ωρες και σε 8 ολλα καλα! θα τεσταρω να ριξω ρευμα ...δεν το ειχα  σκεφτη...ωραιος! δοκιμαζω και γραφω!!

το ειχες το προβλημα απο την αρχη ή σου εμφανιστηκε σταδιακα/ξαφνικα ?

 

το υπολοιπο κουτι σου ποιο ειναι και ποσους ανεμιστηρες εχει ?

εκανα φορματ και εβαλα f3 bios απο f2 που ειχε ειδη εκατεστημενη η μητρικη....το κουτακι μου ειναι το κ350 collmaster εξυπνο κουτακι αν και λιγο στημογμενα  ολλα καλα εχω δυο φαν υδροψιξη  ενα 120αρι μπροστα φροντ πανελ κλασικα και εναν 90αρι μεσα στο κουτι να βαραει καρτα γραφικων!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στασου,....... εχεις μονο 2 ανεμιστηρακια 1 εκ των οποιων ειναι της υδροψυξης και το αλλο ειναι ενα 90αρι που φυσαει πανω στην καρτα γραφικων ?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Throttle έχεις, η συγκεκριμένη μητρική ούτε με 1.4V (που είναι το μαμά) δεν κρατάει σε prime.

Όσο ανεβάζεις το OC τόσο χειρότερα.

Μπορείς να το δεις και μόνος σου από την συχνότητα τρέχοντας ένα prime,θα δεις την συχνότητα να κάνει βουτιές στα 1400!!!

 

Με ένα ανεμιστήρα να βαράει στα VRM θα στρώσει λίγο αλλά θαύμα μην περιμένεις, θέλει γενικά αλλαγή ή ψύξη στα VRM.

Έχουν κάνει πολύ άσχημη δουλειά γενικά σε αυτές.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δώσε 1.38-1,39 μέγιστο, δες πόσο μπορεί να φτάσει σε συχνότητα πάντα με prime κάθε φορά και ανοιχτό το cpu-z για να βλέπεις να μην πέφτει η συχνότητα και σταματάς εκεί. Μην την ζορίζεις άλλο δεν θα αντέξει.

Πρώτα από όλα όμως, βάλε ένα φανάκι είτε πάνω στα vrm είτε από πίσω από την βάση των vrm στην πίσω πλευρά της μητρικής.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στασου,....... εχεις μονο 2 ανεμιστηρακια 1 εκ των οποιων ειναι της υδροψυξης και το αλλο ειναι ενα 90αρι που φυσαει πανω στην καρτα γραφικων ?

 οχι υδροψυξη εχει δυο ειναι διπλη 2 φανακια 120 + 2 φαν 120 φροντ πανελ σε δισκους και ενα 90αρι που φυσαει απο κατω προς τα επανω την καρτα σαν εξτραδακι! το συστημα ειναι παντα πολυ δροσερο δεν εχω θεματα με θερμοκρασια ετσι πιστευω απο τ απρογραματα που τρεχω δηλαδη!

Throttle έχεις, η συγκεκριμένη μητρική ούτε με 1.4V (που είναι το μαμά) δεν κρατάει σε prime.

Όσο ανεβάζεις το OC τόσο χειρότερα.

Μπορείς να το δεις και μόνος σου από την συχνότητα τρέχοντας ένα prime,θα δεις την συχνότητα να κάνει βουτιές στα 1400!!!

 

Με ένα ανεμιστήρα να βαράει στα VRM θα στρώσει λίγο αλλά θαύμα μην περιμένεις, θέλει γενικά αλλαγή ή ψύξη στα VRM.

Έχουν κάνει πολύ άσχημη δουλειά γενικά σε αυτές.

μα μετα το φορματ μου το εκανε ποτε πριν την εχω 4,5 χρονια κοντα δεν ειχα θεματα! αλλαξα τροφοδοτικο αλλα δεν νομιζω να ειναι απο εκει η απο την αλαγη bios .....σημερα κατεβασα παντος μαμισια ρευματα αλλα εχασα fps sta 4.4  1.3875ν

Δώσε 1.38-1,39 μέγιστο, δες πόσο μπορεί να φτάσει σε συχνότητα πάντα με prime κάθε φορά και ανοιχτό το cpu-z για να βλέπεις να μην πέφτει η συχνότητα και σταματάς εκεί. Μην την ζορίζεις άλλο δεν θα αντέξει.

Πρώτα από όλα όμως, βάλε ένα φανάκι είτε πάνω στα vrm είτε από πίσω από την βάση των vrm στην πίσω πλευρά της μητρικής.

 στα vrm? που ειναι αυτο?πισω απο το τσιπ? 

Καταρχάς μου φαίνεται αδιανόητο που με μία 120mm υδρόψυξη είναι σε θέση να διαχειριστείς 1.488 volts. Είτε η 80i είναι εξωπραγματικά καλή είτε κάτι δεν πάει καλά ( ; ), Έχεις τεστάρει το oc σου με intel burst / prime? 

 

Προσπερνώντας αυτό, τα fps drops λογικά σχετίζονται με το throttling. Ζορίζονται πολύ οι φάσεις της μητρικής κι έχουμε αυτό το αποτέλεσμα.

 

Τι μπορείς να κάνεις; Σε πρώτη φάση να ρίξεις τα volts σε βαθμό που θα είναι σε ανεκτά επίπεδα για τη μητρική. Όπως λέω πάντα, τα νορμάλ επίπεδα  βρίσκονται στα 1.37-1.38 volts . Τέσταρε αυτα και δες που φτάνει το oc σου. 4.2 , 4.4 δεν έχει σημασία. Έπειτα, ξανακάνε τις ingame δοκιμές σου  και πες μας.

Καταρχάς μου φαίνεται αδιανόητο που με μία 120mm υδρόψυξη είναι σε θέση να διαχειριστείς 1.488 volts. Είτε η 80i είναι εξωπραγματικά καλή είτε κάτι δεν πάει καλά ( ; ), Έχεις τεστάρει το oc σου με intel burst / prime? 

 

Προσπερνώντας αυτό, τα fps drops λογικά σχετίζονται με το throttling. Ζορίζονται πολύ οι φάσεις της μητρικής κι έχουμε αυτό το αποτέλεσμα.

 

Τι μπορείς να κάνεις; Σε πρώτη φάση να ρίξεις τα volts σε βαθμό που θα είναι σε ανεκτά επίπεδα για τη μητρική. Όπως λέω πάντα, τα νορμάλ επίπεδα  βρίσκονται στα 1.37-1.38 volts . Τέσταρε αυτα και δες που φτάνει το oc σου. 4.2 , 4.4 δεν έχει σημασία. Έπειτα, ξανακάνε τις ingame δοκιμές σου  και πες μας.

post-313518-0-69885000-1490998325_thumb.png

post-313518-0-34133200-1490998369_thumb.png

post-313518-0-20259400-1490999741_thumb.png

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ μία χαρά 1400 (1397) βλέπω στα screenshots.

Δεν το έβγαλα από το μυαλό μου, την είχα την συγκεκριμένη μητρική και το είχα ψάξει αρκετά, έχει θέμα ακόμη και με PCB που στραβωνουν στο σημείο των VRM μιας και είναι πολύ ακριβό μάλλον για την Gigabyte να βάλει ένα backplate.

Εάν αυτά δεν σου φτάνουν κανένα πρόβλημα κάνε φορμάτ/εξορκισμό ότι νομίζεις ότι θα βοηθήσει.

Η μοναδική λύση είναι να πας 4200-4300 και να ρίξεις το ρεύμα όσο μπορείς.

Το τελευταίο BIOS εάν θυμάμαι είναι Beta αλλά σου δίνει πρόσβαση στο HPC.

Και κλείσε το Turbo εάν το έχεις ανοικτό ;)

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...