Προς το περιεχόμενο

Το router δεν παίρνει ip (zte zxdsl 931 wii)


hall2001

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Από χτες το μεσημέρι είμαι χωρίς internet,το λαμπάκι του dsl είναι σταθερά αναμμένο αλλά του internet δεν λέει να ανάψει με τίποτα και δεν έχω σύνδεση, συγχρονίζει κανονικά στην μέγιστη ταχύτητα δείχνει στατιστικά αλλά η ip και dns είναι μηδενικά.

Τους πείρα τηλέφωνο και μου είπαν ότι το κοιτάνε αλλά δεν ξέρουν τι φταίει,μάλλον λένε είναι η γραμμή και όχι το router.
Έβαλα στη γραμμή ένα netgear dgn2200 και ένα thomson tg585v7 μήπως συνδεθούν αλλά τίποτα,το λαμπάκι του internet είναι κόκκινο και στα δύο,δεν ξέρω μπορεί να κάνω και λάθος τις ρυθμίσεις η φταίει ότι είναι adsl router.

Το θέμα είναι ότι είχα κι άλλα προβλήματα τις τελευταίες 2 εβδομάδες,η σύνδεση πάγωνε για μερικά δευτερόλεπτα και ξανά επανερχόταν μετά από λίγο το οποίο είναι μάλλον θέμα του zte γιατί βλέπω ότι έχει αναφερθεί στο forum κι άλλες φορές.

Καμιά συμβουλή στο τι μπορεί να φταίει;

Α και κάτι τελευταίο στην κάρτα δικτύου δείχνει ότι έχει κίνηση αλλά χωρίς σύνδεση στο internet.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 104
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Α και κάτι τελευταίο στην κάρτα δικτύου δείχνει ότι έχει κίνηση αλλά χωρίς σύνδεση στο internet.

Δεν έχει να κάνει με το ίντερνετ αυτό. Είτε έχεις είτε όχι ο υπολογιστής επικοινωνεί με το ρούτερ.

 

Αφού σου είπαν φταίει η γραμμή και το κοιτάνε κάνε λίγο υπομονή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το προβλημα σου ειναι sync no ip.συνηθως η δεν εχουν περαστει ρυθμισεις στην απεναντι πλευρα η πολυ απλα η καρτα μπορει να εχει κολλησει και να θελει απο ενα lock unlock το οριο μεχρι ενα reboot η καρτα.υπομονη κοινως.


λογικα το Thomson οταν πατας connect θα πρεπει να σου βγαζει concentrator not reachable.εκτος αν βαζεις εσυ λαθος τα στοιχεια;P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το προβλημα σου ειναι sync no ip.συνηθως η δεν εχουν περαστει ρυθμισεις στην απεναντι πλευρα η πολυ απλα η καρτα μπορει να εχει κολλησει και να θελει απο ενα lock unlock το οριο μεχρι ενα reboot η καρτα.υπομονη κοινως.

 

Καλά και πόσο χρόνο παίρνει αυτό γιατί κλείνω 24ωρο σε λίγο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά και πόσο χρόνο παίρνει αυτό γιατί κλείνω 24ωρο σε λίγο.

σαν Reboot Η καρτα γινεται Remotely και παιρνει 4-5 λεπτα για να ξανανεβει.τωρα αν χρειαστει αλλαγη (σπανιο( η αν εχει γινει κατι αλλο(γενικοτερο)δεν μπορω να το ξερω.αλλα λογικα τα προβληματα τα κανουν με προτεραιοτητα .οποτε το 24 ωρο δεν μου φαινεται παραξενο.εχω γινει sync no ip σε παροχο και με ενα Reset ολα οκ.πιο παλια σε οτε πετυχαινα πολλα ατομα sync no ip σε νεους χρηστες γιατι σε καποια dslam δεν ειχαν περαστει οι ρυθμισεις και το εκαναν manually.Μετα υποτιθεται οτι ερχοντουσαν σεταρισμενα οποτε εχω πολυ καιρο να πετυχω sync no ip.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επεσες και σε Weekend αν και απο μεσα θα το φιαξουν οποτε λογικα μπορει να το κοιταξουν και σημερα.αν θες δες και τι μυνημα βγαζει το Thomson

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απο το thomson ηθελα οχι απο το zte.κανονικα ΣΥΝΗΘΩΣ οταν το thomson δεν παιρνει Ip δεν βγαζει authentication failed αλλα βγαζει concentrator not found.μονο αν εχεις βαλει λαθος στοιχεια βγαζει authenticaton failed.αλλα για να ειμαστε σιγουροι δοκιμασε να μπεις με τα στοιχεια [email protected] Και password otenet.αν μπει τοτε κατι γινεται με to username/password σου.οταν μπεις αμα μπεις με το [email protected] μην περιμενεις να ανοιξει σελιδες.απλα θα δεις μεσα απο τον ρουτερ οτι πηρε Ip θα δεις το λαμπακι το ιντερνετ να αναψει και η μονη σελιδα που ανοιγει ειναι το My.otenet.gr.καπως ετσι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα στοιχεία δεν είναι λάθος το έχω τσεκάρει και είμαι σίγουρος,παρόλα αυτά θα το κάνω το πείραμα,ποτέ δεν ξέρεις! B)

οσο περιμενεις μονο και μονο για το γαμωτο δεν εχεις να  χασεις κατι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω πάθει το ίδιο!

Έχει χαλάσει ο εγκέφαλος του ρούτερ θα μπορείς να πιάνεις μόνο σαν wifi ή το αντίθετο.

Κοίταξε το.

Mπα το κάνει και στα δυο

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έγινε αυτό ακριβώς που φοβόμουν το πρόβλημα θα λυθεί μόνο από την μεριά του ΟΤΕ έτσι μου είπαν σήμερα,τρίτη μέρα χωρίς internet και φυσικά μετά από δική μου προσπάθεια επικοινωνίας,η γνωστή wind δηλαδή που δεν παίρνει ποτέ να ενημερώσει γιατί πολύ απλά γράφει τους πελάτες της στα @ρχιδι@ της.

Σκέφτομαι τη έχω να περάσω πάλι μ αυτούς τους γελοίους και με πιάνει αγανάκτηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έγινε αυτό ακριβώς που φοβόμουν το πρόβλημα θα λυθεί μόνο από την μεριά του ΟΤΕ έτσι μου είπαν σήμερα,τρίτη μέρα χωρίς internet και φυσικά μετά από δική μου προσπάθεια επικοινωνίας,η γνωστή wind δηλαδή που δεν παίρνει ποτέ να ενημερώσει γιατί πολύ απλά γράφει τους πελάτες της στα @ρχιδι@ της.

Σκέφτομαι τη έχω να περάσω πάλι μ αυτούς τους γελοίους και με πιάνει αγανάκτηση.

ακυρο τελειως.οταν εισαι sync no ip δεν γινεται να ειναι θεμα του οτε εφοσον εισαι στο ιδιοκτητο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...