Προς το περιεχόμενο

Το router δεν παίρνει ip (zte zxdsl 931 wii)


hall2001

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Οντως ξαναδοθηκε βλαβη σε ΟΤΕ απ οτι μου παν σημερα. Συνδυαστικο απ οτι καταλαβα δεν θα ειναι ακομα. Μαλλον πρεπει πρωτα να καβαλησουμε το μισο μηνα βλαβης για να πανε από κοινού Nova και ΟΤΕ...Απογοητευση μονο, τι να πω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 104
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 minutes ago, lazarefa said:

Οντως ξαναδοθηκε βλαβη σε ΟΤΕ απ οτι μου παν σημερα. Συνδυαστικο απ οτι καταλαβα δεν θα ειναι ακομα. Μαλλον πρεπει πρωτα να καβαλησουμε το μισο μηνα βλαβης για να πανε από κοινού Nova και ΟΤΕ...Απογοητευση μονο, τι να πω.

δυστυχως αλλα επειδη τα Kv ειναι του οτε απλα γίνεται οτι και παλια με τις ΑΡΥΣ γραμμες.εξαρτασαι απο τον οτε με οτι αυτο συνεπαγεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδία καλησπέρα το ίδιο πρόβλημα και εγώ με την σαπιοwinb είμαι σήμερα 8 μέρες με νεκρο ίντερνετ δεν παίρνει ip μετά από αναβάθμιση adsl σε vdsl 50 μετά από άπειρα τηλέφωνα πριν λίγο ήρθε τεχνικός από WIND και διαπίστωσε ότι δεν παίρνει ip και το έδωσε βλάβη στον ΟΤΕ έλεος τι το ήθελα το vdsl με τους άχρηστους δεν ξέρω τι να κάνω πια και το χρειάζομαι το νετ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, mples said:

Παιδία καλησπέρα το ίδιο πρόβλημα και εγώ με την σαπιοwinb είμαι σήμερα 8 μέρες με νεκρο ίντερνετ δεν παίρνει ip μετά από αναβάθμιση adsl σε vdsl 50 μετά από άπειρα τηλέφωνα πριν λίγο ήρθε τεχνικός από WIND και διαπίστωσε ότι δεν παίρνει ip και το έδωσε βλάβη στον ΟΤΕ έλεος τι το ήθελα το vdsl με τους άχρηστους δεν ξέρω τι να κάνω πια και το χρειάζομαι το νετ

υπομονη οπως και κανει και ο φιλος πιο πανω.δεν φταιει η wind απλα θα το δωσει βλαβη στον οτε και περιμενεις.not the first one not the last one.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε μου βλάβη στον ΟΤΕ το έχει δώσει πολλές φορές χθες Μάλιστα  με πήραν τηλ και μου είπαν ότι ο ΟΤΕ τελείωσε και έως το βράδυ θα έχουν φτιάξει το πρόβλημα και σήμερα ξανά τα ίδια έστειλαν και δικό τους τεχνικό στο σπίτι μου να δει τι? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, mples said:

Φίλε μου βλάβη στον ΟΤΕ το έχει δώσει πολλές φορές χθες Μάλιστα  με πήραν τηλ και μου είπαν ότι ο ΟΤΕ τελείωσε και έως το βράδυ θα έχουν φτιάξει το πρόβλημα και σήμερα ξανά τα ίδια έστειλαν και δικό τους τεχνικό στο σπίτι μου να δει τι? 

οτι ο οτε ειπε οτι το εφτιαξε δεν σημαινει οτι το εφτιαξε.ο τεχνικος ερχεται τυπικα για να κανει δοκιμες και με αλλο εξοπλισμο κτλ και να δει αν θα παρεις ip.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ούτε άλλο εξοπλισμό είχε μαζί του τρομάρα του μάλιστα του είπα μπας και είναι  χαλασμένο το μόντεμ και αντί να εχει μαζι του με ρώτησε αν εχω εγώ? Φυσικά δεν έχω αλλιώς θα το δοκίμαζα μόνος μου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 minutes ago, mples said:

Ούτε άλλο εξοπλισμό είχε μαζί του τρομάρα του μάλιστα του είπα μπας και είναι  χαλασμένο το μόντεμ και αντί να εχει μαζι του με ρώτησε αν εχω εγώ? Φυσικά δεν έχω αλλιώς θα το δοκίμαζα μόνος μου

δυσκολο βεβαια να είναι χαλασμενο ενα ρουτερ και να μην παιρνει Ip αλλα ναι βλακεια να μην εχει ενα μαζι του.ακομα και analyzer να ειχε μαζι του θα μπορουσε να δοκιμασει να παρει Ip με το analyzer

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, poulinos είπε

υπομονη οπως και κανει και ο φιλος πιο πανω.δεν φταιει η wind απλα θα το δωσει βλαβη στον οτε και περιμενεις.not the first one not the last one.

 

1 ώρα πριν, poulinos είπε

οτι ο οτε ειπε οτι το εφτιαξε δεν σημαινει οτι το εφτιαξε.ο τεχνικος ερχεται τυπικα για να κανει δοκιμες και με αλλο εξοπλισμο κτλ και να δει αν θα παρεις ip.

 

53 λεπτά πριν, poulinos είπε

δυσκολο βεβαια να είναι χαλασμενο ενα ρουτερ και να μην παιρνει Ip αλλα ναι βλακεια να μην εχει ενα μαζι του.ακομα και analyzer να ειχε μαζι του θα μπορουσε να δοκιμασει να παρει Ip με το analyzer

Ναι φίλε μου έτσι είναι αλλά η WIND φημίζεται για τα κατορθώματα της 

Να σου πω δεν με έχει νευριάσει η βλάβη νευριαζω με τα ψέματα που λένε λες τρώμε σανο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Καλημέρα. Τελικά τη 13η μέρα (Κυριακή) πήρα ΙΡ και πλέον έχω κανονικά πρόσβαση...Όπως και να χει, το γαμώτο της υπόθεσης είναι ότι αν η πορεία αποκατάστασης ήταν εξ αρχής η πρέπουσα (δήλωση εξαρχής στον ΟΤΕ και επέμβαση του τελευταίου μέσα σε 48 ώρες) θα μιλάγαμε για πρόβλημα 3-4 ημερών βαριά...
Πρώτες εντυπώσεις μάλλον ικανοποιητικές. 45,5-46 δίνει το speedtest στο down, όσο έβλεπα και με τη Wind. Στο Up ίσως είμαι λίγο πιο κάτω, 4,3-4,4 αντί 4,7-4,8, αλλά αυτό δεν με πολυπειράζει. Τις επόμενες μέρες θα ξεκαθαρίσω τη συμπεριφορά της γραμμής και σε streaming, οπότε θα έχω μια πιο πλήρη εικόνα.
 Γρήγορη απάντηση
 
  •  
 
 Γρήγορη απάντηση
 
  •  
Επεξ/σία από lazarefa
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, lazarefa είπε
Καλημέρα. Τελικά τη 13η μέρα (Κυριακή) πήρα ΙΡ και πλέον έχω κανονικά πρόσβαση...Όπως και να χει, το γαμώτο της υπόθεσης είναι ότι αν η πορεία αποκατάστασης ήταν εξ αρχής η πρέπουσα (δήλωση εξαρχής στον ΟΤΕ και επέμβαση του τελευταίου μέσα σε 48 ώρες) θα μιλάγαμε για πρόβλημα 3-4 ημερών βαριά...
Πρώτες εντυπώσεις μάλλον ικανοποιητικές. 45,5-46 δίνει το speedtest στο down, όσο έβλεπα και με τη Wind. Στο Up ίσως είμαι λίγο πιο κάτω, 4,3-4,4 αντί 4,7-4,8, αλλά αυτό δεν με πολυπειράζει. Τις επόμενες μέρες θα ξεκαθαρίσω τη συμπεριφορά της γραμμής και σε streaming, οπότε θα έχω μια πιο πλήρη εικόνα.
 Γρήγορη απάντηση
 
  •  
 
 Γρήγορη απάντηση
 
  •  

Μπα φίλε μου εμένα έχει επέμβει ο οτε από την αρχή και είμαι σημερα 10 μέρες χωρίς πρόσβαση στο νετ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από τη δική μου εμπειρία αν διάβασες και πιο πάνω, χρειάστηκε 2 φορές η εμπλοκή του ΟΤΕ. Την πρώτη φορά στις 2/10, ενώ δόθηκε από τον ΟΤΕ άρση βλάβης, πρακτικά δεν άλλαξε τίποτα, οπότε την επόμενη μέρα δόθηκε πάλι βλάβη από τη Nova στον ΟΤΕ και τελικά το πρόβλημα λύθηκε την Κυριακή 7/10.

Πάντως όταν εγώ πέρσι το Σεπτέμβρη, έχοντας ADSL Wind έκανα αναβάθμιση σε VDSL50 Wind (ενεργοποιήθηκε εκείνο τον καιρό καμπίνα ΟΤΕ στη γειτονιά μου) η μετάβαση πήρε γύρω στις 20 μέρες για να γίνει. Όταν έγινε πήγαν (ευτυχώς) όλα καλά και δεν έμεινα παρά μερικά λεπτά χωρίς ίντερνετ. Ρούτερ μου είχαν στείλει το Zyxel 1312 και χρειάστηκε να απενεργοποιήσω τα προφίλ ADSL για να πάρει ΙΡ. Μόλις τα απενεργοποίησα το λαμπάκι ίντερνετ στο ρούτερ άλλαξε κατευθείαν από κόκκινο σε πράσινο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΠΑΙΔΙΑ εδωσε ο θεος και πριν λιγο ειδα πρασινο λαμπακι και προσβαση στο νετ??

το κακο ειναι οτι εχω 28 download   4,99 appload  

 

τι κανω καθομαι στα αυγα μου η  τους κραζω ? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προφανώς το download σου είναι χαμηλό. Πόση απόσταση περίπου έχεις από την καμπίνα; Η αίσθησή μου είναι ότι με αυτό το νούμερο πρέπει να είσαι τουλάχιστον 400-500 μέτρα από καμπίνα. Φαντάσου ότι εμένα που είμαι 100 μέτρα από την καμπίνα κλειδώνει στα 49999 και δίνει attainable μέχρι 100Mbps. Αν πάλι είσαι πιο κοντά στην καμπίνα από τα νούμερα που ανέφερα, προφανώς να δηλώσεις βλάβη στον πάροχό σου. Αλήθεια στο ADSL τι attenuation είχες στο down;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...