Προς το περιεχόμενο

Το router δεν παίρνει ip (zte zxdsl 931 wii)


hall2001

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, mples είπε

ΠΑΙΔΙΑ εδωσε ο θεος και πριν λιγο ειδα πρασινο λαμπακι και προσβαση στο νετ??

το κακο ειναι οτι εχω 28 download   4,99 appload  

τι κανω καθομαι στα αυγα μου η  τους κραζω ? 

Δεν μπορεί να είσαι τόσο χαμηλά στο download . Μάλλον δεν εχει ολοκληρωθεί πλήρως η μετάβασή σου σε VDSL 

Περιμενε λιγες ώρες και κάνε ένα restart στο router. Αν δεν στρώσει πάρε τηλ τον παροχό σου..

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 104
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 λεπτά πριν, mples είπε

ειναι ωρες φιλε μου και εχω κανει αρκετα restart

Πάρε τον παροχό σου τότε.. Πάντως η τιμή του donwload ειναι πολύ χαμηλή ακόμα και αν είσαι 500μ από την καμπίνα που παίρνεις υπηρεσία.

Εκτός αν α χαλκός στην περιοχή σου είναι τελείως σάπιος..

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 10/10/2018 at 05:23, mples said:

ΠΑΙΔΙΑ εδωσε ο θεος και πριν λιγο ειδα πρασινο λαμπακι και προσβαση στο νετ??

το κακο ειναι οτι εχω 28 download   4,99 appload  

τι κανω καθομαι στα αυγα μου η  τους κραζω ? 

https://www.cyta.com.cy/mp/informational/support/files/wiring-guide-for-broadband_GR.pdf

για σωστη καλωδιωση χωρις bridge taps

 

On 09/10/2018 at 06:29, mples said:

Ναι φίλε μου έτσι είναι αλλά η WIND φημίζεται για τα κατορθώματα της 

Να σου πω δεν με έχει νευριάσει η βλάβη νευριαζω με τα ψέματα που λένε λες τρώμε σανο 

 

αρκετος κοσμος εχει παραπονα απο wind.κατα τα αλλα πολλες φορες λεγονται διαφορα ψεματακια .ενα απο τα κλασσικα ειναι οτι ο οτε θα το φτιαξει σε 48 ωρες.επειδη η συμβαση λεει 48 ωρες το θεωρουν δεδομενο οτι σε 48 ωρες θα φτιαχτει.δεν φταιει ο παροχος βεβαια σε αυτο απλα το αναφερω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 η καλωδίωση μου  φιλε μου ειναι οκ και μαλιστα ειναι ολα καινουρια  

ηρθε σημερα παλι τεχνικος και το εδωσε βλαβη το κατεβασμα επεσε και αλλο ειναι στο 24 τωρα το περιεργο ειναι οτι το ανεβασμα ειναι στο ανωτερο  4999 ??

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα. Μήπως δεν είναι σωστά τα προφίλ σου στις ρυθμίσεις του ρούτερ; Κανονικά πρέπει να είσαι σε προφίλ 17a. Μήπως είσαι σε 8a ή 12a; (αυτό το βλέπεις στα στατιστικά του ρούτερ). Επίσης θα μπορούσες να απενεργοποιήσεις όλα τα ADSL προφίλ στο μενού DSL modulation parameters και να αφήσεις ενεργά μόνο τα VDSL.

To μενού στο οποίο αναφέρομαι αφορά το ρούτερ ΖΤΕ168

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 12/10/2018 at 17:07, mples said:

 η καλωδίωση μου  φιλε μου ειναι οκ και μαλιστα ειναι ολα καινουρια  

ηρθε σημερα παλι τεχνικος και το εδωσε βλαβη το κατεβασμα επεσε και αλλο ειναι στο 24 τωρα το περιεργο ειναι οτι το ανεβασμα ειναι στο ανωτερο  4999 ??

to upload ειναι πιο δυσκολο να επηρεαστει απο οτι το download οποτε δεν ειναι παραξενο που  εχεις 4999

On 15/10/2018 at 09:09, lazarefa said:

Καλημέρα. Μήπως δεν είναι σωστά τα προφίλ σου στις ρυθμίσεις του ρούτερ; Κανονικά πρέπει να είσαι σε προφίλ 17a. Μήπως είσαι σε 8a ή 12a; (αυτό το βλέπεις στα στατιστικά του ρούτερ). Επίσης θα μπορούσες να απενεργοποιήσεις όλα τα ADSL προφίλ στο μενού DSL modulation parameters και να αφήσεις ενεργά μόνο τα VDSL.

To μενού στο οποίο αναφέρομαι αφορά το ρούτερ ΖΤΕ168

μπορει απλα και προβλημα στην γραμμη να εχει.τα adsl και να τα βγαλει δεν θα αλλαξει κατι αφου συγχρονιζει vdsl

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, poulinos είπε

to upload ειναι πιο δυσκολο να επηρεαστει απο οτι το download οποτε δεν ειναι παραξενο που  εχεις 4999

μπορει απλα και προβλημα στην γραμμη να εχει.τα adsl και να τα βγαλει δεν θα αλλαξει κατι αφου συγχρονιζει vdsl

Πέρσι όταν αναβάθμισα σε γραμμή Wind από ADSL 24 σε VDSL50 (χονδρική από καμπίνα ΟΤΕ στη γειτονιά μου), με το που έγινε η αναβάθμιση συγχρόνιζα κανονικά αλλά δεν έπαιρνα IP σε VDSL ενώ έπαιρνα σε προφίλ ADSL. Μίλησα τότε επιτόπου με την τηλ. υποστήριξη της Wind και μου είπαν στο ρούτερ Zyxel που μου δώσανε να απενεργοποιήσω όλα τα ADSL προφίλ και μόλις το έκανα ως δια μαγείας πήρα IP σε VDSL και συγχρόνιζα κανονικά ενώ και στο speedtest πετύχαινα 45,5down/4,7up.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 minutes ago, lazarefa said:

Πέρσι όταν αναβάθμισα σε γραμμή Wind από ADSL 24 σε VDSL50 (χονδρική από καμπίνα ΟΤΕ στη γειτονιά μου), με το που έγινε η αναβάθμιση συγχρόνιζα κανονικά αλλά δεν έπαιρνα IP σε VDSL ενώ έπαιρνα σε προφίλ ADSL. Μίλησα τότε επιτόπου με την τηλ. υποστήριξη της Wind και μου είπαν στο ρούτερ Zyxel που μου δώσανε να απενεργοποιήσω όλα τα ADSL προφίλ και μόλις το έκανα ως δια μαγείας πήρα IP σε VDSL και συγχρόνιζα κανονικά ενώ και στο speedtest πετύχαινα 45,5down/4,7up.

τα  adsl2+ adsl2 g.dmt g.lite ειναι καθαρα σε τι πρωτοκολλο θα συγχρονισει η γραμμη. εσυ μπορεις να εχεις τσεκαρισμενα 10 πρωτοκολλα αλλα το router θα μιλησει με το dslam για το τι θα συγχρονισουν (στην πραξη adsl2+ για adsl και vdsl2 για vdsl).το θεμα ip ειναι ξεχωριστο μετα που σε πολλα ρουτερ μπορει να υπαρχουν 2 διαφορετικα connections.ενα για vdsl και ενα για adsl.

στην δικια σου περιπτωση μαλλον  για να πηρες Ip σε adsl σημαινει οτι πρεπει να συγχρονισες σε adsl αρα εσυ αυτο που εκανες ηταν να αναγκασεις το dslam να συγχρονισει με το router σου σε vdsl2(αφου ξετσεκαρες τα adsl) οποτε για αυτο και πηρε Ip σε vdsl.  αν τωρα ησουν σε vdsl ήδη sync και δεν επαιρνες Ip και πηρες μετα το ξετσεκαρισμα απλα ετυχε..

στο speedtest δεν θα πετυχεις 50/5 αλλα στην πραξη θα πετυχεις 46-47 και Upload 4,5 με 4.7.δοκιμη με καλωδιο ethernet γιατι με wifi μπορει να εχεις πολυ λιγοτερο για διαφορους λογους.ειδικα σε single band (2,4 ghz) routers.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, poulinos είπε

to upload ειναι πιο δυσκολο να επηρεαστει απο οτι το download οποτε δεν ειναι παραξενο που  εχεις 4999

μπορει απλα και προβλημα στην γραμμη να εχει.τα adsl και να τα βγαλει δεν θα αλλαξει κατι αφου συγχρονιζει vdsl

ξερεις γιατι καθε φορα που μπαινω  στο ρουτερ  βλεπω να εχει κλειδώσει σε διαφορετικη ταχύτητα  απο 24- 37 

καθε μια ωρα βλεπω αλλη ??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εκεί που έλεγα ότι πλέον όλα καλά με τη Nova, χθες βράδυ είχα τουλάχιστον 3 αποσυνδέσεις που με προβλημάτισαν. Το περίεργο (για μένα) ήταν ότι κάθε φορά, αρχικά δεν είχα ίντερνετ στον υπολογιστή (κολλούσαν ιστοσελίδες, youtube κλπ) αλλά τα λαμπάκια στο ρούτερ παρέμεναν πράσινα. Έκανα επανεκκίνηση στο ρούτερ (κλείσιμο διακόπτη, άναμμα μετά 10 δευτερόλεπτα) οπότε ξεκινούσε από την αρχή η διαδικασία συγχρονισμού, η οποία μετά από 2 λεπτά περίπου ολοκληρωνόταν. Τότε όμως το λαμπάκι του ίντερνετ στο ρούτερ γινόταν κόκκινο, όπου παρέμενε κόκκινο για πολύ χρόνο (4-6 λεπτά κάθε φορά) και μετά τσουπ, πρασίνιζε και είχα ξανά κανονικά πρόσβαση, ενώ τόσο τα στατιστικά γραμμής όσο και η δοκιμή ταχύτητας με το speedtest έδειχνε μια χαρά. Αυτό το σκηνικό επαναλήφθηκε 3 φορές μέσα σε 1 ώρα με τα ίδια κάθε φορά συμπτώματα και την ίδια διαδικασία επαναφοράς: επανεκκίνηση μόντεμ, συγχρονισμός, αρχικά κόκκινο λαμπάκι ίντερνετ και μετά από αρκετά λεπτά (4-6) πράσινο ίντερνετ κι όλα καλά μέχρι την επόμενη αποσύνδεση.

Ξέρει κανείς που μπορεί να οφείλεται και γιατί έκανε τόσο πολύ ώρα να πάρει IP το ρούτερ κάθε φορά, ενώ κανονικά μετά από αποσυγχρονισμό, με το που συγχρονίζει θα έπρεπε να παίρνει (=πράσινο λαμπάκι ίντερνετ) σχεδόν ταυτόχρονα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 17/10/2018 at 17:38, mples said:

ξερεις γιατι καθε φορα που μπαινω  στο ρουτερ  βλεπω να εχει κλειδώσει σε διαφορετικη ταχύτητα  απο 24- 37 

καθε μια ωρα βλεπω αλλη ??

ή προβλημα στην γραμμή ή προβλημα στην καλωδιωση σου.

https://www.cyta.com.cy/mp/informational/support/files/wiring-guide-for-broadband_GR.pdf

διαβασε αυτο για την σωστη καλωδιωση. μιλαμε για το line rate και οχι για  το attainable rate.Και το attainable βεβαια να πηγαινει απο 24 σε 37 παλι δειχνει προβλημα.

On 18/10/2018 at 11:31, lazarefa said:

Κι εκεί που έλεγα ότι πλέον όλα καλά με τη Nova, χθες βράδυ είχα τουλάχιστον 3 αποσυνδέσεις που με προβλημάτισαν. Το περίεργο (για μένα) ήταν ότι κάθε φορά, αρχικά δεν είχα ίντερνετ στον υπολογιστή (κολλούσαν ιστοσελίδες, youtube κλπ) αλλά τα λαμπάκια στο ρούτερ παρέμεναν πράσινα. Έκανα επανεκκίνηση στο ρούτερ (κλείσιμο διακόπτη, άναμμα μετά 10 δευτερόλεπτα) οπότε ξεκινούσε από την αρχή η διαδικασία συγχρονισμού, η οποία μετά από 2 λεπτά περίπου ολοκληρωνόταν. Τότε όμως το λαμπάκι του ίντερνετ στο ρούτερ γινόταν κόκκινο, όπου παρέμενε κόκκινο για πολύ χρόνο (4-6 λεπτά κάθε φορά) και μετά τσουπ, πρασίνιζε και είχα ξανά κανονικά πρόσβαση, ενώ τόσο τα στατιστικά γραμμής όσο και η δοκιμή ταχύτητας με το speedtest έδειχνε μια χαρά. Αυτό το σκηνικό επαναλήφθηκε 3 φορές μέσα σε 1 ώρα με τα ίδια κάθε φορά συμπτώματα και την ίδια διαδικασία επαναφοράς: επανεκκίνηση μόντεμ, συγχρονισμός, αρχικά κόκκινο λαμπάκι ίντερνετ και μετά από αρκετά λεπτά (4-6) πράσινο ίντερνετ κι όλα καλά μέχρι την επόμενη αποσύνδεση.

Ξέρει κανείς που μπορεί να οφείλεται και γιατί έκανε τόσο πολύ ώρα να πάρει IP το ρούτερ κάθε φορά, ενώ κανονικά μετά από αποσυγχρονισμό, με το που συγχρονίζει θα έπρεπε να παίρνει (=πράσινο λαμπάκι ίντερνετ) σχεδόν ταυτόχρονα...

για το οτι αργει να παρει ip μπορει να ειναι για πολλους λογους.αν πχ σε μια γραμμη βγαλεις το τηλεφωνικο καλωδιο και χασει συγχρονισμο το modem/router το Username σου υπαρχει περιπτωση να μην πεσει απευθειας αλλα να πεσει μετα απο 2-3 λεπτα.(δηλαδη φαινεσαι σαν να ειναι online).οποτε ακομα και να συγχρονισεις μεσα σε μισο λεπτο δεν θα παρεις απευθειας Ip.επισης παιζει ρολο και ποσο γρηγορα, μολις συγχρονισει το ρουτερ, θα στειλει προσπαθεια username/password στο radius και αμα αποτυχει μεσα απο ποσο χρονικο διαστημα παλι θα ξαναστειλει.

Για τις αποσυνδεσεις δες αυτο 

https://www.cyta.com.cy/mp/informational/support/files/wiring-guide-for-broadband_GR.pdf

διοτι το vdsl θελει διαφορετικη καλωδιωση(να μην εχει bridge taps).αν δεν κανεις την καλωδιωση σωστα θα εχεις μικροτερη ταχυτητα και επισης διαφορα αλλα προβληματα.

υπαρχει βεβαια και περιπτωση να πεσει το sync και μαζι να πεσει και το Username οποτε εκει να παρει ip απευθειας.εξαρτατε γιατι εγινε η αποσυνδεση και με ποιο τροπο εγινε. 

επισης μηπως οτι κολλαει το Utube Κτλ ειναι θεμα συσκευης?στο κανει και σε αλλες συσκευες?μηπως ειναι θεμα wifi?στο κανει και με καλωδιο ethernet ? επισης οταν κολλαει το Utube μπες μεσα και δες το συγχρονισμο δες και το attainable rate οπως και τα Margins.αν βλεπεις το attainable να εχει μειωθει πιο χαμηλα απο το Line rate ή το margin απο το 8-9 να εχει παει στο 3 τοτε κατι γινεται με την γραμμη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλε μου μαλλον το προβλημα ειναι στο φιλτρακι διαχωριστή εβαλα ενα αλλο και ειμαι στα 46 αλλα εχει μικρα σκαπανεβασματα που μαλλον ειναι λογικο απο 42 -46  

η καλωδίωση ειναι  παιρνω απο την κενρικη μπριζα οχι γεφυρωμένη και  βαζω διαχωριστή   στην μια δινω στο μοντεμ και στην αλλη παει συναγερμο  που μετα δινει και στα τηλεφωνα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 minutes ago, mples said:

φιλε μου μαλλον το προβλημα ειναι στο φιλτρακι διαχωριστή εβαλα ενα αλλο και ειμαι στα 46 αλλα εχει μικρα σκαπανεβασματα που μαλλον ειναι λογικο απο 42 -46  

η καλωδίωση ειναι  παιρνω απο την κενρικη μπριζα οχι γεφυρωμένη και  βαζω διαχωριστή   στην μια δινω στο μοντεμ και στην αλλη παει συναγερμο  που μετα δινει και στα τηλεφωνα 

δες αν η κεντρικη πριζα εχει αλλα ζευγαρια γεφυρωμενα απο πισω.ακομα και να μην χρησιμοποιεις τα αλλα πριζακια θα πρεπει να μην εχουν συνδεθει αλλα ζευγαρια.επισης ακομα και να μην εχεις αλλα πριζακια βεβαιωσου οτι δεν ειναι συνδεδεμενο το αναπληρωματικο ζευγαρι που παει στον κατανεμητη ή στην χωνευτη διοτι και αυτο θα σου κανει θεμα. το 42-46 οκ ειναι πολυ καλυτερα απο πριν.σιγουρα το προηγουμενο splitter ειχε θεμα. απο τα 24 εως 37 να εισαι στα 42-46 ειναι διαφορα.να υποθεσω απο το αστικο κεντρο παιρνεις και οχι απο  kv σωστα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...