Προς το περιεχόμενο

Τρανς σε νυχτερινό σχολείο


balander10

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

1. Όχι, αλλά το 99,999% των ελλήνων έχει πλήρη μεσάνυχτα όσον αφορά την κινέζικη ιστορία. Αν άνηκες στο 0,001% δεν θα έκανες καν την ερώτηση.

 

2. Τι το σπουδαίο τεχνολογικά ή γενικά στην επιστήμη πρόσφερε το Βυζάντιο στα 1000 και βάλε χρόνια του που μου διαφεύγει; Η ποινικοποίηση της επίστημης αντίστοιχα στη Δύση ήταν αποτέλεσμα της προσπάθειας του πάπα να ελέγξει το πλήθος και να μην αφήσει να περάσουν ιδέες και γνώσεις που έρχονταν σε αντίθεση με τα πιστεύω της Εκκλησίας. Δεν μαχόταν ο πάπας, ο κάθε πάπας, ανύπαρκτο εχθρό, μαχόταν την έρευνα και γνώση που προσπαθούσαν να γνωρίσουν κάποιοι άνθρωποι.

Αντίθετα, το Βυζάντιο δεν είχε τέτοιους κινδύνους. Ο μεγαλύτερος προφανώς λόγος είναι ότι το Βυζάντιο δεν διαλύθηκε σε αντίθεση με την δυτική ρωμαική αυτοκρατορία που βομβαρδιζόταν από επιθέσεις γερμανικών φύλων και διασπάστηκε σχεδόν αμέσως. Στο Βυζάντιο ο αυτοκράτορας ήταν αρχηγός κράτους και θρησκείας. Ο Πάπας αντίστοιχα, ήταν μόνο ο αρχηγός θρησκείας και είχε να συναγωνιστεί σε δύναμη και εξουσία βασιλιάδες και φεουδάρχες και κατά καιρούς αυτοκράτορες και πολλούς ταυτόχρονα.

 

Το Βυζάντιο είχε όλα τα προσόντα να διαπρέψει σε σχέση με την Δύση, ιδίως όσον αφορά τις πολιτικές καταστάσεις. Κι όμως απέτυχε εξαιτίας της θρησκείας κατά κύριο λόγο. Γι'αυτόν τον λόγο και ο σκοταδισμός του Βυζαντίου είναι χειρότερος κατά την γνώμη μου, από αυτόν της Δύσης. Εκεί τον επέβαλλαν οι πολιτικοκοινωνικές καταστάσεις που ερχόντουσαν σε σύγκριση με την θρησκεία. Ο σκοταδισμός του Βυζαντίου προήρθε από εθελοτυφλία και απόλυτη πίστη στη θρησκεία.

 

1) H ερωτηση μου ηταν ρητορικη κι οποιος γνωριζει καποια πραγματα απο ιστορια (λιγα) κι γιατι η θεωρια πολλες φορες μπορει να υπαρχει πολυ καιρο πριν περασει στην πραξη (βλ. θεωριτικη φυσικη με εφαρμοσμενη φυσικη) ειναι θεμα των εργαλειων που εχει ο ανθρωπος στα χερια του. Η θεωρια μπορει να υπαρχει αλλα τα εργαλεια για να εφαρμοσουμε την θεωρια πολλες φορες αργουν να σχεδιαστουν. Γι'αυτο κι οι κινεζοι ενας απο τους μεγαλυτερους πολιτισμους δεν εξελιχθηκε πιο γρηγορα απο τους υπολοιπους υπο διαφορετικες συνθηκες.

 

2)Το τι θεωρει ο καθενας χειροτερο σκοταδισμο ειναι υποκειμενικο κι οχι αντικειμενικο. Κι το βυζαντιο δεχωταν επιθεσεις οχι μονο απο "βαρβαρικες" φυλες αλλα κι απο τους δυτικους (βλ. 1η αλωση της πολης). Στο βυζαντιο δεν υπηρχε η ποινικοποιηση της επιστημης ουτε τις αρχαιας γνωσης οπως γινοταν στην δυση απλα εκει ο κοσμος επελεξε να ασχοληθει περισσοτερο με την θεολογια. Παραλληλα η ενασχοληση με τις φυσικες επιστημες υπηρξε κι υπηρξε μικρη προοδος αλλα η μεγαλυτερη για εκεινη την περιοδο.

 

Ζητω συγνωμη για το offtopic.

 

Επεξ/σία από Asmodeus21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Αυτό που πολλοί δεν καταλαβαίνουν τουλάχιστον όπως το βλέπω εγώ είναι ότι ζούμε σε ένα κοινωνικό σύνολο μου έχει "κανόνες" έτσι καλός η κακός πρέπει να τους ακολουθούμε. 
 
Αν εγώ ας πούμε πάω για δουλειά με κουρέλια δεν μπορώ να πω τον άλλο ρατσιστή που δεν με πήρε στην δουλειά αν ο άλλος ντύνεται σαν καρναβάλι δεν φταίνε οι άλλοι που το κράζουν και πάει λέγοντας.
 
Το να μην με πάρει όμως ένας στην δουλειά γιατί είμαι κοντός η χοντρός η gay είναι ρατσισμός όπως επίσης να κοροϊδεύουν ένα άνθρωπο επειδή διαφέρει αλλά προσοχή τα να διαφέρει κάποιος από το να είναι γραφικός η σούργελο είναι άλλο.
 
Στην περίπτωση του trans εάν δεν έχει κάνει αλλαγή φίλου τότε κακός παραπονιέται και για το ντύσιμο και για τις τουαλέτες, αν έχει κάνει και ντύνεται όπως θα ντυνόταν μια γυναίκα κακός του φέρονται έτσι και κακός δεν τον αφήνουν να πάει στις γυναικείες τουαλέτες.      

 

 

 

Υπάρχει μία σωστή οπτική σε αυτό το post και αφορά τις τουαλέτες. 

 

Όπου, και κυρίως, ο διαχωρισμός γίνεται για λόγους υγιεινής. Εάν όντως το εν λόγω άτομο δεν έχει κάνει αλλαγή φύλλου, τότε σωστά δεν του επιτρέπουν να πηγαίνει στις γυναικείες τουαλέτες. 

 

Το ντύσιμο όμως δεν επηρεάζει κανέναν. 

 

Εάν θέλουν να εφαρμόσουν κάποιο κώδικα ντυσίματος για τους μαθητές, και επειδή πρόκειται για δημόσιο σχολείο, θα πρέπει να εφαρμοστεί σε όλα τα σχολεία και με την ίδια ισχύ. 

 

Από εκεί και πέρα, τα πράγματα είναι διαφορετικά όταν μιλάμε για τον δημόσιο τομέα και για τον ιδιωτικό. Επίσης διαφορετικά όταν μιλάμε για τα αγαθά που παρέχει το δημόσιο και για την εργασία στο δημόσιο. 

 

Έτσι, οι καθηγητές και οι δάσκαλοι έχουν κώδικα ντυσίματος (θαρρώ πως και όλοι οι ΔΥ έχουν... δεν θυμάμαι καλά). 

 

Όμως οι μαθητές δεν έχουν. Οι φοιτητές δεν έχουν. Οι ασθενείς στα νοσοκομεία δεν έχουν. Κτλ. 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ως προς τις τουαλετες υπαρχει ζητημα οχι μονο για λογους υγιεινης αλλα γενικα..ισως φοβαται ντυμενος γυναικα να μπει σε αντρικες τουαλετες.. μηπως τον πειραξουν , κακοποιησουν , κοροιδεψουν. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) H ερωτηση μου ηταν ρητορικη κι οποιος γνωριζει καποια πραγματα απο ιστορια (λιγα) κι γιατι η θεωρια πολλες φορες μπορει να υπαρχει πολυ καιρο πριν περασει στην πραξη (βλ. θεωριτικη φυσικη με εφαρμοσμενη φυσικη) ειναι θεμα των εργαλειων που εχει ο ανθρωπος στα χερια του. Η θεωρια μπορει να υπαρχει αλλα τα εργαλεια για να εφαρμοσουμε την θεωρια πολλες φορες αργουν να σχεδιαστουν. Γι'αυτο κι οι κινεζοι ενας απο τους μεγαλυτερους πολιτισμους δεν εξελιχθηκε πιο γρηγορα απο τους υπολοιπους υπο διαφορετικες συνθηκες.

 

2)Το τι θεωρει ο καθενας χειροτερο σκοταδισμο ειναι υποκειμενικο κι οχι αντικειμενικο. Κι το βυζαντιο δεχωταν επιθεσεις οχι μονο απο "βαρβαρικες" φυλες αλλα κι απο τους δυτικους (βλ. 1η αλωση της πολης). Στο βυζαντιο δεν υπηρχε η ποινικοποιηση της επιστημης ουτε τις αρχαιας γνωσης οπως γινοταν στην δυση απλα εκει ο κοσμος επελεξε να ασχοληθει περισσοτερο με την θεολογια. Παραλληλα η ενασχοληση με τις φυσικες επιστημες υπηρξε κι υπηρξε μικρη προοδος αλλα η μεγαλυτερη για εκεινη την περιοδο.

 

Ζητω συγνωμη για το offtopic.

Συγνώμη, αλλά είναι σαφέστατο ότι έχεις σοβαρές ελλείψεις όσον αφορά την ιστορία και ούτε χρόνο έχω να σου διδάξω αυτά που έμαθα 6 εξάμηνα στο πανεπιστήμιο, ούτε την όρεξη να το κάνω.

 

Διάβασε για την ιστορία της Κίνας, διάβασε για την Great Divergence, και επιπλέον διάβασε δυτική μεσαιωνική ιστορία και θα σου λυθούν πολλές απορίες.

Επίσης μια επανάληψη της ιστορίας του Βυζαντίου που αρνιόταν οτιδήποτε αρχαιοελληνικό (εκεί που ερχόταν σε κόντρα με την θρησκεία) και δολοφονίες αντιφρονούντων σε ιππόδρομους, δεν θα σου έκανε κακό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ως προς τις τουαλετες υπαρχει ζητημα οχι μονο για λογους υγιεινης αλλα γενικα..ισως φοβαται ντυμενος γυναικα να μπει σε αντρικες τουαλετες.. μηπως τον πειραξουν , κακοποιησουν , κοροιδεψουν. 

 

Καλή η παρατήρησή σου.

 

Όμως, αν ενδιαφερόταν τόσο πολύ για τη σωματική της ακεραιότητα/ψυχική υγεία και εφόσον γνώριζε πως ούτως ή άλλως είχε να κάνει με τσογλάνια, γιατί δε δέχτηκε την πρόταση για αλλαγή σχολικού περιβάλλοντος; Δεν κινδύνευε -όπως γίνεται σαφές από το αρχικό άρθρο- μόνο στο χώρο της τουαλέτας.

 

Θα μπορούσαν ξέρω 'γω άνετα να της τη στήσουν και έξω από τις γυναικείες τουαλέτες (ή θα μπορούσαν να της την πέσουν ακόμα και συμμαθήτριές της). Στην τελική ένας τύπος που δε μασάει να ρίξει μπουρλότο σε συνάνθρωπό του, δε θα μασήσει ούτε να μπουκάρει και στις γυναικείες τουαλέτες για να κάνει τα δικά του.

 

Να στο θέσω και αλλιώς: Αν τα εν λόγω τσογλάνια τραμπούκιζαν με εξίσου ακραίους τρόπους π.χ. τον αρσενικό φύτακλα της τάξης, θα είχε δικαίωμα αυτός να χρησιμοποιεί τις γυναικείες τουαλέτες επικαλούμενος λόγους προσωπικής ασφάλειας; 

 

 

 

Ξεκολλάτε ρε αλάνια με το Βυζάντιο και το αποχετευτικό του σύστημα, είναι κρίμα να πέσει και εδώ λουκέτο.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aν ειχε συμβει κατι τετοιο κααι με αλον μαθητη , προσωπικα θα του ελεγα να χρησιμοποιησει τις τουαλετες του προσωπικου η των γυναικων την στιγμη που δεν παρενοχλει .. δεν συνηθιζζουν να κυκλοφορουν ετσι και αλλιω ξεβρακωτες ο γυναικες στους διαδρομους.παντου μπορουν να τον κυνηγησουν , απλα οι τουαλετες ειναι απομονωμενες..θα μπορουσε νατου δινεται αδεια να πηγαινει μεσα στο μαθημα που δεν θα υπαρχει προσελευση..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aν ειχε συμβει κατι τετοιο κααι με αλον μαθητη , προσωπικα θα του ελεγα να χρησιμοποιησει τις τουαλετες του προσωπικου η των γυναικων την στιγμη που δεν παρενοχλει .. δεν συνηθιζζουν να κυκλοφορουν ετσι και αλλιω ξεβρακωτες ο γυναικες στους διαδρομους.

 

Κοίτα να δεις: Σε παρόμοια περιβάλλοντα που βρέθηκα (σχολείο, ΤΕΙ/ΑΕΙ, ακόμα και στο Στρατό), οι αντρικές τουαλέτες ήταν οι κλασσικές "τούρκικες", ενώ στις γυναικείες υπήρχαν κλασσικές χέστρες. 

 

Το λοιπόν, ο έχων μαλαπέρδα -ασχέτως με το αν νιώθει γυναίκα ή όχι- τείνει να κατουράει π.χ. ψιλοχύμα και να λερώνει τη λεκάνη και το πάτωμα γύρω απ' αυτή. 

 

Οπότε ναι, τίθεται θέμα υγιεινής -έστω και μικρό- όπως και να το κάνουμε. Εδώ κολλάει και η ένστασή μου.

 

 

παντου μπορουν να τον κυνηγησουν , απλα οι τουαλετες ειναι απομονωμενες..

 

Εδώ έχεις μεν δίκιο αλλά σου ξαναλέω: Οι τύποι δε μάσησαν να την περιλούσουν με βενζίνα, θα τους πειράξει το "άβατο" της γυναικείας τουαλέτας; 

 

Αν φοβόταν τόσο πολύ και εφόσον γνώριζε πως με τα συγκεκριμένα άτομα άκρη δεν έβρισκε, γιατί δεν άλλαζε απλά σχολείο, εφόσον της έγινε η πρόταση; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικα οι γυναικειες τουαλετες δεν ειναι τοσο καθαρες γτ καμια δεν καθεται.. αρα ο καθενας λερωνει αν δεν εχει την στοιχειωδη αντιληψη οτι πρεπει να τα μαζεψει μετα , ο,τι προκαλεσε..

 

γτ δεν εφυγε; μπορει ν μην τον βολευε.. να ηταν μακρια το αλλο σχολειο που ηταν νυχτερινο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα να δεις: Σε παρόμοια περιβάλλοντα που βρέθηκα (σχολείο, ΤΕΙ/ΑΕΙ, ακόμα και στο Στρατό), οι αντρικές τουαλέτες ήταν οι κλασσικές "τούρκικες", ενώ στις γυναικείες υπήρχαν κλασσικές χέστρες.

 

Το λοιπόν, ο έχων μαλαπέρδα -ασχέτως με το αν νιώθει γυναίκα ή όχι- τείνει να κατουράει π.χ. ψιλοχύμα και να λερώνει τη λεκάνη και το πάτωμα γύρω απ' αυτή.

 

Οπότε ναι, τίθεται θέμα υγιεινής -έστω και μικρό- όπως και να το κάνουμε. Εδώ κολλάει και η ένστασή μου.

 

 

 

 

Εδώ έχεις μεν δίκιο αλλά σου ξαναλέω: Οι τύποι δε μάσησαν να την περιλούσουν με βενζίνα, θα τους πειράξει το "άβατο" της γυναικείας τουαλέτας;

 

Αν φοβόταν τόσο πολύ και εφόσον γνώριζε πως με τα συγκεκριμένα άτομα άκρη δεν έβρισκε, γιατί δεν άλλαζε απλά σχολείο, εφόσον της έγινε η πρόταση;

 

Παντού στον κόσμο, όταν κάποιος (πώς να το πω...) όχι γκέι αλλά γυναικοφέρνει, τρανς, είτε εγχειρισμένος είτε μη, χρησιμοποιεί τις γυναικείες τουαλέτες και αποδυτήρια, όχι τα ανδρικά.

 

Και όσον αφορά το θέμα υγιεινής, οι αντρικές τουαλέτες είναι πάντα πιο καθαρές από τις γυναικείες. Ρώτα οποιαδήποτε καθαρίστρια. Οι γυναίκες δεν κάθονται στις δημόσιες τουαλέτες, τουλάχιστον οι περισσότερες, με αποτέλεσμα να κάνουν χάλια την χέστρα γύρω-γύρω και το πάτωμα. Μην αναφέρω για χαρτιά που γεμίζουν την τουαλέτα για να μην "πετάει" το νερό πάνω τους και σιχαίνονται μετά να τα μαζέψουν, ή πεταμένες σερβιέτες με βρωμοαίματα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Συγνώμη, αλλά είναι σαφέστατο ότι έχεις σοβαρές ελλείψεις όσον αφορά την ιστορία και ούτε χρόνο έχω να σου διδάξω αυτά που έμαθα 6 εξάμηνα στο πανεπιστήμιο, ούτε την όρεξη να το κάνω.

 

Διάβασε για την ιστορία της Κίνας, διάβασε για την Great Divergence, και επιπλέον διάβασε δυτική μεσαιωνική ιστορία και θα σου λυθούν πολλές απορίες.

Επίσης μια επανάληψη της ιστορίας του Βυζαντίου που αρνιόταν οτιδήποτε αρχαιοελληνικό (εκεί που ερχόταν σε κόντρα με την θρησκεία) και δολοφονίες αντιφρονούντων σε ιππόδρομους, δεν θα σου έκανε κακό.

 

Δεν ειπα οτι ειμαι ιστορικος κι αυτα που λεω τα γραφω απο αλλους ιστορικους κι εγκυκλοπαιδειες. Εσυ αντα αυτου φαινεται οτι δεν ξερεις τι χρειαζεται για να περασεις απο την θεωρια (μαθηματικα,φυσικη) στην εφαρμογη και τεχνολογια (εφραμοσμενα μαθηματικα και φυσικη) (Ουτε εγω εχω το χρονο κι την ορεξη να κατσω να σου διδαξω αυτα που εμαθα). Το οτι αρνιοταν οτιδηποτε αρχαιοελληνικο στο βυζαντιο που λες δεν ισχυει κι το αρθρο στην βικιπεδια αυτο λεει οπως κι αλλοι ιστορικοι.Δολοφονιες γινοντουσαν -γινοντε κι θα γινοντε σε καθε "αυτοκρατορια"

 

Επεξ/σία από Asmodeus21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ειπα οτι ειμαι ιστορικος κι αυτα που λεω τα γραφω απο αλλους ιστορικους κι εγκυκλοπεδιες. Εσυ αντα αυτου φαινεται οτι δεν ξερεις τι χρειαζεται για να περασεις απο την θεωρια (μαθηματικα,φυσικη) στην εφαρμογη και τεχνολογια (εφραμοσμενα μαθηματικα και φυσικη) (Ουτε εγω εχω το χρονο κι την ορεξη να κατσω να σου αναλυσω αυτα που εμαθα). Το οτι αρνιοταν οτιδηποτε αρχαιοελληνικο στο βυζαντιο που λες δεν ισχυει κι το αρθρο στην βικιπεδια αυτο λεει οπως κι αλλοι ιστορικοι.

Ναι, μια που την wikipedia και ιδίως την ελληνική την γράφουν ιστορικοί παγκοσμίου εμβέλειας που αν δεν κάνουν πρώτα έρευνα δεκαετίας δεν τολμούν να κάνουν edit, και μια που το δηλώνεις κιόλας ότι αυτή είναι η πηγή σου, και μια που πάλι αποδεικνύεις ότι έχεις μεσάνυχτα από κινέζικη ιστορία, που να το πω απλά για να το καταλάβεις ήταν η υπερδύναμη της εποχής όταν επικρατούσε ο μεσαίωνας στην Ευρώπη, και μια που και βαριέσαι να διαβάσεις τι διάολο σημαίνει Great Divergence και τι παίχτηκε και ποιοι οι λόγοι που η βιομηχανική επανάσταση ήρθε πρώτα στην Ευρώπη, και μια που σίγουρα αγνοείς ότι οι βυζαντινοί ΔΕΝ θεωρούσαν τους εαυτούς τους έλληνες αλλά ΡΩΜΑΙΟΥΣ και η επιλογή της ελληνικής γλώσσας έγινε για στρατηγικούς λόγους αφού ήταν η γλώσσα που μιλούσαν οι λαοί της περιοχής, ε συγγνώμη αλλά δεν έχω χρόνο να χάνω με άτομα που έχουν μεσάνυχτα από ιστορία και που αρνούνται να διαβάσουν ΕΠΙΣΗΜΕΣ, ΣΟΒΑΡΕΣ πηγές να μάθουν και ταυτόχρονα νομίζουν ότι τα γνωρίζουν όλα....σαν να πάω εγώ να την βγω σε έναν που έχει σπουδάσει πυρηνική φυσική, όταν οι μόνες γνώσεις μου από φυσική είναι αυτές του λυκείου και τα (ελληνικά μάλιστα) "άρθρα" της wikipedia.....σίγουρα αγνοείς και ότι ο όρος "Βυζάντιο, ή βυζαντινή αυτοκρατορία" πρωτοεμφανίστηκε τον 16ο αιώνα και επικράτησε σαν ονομασία τον 19ο. Πριν δεν υπήρχε καν, δημιούργημα ιστορικού είναι ο όρος, ρωμαίους θεωρούσαν τους εαυτούς τους, όχι έλληνες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντού στον κόσμο, όταν κάποιος (πώς να το πω...) όχι γκέι αλλά γυναικοφέρνει, τρανς, είτε εγχειρισμένος είτε μη, χρησιμοποιεί τις γυναικείες τουαλέτες και αποδυτήρια, όχι τα ανδρικά.

 

Κοίταξε, για τα αποδυτήρια το καταλαβαίνω. Όπως καταλαβαίνω και γιατί μια εγχειρισμένη τρανς γυναίκα είναι λογικό να χρησιμοποιεί τις γυναικείες τουαλέτες. Κανένα πρόβλημα ως εδώ.

 

 

Και όσον αφορά το θέμα υγιεινής, οι αντρικές τουαλέτες είναι πάντα πιο καθαρές από τις γυναικείες. Ρώτα οποιαδήποτε καθαρίστρια. Οι γυναίκες δεν κάθονται στις δημόσιες τουαλέτες, τουλάχιστον οι περισσότερες, με αποτέλεσμα να κάνουν χάλια την χέστρα γύρω-γύρω και το πάτωμα. Μην αναφέρω για χαρτιά που γεμίζουν την τουαλέτα για να μην "πετάει" το νερό πάνω τους και σιχαίνονται μετά να τα μαζέψουν, ή πεταμένες σερβιέτες με βρωμοαίματα....

 

Γενικα οι γυναικειες τουαλετες δεν ειναι τοσο καθαρες γτ καμια δεν καθεται.. αρα ο καθενας λερωνει αν δεν εχει την στοιχειωδη αντιληψη οτι πρεπει να τα μαζεψει μετα , ο,τι προκαλεσε..

 

Αλλά αυτό ρε παιδιά δε μπορώ να το δεχτώ. Δεν αμφισβητώ γενικά τα γραφόμενά σας σχετικά με τις συνθήκες σε γυναικείες τουαλέτες, αμφισβητώ την αξία αυτών ως επιχείρημα στο συγκεκριμένο θέμα

 

Κανονικά θα έπρεπε να τηρούνται οι κανόνες υγιεινής σε τέτοιους κοινόχρηστους χώρους, ειδικά από τις γυναίκες που λόγω ανατομίας είναι περισσότερο ευπαθείς. Ε, μέσα στα πλαίσια αυτών των κανόνων, αδυνατώ να δεχτώ πως μαλαπέρδα και γυναικεία τουαλέτα μπορούνε να ταιριάξουνε.

 

Με την ίδια λογική την επόμενη φορά που θα βιάζομαι να κατουρήσω και οι αντρικές τουαλέτες θα είναι κατειλημμένες, απλά θα χωθώ στις γυναικείες και θα πω "έλα μωρέ δε γαμιέται, έτσι κι αλλιώς ζέχνουνε". Άμα μου τη βγει και κανένας, προφασίζομαι "έκτακτη ανάγκη" και είμαι κομπλέ. Οκ, τραβηγμένο το παράδειγμα αλλά το point το πιάνετε.

 

 

γτ δεν εφυγε; μπορει ν μην τον βολευε.. να ηταν μακρια το αλλο σχολειο που ηταν νυχτερινο..

 

Saya μου, αυτό το επιχείρημα παρουσιάστηκε και νωρίτερα. Στο δικό μου το κεφάλι όμως δε στέκει. Αν πραγματικά κινδυνεύει η ζωή σου αλλά θες και να μορφωθείς, βρίσκεις άλλο τρόπο, δε ρίχνεις λάδι στη φωτιά, ούτε ρισκάρεις το τομάρι σου.

 

"Πάνε να με λιντσάρουν" =/= "δε με βολεύει το λεωφορείο".  Αυτά είναι τα δύο προβλήματα που μου παρουσιάζεις. Τίθεται θέμα σύγκρισης; 

 

Άλλο πράμα το "δικαίωμα στη μόρφωση", άλλο το "δικαίωμα στην επιλογή", άλλο το "πιάνομαι από οτιδήποτε και λειτουργώ ως μάρτυρας για να κάνω statement" ξέρω 'γω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γράφω:

 

Δεν αμφισβητώ γενικά τα γραφόμενά σας σχετικά με τις συνθήκες σε γυναικείες τουαλέτες, αμφισβητώ την αξία αυτών ως επιχείρημα στο συγκεκριμένο θέμα

 

Απαντάς:

 

Kαλα ,αφου ξερεις καλυτερα απο εμας για την κατασταση στις γυναικειες τουαλετες, τι να σου πω. Οχι , δεξου ο,τι θες.

 

 

 

 

And not a single f@ck was given that day...

 

Τι το πάλευα εδώ και τόσα thread;

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...