Προς το περιεχόμενο

Τρανς σε νυχτερινό σχολείο


balander10

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2. Τι το σπουδαίο τεχνολογικά ή γενικά στην επιστήμη πρόσφερε το Βυζάντιο στα 1000 και βάλε χρόνια του που μου διαφεύγει;

 

Μαθηματικά, αρχιτεκτονική, το υγρό πυρ και ιατρική. Για την ακρίβεια, στο Βυζάντιο εφευρέθηκαν τα πρώτα νοσοκομεία.

Ακαδημία της Τραπεζούντας κτλ;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαθηματικά, αρχιτεκτονική, το υγρό πυρ και ιατρική. Για την ακρίβεια, στο Βυζάντιο εφευρέθηκαν τα πρώτα νοσοκομεία.

Ακαδημία της Τραπεζούντας κτλ;

Να παραφράσω....

 

 

2. Τι το σπουδαίο τεχνολογικά ή γενικά στην επιστήμη πρόσφερε το Βυζάντιο στα 1000 και βάλε χρόνια του που ΔΕΝ ερχόταν σε αντίθεση με την θρησκεία και που μου διαφεύγει;

Γιατί η συζήτηση από εκεί ξεκίνησε, στο ότι η γνώση ποινικοποιήθηκε στη Δύση ενώ όχι στο Βυζάντιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από άποψης αρχιτεκτονικής, με εξαίρεση την Α.Σοφιά και 1-2 ακόμη εκκλησίες οι υπόλοιπες είναι τελείως κακόγουστες και κοινότυπες. Μια σύγκριση με τις αντίστοιχες καθολικές αρκεί για να σας πείσει.

 

Το υγρό πυρ δεν διασώθηκε, οπότε δεν μπορούμε να μιλάμε για προσφορά.

 

Όσον αφορά την ιατρική, υπήρχε πρόοδος καθαρά λόγω ανάγκης. Η πανώλη και διάφορες άλλες ασθένειες είχαν θερίσει το 60% του πληθυσμού της ευρώπης.

Αναλογικά με το χρονικό διάστημα που χρειάστηκε για να επιτελεστεί αυτή η πρόοδος ήταν ελάχιστη. Επίσης και τα αποτελέσματα που επέφερε δεν βοήθησαν ιδιαίτερα τον λαό άμεσα. Το ότι είχαν υλικό να πετσοκόψουν οι χειρουργοί δεν μου λέει και τίποτα...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

 

Αυτό που πολλοί δεν καταλαβαίνουν τουλάχιστον όπως το βλέπω εγώ είναι ότι ζούμε σε ένα κοινωνικό σύνολο μου έχει "κανόνες" έτσι καλός η κακός πρέπει να τους ακολουθούμε. 
 
Αν εγώ ας πούμε πάω για δουλειά με κουρέλια δεν μπορώ να πω τον άλλο ρατσιστή που δεν με πήρε στην δουλειά αν ο άλλος ντύνεται σαν καρναβάλι δεν φταίνε οι άλλοι που το κράζουν και πάει λέγοντας.
 
Το να μην με πάρει όμως ένας στην δουλειά γιατί είμαι κοντός η χοντρός η gay είναι ρατσισμός όπως επίσης να κοροϊδεύουν ένα άνθρωπο επειδή διαφέρει αλλά προσοχή τα να διαφέρει κάποιος από το να είναι γραφικός η σούργελο είναι άλλο.
 
Στην περίπτωση του trans εάν δεν έχει κάνει αλλαγή φίλου τότε κακός παραπονιέται και για το ντύσιμο και για τις τουαλέτες, αν έχει κάνει και ντύνεται όπως θα ντυνόταν μια γυναίκα κακός του φέρονται έτσι και κακός δεν τον αφήνουν να πάει στις γυναικείες τουαλέτες.      

 

 

Επειδή αυτό το επιχείρημα έχει γίνει ωραία καραμελίτσα σε αυτό το thread, ας υοθέσουμε ότι ίσχυει.

 

Ας δεχτούμε ότι στο σχολείο ο καθένας έχει την υποχρέωση να ντύνεται σύμφωνα με τα χρηστά ήθη (προσωπικά και μόνο η ετυμολογία τως λέξεων «χρηστό» και «ήθος» μου προκαλεί εμετό, αλλά τελοσπάντων, πάμε παρακάτω).

 

Ας πούμε λοιπόν, ότι κάποιος/α δεν τηρεί τους κανόνες αυτούς. Ποιά πιστεύεις ότι πρέπει να είναι η τιμωρία του; Το περιλούσιμο με βενζίνη είναι εντάξει ή μήπως να εφαρμόσουμε και τη θανατική ποινή για να είμαστε σίγουροι;

 

Επίσης, οι κανόνες περί ένδυσης στα σχολεία ισχύουν μόνο για τα τρανς άτομα; Γιατί εγώ στο σχολείο μου μια χαρά θυμάμαι αγοράκια με μοϊκάνες, σκουλαρίκια και πέτσινα και κοριτσάκια με φουστίτσες λίγο πιο πάνω από τους προσαγωγούς. Εκεί γιατί δεν πρότεινουν αλλαγή σχολικού περιβάλλοντος οι διευθυντές;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι μου λες για το αλφάβητο;Με την ίδια λογική το αλφάβητο το κλέψανε όλοι από τους Ασσύριους που ήταν και αυτοί που το βρήκαν.

Έννοιες όπως δημοκρατία,φιλοσοφία,μαθηματικά σου λένε τίποτα;Φυσικά και ήταν ανώτεροι από τους πολιτισμούς της Νότιας και Κεντρικής Αμερικής.

 

 

1ον, τι εννοείς αρχαίοι Έλληνες; Ποιου φύλλου, ποιας πόλης; Γιατί επειδή μιλούσαν Ελληνικά δεν είναι όλοι ντε και καλά πρόγονοί μας. Και οι Φοίνικες ελληνικά μιλούσαν. 

 

2ον, μαθηματικά... Πού ήταν το ομακοείο; Στην Ιταλία. Ποιοι βρήκαν το "0"; Όχι πάντως αυτοί που εσύ ονομάζεις "αρχαίοι Έλληνες". 

 

3ον, δημοκρατία; Όπως την δημοκρατική κίνηση καταστροφής άλλων κρατών επειδή θέλανε τα λεφτά από την συμμαχία (Αθήνα) ; Όπως την δημοκρατική στρατιωτική κοινωνία (Σπάρτη) ; Όπως τους δημοκρατικούς βασιλιάδες; Δημοκρατία, δυστυχώς, δεν έχει παράξει κανείς μέχρι τώρα. Το μέγιστο που έχει γίνει είναι δημοκρατία των πλουσίων. 

 

4ον, Ακόμα και στη θρησκεία οι Ινδοί έχουν πολύ πιο περίπλοκο σύστημα από αυτούς που εσύ ονομάζεις "αρχαίοι Έλληνες". 

 

 

Εν ολίγης, σαφώς και κάποτε στην περιοχή που ΣΗΜΕΡΑ ονομάζεται Ελλάδα υπήρξε άνθιση της επιστήμης (την οποία όμως σχεδόν κανένα φασ**σταριο δεν την αναφέρει) αλλά και άλλων κλάδων. Αυτό όμως αφενός δεν σημαίνει ότι ένας λαός ήταν καλύτερος από τον άλλο. Δεν είναι οι λαοί στραγάλια να συγκρίνονται. Όλοι παίρνουν από όλους και αναλόγως των συνθηκών γίνονται ή όχι πρόοδοι. 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Που έχασα την συνέχεια από "Τράνς σε νυχτερινό σχολείο" στο "Υγρό πυρ στο Βυζάντιο" ???

Μόλις διαβάσεις εκείνο το κεφάλαιο, εχει Punarjanma μετά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα σας το χαλασω παλι.. αλλα ενας λογος νομιζω ο κυριοτερος που οι βυζαντινοι δεν παρουσιασαν τπτ καινουριο ηταν η προσκοληση τους στην αρχαιοτητα που χωρις βεβαια την συνεισφορα τους και τις αντιγραφες απο τους μοναχους τα αρχαια κειμενα δεν θα ειχαν σωθει. Ακομη και οι λογοι που γραφουν και οι επιστολες , κτλ ειναι σε αρχαια ελληνικα . Κολλησαν πανω στην αρχαια Ελλαδα. Οπως εκαναν και οι Ρωμαιοι. Που μετεφεραν τον πολιτισμο στην Ευρωπη. Δεν ειναι οτι δεν υπηρχαν και αλλες χωρες που ειχαν πολιτισμο. Η Κινα εχει αναπτυξει φιλοσοφια , ποιηση και ακομη και θεατρο ειχαν στην Ιαπωνια .Υπαρχει μια παρανοηση , ολοι πιστευουν οτι οι γκεισες ηταν πορνες. Δεν ηταν πορνες, δεν ειχαν το δικαιωμα να πουλανε σεξ , ηταν καλλιτεχνιδες μουσικοι, κτλ που επαιζαν στο θεατρο και στα συμποσια που οι γυναικες δεν ειχαν δικαιωμα να παραστουν , οπως στην αρχαια Ελλαδα. Και διαλεγαν τις πιο χαρισματικες απο τις δουλες για αυτην την δουλεια. Ο Ελληνικος πολιτισμος επηρεασε γτ διαδοθηκε. Υπηρχαν και αλλοι που μοιαζουν με τον δικο μας..απλα δεν εχουν διαδοθει τοσο πολυ. Αλλα αυτο δεν σημαινει οτι δεν υπηρξαν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από άποψης αρχιτεκτονικής, με εξαίρεση την Α.Σοφιά και 1-2 ακόμη εκκλησίες οι υπόλοιπες είναι τελείως κακόγουστες και κοινότυπες. Μια σύγκριση με τις αντίστοιχες καθολικές αρκεί για να σας πείσει.

 

Το υγρό πυρ δεν διασώθηκε, οπότε δεν μπορούμε να μιλάμε για προσφορά.

 

Όσον αφορά την ιατρική, υπήρχε πρόοδος καθαρά λόγω ανάγκης. Η πανώλη και διάφορες άλλες ασθένειες είχαν θερίσει το 60% του πληθυσμού της ευρώπης.

Αναλογικά με το χρονικό διάστημα που χρειάστηκε για να επιτελεστεί αυτή η πρόοδος ήταν ελάχιστη. Επίσης και τα αποτελέσματα που επέφερε δεν βοήθησαν ιδιαίτερα τον λαό άμεσα. Το ότι είχαν υλικό να πετσοκόψουν οι χειρουργοί δεν μου λέει και τίποτα...

 

Κακως, κακιστα, αν ειχε διασωθει, ο εντυπωσιασμος της κορασιδος θα ηταν πλεον σε αλλα επιπεδα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τράνς σε νυχτερινό σχολείο

 ||

 ||

 ||

 \/

Υγρό πυρ στο Βυζάντιο

 ||

 ||

 ||

 \/

Γκέισες στην Ιαπωνία ... πόρνες ή όχι ?

 

 

 

mods ...

 

Κάτι έχει πάθει η MySQL και σας μπερδεύει τα posts ...

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμ οταν μπαινουν οι αλλοι και σου λενε ο μονο οι Ελληνες ειχαν πολιτισμο και εγω ως Ελληναρας πολιτισμενος θα κανω οτι γουσταρω . Πως του απαντας οτι δεν ισχυει; Με τι επιχειρηματα; Ηθελα να δειξω οτι υπηρχε τεχνη και στην Ιαπωνια που διασκεδαζε τους πολιτες οργανωμενα. Οπως στην αρχαια Ελλαδα.Και ηταν αρχαιο και παραδοσιακο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...