Προς το περιεχόμενο

Τρανς σε νυχτερινό σχολείο


balander10

Προτεινόμενες αναρτήσεις

δεν είχα σκοπό να σας αναστατώσω , την αλήθεια που πιστεύω είπα ..

fixed.

ο καθένας μπορεί να έχει την δική του αλήθεια. αρκεί να μην την επιβάλλει με κανέναν τρόπο στον άλλο  :)

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 159
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

 

Αυτό πες το στον Ayden Keenan-Olson. Έναν 14χρονο που αυτοκτόνησε γιατί δεν άντεχε άλλο την ομοφοβική βία απέναντι του. Τον Carl Joseph Walker-Hoover, έναν 11χρονο που κρεμάστηκε για τον ίδιο λόγο. Τον Matthew Shepard, 21 χρόνων, ο οποίος βασανίστηκε μέχρι θανάτου και γενικά σε όλα τα άπειρα τέτοια περιστατικά.
Πιστεύεις ότι άμα ήταν επιλογή θα το επέλεγαν πολλοί? Νομίζεις τους αρέσει να ζουν στον φόβο και να βιώνουν τον ρατσισμό/σεξισμό καθημερινά? 

 

καλά αυτό τώρα που κολλάει ? μου δίνεις παραδείγματα 4-5 που πέθαναν και ηταν gay ανάμεσα σε χιλιάδες που πέθαναν με τον ίδιο τρόπο αυτοκτονόντας η βασανίστηκαν επειδη ηταν χοντροί ή nerds.

ξέρουμε τι επικρατεί στα σχολεία στο Αμέρικα κ οχι μόνο , οποιαδήποτε διαφορετικότητα δέχεται και επίθεση .

το χοντρό παιδί ή ο nerd θέλει δε θέλει θα το κάνει γνωστό με την εικόνα του οτι έχει αυτό το θέμα και θα γίνει στόχος. Ο gay μαθητής όμως μπορεί να μην το κάνει γνωστό και να περάσει απαρατήρητος
Αρα σε χειρότερη μοίρα βρίσκεται το χοντρό παιδί και ο nerd (που μπορεί να ειναι και χοντρός) απ τον gay μαθητή...
 

 

fixed.
ο καθένας μπορεί να έχει την δική του αλήθεια. αρκεί να μην την επιβάλλει με κανέναν τρόπο στον άλλο   :)
 

αυτό πες το στους άλλους που προσπάθησαν να μου πουν οτι η αλήθεια μου ειναι λάθος και οτι η δική τους αλήθεια ειναι σωστή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κανενα μισος. μαλλον αηδια ...απο ενα παιδι που ειναι βαμμενο σαν τσιρκωλε στο σχολειο και καποιοι του λενε και μπραβο ξεχνωντας βασικα πραγματα.

Δε φταίει το ίδιο, είναι που το ψεκάζουνε.

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και γίνεται πάλι το κλασσικό λάθος.

 

Καποιοι απλως λένε πως ο/η συγκεκριμένος δεν έχει δικαίωμα να ντύνεται στο σχολειο όπως του καπνισει, δεν έχει δικαίωμα να αλλάζει το όνομα του, δεν έχει δικαίωμα να πάει να κατουράει στις γυναικείες τουαλετες...

 

Αλλο αυτά τα συγκεκριμένα πραγματα άλλο το μίσος και οι διακρίσεις που "ονειρεύονται" κάποιοι...

 

Στην ιδιωτική του ζωή να κάνει ότι θελει. Στο σχολειο πρέπει να ακολουθει κάποιους κανόνες όπως όλοι...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως για να πω την αμαρτία μου θα γούσταρα με χίλια να είχα κανά shemale στην τάξη.Μόνο και μόνο που θα έσπαγε τα νεύρα στους πουριτανούς μπουρτζόβλαχους θα μου έδινε τεράστια ηδονή,άσε που άμα ήταν και θυληπρεπές μπορεί να είχαμε και τα τυχερά  :confused:  :devil:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως για να πω την αμαρτία μου θα γούσταρα με χίλια να είχα κανά shemale στην τάξη.Μόνο και μόνο που θα έσπαγε τα νεύρα στους πουριτανούς μπουρτζόβλαχους θα μου έδινε τεράστια ηδονή,άσε που άμα ήταν και θυληπρεπές μπορεί να είχαμε και τα τυχερά  :confused:  :devil:

 

Το θέμα όμως είναι πως θα σπάσουν τα νεύρα των πουριτανών μπουρτζόβλαχων; Ή το πως θα φτάσουμε ως κοινωνία σε τέτοιο επίπεδο, ώστε αφενός να δεχόμαστε τη διαφορετικότητα και αφετέρου, αν νιώθουμε διαφορετικοί, να εκφραζόμαστε άφοβα αλλά σεβόμενοι ταυτόχρονα και τους γύρω μας;

 

Thread "Στρατός", post #9558...

 

Το παλικάρι αυτό γιατί αντιμετωπίστηκε έτσι; Ο τύπος που του επιτέθηκε φραστικά ήταν "πουριτανός μπουρτζόβλαχος" ή φόραγε την ταμπέλα του "προοδευτικού"; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

N3k21 σε βρίσκω συμπαθητικό άτομο αλλά εδώ διαφωνούμε.

Λοιπόν 1)Η κοινωνία αυτή ΠΟΤΕ δεν θα αλλάξει,τα εγγόνια αυτών που χωρίζονταν σε δεξιούς-αριστερούς και σκοτώνονταν μεταξύ τους με ανεξήγητο μίσος δεν είναι καλύτερα από τους προγόνους τους.Εδώ βλέπεις πως μεγάλο ποσοστό των νέων που υποτίθεται είναι αυτοί που θα αλλάξουν την κατάσταση,θέλησαν να βολευτούν σε στρατό και σώματα ασφαλείας.Θέλησαν να γίνουν δημόσιοι υπάλληλοι ασχέτως αν παίρνουν 700 το μήνα και βαράνε όλη την ώρα προσοχές.Είχαμε ρεκόρ αιτήσεων για αυτές τις σχολές.

 

2)Ο υδραυλικός που μου αναφέρεις αφού δεν διάβασε ας ετοιμαστεί να φάει πολλές φάπες στη ζωή του.Στο κάτω κάτω όλους μας λίγο πολύ μας πηδάνε οι εργοδότες μας,ε αυτός σαν ελεύθερος επαγγελματίας θα τύχει σε περίεργους πελάτες.Και στο κάτω κάτω αν είναι να φοράω και εγώ το σορτσάκι/μπλουζάκι της 2ης μαλ να το παίζω μάχιμος...

Ε όχι κύριε,πρέπει να φοράς ουδέτερη στολή/ρούχα όταν πας για δουλειά γιατί καλώς η κακώς σε πληρώνουν.Όταν πας σχολείο φόρα ότι θες αλλά το εργασιακό επαναλαμβάνω είναι κάτι διαφορετικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

N3k21 σε βρίσκω συμπαθητικό άτομο αλλά εδώ διαφωνούμε.

 

Εξαιρετικά λοιπόν, σε βρίσκω κι εγώ συμπαθητικό άτομο, άρα θα κάνουμε καλή κουβέντα παρά τις όποιες διαφωνίες μας.

 

 

Λοιπόν 1)Η κοινωνία αυτή ΠΟΤΕ δεν θα αλλάξει,τα εγγόνια αυτών που χωρίζονταν σε δεξιούς-αριστερούς και σκοτώνονταν μεταξύ τους με ανεξήγητο μίσος δεν είναι καλύτερα από τους προγόνους τους.Εδώ βλέπεις πως μεγάλο ποσοστό των νέων που υποτίθεται είναι αυτοί που θα αλλάξουν την κατάσταση,θέλησαν να βολευτούν σε στρατό και σώματα ασφαλείας.Θέλησαν να γίνουν δημόσιοι υπάλληλοι ασχέτως αν παίρνουν 700 το μήνα και βαράνε όλη την ώρα προσοχές.Είχαμε ρεκόρ αιτήσεων για αυτές τις σχολές. 

 

Δε διαφωνούμε επί της ουσίας. Έχω κάποιες ενστάσεις αλλά δε θα ήθελα να βγω off topic ή να πάει η κουβέντα στα πολιτικά. Επιφυλάσσομαι για PM αν δε βρούμε άκρη εδώ.

 

 

2)Ο υδραυλικός που μου αναφέρεις αφού δεν διάβασε ας ετοιμαστεί να φάει πολλές φάπες στη ζωή του.Στο κάτω κάτω όλους μας λίγο πολύ μας πηδάνε οι εργοδότες μας,ε αυτός σαν ελεύθερος επαγγελματίας θα τύχει σε περίεργους πελάτες.Και στο κάτω κάτω αν είναι να φοράω και εγώ το σορτσάκι/μπλουζάκι της 2ης μαλ να το παίζω μάχιμος...

Ε όχι κύριε,πρέπει να φοράς ουδέτερη στολή/ρούχα όταν πας για δουλειά γιατί καλώς η κακώς σε πληρώνουν.Όταν πας σχολείο φόρα ότι θες αλλά το εργασιακό επαναλαμβάνω είναι κάτι διαφορετικό.

 

Εδώ όμως είσαι οφφσάιντ.

 

- Αφού δε διάβασε -λες- ας ετοιμαστεί για φάπες. Μα που το ξέρεις ότι δε διάβασε; Μπορεί να είναι ένας από τους χιλιάδες άνεργους πτυχιούχους μας, ο οποίος από το να κάθεται, προτίμησε να κάνει άλλη δουλειά. Ακόμα κι αν δε διάβασε όμως, τον καθιστά αυτό λιγότερο άξιο από τους υπολοίπους; Είπαμε, σεβασμό στη διαφορετικότητα, σεβασμό στις επιλογές του καθένα! 

 

- Σε περίεργους "πελάτες" θα πέσει και ο αρχιτέκτονας, ο προγραμματιστής, ο καθηγητής ή ο ιατρός. Το μόνο σίγουρο είναι ότι ο πελάτης οφείλει να σέβεται τον επαγγελματία (ισχύει και το ανάποδο φυσικά).

 

- Το παλικάρι φορούσε -όπως ισχυρίζεται- το μπλε αθλητικό φούτερ του Στρατού, όχι κάτι που παραπέμπει σε τέρμα "μάχιμη" μονάδα. Όπως και να 'χει, πολλοί τεχνίτες, αγρότες ή οικοδόμοι φορούν τα ρούχα της θητείας τους διότι είναι εξαιρετικά ανθεκτικά και στην τελική αν φθαρούν δε θα τους λείψουν (τζάμπα τα πήραν). Ο υδραυλικός που φοράει παραλλαγή ή φούτερ του Στρατού δεν κάνει πολιτική δήλωση μέσω της εμφάνισής του λοιπόν, απλά φοράει κάτι που τον βολεύει στη δουλειά.

 

Επίσης αν όπως λες πρέπει να φοράς ουδέτερα ρούχα στη δουλειά, δεν είναι λογικό το να αναμένεται να φοράς κάτι αντίστοιχο και π.χ. στο σχολείο; Το ζητούμενο είναι δηλαδή να μην προκαλείς τους γύρω σου. Γιατί λοιπόν να μας προβληματίζει ο υδραυλικός με ρούχα του Ε.Σ., αλλά όχι η τρανσέξουαλ μαθήτρια; Αν ταυτίζεται με την άκρα δεξιά όποιος φοράει τα χακί, μπορεί και κάθε τρανσέξουαλ να ταυτιστεί π.χ. με την πορνεία ή τα "χαλαρά ήθη".

 

Ιδανικά δε θα έπρεπε να μας ενοχλεί κανένας από τους δύο, σε οποιαδήποτε άλλη περίπτωση -καλώς ή κακώς- δεν είμαστε αντικειμενικοί. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν είχα σκοπό να σας αναστατώσω , την αλήθεια είπα ..

 

Κοίτα Nίκο, είναι απλό.

 

Μπορείς να πιστεύεις σε όποια εκδοχή της αλήθειας (σου) θέλεις, χωρίς όμως να ειρωνεύεσαι περι «καραμέλας», γιατί απλά δείχνεις πως δεν σέβεσαι την «αλήθεια» του άλλου (πράγμα που στέλνει το like στου στο post του silmarien πετώντας από το παράθυρο -που ουτε καν κατάλαβες το pun αλλά οκ). Στο δια ταύτα, οι υπόλοιποι θα προτιμήσουμε την «αλήθεια» με την οποία συμφωνούν επιστήμονες και ερευνητές που, ε, έχουν και κάποια σχέση το αντικείμενο την έρευνα τους. Καλά ως εδώ;

 

Από το υπόλοιπο, στέκομαι σε αυτό:

 

οποιαδήποτε διαφορετικότητα δέχεται και επίθεση

Για μάντεψε τώρα γιατί συμβαίνει αυτό; Και κυρίως στο θέμα της ομοφυλοφυλίας; Ξυπνήσαμε μια μέρα και είπαμε «α αυτός είναι τιγκιτάγκας, θα τον σπάσουμε στο ξύλο»; Δε νομίζω.

 

Μπορείς να φανταστείς πως όσο κάποιοι επιμένουν να υποστηρίζουν πως η ομοφυλοφυλία είναι πρόβλημα, επιλογή, φετίχ, κατασκεύασμα του σατανά ή διαστροφή, όσο προβάλλουν τους ομοφυλόφυλους ως ανώμαλους, άρρωστους, κατώτερους και λοιπά χαριτωμένα, και όσο περνούν αυτές τις ιδέες με μεθόδους που είναι σχεδιασμένες ώστε να τους μειώνουν σαν ανθρώπους (συσχέτιση με κτηνοβασία ή παιδεραστία, για να πάρω ως παράδειγμα πρόσφατο εμετικό παραλήρημα κληρικού), τόσο το μίσος και επιθέσεις προς αυτούς θα αυξάνονται και σε αριθμό και σε ένταση.

 

Εκεί ακριβώς είναι το πρόβλημα Νίκο, όχι στην ίδια τη διαφορετικότητα αλλά στην «ιδέα» της επιλογής. Βλέπεις, είναι πιο εύκολο, πιο λογικό, και βέβαια λιγότερο κατακριτέο να μισήσεις τον άλλον για μια υποτιθέμενη λανθασμένη επιλογή του, παρά για την πραγματική του φύση.

 

Σίγουρα το δεύτερο -δεν- ισχύει στα παιδιά που αναφέρεις. Γι'αυτό και τρώνε ξύλο και δούλεμα π.χ. παιδιά με ορμονικά προβλήματα ή ακόμα και παιδιά με νοητικά προβλήματα. Μόνο που εδώ δεν μιλάμε για παιδιά, μιλάμε για ενήλικες. Οι οποίοι, υποτίθεται, έχουν το ρημάδι το μυαλό να ανοίξουν ένα βιβλίο ή να διαβάσουν μια επιστημονική έρευνα. Δόξα τω Θεώ (pun intended) η βιβλιογραφία είναι ελεύθερα προσβάσιμη από τον οποιονδήποτε.

 

Για να μην το τραβάω άλλο, κατάλαβαίνεις τώρα γιατί κάποιες αλήθειες, εκτός του ότι δεν είναι καν αλήθειες, μπορεί να αποδειχθούν επικίνδυνες για τους συνανθρώπους μας; Κατάλαβες γιατί σε κάποιες περιπτώσεις το επιχείρημα του «είναι δικαώμα τους αλλά ως εκεί» απλά δεν αρκεί;

 

Αν ταυτίζεται με την άκρα δεξιά όποιος φοράει τα χακί, μπορεί και κάθε τρανσέξουαλ να ταυτιστεί π.χ. με την πορνεία ή τα "χαλαρά ήθη".

Μα έχει ήδη ταυτιστεί... και ο μεν, και ο δε. Ειδικά στην περίπτωση του θέματος όμως έχουμε αντιδράσεις μίσους λόγω προκατάληψης, φόβου και έλλειψης κατανόησης. Το γιατί εν έτει 2013 και σε μια υποτίθεται πολιτισμένη χώρα, αυτά όχι απλά υπάρχουν, αλλά ακόμα κυριαρχούν στις διαπροσωπικές σχέσεις, δεν νομίζω ότι χρειάζεται να το αναλύσουμε. Και σίγουρα δεν είναι αντιδράσεις που βλέπουμε μόνο κατά ομοφυλοφύλων.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αισθητική του καθενός μας έχει υποκειμενικά όρια. Ο καθένας μας αντιλαμβάνεται το ωραίο διαφορετικά.

 

Η αντικειμενική ευπρέπεια είναι μία αόριστη έννοια, που μεταβάλλεται από πολλούς παράγοντες αλλά κυρίως καθορίζεται από το πόσο συντηρητική, αμόρφωτη και αγκυλωμένη σε προκαταλήψεις και ταμπού είναι μία κοινωνία.

 

Όσοι πιστεύετε πως είναι αδιανόητο να ντύνεται κάποιος γυναίκα επειδή δεν γεννήθηκε γυναίκα, σκεφτείτε πως κάποιοι άλλοι λίγο παραπέρα στον χάρτη θεωρούν αδιανόητο να μην φοράει κάποια μπούρκα επειδή γεννήθηκε γυναίκα.

 

 

Οπότε, μπορεί να μην μου αρέσει ο τριχωτός κώλος του κυρ Βαγγέλη με στρινγκ στην παραλία, αλλά αυτό είναι δικό μου πρόβλημα, όχι δικό του. Κουμάντο μόνο στον δικό μου κώλο μπορώ να κάνω.

  • Like 13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ειναι οτι ξυπνησαμε μια ημερα. Ειμαστε γεννετικα προγραμματισμενοι να ειμαστε ρατσιστες απο τοτε που οι ανθρωποι ζουσαν σε σπηλιες και φοβονταν τους ανθρωπους της αλλης φυλης. Το θεμα ειναι οτι τα ενστικτα αυτα ειναι πλεον αχρηστα και παρωχημενα γτ εχουμε δημιουργησει κοινωνιες με νομους. Για αυτο τον λογο και οι ρατσιστικες θεωριες , κτλ ευδοκιμουν σε ατομα, που αν δεν ειναι πορωμενα, επομενως δεν σκεφτονται ορθολογικα ειναι ακαλλιεργητα , δεν εχουν εκπαιδευτει και λειτουργουν με το ενστικτο. Το ιδιο ισχυει με τα παιδια. Τα παιδια ειναι ανελεητα πολλες φορες για τον ιδιο λογο . Λειτουργουν ενστικτωδως. Το θεμα ειναι οτι δεν ειμαστε ζουγκλα αρα χρειαζεται σωστα μορφωση , οχι μορφωση ομως που δινουν οι καθηγητες και οι δασκαλοι , κοινωνικη μορφωση . Που γινεται φορεας ο καθενας απο το σπιτι του.. γιατι παρατηρουμε πλεον και μορφωμενους ανθρωπους που ενω ξερουν οτι αυτα που λενε ειναι ανορθολογικα , τα υποστηριζουν γτ ετσι εχουν μαθει να συμπεριφερονται απο το σπιτι τους , να φερονται ασχημα , να κακομεταχειριζονται. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωρες , ωρες απορω καποιοι σας εχουν πει οτι εχετε χιουμορ..ποιος; το εκαε αυτο; ψεματα σας λεει. Μπρρρρρρρρρρρρρρρρρρ..τρομερο το λογοπαιγνιο με το take . ποσο εξυπνο.. γελασαμε παλι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσοι δεν μπορείτε τους ομοφυλόφιλους, να ρωτήσω, στην δική σας έδρα μπαίνει και ζορίζεστε; 

 

 

Και σκέψου, να έχεις τραβεστί/τρανστζέντερ στο τμήμα σου και να έρχεται αξύριστος..;ρ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...