Προς το περιεχόμενο

Bitcoin - Η επανάσταση του χρήματος


chek2fire

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ξεκινώντας από το 3, έχω χρόνο και όρεξη. λέω να ξεκινήσω με litecoins για την ακρίβεια.

Το μόνο που δεν ξέρω, είναι ποσο εύκολα βρίσκει κανείς "αγοραστές", αλλά θα φανεί στην πορεία.

το cryptsy, ή το vircurex, είναι στυλ paypal? δηλαδή, εσύ δίνεις 100 ευρω σε μένα, για 10 coins, και αυτό "αυτόματα" μου αφαίρει τα 10 coins, και μου πιστώνει τα 100 ευρω μείον την προμήθεια?

για το 2 βρήκα ένα pool, δοκιμαστικά, μικρούλη, που με ποολύ δυνατα μηχανήματα, μέσα σε ένα ΣΚ, μου "εδωσε" στη μοιρασιά, 1 Litecoin. Απλά απορώ γιατι να μαζεύονται όλοι σε ένα Pool (ΕΚΤΟΣ της αξιοπιστιας βεβαια, που σωστά αναφέρεις)

Οσο για το 1, αρα πρακτικά, και να ΧΑΛΑΣΕΙ ο σκληρός μου, τα "coins" δε χάνονται, έχω πρόσβαση από κάποιο άλλο pc σε αυτα....Σωστα?

 

Δεν μου αρεσει να το συγκρινω με paypal γιατι μπορει να οδηγησει σε παρεξηγησεις. Το vircurex δεν σου δινει ακομα τη δυνατοτητα να αγορασεις κατευθειαν bitcoin μεσω ευρω/δολαριων. Αν θες κατι τετοιο υπαρχουν καποια οπως αυτα που αναφερει ο check2fire. Φυσικα θα πρεπει να συνδεσεις το λογαριασμο σου στο site (και το online wallet που θα φτιαξεις εκει) με καποια τραπεζα, οποτε bye bye ανωνυμια.

 

Στο vircurex μπορεις να φτιαξεις online wallets για πολλαπλα νομισματα. Να στειλεις εκει btc η αλλα νομισματα απο το πρωτευον σου wallet και να τα χρησιμοποιεις μεσω του ανταλλακτηριου τους για Trading. Στις ανταλλαγες μεταξυ νομισματων (επιτρεπονται ολες με ολων) σου χρεωνει προμηθεια 0.2%

 

Για να αγορασεις υπαρχει και παραδοσιακος τροπος μεσω του localbitcoins.com που μπορεις να πουλησεις/αγορασεις με μορφη αγγελιας. Δηλαδη επικοινωνεις προσωπικα με καποιον και τα βρισκεται μεταξυ σας. Ετσι αγορασα εγω λιγα περυσι οταν βρηκα καποιον που δεν ηθελε να με γδαρει. Οι πιο πολλοι Ελληνες δυστυχως εχουν εξωφρενικες τιμες

 

 

Εβγαλες 1 litecoin σε 3 μερες? Δυνατο μηχανημα πρεπει να ειχες οντως, η απλως πολυ τυχερος και το μικρο pool πετυχε δυσαναλογα πολλα blocks. Μπορει το επομενο τριημερο να μην εβγαζες ουτε τα μισα

 

Για το θεμα του σκληρου τωρα. Φυσικα ισχυει αυτο που λες και οχι μονο. Για να καταλαβεις, θεωρητικα ειναι δυνατον να φτιαξεις το wallet σου κανοντας τους υπολογισμους με το χερι χωρις καθολου υπολογιστη. (πρακτικα υπαρχουν gadgets που σου φτιαχνουν public-private key pairs). Μπορεις μετα να δωσεις το public σε καποιον (το wallet σου δηλαδη) σε χαρτι και να σου βαλει bitcoin μεσα. Χωρις να εχεις χρησιμοποιησει επαναλαμβανω υπολογιστη καθολου. Κουφο?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 5,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Για να καταλάβω και εγώ γιατί νόμιζα ότι το wallet είναι μόνο το αρχείο που έχουμε στο pc. Αυτό δεν χρειάζετε αν γνωρίζουμε το κωδικό του wallet μας δλδ αν το χάσουμε ποτέ αυτό το dat αρχείο μπορούμε να το κάνουμε recovery?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να καταλάβω και εγώ γιατί νόμιζα ότι το wallet είναι μόνο το αρχείο που έχουμε στο pc. Αυτό δεν χρειάζετε αν γνωρίζουμε το κωδικό του wallet μας δλδ αν το χάσουμε ποτέ αυτό το dat αρχείο μπορούμε να το κάνουμε recovery?

 

Όχι! Γι αυτό να κρατάς backup! Καλό το bitcoin αλλά αποδεικνύει κατά καιρούς πως πρόκειται για φούσκα. Πιο πολύ πιστεύω το diamond.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι! Γι αυτό να κρατάς backup! Καλό το bitcoin αλλά αποδεικνύει κατά καιρούς πως πρόκειται για φούσκα. Πιο πολύ πιστεύω το diamond.

 

Πιστευεις οτι το bitcoin ειναι φουσκα αλλα ενα συγκεκριμενο alt-coin δεν ειναι?

 

@check2fire

Αν εχεις το private key σε χαρτι τυπωμενο εισαι ενταξει. Το private key ΔΕΝ ειναι το passphrase που πιθανως να βαζεις καπου για να κανεις log in στο wallet σου. To passphrase χρησιμοποιειται για να αναδομησει το private key απο την κρυπτογραφημενη μορφη του που πιθανως να βρισκεται τοπικα αποθηκευμενη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιστευεις οτι το bitcoin ειναι φουσκα αλλα ενα συγκεκριμενο alt-coin δεν ειναι?

 

@check2fire

Αν εχεις το private key σε χαρτι τυπωμενο εισαι ενταξει. Το private key ΔΕΝ ειναι το passphrase που πιθανως να βαζεις καπου για να κανεις log in στο wallet σου. To passphrase χρησιμοποιειται για να αναδομησει το private key απο την κρυπτογραφημενη μορφη του που πιθανως να βρισκεται τοπικα αποθηκευμενη

 

Εμένα πάντως με πείθει το diamond... Άλλωστε από αλτ μπορείς να έχει μεγαλύτερο κέρδος αυτη τη στιγμή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρακτικά γιατί δεν έχω καταλάβει πολλά, με απλά λόγια (σχεδόν ζωγραφίστε το ρε παιδί μου). 

Ας πούμε ότι κάνω λογαριασμό το mtgox ή στο bitstamp και αγοράζω 1 bitcoin. Αυτό υπάρχει online στο mtgox / bitstamp?

Είναι ασφαλές αν έχουμε two stage verification να το έχουμε εκεί; 

Αν το κατεβάσουμε σε τι μορφή είναι; Πού αποθηκεύεται; Πώς μπορώ να έχω κάποια ασφαλιστική δικλείδα σε έντυπη μορφή (αυτό το κωδικό που λέτε); 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από τι φαντάζομαι όταν αγοράσεις ένα bitcoin από αυτά τα ανταλλακτήρια τους δίνεις και την διεύθυνση του πορτοφολιού σου και στο στέλνουν εκεί. Το wallet και η διεύθυνση πουν χρησιμοποιεί είναι μοναδικές και ότι συναλλαγή γίνετε προς αυτήν την διεύθυνση αποθηκεύετε στο πορτοφόλι σου που έχεις στον υπολογιστή σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από τι φαντάζομαι όταν αγοράσεις ένα bitcoin από αυτά τα ανταλλακτήρια τους δίνεις και την διεύθυνση του πορτοφολιού σου και στο στέλνουν εκεί. Το wallet και η διεύθυνση πουν χρησιμοποιεί είναι μοναδικές και ότι συναλλαγή γίνετε προς αυτήν την διεύθυνση αποθηκεύετε στο πορτοφόλι σου που έχεις στον υπολογιστή σου.

 

Λίγο πιο αναλυτικά; Μπορείς να περιγράψεις τι είναι το πορτοφόλι, τι εννοείς διεύθυνση και πώς ή αν μπορώ αν έχω τα bitcoin σε φυσική μορφή (εννοώ τυπωμένο, qr κλπ κλπ);

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχικά κατεβάζεις το πρόγραμμα bitcoin-qt

 

http://bitcoin.org/en/download

 

αυτό είναι το official πρόγραμμα για το bitcoin και σου δημιουργεί ένα προσωπικό ηλεκτρονικό πορτοφόλι δλδ ένα αρχείο στην ουσία που το κλειδώνεις κιόλας με έναν κωδικό. Σε αυτό το αρχείο ότι συναλλαγή κάνεις σε bitcoin αποθηκεύετε σε αυτό το αρχείο. Φυσικά μπορείς να το πάρεις και σε backup η αν δεν το κάνεις και το χάσεις χάνεις και ότι έχεις μαζέψει μέχρι εκείνη την ώρα.

Τώρα για τις συναλλαγές να εξηγήσουμε μερικά πράγματα και πως μπορείς να τις κάνεις. Το bitcoin πρόγραμμα με το που το ανοίξεις συγχρονίζετε με τα υπόλοιπα πορτοφόλια που έχουν όλοι οι χρήστες αυτή την  ώρα στο διαδίκτυο να στο πω χοντρικά δλδ. Για να σου στείλει κάποιος τώρα bitcoin το πρόγραμμα σου δημιουργεί αυτόματα μια ηλεκτρονική διεύθυνση που είναι και μοναδική για σένα και ότι bitcoin περνάνε σε αυτή την διεύθυνση αυτόματα έρχονται και αποθυκεύονται στο πορτοφόλι σου.

Μπορείς να δημιουργήσεις όσες διευθύνσεις τέτοιες θέλεις. Κατάβασε το και πειραματίσου λίγο να δεις πως γίνετε. Ο αρχικός συγχρονισμός που είπα και παραπάνω μπορεί να σου πάει στα 10gb

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ουσιαστικά το πορτοφόλι είναι σαν τραπεζικός λογαριασμός και με τον συγχρονισμό αποθηκεύω όλους τους τραπεζικούς λογαριασμούς όλων στο σύστημα για να μπορώ να κάνω εμβάσματα. 

Η δε διεύθυνση είναι σαν το iban. 

Για να κλειδώσω τον λογαριασμό απαιτείται άλλο πρόγραμμα; Αν έχω backup ποιό αρχείο χρειάζεται να κρατάω; Μπορώ να έχω online backup; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό το αρχείο που σου λέω μπορείς να το μεταφέρεις σε ένα usb cloud η όπου θα μπορούσες να μεταφέρεις ένα ψηφιακό αρχείο.

Το αρχείο αυτό το κλειδώνεις με τον κωδικό που βάζεις αρχικά δλδ σαν passwοrd όσο ποιο ισχυρό είναι τόσο ποιο δύσκολο να στο σπάσει κάποιος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ok με τις διευθύνσεις το έπιασα και έφτιαξα και κρυπτογράφησα το πορτοφόλι. Τώρα με απασχολεί το private key. Τι είναι; 

 

Εγώ έχω ένα πορτοφόλι κι εσύ έχεις ένα πορτοφόλι. Έχουν μια aigjpaeijgpaoejgl;dmlvaldm διεύθυνση το καθένα. Θες να μου στείλεις bitcoin και εγώ σου δίνω τη διεύθυνση. 

 

Το bitcoin έχει κι αυτό address και private key. Τι ρόλο βαράνε αυτά; Διάβασα εδώ https://en.bitcoin.it/wiki/Private_key αλλά δεν έχω καταλάβει αν αυτό αποθηκεύεται στο πορτοφόλι μου για κάθε bitcoin ή κλάσμα αυτού κλπ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην μπερδεύεσε αυτά που διαβάζεις εκεί είναι ποιο πολύ τεχνικές λεπτομέρειες πως η διεύθυνση σου δουλεύει με το πορτοφόλι σου εσύ απλά αν θέλεις μια συνναλαγή  δίνεις την διευθυνση που σου είπα ποιο πάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...