Προς το περιεχόμενο

AMD Radeon


JohnVani18

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πετρο μην ανεβαζεις για αρχη μνημες.παιξε μονο με πυρηνα και ρευμα.τις μνημες ασε τες στοκ.(και καλυτερα να τις αφησεις στοκ για παντα).

αμα με +10 και 50% πιαναμε 1100  πυρηνα σαν minimum τοτε θα εκανα κολοτουμπες προσωπικα.και δεν ειναι θεμα θερμοκρασιων.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ότι είπε και ο από πάνω Πέτρο. Και πάντα στρεσάρισμα κανά 15λεπτο το λιγότερο με κάθε αλλαγή για να δείς σταθερότητα.

Πρώτα ανέβασε χωρίς ρεύμα με +50% μέχρι όσο πάει και μετά με +10mv την φορά μέχρι να σου πετάξει error ή artifacts, οπότε πίσω 5-10mhz και βρήκες τον πυρήνα σου.

Μετά βάλε default και κάνε τα ίδια και στην μνήμη σου αν θες για να βρεις και εκεί το μέγιστο. Αν όχι κάθεσαι με τον πυρήνα σου εκεί που είναι σταθερός και τελείωσες. Πάντως μνήμες κατά πάσα πιθανότητα τα 1600 τα έχει η δική σου.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μην σας πω να δοκιμαζετε με occt gpu benchmark κανενα 15λεπτο και να βαλετε να βλεπετε τα errors.το λεω γιατι μπορει με κανενα heaven να μην το παιρνουμε χαμπαρι αλλα με το occt που τα μετραει ολα καλα.

εμενα προσωπικα οι μνημες δεν ανεβαινουν καθολου.εαν τις παω ας πουμε 1300 και κολλησει το bench μετα πρεπει να ξαναπερασω drivers.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πετρο μην ανεβαζεις για αρχη μνημες.παιξε μονο με πυρηνα και ρευμα.τις μνημες ασε τες στοκ.(και καλυτερα να τις αφησεις στοκ για παντα).

αμα με +10 και 50% πιαναμε 1100  πυρηνα σαν minimum τοτε θα εκανα κολοτουμπες προσωπικα.και δεν ειναι θεμα θερμοκρασιων.

 

Για να μην πιάνει κάποιος με +10mv +50% τα 1100/1650 θα πρέπει να έχει κάποιος πολύ άχρηστη 290Χ, ή να μην έχει τροφοδοτικό που να δίνει 350W στο καλώδιο για την κάρτα γραφικών. Αλλά οποιοδήποτε ΚΑΛΟ σύγχρονο single rail PSU στα 700W GOLD/Platinum μπορεί να δίνει πολυ παραπάνω.

Aν όμως είναι κανένα multi-rail ή κινέζικο ή μερικές σαβούρες bronze που πουλάνε οι Corsair κ.α, πολύ πιθανόν να μην δίνει το ρεύμα που χρειάζεται στην κάρτα.

 

Η 295Χ2 που η PCB επιτρέπει μόνο μιάμηση φορά το ρεύμα της 290Χ να περάσει, πιάνει με τα παραπάνω τις ταχύτητες αυτές για 2 GPU όχι μία. Και μάλιστα στοκ ταχύτητες τρέχει με -40mv +20%. Και την είχα μέχρι που την αντικατέστησα με μία Nano, και είναι στο κουτί της για να την πουλήσω.

 

Και όλες οι 290Χ εκτός από τις reference πιάνουν τα 1150-1300 πολύ άνετα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να μην πιάνει κάποιος με +10mv +50% τα 1100/1650 θα πρέπει να έχει κάποιος πολύ άχρηστη 290Χ, ή να μην έχει τροφοδοτικό που να δίνει 350W στο καλώδιο για την κάρτα γραφικών. Αλλά οποιοδήποτε ΚΑΛΟ σύγχρονο single rail PSU στα 700W GOLD/Platinum μπορεί να δίνει πολυ παραπάνω.

Aν όμως είναι κανένα multi-rail ή κινέζικο ή μερικές σαβούρες bronze που πουλάνε οι Corsair κ.α, πολύ πιθανόν να μην δίνει το ρεύμα που χρειάζεται στην κάρτα.

 

Η 295Χ2 που η PCB επιτρέπει μόνο μιάμηση φορά το ρεύμα της 290Χ να περάσει, πιάνει με τα παραπάνω τις ταχύτητες αυτές για 2 GPU όχι μία. Και μάλιστα στοκ ταχύτητες τρέχει με -40mv +20%. Και την είχα μέχρι που την αντικατέστησα με μία Nano, και είναι στο κουτί της για να την πουλήσω.

 

Και όλες οι 290Χ εκτός από τις reference πιάνουν τα 1150-1300 πολύ άνετα.

1300; Για ψύξη αζώτου λες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να μην πιάνει κάποιος με +10mv +50% τα 1100/1650 θα πρέπει να έχει κάποιος πολύ άχρηστη 290Χ,

ή να μην έχει τροφοδοτικό που να δίνει 350W στο καλώδιο για την κάρτα γραφικών.

ή η gpu του έχει μνήμες elpida που δεν τραβάνε μία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

ή η gpu του έχει μνήμες elpida που δεν τραβάνε μία.

Στης 290Χ που είχα το καλύτερο oc seμνήμες το είχα με elpida, το χειρότερο σε ότι κάρτα πήρα ότι εταιρίας ήταν με Samsung
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να κάνω μια ερωτησούλα? 

 

Έχω την Sapphire R9 390 και παρατήρησα στο Battlefront παίζοντας σε 2560Χ1440 με όλες τις ρυθμίσεις στο full, ότι ενώ έτρεχε για μία ώρα περίπου στους 85 βαθμούς, μετά τη μία ώρα ανέβηκε στους 92. Η κάρτα είναι απείραχτη btw, εννοώ ότι δεν την έχω κλοκάρει.

 

Είναι φυσιολογική αυτή η θερμοκρασία? 

 

Τις θερμοκρασίες τις βλέπω με το MSI afterburner μέσα στο παιχνίδι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να κάνω μια ερωτησούλα? 

 

Έχω την Sapphire R9 390 και παρατήρησα στο Battlefront παίζοντας σε 2560Χ1440 με όλες τις ρυθμίσεις στο full, ότι ενώ έτρεχε για μία ώρα περίπου στους 85 βαθμούς, μετά τη μία ώρα ανέβηκε στους 92. Η κάρτα είναι απείραχτη btw, εννοώ ότι δεν την έχω κλοκάρει.

 

Είναι φυσιολογική αυτή η θερμοκρασία? 

 

Τις θερμοκρασίες τις βλέπω με το MSI afterburner μέσα στο παιχνίδι.

 

Ναι κανονικές θερμοκρασίες. Αλλά βάλε ένα καλό fan speed curve να δουλεύει στο 100% fan speed στα 89C.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι κανονικές θερμοκρασίες. Αλλά βάλε ένα καλό fan speed curve να δουλεύει στο 100% fan speed στα 89C.

 

Σίγουρα είναι αυτές οι θερμοκρασίες κανονικές? Χθες αναγκάστηκα να βγάλω τη μπλούζα και να μείνω με το κοντομάνικο για να συνεχίσω να παίζω και πίστεψέ με, δεν ήταν η έξαψη από το παιχνίδι.

 

Idle τρέχει από 25 μέχρι 35. Μέχρι τα 92 που είδα χθες σε full load, είναι τριπλάσια θερμοκρασία. Συν το γεγονός ότι μετά από 2 ώρες παιχνιδιού, έφαγα μία κόκκινη οθόνη και πάγωσε το σύστημα, όπου και αναγκάστηκα να κάνω hard reset για να ξεκολλήσει, ένδειξη ότι οι υψηλές θερμοκρασίες μου δημιουργούν πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον δεν υπάρχει καλό airflow στο κουτί σου/τα fans που τυχόν υπάρχουν τρέχουν με χαμηλές στροφές...

Έλεγξέ το γιατί παίζει μεγάλο ρόλο αυτό. Έχω βάλει 3 από τα fans του κουτιού στις 900~ στροφές και η θερμοκρασία με full load στην MSI R9 390 πάει μέχρι 76 βαθμούς το πολύ.

Και η ρύθμιση που έχω κάνει για τα fans της κάρτας.

post-293763-0-37844700-1454573287_thumb.jpg

 

 

 

Αν έχεις τώρα 92 το καλοκαίρι δεν θα έχεις κάρτα.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις δίκαιο, δεν λειτουργεί καθόλου το πίσω fan του κουτιού μου, απλά δεν έχω χρόνο να το δώ τώρα. 

 

Επειδή θα κάτσω να το ανοίξω το απόγευμα το PC, για να προσθέσω και το dvd drive, έχω μία απορία.

 

Επειδή δοκίμασα να βάλω την GPU στο πρώτο PCI slot, αλλά λόγω μεγέθους (αυτό δεν είναι κάρτα, βαγόνι του ΟΣΕ είναι :P ) βρίσκει στο τελείωμά της στο καλωδιομάνι του PSU, την τοποθέτησα στη δεύτερη PCI η οποία είναι χαμηλά, ακριβώς πάνω από το προστατευτικό του τροφοδοτικού.

 

Μήπως το γεγονός ότι είναι τόσο χαμηλά δημιουργεί επιπλέον επιβάρυνση σε θερμοκρασίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η θυρα που την εβαλες ειναι Χ16 η ειναι 8 η 4 ? ειχα και εγω προβλημα με την 390 γιατι εβρισκε στην ψυκτρα και αλλαξα μητρικη και αυτη που πηρα εκτος απο το πρωτο pci που ειναι X16 ειναι και το τριτο.

 

DSC00033.jpg


Χ16 ειναι ολες οι θυρες σου οποτε δεν σου κοβει αυτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...