Προς το περιεχόμενο

Speedport W 724v


Italos20v

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα ρε παιδιά, μήπως έχει κανείς αυτό το σκατορούτερ που δίνει ο ΟΤΕ για συνδέσεις VDSL να τον ρωτήσω κάτι για το μενού στο port forward; Θα με τρελάνει πριν προλάβω να το πετάξω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 90
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

δεν το εχω αλλα το port forward μοιαζει σε ολα τα ρουτερ.επσης μην ξεχασεις να κλεισεις την αυξημενη ασφαλεια της otenet γιατι αλλιως σου κοβει Ports.επισης για να σου δειξει ενα port ανοιχτο το προγραμμα που τα τσεκαρεις πρεπει να χρησιμοποιειται το προγραμμα ωστε να χρησιμοποιειται και το Port αντιστοιχα για να βγει ανοιχτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστώ για το χρόνο σου. Στο screenshot που επισυνάπτω φαίνονται 3 rules. Εγώ έχω περάσει τρία διαφορετικά rules και αυτα φαίνονται ίδια. Ειχαν άλλο όνομα οταν τα περνούσα και άλλα ports. Το θέμα είναι ότι τα ports είναι ανοιχτά αυτά που πέρασα αλλά αυτό δείχνει το πρώτο που πέρασα τρεις φορες!!! Και όσα διαφορετικά και να περάσω έτσι τα δείχνει!! Το πρόβλημα μου είναι ότι το Emule ας πούμε πέρασε το τσεκ επιτυχώς(των ports). Στο teamspeak αν και ανοίγω τα σωστά ports που είχα και στο παλιό ρούτερ και βλέπω ότι είναι ανοιχτά με το software απο το portforward.com δε μπορώ να συνδεθώ με τπτα. Αυτό το έξτρα ασφάλεια που λες δε ξέρω ποιο είναι

post-56194-0-92919200-1387307095_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.log.gr/read.cfm?id=2770

επισης κλεισε το Upnp.οταν μπαινεις μεσα στο rule στο βγαζει σωστο?

επισης μπορεις να τα περασεις ολα σε ενα rule?

επισης αν εχει dmz μπορει να το δοκιμασεις.θα σου ανοιξει ολα τα Ports.

παντως οτι σου βγαζει ανοιχτα τα ports σημαινει η οτι εχει πετυχει το Port forward η παιζει με upnp για αυτο κλεισε το Upnp για να ειμαστε σιγουροι

επισης δοκιμασε μονο ενα Rule για το teamspeak και σβησε τα αλλα να δουμε αν το πειραζει η οχι.

παντως ασχετα με το ονομα αν μπαινεις μεσα και τα βλεπεις σωστα τα στοιχεια του port forward εισαι οκ.πιθανοτατα καποιο bug.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

   Λοιπόν τα έκανα όλα. To teamspeak δε μπόρεσα να συνδεθώ παρά μόνο με την local ip. Έβαλα DMZ όλα τα ports ανοιχτά. Θα κάνω κάποιες δοκιμές με το teamspeak από remote client μήπως δε με αφήνει να συνδεθώ με την remote ip λόγω του ότι τρέχω και τον server(αν και τόσα χρόνια λειτουργούσε κανονικά) και θα το βγάλω το DMZ.

    Όταν μπαίνω στα rules για edit μου δείχνει τα λάθος δεδομένα που δείχνει και στην εικόνα που σου έστειλα!! Αλλά τα ports δουλεύουν κανονικά γιατί αν διαγράψω το rule δεν περνάνε τον έλεγχο.. Άγνωσται αι βουλαί του Κυρίου!!

   Θέλω μια τελευταία συμβουλή αν ξέρεις. Μου βγάζει πολλά fec και crc errors, σου επισυνάπτω και εικόνα(αν και φαίνονται λίγα errors λόγω του ότι επανεκκίνησα το ρούτερ πέντε λεπτά πριν) . Είναι λογικό αυτό; Μήπως επηρεάζει το ping μου που ανέβηκε από τότε που έβαλα VDSL σε σχέση με την ADSL; Από ταχύτητα και σταθερότητα πάω πολύ καλά. Αλλά στο ping χάλια... Λες να τους πάρω τηλέφωνο για το ping;

post-56194-0-20056200-1387357595_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν τα fec σου πανε σε χρονο ρεκορ σε 5ψηφιο νουμερο τοτε ναι εχεις θεμα.δηλαδη αν τα βλεπεις να ανεβαινουν 1000 -1000 τοτε κατι γινεται.δηλαδη εχω δει γραμμη
που σε λιγοτερο απο ενα λεπτο ειχε 170.000 fec.
τωρα για το bug αυτο δεν μπορω να το καταλαβω.απορω ο κατασκευαστης αλλα και ο παροχος που τα δινει (με εμφαση στον κατασκευαστη) αν τα τσεκαρει.απλα ελεος δηλαδη.
καλα που παιζει εστω και ετσι αλλα οκ σε μπερδευει μετα.δεν ξερω αν κατεβαζες το config file και ηταν σε επεξεργασιμη μορφη αν θα μπορουσες να το εφτιαχνες απο εκει να φαινεται σωστα.επισης με αλλο browser Παλι το ιδιο κανει?

γενικοτερα τις δοκιμες για τα Ports να τις κανεις απο αλλο pc η πισω απο Proxy.αν το ρουτερ δεν εχει nat loopback υπαρχει περιπτωση να μην παιζει διοτι χτυπας μια wan ip που ειναι μεσα στο Lan οποτε το ρουτερ το βλεπει σαν lan οποτε δεν παιζει το Port forward.μπορει το Previous router σου να ειχε nat loopback κτλ οποτε να φαινοταν οτι ερχεσαι απεξω για αυτο να παιζε.
επισης την καλωδιωση την εχεις φτιαξει σωστα για vdsl γιατι βλεπω και μικρο συγχρονισμο.
για να μην ξαναγραφω την καλωδιωση απο την αρχη(μεχρι να φτιαξω ενα σχετικο τοπικ για αυτο) δες αυτο το Post του madsc
http://www.insomnia.gr/topic/509896-ταχυτητα-με-βαση-τα-μετρα-του-καλωδιου-οτε/page-3

στο vdsl αντιθετα με το adsl πρεπει ολα τα τηλεφωνα να παιρνουν απο το σπλιττερ και οχι να ειναι παραλληλα πισω απο τον τοιχο με φιλτρο.
οποτε αν εχεις καπου τηλεφωνο με φιλτρο τοτε σιγουρα δεν ειναι σωστη η καλωδιωση και σου κοβει ταχυτητα σου σηκωνει παραπανω errors κτλ.
βεβαια αν την φτιαξεις σωστα την καλωδιωση μπορει το ρουτερ να πρεπει να παει στην κεντρικη πριζα και να μην σε βολευει.αυτο εχει να κανει με το ποσα ζευγαρια
εχεις πισω απο τον τοιχο η αν εχεις Utp η οχι.
επισης πριν με adsl μπορει να ησουν fast path και για αυτο να ειχες καλυτερα Ping και τωρα να σε γυρισαν σε interleave και για αυτο να ανεβηκαν.αφου δεις την καλωδιωση σου μετα ζητα και απο τον οτε
να σε βαλει σε fast path για καλυτερο Ping.
και απο ταχυτητα δεν πας καλα εκτος αν εισαι αρκετα μακρυα απο τον οτε για vdsl.εχεις 1.8 Upload και 23 down αντι για 30/2,5.
ισως ειναι λογω καλωδιωσης ισως λογο αποστασης.επισης το fast path θα σου ριξει λιγο την ταχυτητα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 μερες παλευω να βγαλω εξω μερικες πορτες για 3 servers και δεν αφηνει τιποτα το ηλιθιο speedport. Αλλαξα προσφατα σε vdsl, στην 24ρα επαιζαν κανονικα ετσι οπως ειχα στησει το παλιο ρουτερακι Εχει κανενας ιδεα τι γινεται μ'αυτο το ρουτερ; Δουλευει το port forward σωστα; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 μερες παλευω να βγαλω εξω μερικες πορτες για 3 servers και δεν αφηνει τιποτα το ηλιθιο speedport. Αλλαξα προσφατα σε vdsl, στην 24ρα επαιζαν κανονικα ετσι οπως ειχα στησει το παλιο ρουτερακι Εχει κανενας ιδεα τι γινεται μ'αυτο το ρουτερ; Δουλευει το port forward σωστα; 

η κρατα dmz ή ζητα αλλο αν σου  δωσει ο παροχος(αλλη μαρκα) η βαλε ενα ρουτερ απο πισω και απλα το μπρυκι αυτο να συγχρονιζει και τιποτε αλλο.αλλιως σε βλεπω με αλλο vdsl router.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

   Εγώ απλά θέλω να ευχαριστήσω τον Poulinos για τον χρόνο που διέθεσε και έγραψε όλες αυτές τις χρήσιμες οδηγίες. Δεν είχα χρόνο να γράψω νωρίτερα.

   Το πρόβλημα της γραμμής λύθηκε με επισκευή βλάβης από τον ΟΤΕ. Τώρα κλειδώνει πιο ψηλά και δεν βγάζει τόσα σφάλματα. Καθώς και το ping κατέβηκε στα συνήθη νούμερα. Όσον αφορά το port forward τελικά δουλεύει κανονικά απλά δε με αφήνει το ρούτερ να συνδεθώ στον server μου με την εξωτερική ip. Από άλλη ip συνδέονται κανονικά. Βεβαίως το θέμα που δείχνει όλα τα rules σαν ίδια υφίσταται αλλά.... δε βαριέσαι τη δουλειά μου την κάνω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

   Εγώ απλά θέλω να ευχαριστήσω τον Poulinos για τον χρόνο που διέθεσε και έγραψε όλες αυτές τις χρήσιμες οδηγίες. Δεν είχα χρόνο να γράψω νωρίτερα.

   Το πρόβλημα της γραμμής λύθηκε με επισκευή βλάβης από τον ΟΤΕ. Τώρα κλειδώνει πιο ψηλά και δεν βγάζει τόσα σφάλματα. Καθώς και το ping κατέβηκε στα συνήθη νούμερα. Όσον αφορά το port forward τελικά δουλεύει κανονικά απλά δε με αφήνει το ρούτερ να συνδεθώ στον server μου με την εξωτερική ip. Από άλλη ip συνδέονται κανονικά. Βεβαίως το θέμα που δείχνει όλα τα rules σαν ίδια υφίσταται αλλά.... δε βαριέσαι τη δουλειά μου την κάνω

εννοεις οτι δεν αφηνει να συνδεθεις μεσα απο το ιδιο σου το δικτυο.αυτο οπως εγραψα παραπανω ειναι λογικο για καποια ρουτερ να μην μπορουν να το κανουν διοτι δν εχουν nat loopback.Οποτε για να το κανεις δοκιμη η μπαινεις απο αλλο δικτυο η πολυ απλα βαζεις Proxy αν αυτο που θες παιζει απο browser η εχει δυνατοτητα για proxy.τωρα για τα Rules καποιο bug ειναι .ποιος ξερει ισως καποια στιγμη βγει καποιο firmware.θα μπορουσες να το ψαξεις και με το config file αν διαβαζετε για να δεις τι παιζει αλλα δεν εχει νοημα.επισης γενικοτερα για να μειωσεις τα errors οπως σου ειπα πρεπει να φτιαξεις σωστα και την καλωδιωση.δηλαδη ασχετα το τι εφτιαξε ο οτε αν φτιαξεις και την καλωδιωση σωστα θα παιζεις πιο καλα/σωστα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 11 μήνες μετά...

Έχω ένα Speedport W 724V type Ci (ΟΤΕ Connx) και θέλω να του βάλω OpenWRT.  (Ο βασικός μου λόγος είναι ότι θέλω κάποιο αξιοπρεπές parental control ή έστω URL filtering.)  Για να πάρω backup του original firmware, χρειάζεται να ανοίξω τη συσκευή για να αποκτήσω πρόσβαση στη σειριακή θύρα.  Μήπως ξέρει κανείς ποιο είναι το κόλπο για να ανοίξει το κουτί;  Βίδες φυσικά δεν υπάρχουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Έχω ένα Speedport W 724V type Ci (ΟΤΕ Connx) και θέλω να του βάλω OpenWRT.  (Ο βασικός μου λόγος είναι ότι θέλω κάποιο αξιοπρεπές parental control ή έστω URL filtering.)  Για να πάρω backup του original firmware, χρειάζεται να ανοίξω τη συσκευή για να αποκτήσω πρόσβαση στη σειριακή θύρα.  Μήπως ξέρει κανείς ποιο είναι το κόλπο για να ανοίξει το κουτί;  Βίδες φυσικά δεν υπάρχουν.

a.παιρνει open wrt?

β.προσωπικα δεν θα ασχολιομουν καν με αυτο και θα πηγαινα να παρω κανα αλλο ρουτερ.

γ.προσεχε μην το χαλασεις δεν εννοω σαν firmware αλλα σαν hardware διοτι αν διακοψεις την συνδρομη το γυρνας πισω.φαντασου να το πας πισω με κανα σπασμενο καπακι.

δ.μου φαινεται παραξενο να μην εχει βιδες.μηπως εχει τιποτα λαστιχενια ποδαρακια και ειναι απο κατω οι βιδες?αλλιως πρεπει να ειναι με εγκοπες οποτε πρεπει με κατι λεπτο να το γλιστρισεις γυρω γυρω για να δεις που εχει δοντακια που το κρατανε κλειστο.ισως θελουν λιγο πιεση τα δοντακια για να ανοιξει.αν και δεν θυμαμαι να εχω δει ρουτερ χωρις βιδες.συνηθως ολα εχουν απλα σε πολλα ειναι κατω απο τα λαστιχενια ποδαρακια

επισης μπορει να μην υπαρχει ετοιμη σειριακη και απλα να υπαρχουν κομμενα πινακια οποτε εκει θελει κολλητηρι.

η κοιτα μηπως βγαινει κανα καπακι και μετα εχει εξτρα βιδες.δες εκει που ειναι οι υποδοχες που το στερεωνεις σε τοιχο μηπως φαινεται κατι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 9 μήνες μετά...

Ξέρει κανείς πως ανοίγω το Ping ?

το ping στην wan ip οταν εισαι απεξω?

επισης ασχετο με το θεμα σου αλλα περνα και το τελευταιο firmware απο το site του οτε που διορθωνει αρκετα πραγματα.

λογικα θα πρεπει να υπαρχει και επιλογη μεσα στο ρουτερ για icmp ή για Ping στην wan αν θα το αφηνει να περναει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το ping στην wan ip οταν εισαι απεξω?

επισης ασχετο με το θεμα σου αλλα περνα και το τελευταιο firmware απο το site του οτε που διορθωνει αρκετα πραγματα.

λογικα θα πρεπει να υπαρχει και επιλογη μεσα στο ρουτερ για icmp ή για Ping στην wan αν θα το αφηνει να περναει.

 

Ε. Δεν το έχει ...Ξέρεις ή δεν το ξέρεις ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...