Προς το περιεχόμενο

Speedport W 724v


Italos20v

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Wireless router θες αν θες να έχεις και WiFi :D

 

Στα φθηνά καλή δουλειά κάνει το TP-Link TD-W8960N ( υποθέτω πως έχεις PSTN γραμμή και όχι ISDN ).

Μέτριο ασύρματο όσον αφορά το range, πολύ καλό σαν modem.

Αν με τα παλιά του ΟΤΕ ( speedtouch tg585/tg587, baudtech, zte ) ήσουν οκ από wireless τότε θα είσαι μια χαρά με το TD-W8960N.

Αν πάλι είχες πρόβλημα στον χώρο σου με αυτά, και θες κάτι που να δίνει το κάτι τις παραπάνω από ένα μέτριο wifi σε range wifi θα πρέπει να ανέβεις κατηγορία ( π.χ. TP-Link Archer D2 ).

Ευχαριστώ για τις προτάσεις σου. Κάτι τελευταίο. Όταν λες είναι καλό σαν modem τι εννοείς;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 90
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ότι κρατάει την γραμμή σταθερή, δεν κάνει εύκολα αποσυνδέσεις, και ότι σου δίνει και την δυνατότητα να παίξεις με το SnRM για αύξηση της ταχύτητας ή ελαφρά μείωση με κέρδος πιο σταθερή γραμμή ( αν έχεις σχετικά συχνά αποσυνδέσεις )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με κάποιο addon στον Firefox ίσως;

 

Με κάποιο addon στον Firefox ίσως;

 

Μπά τίποτα παραμένει masked

ούτε με firebug

ούτε με telnet

ούτε με routerpassview που βάζω το config...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ότι κρατάει την γραμμή σταθερή, δεν κάνει εύκολα αποσυνδέσεις, και ότι σου δίνει και την δυνατότητα να παίξεις με το SnRM για αύξηση της ταχύτητας ή ελαφρά μείωση με κέρδος πιο σταθερή γραμμή ( αν έχεις σχετικά συχνά αποσυνδέσεις )

Να σαι καλά. Καλές γιορτές.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

giannis193 αφού θες να βγάλεις εντελώς το σκουπιδι speedport w24v πάρε αυτό εδώ που είναι All in one.http://www.e-shop.gr/asus-dsl-n17u-wireless-n300-gigabit-adsl-vdsl-pstn-isdn-modem-router-p-PER.617472καικαλό σερβίρισμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξερω τι εννοεις 3rd party Προγραμμα. Linux τρεχω αλλα ο browser (firefox) επρεπε να το θυμαται.

αυτο εννοω.οτι επειδη ο firefox δεν τον θυμαται μηπως α.με αλλο browser να γινεται να τον θυματε ή β.με καποιο αλλο προγραμμα ασχετο με τον browser που να μπορει να βλεπει ποιους κωδικους εισαγεις και να τους κραταει.αλλα ναι εχω πετυχει sites που για καποιο λογο ο browser δεν καταλαβαινει οτι γραφεις κωδικους και δεν τους κραταει.Δεν ξερω με το auto complete του internet explorer αν γινεται δουλεια.βεβαια σε Linux δεν ξερω τι υπαρχει

Καλημέρα σε όλους και χρόνια πολλά.

Έχω το speedport W724 του οτε και αντιμετωπίζω σοβαρό πρόβλημα με το σήμα του wifi. Συγκεκριμένα σε απόσταση 3 μέτρων πιάνω μισό σήμα και στα 5 μέτρα χάνει όλο το σήμα. Εδώ και 8 χρόνια που έχω οτε ποτέ δεν είχα πρόβλημα με το σήμα του wifi. Πριν λίγες μέρες μου στειλαν το speedport entry αλλά το έστειλα κακην κακώς πίσω γιατί ήταν ακόμα χειρότερο. Τελικά μου ξαναστείλαν το w724 και τεχνικό ο οποίος μου είπε οτι δεν παρατηρεί θέμα στη γραμμή και δεν μπορεί να κάνει κάτι άλλο.

Το ερώτημα μου είναι φταίει σίγουρα το ρουτερ ώστε να προχωρήσω σε αγορά νέου ή πιστεύετε ότι μπορεί να οφείλεται αλλού το πρόβλημα π.χ. πρίζα;

a.δες για Firmware update απο το site του οτε.εχει βγαλει πιο νεα.

β.δοκιμασε να το αλλαξεις λιγο σημειο και να αλλαξεις καναλι.σιγουρα και τα 2 δεν ειναι οτι το καλυτερο απλα το λεω μηπως παιξει λιγο καλυτερα και γλυτωσεις να δωσεις λεφτα.σε οπτικη επαφη δεν θα επρεπε να εχεις θεμα ουτε στα 10 μετρα.αν εχει επιλογη για το ποσο δυνατα παιζει σιγουρεψου οτι ειναι στο 100 τις 100.τυπικα μπορεις να το κανεις και Hard reset μηπως εχει πειραχτει κατι.

 

Σε ευχαριστώ φίλε. Και κάτι ακόμα αν ξέρεις. Κοιτάζω στο eshop και μου βγάζει τρεις κατηγορίες ρουτερς (dsl, wireless και σκέτα ρουτερς). Ποιά απο αυτές κοιτάζω και μήπως έχεις να μου προτείνεις κανένα καλό μέχρι 30 ευρώ γιατί δεν περισσεύουν για περισσότερα;

dsl modem/router.στην ουσια αυτο θες γιατι ειναι ολα σε ενα.συνηθως ειναι και wireless πλεον.λιγα dsl router δεν εχουν Wireless.

αν βρεις σκετο ρουτερ ή σκετο wireless router τοτε σημαινει οτι πρεπει να κρατησεις καιτο adsl modem/router του παροχου για να συνδεθεις.ναι μεν βγαινει πιο φτηνα αλλα παραπανω ρυθμισεις.με 30 ευρω κανα tp link 8968.

 

ADSL έχω και θέλω να βγάλω εντελώς το speedport. Στο eshop στην κατηγορία dsl μου βγάζει dsl router και wireless router. Η διαφορά τους είναι ότι το ένα εκπέμπει ασύρματα και το άλλο θέλει καλώδιο ή παίζει κάτι άλλο; 

Επίσης κάποια φθηνή λύση με καλό σήμα και εύκολη εγκατάσταση έχεις να μου προτείνεις βάσει της εμπειρίας σου;

Υ.Γ. Sorry που σε πρήζω με τόσες ερωτήσεις αλλά προσπαθώ να βγάλω άκρη και να ξεφορτωθώ το άθλιο speedport. 

to dsl router Παιρνει γραμμη adsl Πανω και ειναι και wireless ενω το wireless router που δεν ειναι dsl σημαινει οτι εχει θυρα wan και παιρνει ethernet αρα δεν πρεπει να καταργησεις του παροχου.τα tp link ειναι ευκολα στην εγκατασταση.

αναλογως τα λεφτα σου ξεκιναμε απο tp link 8968,8970,8980,9980 με τα αναλογα λεφτα.τα 30 ευρω ειναι σχετικα λιγα και μονοδρομος λιγο το 8968.ας μπορουσες να πας παραπανω για το 8970 αξιζει.,εκτος αν εχεις κανα παλιο adsl router που παιζει σωστα στο ασυρματο και το βαλεις να παιζει σαν access point πανω στο speedport.

 

Wireless router θες αν θες να έχεις και WiFi :D

 

Στα φθηνά καλή δουλειά κάνει το TP-Link TD-W8960N ( υποθέτω πως έχεις PSTN γραμμή και όχι ISDN ).

Μέτριο ασύρματο όσον αφορά το range, πολύ καλό σαν modem.

Αν με τα παλιά του ΟΤΕ ( speedtouch tg585/tg587, baudtech, zte ) ήσουν οκ από wireless τότε θα είσαι μια χαρά με το TD-W8960N.

Αν πάλι είχες πρόβλημα στον χώρο σου με αυτά, και θες κάτι που να δίνει το κάτι τις παραπάνω από ένα μέτριο wifi σε range wifi θα πρέπει να ανέβεις κατηγορία ( π.χ. TP-Link Archer D2 ).

αλλο wireless router αλλο wireless adsl router.αυτος θελει wireless adsl router.to 8960 ειναι wireless adsl router.

 

Ευχαριστώ για τις προτάσεις σου. Κάτι τελευταίο. Όταν λες είναι καλό σαν modem τι εννοείς;

 

Πρεπει να ειναι και modem ταυτοχρονα για να καταργησεις τελειως το speedport.δηλαδη θες dsl router οχι σκετο ρουτερ.Modem στην συγκεκριμενη περιπτωση ειναι που θα κουμπωσει πανω η γραμμη σου η τηλεφωνικη (adsl)

Ότι κρατάει την γραμμή σταθερή, δεν κάνει εύκολα αποσυνδέσεις, και ότι σου δίνει και την δυνατότητα να παίξεις με το SnRM για αύξηση της ταχύτητας ή ελαφρά μείωση με κέρδος πιο σταθερή γραμμή ( αν έχεις σχετικά συχνά αποσυνδέσεις )

καλα το Margin δεν ειναι υποχρεωτικο να το πειραξει.αν θελει μικροτερο ναι ο παροχος δεν θα το παει κατω απο 6.αλλα προς ταπανω αν εχει αποσυνδεσεις μπορει να του το ανεβασει ο παροχος.

 

υπάρχει τρόπος να δούμε το pppoe password;

Δες και με explorer με το asterie το προγραμμα.σε καποια μου το εμφανιζει αλλα σε αλλα ειναι πραγματι Masked και δεν βλεπεις κατι.

 

Μπά τίποτα παραμένει masked

ούτε με firebug

ούτε με telnet

ούτε με routerpassview που βάζω το config...

μπορεις να καλεσεις τον παροχο να στο αλλαξει αν μιλαμε για το Pass της συνδεσης.η αμα εχουν σωθει τα Pass σε κανα browser ισως να μπορεις να τα δεις μεσα απο τον browser ή να μπορεις να μπεις στο site και να αλλαξεις το Pass(αρκει να μην σε ρωτησει για το παλιο).

εκτος αν ξεχασες τον κωδικο για ναμπεις στο ρουτερ οποτε εκει hard reset.

 

giannis193 αφού θες να βγάλεις εντελώς το σκουπιδι speedport w24v πάρε αυτό εδώ που είναι All in one.http://www.e-shop.gr/asus-dsl-n17u-wireless-n300-gigabit-adsl-vdsl-pstn-isdn-modem-router-p-PER.617472καικαλό σερβίρισμα

Ωραιο απλα μαλλον εκτος του budget του των 30 ευρω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Poulinos χίλια ευχαριστώ για τις αναλυτικές πληροφορίες. Με το speedport τα χω κάνει όλα αυτά που λες και δεν γίνεται τίποτα.

Τελικά κατέληξα στο TP LINK W8960N που μου πρότεινες και εσύ, μετά από πολλές καλές κριτικές που διάβασα. Ελπίζω να λυθεί το πρόβλημα. Καλές γιορτές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτο εννοω.οτι επειδη ο firefox δεν τον θυμαται μηπως α.με αλλο browser να γινεται να τον θυματε ή β.με καποιο αλλο προγραμμα ασχετο με τον browser που να μπορει να βλεπει ποιους κωδικους εισαγεις και να τους κραταει.αλλα ναι εχω πετυχει sites που για καποιο λογο ο browser δεν καταλαβαινει οτι γραφεις κωδικους και δεν τους κραταει.Δεν ξερω με το auto complete του internet explorer αν γινεται δουλεια.βεβαια σε Linux δεν ξερω τι υπαρχει

 

 

Την συγκεκριμενη σελιδα σε μενα, δεν την θυματε ουτε ο firefox ουτε ο chrome σε Linux και windows. αα ουτε ο internet explorer με auto complete enabled.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Poulinos χίλια ευχαριστώ για τις αναλυτικές πληροφορίες. Με το speedport τα χω κάνει όλα αυτά που λες και δεν γίνεται τίποτα.

Τελικά κατέληξα στο TP LINK W8960N που μου πρότεινες και εσύ, μετά από πολλές καλές κριτικές που διάβασα. Ελπίζω να λυθεί το πρόβλημα. Καλές γιορτές.

τοτε πας για καινουριο να ηρεμησεις.

poulinos προφανώς δεν έχεις δοκιμάσει τα Speedport.

Δίπλα τους βάζεις τον client και το σήμα είναι στα -50db... πιο γτπ wifi δεν έχω δεί.

to zte 108 ειχα ως το χειροτερο σε wifi αλλα οκ στην ευθεια θα παιξει και αυτο σε λιγα μετρα.μιλαμε για ευθεια παντα χωρις εμποδια.

βεβαια πολλες φορες βλεπω και κοσμο να θαβει τα ρουτερ μεσα σε ντουλαπια κτλ και να λενε δεν παιζει ουτε στα 3 μετρα και ψαχνεις το ρουτερ και λες μα που ειναι και το βλεπεις μεσα σε κατι ντουλαπια κτλ.οπως εχω δει ρουτερ σε γωνια τοιχου και δεν επαιζε ουτε στα 2 μετρα.

Την συγκεκριμενη σελιδα σε μενα, δεν την θυματε ουτε ο firefox ουτε ο chrome σε Linux και windows. αα ουτε ο internet explorer με auto complete enabled.

δεν μπορω να σκεφτω κατι αλλο.καποια παραξενια της σελιδας τοτε στο πως εχει φτιαχτει??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Προσπαθω εδω και καιρο να κανω port forward μια θυρα σε tcp και udp και παντα εχει θεμα "duplicate rule"...Εγω κανω κατι λαθος η πραγματικα δεν γινετε??? Ειναι δυνατον?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσπαθω εδω και καιρο να κανω port forward μια θυρα σε tcp και udp και παντα εχει θεμα "duplicate rule"...Εγω κανω κατι λαθος η πραγματικα δεν γινετε??? Ειναι δυνατον?

δεν κανεις κατι λαθος.δες σελιδα 2 και 3 του ιδιου θεματος και θα καταλαβεις το γιατι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...