Προς το περιεχόμενο

Ποια είναι τα σχέδια και τα όνειρα σας για το νέο χρόνο?


ΜΑΝΩΛΗΣ1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αυτό (που θα μπορούσε να έχει πλάκα, αλλά δυστυχώς δεν έχει...) :

 

- να πει το ναι η γυναικα μου για παιδι

 

είναι γραμμένο από τον ίδιο άνθρωπο που έγραψε αυτά:

 

- να βρω επιτελους μονιμη εργασια γτ κουραστηκα τα απο δω κ απο κει

- η χωρα να βρει συντομα νεο κυβερνητη γτ δε μας βλεπω να κραταμε εως το μαη με δαυτους!!

 

 

Βλέπεις, το παιδί, δε γίνεται να το ρωτήσουμε, αν θέλει να γεννηθεί και να μεγαλώσει στο μπουρδέλο που δημιουργήσαμε και μεγαλώνουμε εμείς και να βλαστημάει όπως εμείς. Γεννιέται θέλει δε θέλει και, όταν φτάσει στην ηλικία που θα νιώθει κι εκείνο κουρασμένο και φοβισμένο από το τι θα τού ξημερώσει, το πιθανότερο είναι ότι αυτοί που αποφάσισαν να τού χρεώσουν μια ζωή γεμάτη άγχος και φόβο, προκειμένου να διαιωνίσουν το δοξασμένο επίθετό τους, δε θα είναι πλέον παρόντες για να μπορεί να τούς ρωτήσει «γιατί;»...

  • Like 10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 71
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Αυτό (που θα μπορούσε να έχει πλάκα, αλλά δυστυχώς δεν έχει...) :

 

 

είναι γραμμένο από τον ίδιο άνθρωπο που έγραψε αυτά:

 

 

Βλέπεις, το παιδί, δε γίνεται να το ρωτήσουμε, αν θέλει να γεννηθεί και να μεγαλώσει στο μπουρδέλο που δημιουργήσαμε και μεγαλώνουμε εμείς και να βλαστημάει όπως εμείς. Γεννιέται θέλει δε θέλει και, όταν φτάσει στην ηλικία που θα νιώθει κι εκείνο κουρασμένο και φοβισμένο από το τι θα τού ξημερώσει, το πιθανότερο είναι ότι αυτοί που αποφάσισαν να τού χρεώσουν μια ζωή γεμάτη άγχος και φόβο, προκειμένου να διαιωνίσουν το δοξασμένο επίθετό τους, δε θα είναι πλέον παρόντες για να μπορεί να τούς ρωτήσει «γιατί;»...

Δικιο εχεις μεν αλλα δεν ειναι δικαιολογια δε. Ενταξει δεν λεω οτι κανουν καλα στην ουγκαντα που εχει 8 παιδια ο καθενας, αλλα ειναι στο χερι του καθενος απο εμας και των παιδιων μας να παλεψουν και να βρουν τον δρομο τους. Εσυ το παλεψες και βρηκες μια διεξοδο. Ειναι μερος της ζωης και αυτο

 

Εγω οταν εφυγα απο ελλαδα πριν τρια χρονια πιστευα οτι Μεχρι σημερα οι πολιτικοι θα ειχαν πεθανει δια απαγχωνισμου στο συνταγμα. Εκανα λαθος σε αυτο μεχρι τωρα αλλα καποια στιγμη θα γινει το μπαμ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δικιο εχεις μεν αλλα δεν ειναι δικαιολογια δε. Ενταξει δεν λεω οτι κανουν καλα στην ουγκαντα που εχει 8 παιδια ο καθενας, αλλα ειναι στο χερι του καθενος απο εμας και των παιδιων μας να παλεψουν και να βρουν τον δρομο τους. Εσυ το παλεψες και βρηκες μια διεξοδο. Ειναι μερος της ζωης και αυτο

 

Ποιο δεν είναι δικαιολογία; Μπερδεύτηκα...

 

Όσο για τα υπόλοιπα:

 

Η διέξοδος που βρήκα εγώ, ήταν περισσότερο αποτέλεσμα συγκυριών και λιγότερο ικανοτήτων. Το λέω χωρίς να ντρέπομαι, όπως δε θα ντρεπόμουν αν κέρδιζα το joker π.χ.

 

Ο καθένας κάνει τις επιλογές του στη ζωή, καλέ μου φίλε. Προσωπικά, το να μην αποκτήσω παιδιά, δεν το άφησα στην τύχη. Το επέλεξα. Δε νιώθω τόσο «μάγκας», ούτε είμαι τόσο υπερόπτης, ώστε να φέρω σ' αυτό το τσίρκο μια-δυο καινούργιες ψυχές, να τις πετάξω στη φωτιά και να τους πω «παλέψτε». Ποιος είμαι εγώ; Μακάρι να είναι στο χέρι τού καθενός αυτή η πάλη όπως λες, αλλά δυστυχώς δεν το βλέπω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιο δεν είναι δικαιολογία; Μπερδεύτηκα...

 

 

 

To να μην κάνεις παιδιά εφόσον το επιθυμείς, λόγω μαύρης εποχής. Νταξ δικαιολογία δεν είναι η κατάλληλη λέξη ίσως. Αν δεν θες να κάνεις είναι άλλο θέμα. Ο φίλος πιο πάνω θέλει παιδιά. Πολλοί Έλληνες περνάνε δύσκολα αλλά δεν νομίζω να σου λένε ότι θα προτιμούσαν να μην υπάρχουν

 

 

Η διέξοδος που βρήκα εγώ, ήταν περισσότερο αποτέλεσμα συγκυριών και λιγότερο ικανοτήτων. Το λέω χωρίς να ντρέπομαι, όπως δε θα ντρεπόμουν αν κέρδιζα το joker π.χ.

 

 

Όσο για αυτό (χωρίς φυσικά να μπορώ να κρίνω την δική σου ιστορία, αυτό το κάνεις μόνο εσύ) , δεν πιστεύω ούτε στην τύχη ούτε στις συγκυρίες πλην ακραίων περιπτώσεων όπως το τζοκερ που αναφέρεις. Όταν κάποιος κάνει σωστές επιλογές στην ζωή του βρίσκει μπροστά του συνέχεια καλές συγκυρίες, αν δεν κάτσει η μια κάθεται η άλλη. Το αντίθετο για αυτούς που κάνουν λάθος επιλογές 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To να μην κάνεις παιδιά εφόσον το επιθυμείς, λόγω μαύρης εποχής. Νταξ δικαιολογία δεν είναι η κατάλληλη λέξη ίσως. Αν δεν θες να κάνεις είναι άλλο θέμα. Ο φίλος πιο πάνω θέλει παιδιά. Πολλοί Έλληνες περνάνε δύσκολα αλλά δεν νομίζω να σου λένε ότι θα προτιμούσαν να μην υπάρχουν

 

όποιος κάνει παιδιά κ ειναι άφραγκος κ δεν έχει εξασφαλισμένα τα έξοδα τους (τροφή/στέγη/ιατρική περίθαλψη) για τα πρώτα χρόνια τουλάχιστον ειναι ηλίθιος, ανεύθυνος κ αξίζει στείρωση .

 

άλλο θέλω κ άλλο μπορώ  ;) 

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To να μην κάνεις παιδιά εφόσον το επιθυμείς, λόγω μαύρης εποχής. Νταξ δικαιολογία δεν είναι η κατάλληλη λέξη ίσως. Αν δεν θες να κάνεις είναι άλλο θέμα. Ο φίλος πιο πάνω θέλει παιδιά. 

 

Αν δε θες να κάνεις, για κάποιο λόγο δε θες. Κάποιος, ίσως να μη θέλει, διότι είναι νευρικός και δε γουστάρει να ακούει κλάματα. Εγώ δεν ήθελα και συνεχίζω να μη θέλω, διότι θεωρώ ότι θα ήμουν απίστευτα επηρμένος και εγωιστής, αν αποφάσιζα με το «έτσι γουστάρω» για τη ζωή κάποιου άλλου. Δε μου ανήκει το παιδί που φέρνω στον κόσμο κι αν στα μάτια μου ο κόσμος αυτός, στον οποίο θα ζήσει, δεν αρέσει σ' εμένα τον ίδιο, θεωρώ τουλάχιστον παράλογο το να το υποχρεώσω να πορευτεί σ' αυτόν.

 

Ο καθένας αποφασίζει σύμφωνα με τα δικά του κριτήρια. Προσωπικά, όσο κι αν ακούγομαι υπερβολικός ή απόλυτος, πιστεύω ότι το να φέρνεις ένα παιδί στον κόσμο τού σήμερα, είναι εγκληματικά ανεύθυνη κίνηση και αρμόζει μόνο σε ονειροπαρμένους. Δεν αγοράζεις κατοικίδιο, ούτε λουλουδάκι σε γλάστρα, για να το βλέπεις και να χαίρεσαι. Αποφασίζεις για μια ζωή, πάνω στην οποία δεν έχεις κανένα δικαίωμα, παρά μόνο υποχρεώσεις. Είσαι σε θέση να τις αναλάβεις με συνέπεια; Όλα καλά. Δεν είσαι, το ξέρεις και το ομολογείς, αλλά παρ' όλα αυτά προχωράς στην απόφασή σου; Για 'μένα είσαι ανεύθυνος. Σκληρό ίσως, αλλά έτσι το βλέπω.

 

Πολλοί Έλληνες περνάνε δύσκολα αλλά δεν νομίζω να σου λένε ότι θα προτιμούσαν να μην υπάρχουν 

 

 

Εγώ ξέρω ότι είναι πολλοί, πάρα πολλοί, αυτοί που αυτοκτόνησαν. Αυτό μάλλον μου λέει ότι όντως προτίμησαν να μην υπάρχουν.

 

Όταν κάποιος κάνει σωστές επιλογές στην ζωή του βρίσκει μπροστά του συνέχεια καλές συγκυρίες, αν δεν κάτσει η μια κάθεται η άλλη.

 

 

Δε μπορούν όλοι να κάνουν σωστές επιλογές, ακόμα κι αν ξέρουν ποιες είναι αυτές. Πολλοί αναγκάζονται να ακολουθήσουν δρόμους που δε θα επέλεγαν υπό καλύτερες συνθήκες, μόνο και μόνο για να επιβιώσουν. Το ότι άνοιξε μια πόρτα μπροστά μου, για να βρεθώ και να δραστηριοποιηθώ εδώ που βρίσκομαι, μετά από 20 χρόνια κακού ξεπατωμού στην Ελλάδα, αρχίζοντας να νιώθω για πρώτη φορά άνθρωπος στα 40 μου, οφείλεται καθαρά και μόνο σε τυχαία συγκυρία, η οποία δεν προέκυψε χάρη στις σωστές επιλογές μου.  

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όποιος κάνει παιδιά κ ειναι άφραγκος κ δεν έχει εξασφαλισμένα τα έξοδα τους (τροφή/στέγη/ιατρική περίθαλψη) για τα πρώτα χρόνια τουλάχιστον ειναι ηλίθιος, ανεύθυνος κ αξίζει στείρωση .

 

άλλο θέλω κ άλλο μπορώ ;)

 

 

Sure αλλα εσυ μιλας για ανεργους και αστεγους, ενω εγω για την κατασταση της χωρας.. 25% ειναι η ανεργια οχι 95%

 

Anyway δεν διαφωνω μαζι σας αν καποιος ειναι σε τετοια καταςταςη που δεν μπορει να προσφερει ουτε τα βασικα, καλυτερα να το ξανασκευτει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Sure αλλα εσυ μιλας για ανεργους και αστεγους, ενω εγω για την κατασταση της χωρας.. 25% ειναι η ανεργια οχι 95%

 

Anyway δεν διαφωνω μαζι σας αν καποιος ειναι σε τετοια καταςταςη που δεν μπορει να προσφερει ουτε τα βασικα, καλυτερα να το ξανασκευτει.

το οτι έχεις δουλειά δεν πάει να πει οτι είσαι σε θέση να καλύψεις τα έξοδα ενός παιδιού.

Επίσης η χώρα δεν έχει 25% ανεργία , το ποσοστό ειναι πολύ μεγαλύτερο , αλλά αυτό δεν έχει κ τόσο σημασία απο τη στιγμή που ο μέσος εργαζόμενος δεν ξέρει αν θα μπορεί να καλύψει τα έξοδα διαβίωσης του εαυτού του μέχρι του χρόνου.

 

δεν ξέρω αν ζεις Ελλάδα ή στο εξωτερικό , αν είσαι μικρομεσαίος ή εύπορος (έχει σημασία για την οπτική γωνία απ την οποία παρακολουθείς τις εξελίξεις) , αλλα η πραγματικότητα απέχει πολύ απο τα "επίσημα" νούμερα.

 

εκτός αν ζω στην φτωχότερη πόλη της Ελλάδας και ειναι μαζεμένο εδώ το μεγαλύτερο ποσοστό ανέργων και χαμηλόμισθων της χώρας. 

 

αν είναι τόσο διαφορετικά τα πράγματα στην υπόλοιπη Ελλάδα τότε πάω πάσο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιο δεν είναι δικαιολογία; Μπερδεύτηκα...

 

Όσο για τα υπόλοιπα:

 

Η διέξοδος που βρήκα εγώ, ήταν περισσότερο αποτέλεσμα συγκυριών και λιγότερο ικανοτήτων. Το λέω χωρίς να ντρέπομαι, όπως δε θα ντρεπόμουν αν κέρδιζα το joker π.χ.

 

Ο καθένας κάνει τις επιλογές του στη ζωή, καλέ μου φίλε. Προσωπικά, το να μην αποκτήσω παιδιά, δεν το άφησα στην τύχη. Το επέλεξα. Δε νιώθω τόσο «μάγκας», ούτε είμαι τόσο υπερόπτης, ώστε να φέρω σ' αυτό το τσίρκο μια-δυο καινούργιες ψυχές, να τις πετάξω στη φωτιά και να τους πω «παλέψτε». Ποιος είμαι εγώ; Μακάρι να είναι στο χέρι τού καθενός αυτή η πάλη όπως λες, αλλά δυστυχώς δεν το βλέπω.

Υπερθεματιζω .Συν απο προσωπικη εμπειρια απο τον κοινωνικο μου περιγυρο οι 7 στους 10 δεν κανουν για την δημιουργια οικογενειας ειναι ακαταλληλοι παρολα αυτα εκαναν λογω κοινωνικου αυτοματισμου ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω προσωπικα θα ευχηθω,εκτος απο την οικογενεια μου και τους φιλους μου και για την κοινωνια μας να ειναι καλα με υγεια γιατι αν δεν ειμαστε σαν συνολο καλα,δεν θα ειναι ουτε και τα κομματια του συνολου καλα.

Γιατι οταν ακους/βλεπεις ατομα να πεινανε,αυτοκτονουν πως να εισαι 100% καλα εσωτερικα?

Anyway,σημασια εχει να κανουμε ολοι τα ονειρα μας πραγματικοτητα οσο ευκολο και δυσκολο να ειναι.

Εγω για μενα δεν θα ευχηθω κατι γιατι υποσεινηδητα οταν ευχομαι περιμενω να γινει απο μονο του.Θα επιδιωξω να μου ειναι καλυτερο το 2014 και θα σταθω στην οικογενεια μου ακομη περισσοτερο.

 

Αυτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...