Προς το περιεχόμενο

Το τοπικ της καταδυσης,των βουνων,του canyoning, των extreme sports


poulinos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, poulinos είπε

δεν σε ρωτησα σε ποιον οργανισμο κανεις το cavern?

Σαν Padi specialty το κάνω, αν και από προσωπική πείρα, ο εκπαιδευτής είναι το 90% του training. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 minutes ago, mariosCS said:

Σαν Padi specialty το κάνω, αν και από προσωπική πείρα, ο εκπαιδευτής είναι το 90% του training. 

+1.απλα ελεγα μηπως εκανες απο αλλο οργανισμο λογω που ειπες εισαι εξωτερικο τωρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, poulinos είπε

+1.απλα ελεγα μηπως εκανες απο αλλο οργανισμο λογω που ειπες εισαι εξωτερικο τωρα.

Προς το παρόν θα συνεχίσω με Padi για 1-2 specialties που θα ήθελα να αποκτήσω εμπειρία, και ίσως RAID για Rescue που έχω ακούσει καλά λόγια, αλλά από του χρόνου αυτό. 

Με το καλό να βελτιωθεί η κατάσταση για να γίνει και καμιά βόλτα προς Μάλτα, για την οποία έχω ακούσει τα καλύτερα σαν καταδυτικός προορισμός! 

Επεξ/σία από mariosCS
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, mariosCS είπε

 

Με το καλό να βελτιωθεί η κατάσταση για να γίνει και καμιά βόλτα προς Μάλτα, για την οποία έχω ακούσει τα καλύτερα σαν καταδυτικός προορισμός! 

Ειχε παει ενας φιλος μου προπερσι αλλα ηταν μονο open water  και  ετσι ειχε πολλους περιορισμους στο τι μπορουσε να βουτηξει .Εχει αρκετα ναυαγια πολεμικων πλοιων  η χαρα του wreck diver .

Επεξ/σία από Fotis13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 hours ago, mariosCS said:

Προς το παρόν θα συνεχίσω με Padi για 1-2 specialties που θα ήθελα να αποκτήσω εμπειρία, και ίσως RAID για Rescue που έχω ακούσει καλά λόγια, αλλά από του χρόνου αυτό. 

Με το καλό να βελτιωθεί η κατάσταση για να γίνει και καμιά βόλτα προς Μάλτα, για την οποία έχω ακούσει τα καλύτερα σαν καταδυτικός προορισμός! 

εχω παει μαλτα αλλα οχι για καταδυσεις.στο gojo λενε οτι αξιζει πολυ. αντε να φτιαξει η κατασταση πραγματι. το Rescue ωραιο μαζι με το efr αν και αντι του efr της DAN το θεωρω πιο καλο(και πιο ακριβο). ειδικοτητες τι με το καλο? πχ deep? στις 5 ειδικοτητες παιρνεις το Master diver απο την Padi σαν τιμητικο.

5 hours ago, Fotis13 said:

Ειχε παει ενας φιλος μου προπερσι αλλα ηταν μονο open water  και  ετσι ειχε πολλους περιορισμους στο τι μπορουσε να βουτηξει .Εχει αρκετα ναυαγια πολεμικων πλοιων  η χαρα του wreck diver .

https://www.gozotechnicaldiving.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, poulinos είπε

εχω παει μαλτα αλλα οχι για καταδυσεις.στο gojo λενε οτι αξιζει πολυ. αντε να φτιαξει η κατασταση πραγματι. το Rescue ωραιο μαζι με το efr αν και αντι του efr της DAN το θεωρω πιο καλο(και πιο ακριβο). ειδικοτητες τι με το καλο? πχ deep? στις 5 ειδικοτητες παιρνεις το Master diver απο την Padi σαν τιμητικο.

Για πρακτικούς λόγους θέλω να κάνω το Nitrox και το deep. Γύρισα σε backplate wing πρόσφατα και αρχίζω και "ζηλεύω" και τους sidemount που βλέπω, αλλά θέλει λίγο συγκρατημένες κινήσεις γιατί είναι και ένας κουβάς ευρώ κάθε "αλλαγή" :D 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 minutes ago, mariosCS said:

Για πρακτικούς λόγους θέλω να κάνω το Nitrox και το deep. Γύρισα σε backplate wing πρόσφατα και αρχίζω και "ζηλεύω" και τους sidemount που βλέπω, αλλά θέλει λίγο συγκρατημένες κινήσεις γιατί είναι και ένας κουβάς ευρώ κάθε "αλλαγή" :D 

το nitrox και το Deep θα τα χρειαστεις αλλωστε αν πας και για technical diving.

για το sidemount το πρωτο που θα πω ειναι η απολαυση το να γυρνας οπως θες και να εισαι ανετος.δεν υπαρχει σωστη θεση.υπαρχει γυρναω οπως θελω και προχωραω και αναποδα.

σε επιπεδο recrational πιο ασφαλες διοτι εχεις δυο διαφορετικες φιαλες.λιγο πιο δυσκολο να τις φορεσεις αλλα οκ.επισης τις εχεις μπροστα σου οποτε βλεπεις τα κλειστρα κτλ. αν γινει στραβη μπορει να κλεισεις και την φιαλη και να την ανοιγεις λιγο ισα για να παιρνεις ανασα και να την ξανακλεινεις.

 

σε επιπεδο tec γινεται πιο δυσκολο γιατι εχεις πολλες φιαλες μαζεμενες.ενω στο backmount εχεις τις δυο πλατη και τις αλλες στο πλαι οποτε εισαι λιγο πιο ανετος.

το ωραιο με το sidemount ειναι οτι μπορεις να βγαλεις τις φιαλες και να περασεις απο στενα περασματα.

παρακατω ενα video οταν ειχα κανει το advanced tec wreck sidemount.(distinctive specialty).ειναι ωραια φαση να προσπαθεις να περασεις απο στενα σημεια.

ο @Fotis13 θα με βρισει διοτι ειναι σε ενα ναυαγιο που δεν εχει παει ακομα:P

 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, mariosCS είπε

Για πρακτικούς λόγους θέλω να κάνω το Nitrox και το deep. Γύρισα σε backplate wing πρόσφατα και αρχίζω και "ζηλεύω" και τους sidemount που βλέπω, αλλά θέλει λίγο συγκρατημένες κινήσεις γιατί είναι και ένας κουβάς ευρώ κάθε "αλλαγή" :D 

Ισχυει οτι ειναι πολυεξοδο το σπορ  kai sta tec  ξεφευγει τελειως  ,οπως επισης και αν θες να βουτας συχνα και να εχεις καταδυτικες εμπειριες απο διαφορετικα μερη εντος και εκτος Ελλαδας.Σοφη κινηση το backplate -wing  το bcd  ειναι   ακυρο σε βαθος χρονου .Συν  οτι το wing  σου βελτιωνει και την πλευστοτητα ειδικα σε αρχαριο .

49 λεπτά πριν, poulinos είπε

το nitrox και το Deep θα τα χρειαστεις αλλωστε αν πας και για technical diving.

για το sidemount το πρωτο που θα πω ειναι η απολαυση το να γυρνας οπως θες και να εισαι ανετος.δεν υπαρχει σωστη θεση.υπαρχει γυρναω οπως θελω και προχωραω και αναποδα.

σε επιπεδο recrational πιο ασφαλες διοτι εχεις δυο διαφορετικες φιαλες.λιγο πιο δυσκολο να τις φορεσεις αλλα οκ.επισης τις εχεις μπροστα σου οποτε βλεπεις τα κλειστρα κτλ. αν γινει στραβη μπορει να κλεισεις και την φιαλη και να την ανοιγεις λιγο ισα για να παιρνεις ανασα και να την ξανακλεινεις.

 

σε επιπεδο tec γινεται πιο δυσκολο γιατι εχεις πολλες φιαλες μαζεμενες.ενω στο backmount εχεις τις δυο πλατη και τις αλλες στο πλαι οποτε εισαι λιγο πιο ανετος.

το ωραιο με το sidemount ειναι οτι μπορεις να βγαλεις τις φιαλες και να περασεις απο στενα περασματα.

παρακατω ενα video οταν ειχα κανει το advanced tec wreck sidemount.(distinctive specialty).ειναι ωραια φαση να προσπαθεις να περασεις απο στενα σημεια.

ο @Fotis13 θα με βρισει διοτι ειναι σε ενα ναυαγιο που δεν εχει παει ακομα:P

 

Το εχω παρει και το Master diver αφου ειχα τις ειδικοτητες ετσι και αλλιως .Δεν φαινεται το video πουλινε (οπ τωρα φανηκε ).Για το eurobulker λες ? αχχαχα καλα αυτο εχει καταντησει σηριαλ .Το καταδυτικο στην Χαλκιδα φταιει δεν συντονιζομαστε για κανενα λογο .

Επεξ/σία από Fotis13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 minutes ago, Fotis13 said:

Ισχυει οτι ειναι πολυεξοδο το σπορ  kai sta tec  ξεφευγει τελειως  ,οπως επισης και αν θες να βουτας συχνα και να εχεις καταδυτικες εμπειριες απο διαφοετικα μερη εντος και εκτος Ελλαδας.

Το εχω παρει και το Master diver αφου ειχα τις ειδικοτητες ετσι και αλλιως .Δεν φαινεται το video πουλινε .Για το eurobulker λες ? αχχαχα καλα αυτο εχει καταντησει σηριαλ .Το καταδυτικο στην Χαλκιδα φταει δεν συντονιζομαστε για κανενα λογο .

καταλαθως δεν εβαλα το Video.ναι το eurobulker ειναι.το εβαλα μολις τωρα. ευχομαι μεσα στο 2021 να το κανεις.

πηρες και αυτο το ραφτο που δινουν με το master scuba?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, poulinos είπε

καταλαθως δεν εβαλα το Video.ναι το eurobulker ειναι.το εβαλα μολις τωρα. ευχομαι μεσα στο 2021 να το κανεις.

πηρες και αυτο το ραφτο που δινουν με το master scuba?

Ναι μαζι ειχαν ερθει  με την καρτα  ,το ραφτο σημα (νταξει δεν το εχω βαλει πουθενα λολ )  και το διπλωμα σε χαρτι αλλα νομιζω  οτι το τελευταιο το πληρωσα εξτρα .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 hours ago, Fotis13 said:

Ναι μαζι ειχαν ερθει  με την καρτα  ,το ραφτο σημα (νταξει δεν το εχω βαλει πουθενα λολ )  και το διπλωμα σε χαρτι αλλα νομιζω  οτι το τελευταιο το πληρωσα εξτρα .

γενικως το πληρωνεις το master scuba.δεν ειναι δωρεαν.νομιζω στην τιμη ειναι και το διπλωμα στο χαρτι.αλλα ναι δεν το δινουν δωρο .οπως ειχαμε πει padi means pay another dollar in.

δεν θυμαμαι αν εδιναν και καρτα μαζι με το Master scuba.

χτες ειδα και μια ταινια μεε καταδυσεις. to breaking surface. αρκετη  δοση φαντασιας εως παρα πολυ αλλα οκ εχει και μερικα ωραια πλανα με τα dry suits κτλ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, poulinos είπε

γενικως το πληρωνεις το master scuba.δεν ειναι δωρεαν.νομιζω στην τιμη ειναι και το διπλωμα στο χαρτι.αλλα ναι δεν το δινουν δωρο .οπως ειχαμε πει padi means pay another dollar in.

δεν θυμαμαι αν εδιναν και καρτα μαζι με το Master scuba.

χτες ειδα και μια ταινια μεε καταδυσεις. to breaking surface. αρκετη  δοση φαντασιας εως παρα πολυ αλλα οκ εχει και μερικα ωραια πλανα με τα dry suits κτλ.

Καλα εννοειται πως το πληρωνεις τιποτα δεν ειναι τσαμπα .Εχω και καρτα νομιζω θα το τσεκαρω και θα σου πω .

καλη προταση η ταινια με το αντικειμενο που συζηταμε θα εχει σιγουρα ενδιαφερον μονο και μονο για αυτο .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, Fotis13 said:

Καλα εννοειται πως το πληρωνεις τιποτα δεν ειναι τσαμπα .Εχω και καρτα νομιζω θα το τσεκαρω και θα σου πω .

καλη προταση η ταινια με το αντικειμενο που συζηταμε θα εχει σιγουρα ενδιαφερον μονο και μονο για αυτο .

για να περασεις μιαμιση ωρα απο την ζωη σου ναι ειναι καλη η ταινια.απλα παιζει αρκετο παραμυθι.να βλεπεις η αλλη με στεγανη να κανει Free dive.ή να σπαει το κλειστο μεσα στο νερο με πετρα.

Θα τσεκαρω και εγω για την καρτα γιατι δεν θυμαμαι. αλλα ναι νομιζω πως ειχαν δωσει.

πολυ καρτα :P . ποσα λεφτα εχει παρει η padi.

 
 
 
 
 
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, poulinos είπε

για να περασεις μιαμιση ωρα απο την ζωη σου ναι ειναι καλη η ταινια.απλα παιζει αρκετο παραμυθι.να βλεπεις η αλλη με στεγανη να κανει Free dive.ή να σπαει το κλειστο μεσα στο νερο με πετρα.

Α καταλαβα δεν εχει καμμια απολυτως επαφη με τον ρεαλισμο .Αυτο με το στεγανη και το  free dive     πιανει σεναριο επιστημονικης φαντασιας .Και μονο για αυτο  πρεπει να το δω  θα ειναι πρωτη φορα αχχαχα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, Fotis13 said:

Α καταλαβα δεν εχει καμμια απολυτως επαφη με τον ρεαλισμο .Αυτο με το στεγανη και το  free dive     πιανει σεναριο επιστημονικης φαντασιας .Και μονο για αυτο  πρεπει να το δω  θα ειναι πρωτη φορα αχχαχα.

Ναι οποιος ξερει θα καταλαβει οτι πολλα δεν κολλανε. απο την αλλη οπως σου ειπα επειδη εχει στεγανες έχει cave diving κτλ αξιζει.εχει και full face masks.και ομορφες υπαρξεις που κανουν καταδυσεις.απο την νορβηγια :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...