Προς το περιεχόμενο

Οδηγός Scrypt Mining (Litecoin κλπ) για Αρχάριους


The__Blade

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 2.9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Just for the record, σε σπίτι με το χαμηλότερο κοινωνικό τιμολόγιο της ΔΕΗ και νυχτερινό ρεύμα, κατανάλωση τετραμήνου: 1807KWh x 0.041 κοινωνικό (κάτω από τις 2000KWh που ναι το βαρβάτο σκαλοπάτι) και 726KWh x 0.0661 νυχτερινό, σύνολο λογαριασμών τετραμήνου τα 327€.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ετσι και εγω αυτο λεω...το πολυ να σου ερθει 500 ευρω με αυτα που γραφεις και εσυ το τετραμηνο....δλδ συνολο εκαψες 2533 μια χαρα..αρα με 3500 το πολυ να παει 400 ευρω..ε δεν ειναι πολλα για 4 μηνες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι οσο την πουλας εκεινη την ωρα...blade εχεις την να μου στειλεις να σε παρω?

 

Καλύτερα ότι είναι να το συζητάμε εδώ να πληροφορείται και ο υπόλοιπος κόσμος.

 

Just for the record, σε σπίτι με το χαμηλότερο κοινωνικό τιμολόγιο της ΔΕΗ και νυχτερινό ρεύμα, κατανάλωση τετραμήνου: 1807KWh x 0.041 κοινωνικό (κάτω από τις 2000KWh που ναι το βαρβάτο σκαλοπάτι) και 726KWh x 0.0661 νυχτερινό, σύνολο λογαριασμών τετραμήνου τα 327€.

 

 

Αυτό το κοινωνικό τιμολόγιο δέχεται τις 1807 μονάδες λόγω πολυμελούς οικογένειας, γιατί για 2 άτομα είναι 1500 Kw/h το όριο.

 

Επίσης έχεις και νυχτερινό.

 

Με τις ίδιες KW/h σε νορμάλ σπίτι χωρίς νυχτερινο/κοινωνικό μιλάμε για 600 ευρώ χαλαρά, σωστά;

 

 

εγώ δεν έχω λόγο που τα λέω όλα αυτά άλλο από το να προστατεύσουμε κάποιους από ένα έξοδο που δεν έχουν υπολογίσει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι με κανονικες τιμες τοσο περιπου θα βγει αλλα και εγω το κανω οπως το λεει ο φιλος πανω...τοσο θα καιω με τις τιμεσ που γραφει

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

420kh/s: -I 18 --thread-concurrency 20000 --lookup-gap 2 -w 256 -g 1

859core/1500mem, 0.938V, -17% power limit, 50-55C (gpu+vrm1/2) stock cooling @ 40% fan (δεν ενοχλει, καταλαβαινεις ομως οτι υπαρχει στο δωματιο).

 

Συμφωνω με criminal87, ειναι δυσκολο να βγεις χαμενος αν ξερεις τι κανεις. Με προχειρους υπολογισμους ενα rig με 4 μπανανες 7950 (500kh/s) για να πληρωσει με τα "εσοδα" αυτα που εκαψε και μονο, πρεπει να πληρωσει την kwh περιπου 0.5Ε. Καλο θα ηταν να υπαρχει ελεγχος και προσοχη ομως, οπως λεει ο Blade.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα εγώ μαζεύω dogecoins και θέλω να ρωτήσω, σε τι μπάζες είναι καλό να τα πουλάς? Επειδή τα fees παίζουν ρόλο, δεν μπορείς να πουλάς 1000 dogecoin σε btc και μετά σε ευρώ γιατί από τα 1000 θα σου μείνουν καμιά 500 (παίζει και 0 αν το πάμε μέχρι την τραπεζική κατάθεση).

 

Επίσης το bitcoin-central με το οποίο παίζεις criminal πόσο καιρό κάνει περίπου να καταθέσει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παίδες αν βάλω να σκάβουν 2 r9 290 σε κτήριο με βιομηχανικό ρεύμα η πως λέγεται ακριβώς δεν ξέρω στο οποίο ρυθμιζόμενες

χρεώσεις και τα υπόλοιπα δεν με ενδιαφέρουν με ενδιαφέρει μόνο το ρεύμα τι επιβάρυνση θα έχει? για να μην με διώξει κιόλας το αφεντικό μου :) θα συμφέρει η όλη κατάσταση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με πολυ προχειρους υπολογισμους ,χωρίς να τις πειράξεις όλα στοκ,υπολόγισε αυτό το μηχάνημα θα προσθέσει +40/Max 50€ στο λογαριασμό του :P Με undervolt,ίσως και λιγοτερο απο 40€.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι μιλάω για όλα στοκ. Από την άποψη συμφέρει δεν συμφέρει θα βγάζουν ικανοποιητικα KH/s οι κάρτες?

για τις τωρινές τιμές litecoin-bitcoin τουλάχιστον θα γίνει η απόσβεση?sorry για τις nooboερωτήσεις αλλά δεν το κατέχω

και σκέφτομαι να κάνω μια μικροεπένδυση 1000-1300€..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιτά το προβλημα είναι αλλου.. Τις καρτες τις έχει ηδη ή σκοπευεις να τις αγοράσεις? Γιατί εκεί σε θέλω :P Ναι τώρα είναι μια καλη περίοδος του mining αλλά πλέων θα πρεπει να περιμένεις παρα πολύ για να βρεις τις καρτες που θες.. Τουλαχιστον για Ελλάδα,τι παίζει σε αμαζον κτλπα δεν ξέρω..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ok σε ευχαριστώ φίλε μου τώρα που το είπες checkara λίγο να δω τι παίζει με τις κάρτες και όντως δεν παίζουν αυτήν την στιγμή..

όσο αφορά το στήσιμο για ξεκίνημα Mining φαντάζομαι δεν είναι τίποτα σπουδαίο ε?

softwarika το εννοώ το στήσιμο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν φανταζεσαι τι πονοκεφαλοι έρχονται :P Βέβαια όσο πιο πολυ το ψαξεις τόσο καλυτερα θα είσαι και θα επιλυεις τα προβληματα που τυχων θα ερθουν. Γενικά το googling θα φανεί πολύ χρησιμο,ειτε για guides,είτε για επιλυση προβληματων και οτιδήποτε αλλο εμφανιστεί.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υποψην οτι σε μερικες εβδομαδες-μηνες η Alpha Technologies βγαζει στην αγορα Αsic συστηματα και για το scrypt mining πραγμα που σημαινει οτι οι καρτες γραφικων θα αχρηστευθουν οποτε παιδια εαν δεν εχετε σκοπο να αγορασετε τις καρτες για αλλους λογους(gaming,video editing κτλ)καλυτερα αφηστε το.Το mining απλα βοηθαει να κανεις αποσβεση τα λεφτα που εδωσες για συστημα το οποιο θα επαιρνες ουτως η αλλως http://www.coindesk.com/litecoin-radeon-shortage/

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...