Προς το περιεχόμενο

Οδηγός Scrypt Mining (Litecoin κλπ) για Αρχάριους


The__Blade

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Με λιγα λογια καλο ειναι να το κανεις σαν χομπι και μακροπροθεσμα ισως να εχεις κερδος.Δυσκολο μου ακουγεται να χρησιμοποιηθει σαν ενα επιπλεον εισοδημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2.9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Είναι συνάρτηση κόστος + ρίσκο (συν χρόνος παράδοσης που πάει ακόμα πιο πέρα τον χρόνο απόσβεσης, να θυμίσω ότι μόλις ανέβαιναν οι R9 280X/290/290X στο newegg εξαφανίζονταν σε μερικές ώρες). Α και η τάση της δυσκολίας να ανεβαίνει.

 

Ο συνδυασμός δεν είναι καθόλου αμελητέος.

Ως εξοδο πιθανον να επαιρναν μονο π.χ. μια 7950, που δεν το λες και τοσο τρομερο πια.

Αλλα και τυχον για υπολοιπο pc, ποσο να ζημιωθουν..? Γι' αυτο και μου κανει εντυπωση..

:whistle:

Ισως αν επαιζε "σιγουρο μηνιαιο κερδος" για 1 τουλαχιστον ετος, να δραστηριοποιουνταν.

[επαναλαμβανω, αυτο για ατομα που δεν θα πληρωσουν το εξτρα ρευμα, καθολου = 0..!!]

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε αν δεν το κάνουν, μάλλον βαριούνται ή δεν ασχολούνται... Κι εγώ με μια 7950 ξεκίνησα, πρόσθεσα μια 280Χ και όταν κάνω απόσβεση (βλ κόστος κάρτας + κόστος ρεύματος) θα σκεφτώ και την... επέκταση. Απλά για εμένα το "ρίσκο" είναι μόνο τα χρήματα της 280Χ, τα υπόλοιπα τα θέλω ούτως ή άλλως ως hardware, οπότε ήταν σχετικά εύκολη απόφαση η ενασχόληση.

 

@bonorov Ε ναι, εκτός αν μιλάμε για χοντρά ποσά σε hardware (10Κ+), το mining είναι απλά ενισχυτικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια εγω πηγα στην δεη και ρωτησα δεν τα λεω απο το κεφαλι μου αυτα....το νυχτερινο ρευμα οσο και να καψεις χρεωνεσεα 0,065 καπου εκει ειναι περιπου δεν θυμαμαι καλα ....οποιος θελει ας παει στην δεη να ρωτησει...και επισης ειναι και το κοινωνικο ρευμα....

 

και στην τελικη και 600 ευρω να καψω το τετραμηνο θα εχω βγαλει πολλα παραπανω στους 4 μηνες...εχω φιλο στην Γερμανια και εχει ξεσκιστει να αγοραζει καρτες...και την μερα χτυπαει πανω απο 80-100 ευρω (χωρις κοστος ρευματος)...

 

χαμενος δεν βγαινεις μην ειμαστε και περιεργοι...με τον φιλο τον Prospector8 εχω μιλησει στο τηλεφωνο και τον εξηγησα αναλυτικοτερα τι γινεται

 

 

και για το mining rig που θα στησεις....ας ειμαστε σοβαροι.....δεν δινεις και 10000 ευρω και βλεπεις ποτε θα κανεις αποσβεση....καρτες γραφικων αγοραζεις ο καθενας με την τσεπη του και στο τελος αν θελεις τις πουλας κιολας δεν χανεις....τα ποσα δεν ειναι μεγαλα....εδω παλιοτερα για φωτοβολταικα εδιναν και 40000 και καναν αποσβεση σε 4-5 χρονια...και εδω μιλαμε για ποσα απο 500-1000 που τα κανεις αποσβεση σε λιγες εβδομαδες....εγω την φωτο που ανεβασα εβγαλα 1 καρτα 329 ευρω θα παρω...οσο για το ρευμα βαλτε 20 μερες x 2,5 η ωρα 50 ευρω...σιγα..καθαρα στα χερια μου εχω 280 ευρω και παλι οχι με 4 καρτες στην αρχη ξεκινησα με 2

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Zaknafein Ε ναι και που να τα εχεις αυτα τα 10k λιγο δυσκολο να τα επενδυσεις σε μια αγορα που σημερα ειναι και αυριο δεν ειναι.Το καλυτερο για μενα ειναι στα ηδη υπαρχων συστηματα να βαζεις μια η δυο amd καρτες και να το ακολουθεις σαν χομπι.Και αν βγαλεις και κανενα ψιλο καλως

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπαρχουν ειδικες σελιδες για αυτη τη δουλεια οι οποιες σου κρατανε μια μικρη προμηθεια.Παντως απο οτι ακουσα απο τα παιδια παιρνει αρκετο καιρο διοτι θελουν να κανουν verify id κτλ.Αν καποιο παιδι το εχει κανει ας μιλησει αναλυτικοτερα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καταρχην για να μην μπερδευομαστε οτι νομισμα και να σκαψεις πρεπει να το μετατρεψεις σε bitcoin η litecoin..μεχρι στιγμης αυτα τα 2 κερματα μετατρεπονται σε ευρω....

εγω τα εβαλα τα btc μου στο btc-e central...που σε αυτο το site θελει 2-3 εργασιμες να μπουνε στο λογαριασμο σου...τα verify γινεται απο 10 λεπτα εως και 1-2 ωρες...στο mtgox θελει περιπου 20 εργασιμες αλλα η τιμη του btc ειναι πιο ακριβη...αλλα θα κανεις 1 μηνα να τα παρεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Zaknafein Ε ναι και που να τα εχεις αυτα τα 10k λιγο δυσκολο να τα επενδυσεις σε μια αγορα που σημερα ειναι και αυριο δεν ειναι.Το καλυτερο για μενα ειναι στα ηδη υπαρχων συστηματα να βαζεις μια η δυο amd καρτες και να το ακολουθεις σαν χομπι.Και αν βγαλεις και κανενα ψιλο καλως

Συμφωνούμε απόλυτα. Απλά είμαι επιφυλακτικός διότι τα γραπτά εύκολα παρεξηγούνται και δεν θέλω σε καμία περίπτωση να θεωρήσει κάποιος ότι το mining είναι μια "επενδυτική" ευκαιρία χαμηλού ρίσκου.

 

Επίσης κατά καιρούς υπήρξαν και exchanges που βάρεσαν κανόνι και ίσως στο μέλλον και κάποιες digital wallet υπηρεσίες να πτωχεύσουν με αποτέλεσμα τυχόν υπόλοιπα σε αυτές να χαθούν, οπότε το ρίσκο δεν περιορίζεται στο mining αυτό καθ'αυτό αλλά σε όλη την αλυσίδα. Κοινώς, μέχρι να "παντελονιάσεις" τα κέρδη σου (δλδ να γίνουν ευρώ στον τραπεζικό λογ/σμό σου, που και  εκεί η ασφάλεια είναι πολύ σχετική έννοια :P ), ασφαλή δεν είναι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το δοκιμάζω και εγώ το mining από χθες και κοίτα να δεις που έχει άρθρο στο insomnia. Dogecoin μαζεύω και έχω απορία σχετικά με την θερμοκρασία gpu. Όταν έβαλα το itensity 13 (έχω ATI 5850) ανέβαινε πολύ η θερμοκρασία και στους 83 βαθμούς το σταμάτησα μην γίνουμε ψητοί. Τώρα τρέχω σε intensity 11 και έχω 130khs/s στους 77 βαθμούς. Είναι λογική αυτή η άνοδος? Πολύ μου φαίνεται. Ορίστε και το bat που τρέχω

setx GPU_MAX_ALLOC_PERCENT 100
setx GPU_USE_SYNC_OBJECTS 1

cgminer.exe --scrypt -o stratum+tcp://stratum.dogehouse.org:993 -u username -p password -I 11 --shaders 1440
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω καταλάβει ακόμη θέτοντας το μπακαλίστικα , τι ακριβώς προσφέρει κάποιος που ασχολείται με όλα αυτά για να αμείβεται με αυτά τα coins που στην συνέχεια μετατρέπονται σε ευρώ.

Διαφημιστικό κόλπο της amd ειναι ; Χρησιμοποιούνε όλη αυτήν την επεξεργαστική ισχύ συγκεντρωμένη για κάποιον σκοπό ; Κάνει κάποιος κάποιο πείραμα ; Χαβαλέ κάποιου ματσωμένου;....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

-I 13 -g 2 -w 256 --thread-concurrency 8192

 

εγω αυτα εχω στην καρτα με 1000 volt 1000 coreclock 1250 memory -25 powerlimit

 

η καθε καρτα εχει τις δικες στις ρυθμισεις βλεπε εδω https://litecoin.info/Mining_hardware_comparison

 

και απο θερμοκρασιες ειμαι απο 60-65 βαθμους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια εγω πηγα στην δεη και ρωτησα δεν τα λεω απο το κεφαλι μου αυτα....το νυχτερινο ρευμα οσο και να καψεις χρεωνεσεα 0,065 καπου εκει ειναι περιπου δεν θυμαμαι καλα ....οποιος θελει ας παει στην δεη να ρωτησει...και επισης ειναι και το κοινωνικο ρευμα....

 

 

Τόσο χρεώνεσαι για συγκεκριμένες ώρες την ημέρα. Διαφορετικές αν είναι χειμώνας ή καλοκαίρι σύνολο 6 ή 8 την ημέρα. Όλες τις άλλες ώρες πληρώνεις κανονικά, για αυτό το λέμε και νυχτερινό.

 

Τις ρυθμιζόμενες χρεώσεις τις έχεις καταλάβει πως λειτουργούν;

 

Στις 3000 KW/h όσο πληρώσεις για ρεύμα άλλο τόσο θα πληρώσεις για ρυθμιζόμενες χρεώσεις, ίσως και παραπάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καταρχην για να μην μπερδευομαστε οτι νομισμα και να σκαψεις πρεπει να το μετατρεψεις σε bitcoin η litecoin..μεχρι στιγμης αυτα τα 2 κερματα μετατρεπονται σε ευρω....

εγω τα εβαλα τα btc μου στο btc-e central...που σε αυτο το site θελει 2-3 εργασιμες να μπουνε στο λογαριασμο σου...τα verify γινεται απο 10 λεπτα εως και 1-2 ωρες...στο mtgox θελει περιπου 20 εργασιμες αλλα η τιμη του btc ειναι πιο ακριβη...αλλα θα κανεις 1 μηνα να τα παρεις

 

φανταζομαι η τιμη του btc που πουλάς είναι οσο την στιγμη που το πούλησες όχι την μέρα που θα τα παρεις σε ρευστο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...