Προς το περιεχόμενο

Counter-Strike: Global Offensive [CS: GO]


snapshot-

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγω επαιζα 3 χρονια το 1.6 μετα μετακομισα στο CoD4 για αλλα 4-5 χρονια.
Πηρα το CS:GO το καλοκαιρι στα 2,5e και ζητημα ηταν να παιξω μια ωρα στο συνολο.
Δεν ξερω, δεν με βολεψε.
Δεν λεω, εχω σκουριασει στα FPS αλλα στο cod πχ το κατεχω ακομα.
Να του δωσω μια ακομα ευκαιρια μιας και υπαρχει σεντονι εδω αλλα δεν με κοβω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

@sistah

Ούτε εμένα με βόλεψε τον πρώτο μήνα. Αλλά λησμονούσα το 1.6 και μου το θύμιζε πολύ, οπότε το συνέχισα μέχρι που άρχισε να μου προσφέρει ότι μου προσφέρει τώρα στον ελεύθερό μου χρόνο.

 

Δυσκολάκι στη συνήθεια, και στη σωστή επιλογή ρυθμίσεων σε σχέση με τα speccs σου χωρίς να προσφέρει πολλές πληροφορίες για τα ConVars του. Τις παρέχω εχώ σε προηγούμενο reply όμως.

 

Καλή διασκέδαση! :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@snapshot

 

Συμφωνώ απόλυτα ότι στον ελεύθερο χρόνο του ο καθένας κυνηγάει ότι θέλει. Η νοοτροπία μου στην ζωή ποτέ δεν ήταν και ποτέ δεν θα είναι το κυνήγι του χρήματος.Μίλησα όμως συγκεκριμένα για το gaming και όχι για το τι πρέπει και το τι γίνεται στην "κανονική" ζωή.Το να προσπαθήσει κάποιος να εξελιχθεί στην ζωή του και στον τομέα που πρεσβεύει είναι κάτι εντελώς διαφορετικό για εμένα από το gaming.Εκτός και αν ο τομέας gaming είναι ο πρωταρχικός σκοπός του ατόμου αυτού, οπότε πάω πάσο.

 

Μιλώντας τώρα ποιο συγκεκριμένα σαν ένας πρώην παίκτης του LoL (diamond 1) καταλαβαίνω απόλυτα την όλη διαδικασία του competitive gaming και γενικά του ranked concept.Αν κάποιος θέλει να εξελιχθεί σε ένα μεγάλο βαθμό σε ένα τέτοιο παιχνίδι όλοι γνωρίζουμε ότι οι ώρες που πρέπει να αφιερώνει για να το καταφέρει αυτό πολλές φορές ξεπερνούν και το λογικό. Και εγώ κάποτε έβλεπα την όλη διαδικασία του να ανέβεις στο ladder και να είσαι από τους top μαγική αλλά πλέον κοιτώντας στο παρελθόν το μόνο που βλέπω είναι χαμένος χρόνος και τίποτα παραπάνω.Σίγουρα πλέον έχει να κάνει και με το θέμα ηλικίας, όπως και με τους στόχους που έχω θέσει ποια.

 

Όσο για το player base τώρα και το competitive κομμάτι.Bγάζοντας τους random αριθμούς απ'έξω,νομίζω καταλαβαίνεις και ο ίδιος ότι αν πάρουμε τους παίκτες που παίζουν στην κατηγορία diamond(που θεωρητικά και πρακτικά  έχουν γνώση του αντικειμένου) υπολογίζοντας και όλους τους servers στα διαφορετικά regions οι παίκτες αυτοί αποτελούν συντριπτικά έναν μεγαλύτερο αριθμό από τους παίκτες της αντίστοιχης κατηγορίας του CS.

 

Το τι θα κυνηγήσει ο καθένας στην ζωή του όντως είναι εντελώς προσωπικό  θέμα με ξεχωριστούς παράγοντες για τον καθένα.Απλά μίλησα λίγο εμπειρικά συν του ότι προσωπικά δεν μπορούσα να δω το competitive gaming ως κάτι το διαφορετικό.Αλλά όπως είπα αυτό έχει να κάνει με προσωπική αντίληψη και τίποτα παραπάνω.

 

Τέλος πάντως δεν νομίζω ότι τέτοια μηνύματα έχουν λόγο ύπαρξης σε ένα τέτοιο thread.Καλή συνέχεια  :-D.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@Allokotos

 

Βεβαίως. Δε θεώρησα κάτι για τη δική σου νοoτροπία ούτε για τη νοοτροπία κανενός, μιλάω γενικά.  :D

 

Το LoL ποτέ δε προκάλεσε το νοητικό μου επίπεδο περισσότερο. Ούτε σε Diamond ranks, ούτε σε Challenger Tiers. Καίγομαι σε κάθε δευτερόλεπτο που περνάει στο CS για το τι θα κάνω και πως, ενώ στο LoL είμαι χαλαρός. Για μένα παραμένει μια πολύ γελοία, εύκολη διαδικασία, και οι κινήσεις πολύ περιορισμένες από το ίδιο το Engine του παιχνιδιού. Ίσως κάποιες φορές να έχει σημασία και ο χαρακτήρας κάποιου, όλοι μας έχουμε διαφορετικές κλίσεις. Χαίρομαι να υπάρχει ανταγωνισμός και παίχτες που κάνουν τις κινήσεις μου καλύτερα στο LoL, σε πιο υπεύθυνο και συντονισμένο ρυθμό, αλλά αυτό είναι το μόνο που μπορεί να καταφέρει κάποιος καλύτερα από άλλον.

 

Αυτό που πολύ απλά θέλω να διαχωρίσω στη μεγάλη απαντησή μου προηγουμένος, είναι ότι σε παιχνίδια όπως αυτά, δίνονται 2 επιλογές.

 

1) Να παίξεις απλά, διασκεδαστικά, γελώντας, χαβαλεδιάζοντας, στη διαδικασία των Normal παιχνιδιών.

 

2) Να συμμετάσχεις στο Ladder τους, που σημαίνει ότι αναγνωρίζεις την εννοιολογία του και ετοιμάζεσαι γι αυτό στον καλύτερο προσωπικά δυνατό βαθμό. Εάν δε θέλεις / δεν έχεις την όρεξη /  δεν έχεις το χρόνο / δε μπορείς γενικότερα να το κάνεις, πολύ απλά μη συμμετάσχεις.

 

Τόσο δύσκολο είναι να σεβαστεί κάποιος την ουσία μιας διαδικασίας, έστω και σε ένα παιχνίδι? Επειδή είναι παιχνίδι, συμμένει ότι πρέπει να ισοπεδώσουμε τα πάντα με το έτσι θέλω?

 

Δε πειράζουν τέτοια μηνύματα σε καμία συζήτηση, για την ακρίβεια δε πειράζει κανένα εποικοδομητικό ερέθισμα. Με βάση αυτών ξεκινούν μεγάλα, ωραία πράγματα.

 

Στον ελεύθερό μου χρόνο δε θα με πείραζε, έτσι όπως θα έβλεπα τις αγαπημένες μου ομάδες ποδοσφαίρου, έτσι όπως θα έβλεπα τα αγαπημένα μου σείριαλ, έτσι όπως θα διάβαζα τα αγαπημένα μου βιβλία, έτσι όπως θα έπαιζα τα αγαπημένα μου σπορ, να έβλεπα και μια αγαπημένη μου, κατά προτίμηση Ελληνική, ομάδα, να παλεύει για ένα έπαθλο σε ένα video game μέσω ομαδικών προσπαθειών. Κάθε άλλο παρά κακό είναι, όταν επιλέγεις να ασχοληθείς και να συνεισφέρεις σε οτιδήποτε, να δίνεις όλο σου τον εαυτό.

Επεξ/σία από snapshot-
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Να φέρω το topic στην κορυφή λέγοντας πως έχουμε ένα καινούργιο User Peak το οποίο σημειώθηκε χθες το απόγευμα στις 18:45.

 

Η προσπάθειά μας να οργανώσουμε μια ανταγωνιστική, φιλόδοξη, ενήμερη και ζεστή κοινότητα στο CS:GO αποδίδει, και ήρθε η πρώτη μέρα, μιάμιση εβδομάδα μετά τη λειτουργία της, όπου είχαμε από ένα Active Gather σε κάθε server μας και σκεφτόμαστε για την ενεργοποίηση περισσοτέρων.

 

Θέλω να ευχαριστήσω οποιονδήποτε βρήκε την ευκαιρία να παίζει μαζί μας και με όλο το Ελληνικό κοινό του Global Offensive, και να τονίσω ότι τα καλύτερα έρχονται, εάν και μόνο εάν δειχτεί το ενδιαφέρον σας.

 

Με εκτίμηση,

snapshot

 

Πληροφορίες σχετικά με το πως θα παίξετε θα βρείτε σε προηγούμενη απάντηση εδώ. #42

 

rIgHgjp.png

 

HizKJJC.jpg

Επεξ/σία από snapshot-
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με το τελευταιο update η valve ανακοινωσε οτι χτυπησε πολλα milestones το 2013

 

περιμενα πολυ την ανοδο του παιχνιδιου μιας και τα high profile tournaments διοργανωνονταν ανεκαθεν απο 3ους παραγοντες στη σκηνη του counter-strike

 

απο οτι φαινεται ειναι τελικα εδω! εχουν αρπαξει το παιχνιδι με νυχια και με δοντια και σιγα σιγα φερνουν στο προαυλιο ολα οσα θα επρεπε να φερουν χρονια πριν

 

υπηρξαν τρανταχτες αλλαγες στους servers και το user interface με το τελευταιο update κ οπως γραφει παραπανω ο snap υπηρξε peak και στην κοινοτητα του fpsgaming αλλα και στο παιχνιδι γενικοτερα

 

αυτο που εχω να πω ειναι οτι λατρεις των fps και ειδικοτερα του cs πρεπει να προσανατολισουν το ενδιαφερον τους, ερχονται μεγαλα πραγματα σε αυτον τον χωρο

 

το παιχνιδι τα σπαει, οσο practice και να απαιτει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει μια μικρή βελτίωση στους χρόνους απόκρισης, μια μεγάλη βελτίωση σε ότι αφορά Hit Registration και το Netcode (rates) και αλλάξαν τις τοποθεσίες αρκετών για το matchmaking.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Το αγορασα σημερα και επαιξα 2 ωρες. Χαθηκα. Τελειως διαφορετικο.. Και επισης δεν υπαρχει rank και top15 σε καθε πιστα.. Τι ειναι το Α στο scoreboard; Και τι ειναι το score;

 

Επισης, στους  community servers δε βλεπω κινηση.. Και τι ειναι το competitive play; Επαιξα ενα, αλλα ηταν μονο 5vs5.

 

Τελος, το οπλο που ειναι σαν τειζερ, πως ακριβως λειτουργει;

 

Και ειναι ενοχλητικο το γεγονος οτι για να φυγει το buy menu, θελει escape ή ξανα το b.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καμια σχεση με τον προκατοχο του θεωρητικα, πολυ καλο ομως.

Με λιγη συνηθεια κολας τρελα.

 

700+ ωρες εγραψα. Ολες competitive.

Το μονο κακο ειναι οι απειροι πιτσιρικαδες cheaters. Απειροι ομως.Η valve οφειλει να ασχοληθει πιο σοβαρα με το Vac .

 

Αυτα τα λιγα απο μενα. Πλεον κανω διάλλειμα λογω D3. Στο μελλον σιγουρα θα επιστρεψω να τιμωρησω κοσμο με το ακ47 μου :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το αγορασα σημερα και επαιξα 2 ωρες. Χαθηκα. Τελειως διαφορετικο.. Και επισης δεν υπαρχει rank και top15 σε καθε πιστα.. Τι ειναι το Α στο scoreboard; Και τι ειναι το score;

 

Επισης, στους  community servers δε βλεπω κινηση.. Και τι ειναι το competitive play; Επαιξα ενα, αλλα ηταν μονο 5vs5.

 

Τελος, το οπλο που ειναι σαν τειζερ, πως ακριβως λειτουργει;

 

Και ειναι ενοχλητικο το γεγονος οτι για να φυγει το buy menu, θελει escape ή ξανα το b.

 

Α ειναι τα assist kills και score ειναι οι συνολικοι ποντοι (παιρνεις ποντους για kill, plant bomb, defuse bomb κτλ)

 

Competitive ειναι στην ουσια το ranked, παιζεις 5vs5 με θεωρητικα ισαξιους ή κοντινους αντιπαλους. Στην αρχη δεν εχεις rank και σε βαζει στην τυχη αλλα μετα απο 10 wins παιρνεις.

 

Το taser ειναι μιας χρησης αλλα ειναι 1 hit/1 kill απο οτι εχω καταλαβει. Υπαρχει μονο στο casual

 

Για το buy menu απο οτι θυμαμαι εχει option για να μην κλεινει καθε φορα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενταξει φτανει με το counter το παιζω απο το δημοτικο οταν βγηκε και κοντευω να κανω παιδια ακομα το ιδιο μου φενεται και οσο δραστικες κ να ειναι οι αλλαγες δεν μου φενεται να ειναι κατι διαφορετικο απο ενα ισως πολυ μεγαλο patch.Λες και δεν εχουν την δυνατοτητα να βγαλουν ενα καινουργιο counter strike με τελειως διαφορετικες πιστες οπλα γραφικα...

Να βλεπω την Αζτεκ σχεδον ιδια απο το 1999 το βρισκω τραγικο.


Οι αλλαγες που εχει με αυτες που θα επρεπε να εχει ειναι μικρες εως ανυπαρκτες ειδα τις παρουσιασεις ειδα τα video βλεποντας τα σχολια και σε σχεση με τα υπολοιπα fps ειναι πολυ πισω.Δε διαφωνω οτι εχει ενα φανατικο κοινο και μια κολημενη μειωνοτητα που επειδη εχουν γινει εξπερ στο να κανουν συνεχεια headshot αρνουνται να δοκιμασουν κατι αλλο ,αλλα αντικειμενικα αμα τα δεις τα στοιχεια του παιχνιδιου κομματι  κομματι απλα δεν αξιζει τοσο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι στο rank μου βγαζει error; Θα μου το βγαλει μετα τις 10 νικες; Δε μου δειχνει καν την παγκοσμια καταταξη.

 

Rank υπαρχει και στο casual;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...