Προς το περιεχόμενο

Fargo - FX


NoisePollution

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 638
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δυσκολα θα ειχε καλυτερο πρωτο επεισοδιο, σεβεται την ταινια οσον αφορα τους χαρακτηρες και την ατμοσφαιρα αλλα και διαφοροποιειται αρκετα απο αυτην ταυτοχρονα ωστε να τραβηξει σαν σειρα.

 

Παρα πολυ καλο, κυλησε η ωρα και δεν το καταλαβα...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και γάμω τα επεισόδια ήταν το πρώτο. Απίστευτος Thornton. Γαμάτη μουσική.

 

Τόσο γαμάτη η μουσική που άφησα να παιχτούν και τα credits μέχρι τέλος.

 

Πολύ καλή αρχή, συφωνώ με τον Em_zed σε βαθμό που δεν ξέρω τι παραπάνω να γράψω. Την ταινία ούτε εγώ την έχω δει (μην τυχόν δούμε σχόλια που βασίζονται στην ταινία, ε?) και σαν πρώτο επεισόδιο ήταν πάρα πολύ καλό.

 

Ένα ενδιαφέρον άρθρο για την απάντηση που δίνει το Fargo στις σειρές/ταινίες στην εποχή μας που θαυμάζουν τους anti-hero:

 

http://www.washingtonpost.com/news/act-four/wp/2014/04/16/why-fxs-fargo-is-the-perfect-tv-show-for-the-anti-hero-age/

Ισχύει ότι πρόκειται μόνο για miniseries και όχι ongoing σειρά?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ισχύει ότι πρόκειται μόνο για miniseries και όχι ongoing σειρά?

Δυστυχώς ναι. Μόνο 10 επεισόδια. Δεν έκανε και τίποτα τρέλα νούμερα η πρεμιέρα για να ελπίζουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την ταινία ούτε εγώ την έχω δει (μην τυχόν δούμε σχόλια που βασίζονται στην ταινία, ε?)

Μην ανησυχείς. Το μόνο κοινό μεταξύ ταινίας και σειράς είναι πως διαδραματίζονται στην ίδια γεωγραφική περιοχή (και πως είναι γαμάτες με παρόμοιο τρόπο:))

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Speaking of γεωγραφική περιοχή, μου κάνει εντύπωση που ενώ η ταινία είναι γυρισμένη στην Αμερική, τη σειρά επέλεξαν να την γυρίσουν στον Καναδά. Apparently, Minnesota and Calgary look exactly the same when it's snowing! :) Απ'ότι διαβάζω ήταν θέμα παραγωγής, αφού η FX Productions "now has Canada in mind when fielding series pitches from North American producers". Το βαμπιρίστικο Strain του Guillermo Del Torο θα γυριστεί κι αυτό στον Καναδά.
 

Όσο για την προφορά, ο Τony Alcantar είναι dialect coach για το show. Λέει: "It was somewhat dizzying I have to tell you. Just to get all the pieces together and so that they don’t all slip into their natural sound and/or the Fargo stereotype because we weren’t looking to duplicate that." Περισσότερα εδώ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι νέο αυτό πάντως με γυρίσματα σειρών/ταινιών στον Καναδά. Δεκαετίες τώρα γινεται γιατί τους βγαίνει πιο φθηνά. Είναι πολλές οι ταινίες που εκεί που βλέπω στα καλά καθούμενα πετάγεται κάτι και λέω οπα, downtown Toronto :P

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι πολλές οι ταινίες που εκεί που βλέπω στα καλά καθούμενα πετάγεται κάτι και λέω οπα, downtown Toronto :P

 

lol δεν έχεις άδικο. Ειδικά με το Toronto, το παρατήρησα όταν έβλεπα το Orphan Black. Έχει αυτό το feel and look της μεγάλης πόλης που δίνει ένα ωραίο background για να εξελιχτεί το στόρυ, χωρίς να αποσπά, χωρίς να είναι άλλη μια Νέα Υόρκη που έχεις δει 3,5 εκατομμύρια φορές. Στην συγκεκριμένη σειρά τουλάχιστον, νομίζω ότι λειτούργησε πολύ σωστά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Hannibal έχει FBI Headquarters στην σχολή μου, και πήγα τις προάλλες σε διαμέρισμα φίλου μου όπου στην είσοδο της πολυκατοικίας είχε notice για βραδινό filming μέσα στο κτίριο επίσης για το Hannibal.

 

Orphan Black, και ένα σωρό άλλες ταινίες/σειρές επίσης εδώ γυρισμένα. :-)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως είπε και ο Κasrith, δεν είναι κάτι καινούριο, ακριβώς το αντίθετο. Πέρα από Τορόντο + Βανκούβερ, ο Καναδάς γενικά είναι το 2ο σπίτι της αμ. βιομηχανίας ταινιών και σειρών εδώ και δεκαετίες, λόγω μικρότερους κόστους/ισοτιμίας του νομίσματος (αν και έχει ελαττωθεί αυτή η απόσταση σε σχέση με πιο παλιά, αλλά ακόμη υφίσταται) που δένει βέβαια με το γεγονός ότι και το όλο "σκηνικό" του περνάει εύκολα για usa, συν το ότι πέφτει κοντά γεωγραφικά, κοινή γλώσσα κλπ.

Η αμερικάνικη κινηματογραφική βιομηχανία, από τη μία γλυτώνει τεράστια ποσά από το κόστος παραγωγής κι από την άλλη ταϊζει κόσμο και κοσμάκη/ αποτελεί τεράστιο έσοδο για τους Καναδούς σε ότι πιθανό επίπεδο σχετίζεται με τον χώρο. Και μέσα από αυτή την πολύχρονη τριβή, κοινή παραδοχή ότι τα Καναδικά crews είναι από τα πλέον άριστα επαγγελματικά συνεργεία του χώρου παγκοσμίως.

Τώρα, πέρα από την όλη απασχόληση ηθοποιών, συνεργείων, locations κλπ, συνεπάγεται και μια τουριστική προέκταση, π.χ. δεν λίγοι αμερικανοί οι οποίοι επισκέπτονται αποκλειστικά και μόνο για να πάνε στα locations αγαπημένων σειρών. Η' και πέρα από actual locations, σε κάτι τέτοια τιμητικά βαπτισμένα Intersections σαν και τούτο...LOL

 

ott-sept14abma_620x350_2406298856.jpg

 

Κοινώς, εδώ υπάρχει ένας "έρωτας" μεγάλος εδώ και χρόνια, το 'να χέρι νίβει τ' άλλο κλπ κλπ.

 

Οntopic, ποιος είπε ότι το επεισόδιο ήταν μιάμιση ώρα και αρχικά τρόμαξα ότι κατέβασα λάθος αρχείο με μείον 20 λεπτα; =P

Υπέροχες ερμηνείες, υπέροχη μουσική και 'ατμοσφαιρικές' ομοιότητες με την ταινία που με γύρισαν όμορφα κάτι -μπόλικα- χρόνια πίσω. Μικρό παράπονο ότι τουλάχιστον στο πρώτο, δυνατή ερμηνευτικά γυναικεία παρουσία αντίστοιχη με της άπαιχτης Φράνσις Μακντόρμαντ, δεν είδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Όπως πολύ έξυπνα έκαναν και το casting. Αν και μου είναι πολύ δύσκολο να βγάλω τον Dr. Watson από το πολύ γνώριμο σκηνικό του Λονδίνου, ο Martin Freeman είναι τέλειος σ'αυτό τον ρόλο.

 

Εγω πιο πολυ θα δυσκολευομουν να βγαλω το Bilbo απο τη μεση γη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως είπε και ο Κasrith, δεν είναι κάτι καινούριο, ακριβώς το αντίθετο. Πέρα από Τορόντο + Βανκούβερ, ο Καναδάς γενικά είναι το 2ο σπίτι της αμ. βιομηχανίας ταινιών και σειρών εδώ και δεκαετίες [...]

 

Η αλήθεια είναι οτι δεν το ήξερα, αν και όπως το εξηγείς, ακούγεται απολύτως λογικό. Τα πολυγυρισμένα US landscapes και locations δεν είναι απαραίτητα και τα μόνα για να φτιάξει κάποιος ένα show. Ειδικά αν δίνει και δουλειά σε τόσο κόσμο, τότε ακόμα καλύτερα. 

 

Εγω πιο πολυ θα δυσκολευομουν να βγαλω το Bilbo απο τη μεση γη

 

True! Δεν έκανα το association γιατί δεν έχω παρακολουθήσει τα τελευταία LOtR. Και φαίνεται, γιατί μόλις τσέκαρα και δε λέγονται καν LOtR?! :unsure:  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...