Προς το περιεχόμενο

Οδηγός επιλογής ηχείων για τον υπολογιστή μας.


WalkerSW

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σαυτο θα σε βοηθησει ο ζαχαρης!! Παιζουν ρολο πολλα πραγματα! Απτο κουτι (τι ξυλο ειναι) μεχρι και το ιδιο το μεγαφωνο! Μετα τι ενισχυτη εχει, τι συχνοτητες βγαζει,ποσα db βγαζει, ποσο χωρο εχει, σωστο στησιμο σωστη ιντσα μεγαφωνου/τουιτερ,κατανομη των μπασων(το λεγομενο bass reflex και Η παραμορφωση που θα κανει παρακαλω!!! Πρωτα πρωτα ομως παιζει ρολο το ξυλο(ειχα κατι 'μονιτορ' και ηταν πλαστικα καμια σχεση πλαστικο με ξυλο!) ΑΛΛΑ σωστα ηχεια βγαζει η Edifier (μιας και εχω τα R1600T III) και ειναι οοτι καλυτερο εχω δωσει ποτε σε ηχεια!! Αξιζει μεχρι και το τελευταιο ευρω!!) Τα συγκεκριμενα δεν παραμορφωνουν τερμα και αυτο ειναι ενα πολυ καλο πραγμα!!! Δεν ειναι τυχαιο που προτεινουν Edifier(μονο γιαυτη εχω αποψη για τωρα...σιγα σιγα θα δοκιμασω και αλλα ηχεια...)

Επεξ/σία από olimpiakos 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 ώρα πριν, olimpiakos 7 είπε

Σαυτο θα σε βοηθησει ο ζαχαρης!! Παιζουν ρολο πολλα πραγματα! Απτο κουτι (τι ξυλο ειναι) μεχρι και το ιδιο το μεγαφωνο! Μετα τι ενισχυτη εχει, τι συχνοτητες βγαζει,ποσα db βγαζει, ποσο χωρο εχει, σωστο στησιμο σωστη ιντσα μεγαφωνου/τουιτερ,κατανομη των μπασων(το λεγομενο bass reflex και Η παραμορφωση που θα κανει παρακαλω!!! Πρωτα πρωτα ομως παιζει ρολο το ξυλο(ειχα κατι 'μονιτορ' και ηταν πλαστικα καμια σχεση πλαστικο με ξυλο!) ΑΛΛΑ σωστα ηχεια βγαζει η Edifier (μιας και εχω τα R1600T III) και ειναι οοτι καλυτερο εχω δωσει ποτε σε ηχεια!! Αξιζει μεχρι και το τελευταιο ευρω!!) Τα συγκεκριμενα δεν παραμορφωνουν τερμα και αυτο ειναι ενα πολυ καλο πραγμα!!! Δεν ειναι τυχαιο που προτεινουν Edifier(μονο γιαυτη εχω αποψη για τωρα...σιγα σιγα θα δοκιμασω και αλλα ηχεια...)

Σήμα σε subwoofer μπορείς να βγάλεις με κάποιον τρόπο; 

19 ώρες πριν, Mingas είπε

Τι μου προτείνεις εσύ; Τι πρέπει να προσέξω;

Βασικά πράγματα για την αγορά ηχείων υπολογιστή:

1. Να έχουν subwoofer, γιατί η αίσθηση του μπάσου είναι ανώτερη όταν βλέπεις video και ακούς μουσική.

2. Τα ηχεία να έχουν τουλάχιστον 3 ιντσών μεγάφωνο και λίγο μεγάλο κουτί για να φτάνουν χαμηλά στα 120Hz, εκεί απ' όπου ξεκινάει να παίζει το subwoofer. Αλλιώς θα έχεις subwoofer που θα αναγκάζεται να παίζει ψηλά και να γίνεται αντιληπτή η θέση του μέσα στο χώρο και δεν θα ακούγεται τόσο ωραία. Ή θα υπάρχει κενό στον ήχο και οι αντρικές φωνές π.χ. θα ακούγονται "λεπτές".

3. Τα ηχεία να έχουν tweeter.

4. Τα watt να δίνονται για RMS, για συνεχόμενη ένταση(continuous και όχι peak) και σε όσο το δυνατόν χαμηλότερη παραμόρφωση. Δηλαδή 12 Watt σε <10% THD είναι χειρότερο από 12 Watt σε <1%THD.

Αυτές τις απαιτήσεις τις καλύπτουν ηχεία υπολογιστή από τα 150€ και πάνω συνήθως. Ή και κάποια φθηνότερη με λιγότερα watt. Τα Edifier M3600D δεν φάινεται να έχουν tweeter. Ρίχνουν το βάρος στην ένταση. Έχουν όμως πιστοποίηση THX και αυτό σημαίνει ότι πληρούν κάποιες στοιχειώδεις προδιαγραφές ποιότητας. Άλλωστε δεν είναι και φθηνά.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια ένσταση μόνο σχετικά με την ακρόαση μουσικής χρησιμοποιώντας subwoofer.

Νομίζω ότι για σοβαρή ακρόαση μουσικής δεν πας σε 2.1 αλλά σε 2.0.. Όχι subwoofer πάντως.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για να συνδεθούν κάποια ηχεία (όπως τo Edifier R1280T) με τον υπολογιστή χρειάζεται η αγορά κάποιου έξτρα καλωδίου, ενισχυτή κλπ?

Προέρχομαι από τα κλασσικά pc multimedia 2.1 speakers οπότε δεν ξέρω και πολλά.

Επεξ/σία από leftis95
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, leftis95 said:

Για να συνδεθούν κάποια ηχεία (όπως τo Edifier R1280T) με τον υπολογιστή χρειάζεται η αγορά κάποιου έξτρα καλωδίου, ενισχυτή κλπ?

Προέρχομαι από τα κλασσικά pc multimedia 2.1 speakers οπότε δεν ξέρω και πολλά.

Απ' ό,τι βλέπω, θες ένα Stereo mini Jack (αυτό υποθέτω ότι έχει ο υπολογιστής σου) σε 2 RCA. Με μια USB καρτούλα ήχου θα αποφύγεις και τους πιθανούς θορύβους που καμμιά φορά βγάζουν οι onboard κάρτες. Σ' αυτή την περίπτωση θα χρειαστείς καλώδιο από ό,τι βγάζει η κάρτα (κατά προτίμηση RCA) σε 2 RCA.

5_2.png.6cce2feffdf1c2ff784f7a8b4e13f4f3.png

Επεξ/σία από CheOnWeb
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, leftis95 είπε

Για να συνδεθούν κάποια ηχεία (όπως τo Edifier R1280T) με τον υπολογιστή χρειάζεται η αγορά κάποιου έξτρα καλωδίου, ενισχυτή κλπ?

Προέρχομαι από τα κλασσικά pc multimedia 2.1 speakers οπότε δεν ξέρω και πολλά.

Τα καλώδια που σου χρειάζονται είναι όλα μέσα στη συσκευασία ο ενισχυτής είναι ήδη ενσωματωμένος στα ηχεία, οπότε τα συνδέεις στο pc και τέλος...

Επεξ/σία από zacharis1955
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 25/8/2018 στις 11:13 ΜΜ, zacharis1955 είπε

https://www.e-shop.gr/gembird-spk901-21-multimedia-speakers-p-PER.584616 (τα έχω σε τηλεόραση, πολύ καθαρός & αρκετά δυνατός ήχος και λεπτομερής ρύθμιση του μπάσου ανάλογα με τις ανάγκες σου)...

 

Ζάχαρη σε άκουσα και μόλις τώρα τα παρήγγειλα. 

Είναι πολύ άσχημα αλλα τουλάχιστον οικονομικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδιά εξηγήστε μου κάτι.

Πως γίνεται τα συγκεκριμένα ηχεία https://www.skroutz.gr/s/6267060/Logitech-Z333.html να χρήζουν μεγάλης εκτίμησης από το κοινό(έχω διαβάσει σχεδόν όλες τις κριτικές και είναι εκατοντάδες και θετικές σχεδόν όλες), και εδώ να λέτε μακρυά από αυτά? 

Όλοι μιλάνε για την πιο value for money συσκευή για την χρήση που προορίζεται φυσικά. Δεν περιμένουμε θαύματα προφανώς στα 39 ευρώ.

Επεξ/σία από angelosxatz
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, funlar είπε

Καθοτι ασχετος να ρωτησω μηπως γινετε να συνδεσω το λαπτοπ μου σε ηχοσηστημα  SONY DAF-F300 ??????https://www.sony.gr/electronics/support/results?query=DAV-F300

https://www.sony.co.uk/electronics/support/res/manuals/Z016/Z016801111.PDF

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, angelosxatz είπε

Παιδιά εξηγήστε μου κάτι.

Πως γίνεται τα συγκεκριμένα ηχεία https://www.skroutz.gr/s/6267060/Logitech-Z333.html να χρήζουν μεγάλης εκτίμησης από το κοινό(έχω διαβάσει σχεδόν όλες τις κριτικές και είναι εκατοντάδες και θετικές σχεδόν όλες), και εδώ να λέτε μακρυά από αυτά? 

Όλοι μιλάνε για την πιο value for money συσκευή για την χρήση που προορίζεται φυσικά. Δεν περιμένουμε θαύματα προφανώς στα 39 ευρώ.

Εσύ κρίνεις ποιόν θα εμπιστευτείς

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, angelosxatz είπε

Παιδιά εξηγήστε μου κάτι.

Πως γίνεται τα συγκεκριμένα ηχεία https://www.skroutz.gr/s/6267060/Logitech-Z333.html να χρήζουν μεγάλης εκτίμησης από το κοινό(έχω διαβάσει σχεδόν όλες τις κριτικές και είναι εκατοντάδες και θετικές σχεδόν όλες), και εδώ να λέτε μακρυά από αυτά? 

Όλοι μιλάνε για την πιο value for money συσκευή για την χρήση που προορίζεται φυσικά. Δεν περιμένουμε θαύματα προφανώς στα 39 ευρώ.

Για ντάμπα ντούμπα μπούμ μπούμ κι έτσι είναι μια χαρά, δεν υπάρχει κάτι καλύτερο σ' αυτά τα λεφτά, για κάτι παραπάνω όμως μακριά κι αλάργα!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, angelosxatz είπε

Παιδιά εξηγήστε μου κάτι.

Πως γίνεται τα συγκεκριμένα ηχεία https://www.skroutz.gr/s/6267060/Logitech-Z333.html να χρήζουν μεγάλης εκτίμησης από το κοινό(έχω διαβάσει σχεδόν όλες τις κριτικές και είναι εκατοντάδες και θετικές σχεδόν όλες), και εδώ να λέτε μακρυά από αυτά? 

Όλοι μιλάνε για την πιο value for money συσκευή για την χρήση που προορίζεται φυσικά. Δεν περιμένουμε θαύματα προφανώς στα 39 ευρώ.

ετσι ακριβως οπως τα λεει ο φιλος παραπανω, για νταμπα ντουμπα δεν προκειται να βρεις τιποτα καλυτερο σ αυτα τα λεφτα.

προσωπικα ειχα κατι αναλογα Logitech 5.1 και νομιζα οτι ειχα ηχεια υπολογιστη.

Δεν ξερω πως πετυχα μεταχειρισμενα με 25€ αυτα εδω

https://www.skroutz.gr/s/10298022/Edifier-C2X-Optical-Input.html

κι απο τοτε εχω την εντυπωση οτι ξεβουλωσαν τ αυτια μου...τετοια διαφορα στον ηχο λεμε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, zacharis1955 είπε

Για ντάμπα ντούμπα μπούμ μπούμ κι έτσι είναι μια χαρά, δεν υπάρχει κάτι καλύτερο σ' αυτά τα λεφτά, για κάτι παραπάνω όμως μακριά κι αλάργα!

 

7 ώρες πριν, gakos1112 είπε

ετσι ακριβως οπως τα λεει ο φιλος παραπανω, για νταμπα ντουμπα δεν προκειται να βρεις τιποτα καλυτερο σ αυτα τα λεφτα.

προσωπικα ειχα κατι αναλογα Logitech 5.1 και νομιζα οτι ειχα ηχεια υπολογιστη.

Δεν ξερω πως πετυχα μεταχειρισμενα με 25€ αυτα εδω

https://www.skroutz.gr/s/10298022/Edifier-C2X-Optical-Input.html

κι απο τοτε εχω την εντυπωση οτι ξεβουλωσαν τ αυτια μου...τετοια διαφορα στον ηχο λεμε...

Πως ορίζετε το νταμπα ντουμπα?

Για να δεις μια ταινία πχ τι παραπάνω θες σε αυτή την κατηγορία πάντα?!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...