Προς το περιεχόμενο

Οδηγός επιλογής ηχείων για τον υπολογιστή μας.


WalkerSW

Προτεινόμενες αναρτήσεις

52 λεπτά πριν, LinityTech είπε

φιλε μου  800  ευρω εινε το  τελικο budget μου και το οριστικο.

θελω να κτισω ενα καλο και λογικο συστημα αυτο εννοουσα

Αδερφέ δεν χωράει εκεί 5.1, πάρε 2 ηχεία για αρχή κ ένα woofer άμα δε σε καλύπτουν από μόνα τους.

Άμα θες να το κάνεις σωστά βάλτους και βάσεις ώστε να τα τους αλλάζεις θέση κ ύψος ανάλογα με το αν είσαι στο γραφείο ή κρεβάτι ώστε να κάθεσαι στο κέντρο.

Μόλις κάνεις σαλόνι το συμπληρώνεις το set, 5.1, 5.2,  4.1, 4.2 βλέπεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Για μουσική πάντως είδους και ταινίες, για χώρο 30τμ και κατά προτίμηση Bluetooth, με ταβάνι 115 ευρώ, τι προτείνετε; 

Κοιταω σε edifier αλλά δε ξέρω ποια αξίζει να πάρω, εάν είναι overkill κτλ. 

Για την ώρα θα βάζω Spotify από κινητό και θα συνδέω λαπτοπ για τις ταινίες. Μελλοντικά μπορεί να συνδεθεί σε monitor/tv

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Romanzo Criminale είπε

Για μουσική πάντως είδους και ταινίες, για χώρο 30τμ και κατά προτίμηση Bluetooth, με ταβάνι 115 ευρώ, τι προτείνετε; 

Κοιταω σε edifier αλλά δε ξέρω ποια αξίζει να πάρω, εάν είναι overkill κτλ. 

Για την ώρα θα βάζω Spotify από κινητό και θα συνδέω λαπτοπ για τις ταινίες. Μελλοντικά μπορεί να συνδεθεί σε monitor/tv

https://tinyurl.com/ydds8erq  / https://tinyurl.com/yapx7hx6

Επεξ/σία από zacharis1955
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, zacharis1955 είπε

Υπάρχει κάποια διαφορά στην ποιότητα ήχου; Τα luna δε μου γεμίζουν το μάτι λόγω μεγέθους, τα δεύτερα τα έχω βάλει στο μάτι στο σκρουτζ, μαζί με τα 1700ΒΤ. Τέλος, μια ακόμα ερώτηση, επειδή δεν τα έχω ακούσει και μάλλον θα πρέπει, το Marshall Acton συγκρίνεται με τα υπόλοιπα στο θέμα ποιότητας ήχου ή όχι; Γιατί έχει και ωραίο design.

Γενικά ακούω rap/ hip hop/jazz/rock.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, Romanzo Criminale είπε

Για μουσική πάντως είδους και ταινίες, για χώρο 30τμ και κατά προτίμηση Bluetooth, με ταβάνι 115 ευρώ, τι προτείνετε; 

Κοιταω σε edifier αλλά δε ξέρω ποια αξίζει να πάρω, εάν είναι overkill κτλ. 

Για την ώρα θα βάζω Spotify από κινητό και θα συνδέω λαπτοπ για τις ταινίες. Μελλοντικά μπορεί να συνδεθεί σε monitor/tv

Τότε θα είναι καλή ιδέα να κοιτάξεις κάτι που να μπορείς να αναπαράγεις spotify κατ' ευθείαν από την εφαρμογή μέσω WiFi και το ηχείο να μπορεί να μπει κάτω από τηλεόραση.

Με λίγα λόγια ξεχνάς τα ηχεία και πας σε ηχομπάρα με WiFi και Googlecast (που ανοίγει όλα τα καλούδια, όχι μόνο το spotify, αλλά ένα ακόμα σωρό από εφαρμογές, συμπεριλαμβανομένου του cast από Youtube αλλά και από το PC).
Το Bluetooth είναι ψιλοπεθαμένο σαν ιδέα πια, ωστόσο το περιλαμβάνει και αυτό.

Ανεξάρτητα από την τιμή, αυτή εδώ είναι ταμάμ για αυτό που θέλεις, τόσο για τον υπολογιστή, όσο και για την TV μελλοντικά:

https://www.polkaudio.com/products/magnifimini

Την έχω και παίζει σε δωμάτιο και απλά απολαμβάνεις κινηματογραφική αίσθηση, αλλά έχεις και όλες τις ευκολίες αναπαραγωγής. Προσπάθησε να την ακούσεις κάπου.

Επεξ/σία από Pleo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Pleo είπε

Τότε θα είναι καλή ιδέα να κοιτάξεις κάτι που να μπορείς να αναπαράγεις spotify κατ' ευθείαν από την εφαρμογή μέσω WiFi και το ηχείο να μπορεί να μπει κάτω από τηλεόραση.

Με λίγα λόγια ξεχνάς τα ηχεία και πας σε ηχομπάρα με WiFi και Googlecast (που ανοίγει όλα τα καλούδια, όχι μόνο το spotify, αλλά ένα ακόμα σωρό από εφαρμογές, συμπεριλαμβανομένου του cast από Youtube αλλά και από το PC).
Το Bluetooth είναι ψιλοπεθαμένο σαν ιδέα πια, ωστόσο το περιλαμβάνει και αυτό.

Ανεξάρτητα από την τιμή, αυτή εδώ είναι ταμάμ για αυτό που θέλεις, τόσο για τον υπολογιστή, όσο και για την TV μελλοντικά:

https://www.polkaudio.com/products/magnifimini

Την έχω και παίζει σε δωμάτιο και απλά απολαμβάνεις κινηματογραφική αίσθηση, αλλά έχεις και όλες τις ευκολίες αναπαραγωγής. Προσπάθησε να την ακούσεις κάπου.

Αυτά διάβαζα τώρα κι εγώ και ξενέρωσα με το Bluetooth μιας και είναι συμπιεσμένος. Όποτε σκέφτηκα ή να πω σε Marshall που δίνει θα ίδια, ή να πάω σε κανα φθηνό αξιοπρεπές edifier με καρφί στο λαπτοπ και να παίζω πάλι Spotify remotely από το Iphone ή αν βρω καμία vfm ηχομπαρα όπως λες, αλλά δύσκολα σε αυτά τα χρήματα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Romanzo Criminale είπε

Αυτά διάβαζα τώρα κι εγώ και ξενέρωσα με το Bluetooth μιας και είναι συμπιεσμένος. Όποτε σκέφτηκα ή να πω σε Marshall που δίνει θα ίδια, ή να πάω σε κανα φθηνό αξιοπρεπές edifier με καρφί στο λαπτοπ και να παίζω πάλι Spotify remotely από το Iphone ή αν βρω καμία vfm ηχομπαρα όπως λες, αλλά δύσκολα σε αυτά τα χρήματα. 

Αν πρόκειται να κοιτάξεις Marshall, τότε καλύτερα να μείνεις με τα Edifier... . Πληρώνεις ντιζαινιά στα Marshall, ο ήχος τους για τα χρήματα που ζητάνε δεν είναι στο ίδιο επίπεδο. Είναι σαν τα beats. Περί ορέξεως βέβαια...

Το Marshall εν τω μεταξύ είναι ασύρματο ηχείο. Δεν είναι ηχομπάρα. Υπάρχουν αρκετές διαφορές στη χρήση όσο και στον προσλαμβανόμενο ήχο. Το ξεχνάς κάτω από TV, δεν χωράει και φυσικά δεν έχει τα DSP που έχει μια ηχομπάρα που θα σου δώσει την (ψευδο) surround αίσθηση.
Πολύ σημαντικό είναι ότι δεν υπάρχει subwoofer όπως στην περίπτωση της ηχομπάρας, οπότε και αποχαιρετάς το κινηματογραφικό χαμηλό.
Ενώ τέλος, το app του δεν υποστηρίζει κάποια πράγματα που έγραψα και που αποδεικνύονται τελικώς πολύ χρήσιμα. Δηλαδή το YouTube και το cast κατ' ευθείαν από το PC. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις να μου προτείνεις κάτι στα χρήματα που διαθέτω;

καταλαβαινω ότι δεν μπορώ να έχω αυτά που θέλω. Στην παρούσα φάση θα τα συνδέσω με λαπτοπ, όποτε για πες μου ποια edifier να διαλέξω; Μιλάμε για ενιαίο χώρο γύρω στα 30τμ. 

Αργπτερα αν πάρω tv το βλέπω για γχομπαρα, να έχουν πέσει λίγο και οι τιμές, μιας και σιγά σιγά αρχίζει να γίνεται mainstream. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σιγά που δεν μπορείς να βρεις ηχομπάρα με Bluetooth για να κάνεις ότι θα έκανες και με τα ντιντιφάηερ. Απλώς θα έχεις και sub μαζί που σημαίνει ότι θα έχεις και φοβερό χαμηλό.

Ξεκινάς με αυτήν

https://en.creative.com/p/speakers/creative-stage

Αν και νομίζω ότι θα σε καλύψει μια χαρά, μπορείς να δεις και αντίστοιχες με λίγα περισσότερα χρήματα που υπάρχουν και βγαίνουν σε προσφορά από καιρού εις καιρό.

Αλλιώς δώσε τα χρήματά σου σε ένα ζευγάρι μόνιτορ ηχείων και πρόσθεσέ τους ένα εξωτερικό bluetooth dongle.

Ξεκινάς από εδώ

https://www.thomann.de/gr/active_nearfield_monitors.html?oa=pra

Μου φαίνεται ότι υπάρχουν και με Bluetooth κάποια. Όπως αυτό

https://www.thomann.de/gr/mackie_cr4_bt.htm

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

23 λεπτά πριν, nikpoth είπε

Πολύ αξιόλογη επιλογή η creative stage 2.1.Από μπαταρία έχουμε άποψη; 6 ώρες δεν είναι λίγο; Κάτι αντίστοιχο, με τροφοδοσία, έχουμε;

https://musicphotolife.com/2018/12/creative-stage-review/

εδώ δείχνει να έχει μόνιμη τροφοδοσία πάντως..

Επεξ/σία από Romanzo Criminale
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, nikpoth είπε

Πολύ αξιόλογη επιλογή η creative stage 2.1.Από μπαταρία έχουμε άποψη; 6 ώρες δεν είναι λίγο; Κάτι αντίστοιχο, με τροφοδοσία, έχουμε;

Όχι φίλε μου. Μπερδέψεις την stage 2.1 με τη μικρή της αδερφή, την stage air που είναι φορητή. Αμφότερες αξιολογότατες προτάσεις.

Θα επανέλθω λιγο αργότερα με εκπληκτικές προτάσεις σε ο,τι αφορά τη φορητότητα με μεγάλη αυτονομία και σοβαρό ήχο, γιατί αυτή τη στιγμή βρίσκομαι σε ηχητική εγκατάσταση πολλαπλών χώρων και δεν δύναμαι να αναπτυχθω επί του θέματος.

Στέη τιουνεδ...

Επεξ/σία από Pleo
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αναμένουμε :)

Με έψησαν αυτά που είπες... για μόνιτορ θα χρειαστώ και ενισχυτή..
 

Επεξ/σία από Romanzo Criminale
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...