Προς το περιεχόμενο

Οδηγός επιλογής ηχείων για τον υπολογιστή μας.


WalkerSW

Προτεινόμενες αναρτήσεις

θελω να τα εχω ως δευτερα τα αδαμ κολητα αριστερα και δεξια απο την οθονη επιδη ειναι μικρα και χωρανε και τα φοκαλ σε βασεις διπλα απο αυτα. αξιζουν για δευτερα?γενικα το γραφειο μου δεν ειναι πολυ εργονομικο αλλα τα adam χωρανε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 minutes ago, MixailDelta said:

Ναι έξοδο ακουστικών.

Από την τηλεκοντρόλ αυξομειώνω την ένταση (volume) όχι τους ρυθμιστές! 

Δεν είναι ό,τι καλύτερο το setup σου. Να υποθέσω ότι δεν έχει RCA εξόδους ήχου η TV, οπότε οι επιλογές είναι μέσω Scart, που ίσως έχει audio out ώστε να το στείλεις στα ηχεία με έναν (πάμφθηνο) adaptor Scart to RCA και ένα ζευγάρι RCA to RCA. 
Αν δεν έχεις Scart η τελευταία επιλογή είναι από optical out με adaptor. Ίσως να μην αξίζει στα ηχεία ένα τέτοιο έξοδο, χωρίς μάλιστα να είσαι σίγουρος για τα αποτελέσματα, το λέω όμως ανεξάρτητα απ' την αλλαγή/επιλογή των ηχείων, ώστε να πάρεις μία σωστή έξοδο ήχου για αυτο-ενισχυόμενα ηχεία και όχι αυτή των ακουστικών.

Επίσης, σε τι στάθμες τα έχεις τώρα τα ηχεία;

Επεξ/σία από CheOnWeb
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως με έχει ψήσει και εμένα κανα Acton λόγω μόστρας κιόλας. Αλλά δεν έχω καταλάβει, το acton συνδέεται με wifi ή μόνο το μεγαλύτερο αδερφάκι του;

Τέλος, ηχόμπαρα δεν νομίζω να πάρω γιατί δεν με βλέπω για TV. Πιο πολύ μουσική θέλω για την ώρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 ποια η γνωμη σας για αυτα; 

μπας και αποφυγω τα 50€. Αξιζει τον κοπο να δοκιμασω σαν budjet λυση;

Επεξ/σία από Zerg13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
26 λεπτά πριν, CheOnWeb είπε

Δεν είναι ό,τι καλύτερο το setup σου. Να υποθέσω ότι δεν έχει RCA εξόδους ήχου η TV, οπότε οι επιλογές είναι μέσω Scart, που ίσως έχει audio out ώστε να το στείλεις στα ηχεία με έναν (πάμφθηνο) adaptor Scart to RCA και ένα ζευγάρι RCA to RCA. 
Αν δεν έχεις Scart η τελευταία επιλογή είναι από optical out με adaptor. Ίσως να μην αξίζει στα ηχεία ένα τέτοιο έξοδο, χωρίς μάλιστα να είσαι σίγουρος για τα αποτελέσματα, το λέω όμως ανεξάρτητα απ' την αλλαγή/επιλογή των ηχείων, ώστε να πάρεις μία σωστή έξοδο ήχου για αυτο-ενισχυόμενα ηχεία και όχι αυτή των ακουστικών.

Επίσης, σε τι στάθμες τα έχεις τώρα τα ηχεία;

Το ξέρω ότι δεν είναι γι'αυτό το ψάχνω. Έχει RCA εξόδους, έχει SCART το έχω δοκιμάσει με adaptor,αυτές οι συνδέσεις με βγάζουν σε έξοδο γραμμής και όχι ακουστικών και δεν μπορώ να ρυθμίζω την ένταση από το τηλεκοντρόλ αλλά μόνο από τους ρυθμιστές του subwoofer. Η τηλεόραση μου είναι μια απλή 24" FHD με HDMI(ARC) και Coax. SPDIF OUT αυτά θέλω να εκμεταλλευτώ για digital ήχο.

Η καλύτερη στάθμη που έχω βρει είναι λίγο πάνω λίγο κάτω από τα 3/4 των ρυθμιστών. 

Επεξ/σία από MixailDelta
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, Romanzo Criminale είπε

Πάντως με έχει ψήσει και εμένα κανα Acton λόγω μόστρας κιόλας. Αλλά δεν έχω καταλάβει, το acton συνδέεται με wifi ή μόνο το μεγαλύτερο αδερφάκι του;

Τέλος, ηχόμπαρα δεν νομίζω να πάρω γιατί δεν με βλέπω για TV. Πιο πολύ μουσική θέλω για την ώρα.

Υπάρχουν καλύτερα και πιο smart ηχεία από πλευράς δυνατοτήτων μέσω WiFi. Ειδικά αν μιλήσουμε για δυνατότητες multiroom. To google home app δεν είναι και ό,τι καλύτερο σε αυτό το σημείο.

Εάν μιλάμε για multiroom μέσω Google Home app, συνδέεται με οτιδήποτε υποστηρίζει Googlecast. Το αυτό και για τα μοντέλα που υποστηρίζουν alexa.

Έχει όμως και μοντέλα που δουλεύουν αποκλειστικά με το app της Marshall (πιο ακριβά) που λειτουργούν μόνο με όσα υποστηρίζουν αυτό το app.

Πάντως είναι προτιμότερο να κοιτάξεις κάτι που είναι πιο εδραιωμένο από τη Marshall στα έξυπνα ηχεία με τη δική της πλατφόρμα.

Κοιτάζεις ας πούμε Sonos που είναι ό,τι καλύτερο σε multiroom, DTS Play-Fi που είναι ανοιχτή πλατφόρμα και έχει στις τάξεις της πολλούς κατασκευαστές ποιοτικών μηχανημάτων ήχου, και τα κλειστά συστήματα της Yamaha που είναι το MusicCast και Denon/Marantz που είναι το Heos.

Ξέρω ότι μπορεί και να σε μπέρδεψα, αλλά εδώ είμαστε για να συζητήσουμε τις ανάγκες σου που από αυτές θα προκύψει η πλατφόρμα που θα επιλέξεις. 😎 

2 ώρες πριν, MixailDelta είπε

Το ξέρω ότι δεν είναι γι'αυτό το ψάχνω. Έχει RCA εξόδους, έχει SCART το έχω δοκιμάσει με adaptor,αυτές οι συνδέσεις με βγάζουν σε έξοδο γραμμής και όχι ακουστικών και δεν μπορώ να ρυθμίζω την ένταση από το τηλεκοντρόλ αλλά μόνο από τους ρυθμιστές του subwoofer. Η τηλεόραση μου είναι μια απλή 24" FHD με HDMI(ARC) και Coax. SPDIF OUT αυτά θέλω να εκμεταλλευτώ για digital ήχο.

Η καλύτερη στάθμη που έχω βρει είναι λίγο πάνω λίγο κάτω από τα 3/4 των ρυθμιστών. 

Έχεις TV με δυο ψηφιακές εξόδους. Εκμεταλεύσου τες με κάτι που θα έχει το ίδιο. Άσε τις αναλογικές συνδέσεις. Είμαστε στο 2019.

16 λεπτά πριν, pirmen56 είπε

Αφιέρωμα του computerbase στα pc speakers του 2004 και αναφορά στο πόσο καλά ήταν, ηχητικά και ποιοτικά.

https://www.computerbase.de/2019-01/pc-soundsysteme-2.1-7.1-test-rueckblick/

Nobody cares. It's junk anyway.

Επεξ/σία από Pleo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Pleo είπε

Υπάρχουν καλύτερα και πιο smart ηχεία από πλευράς δυνατοτήτων μέσω WiFi. Ειδικά αν μιλήσουμε για δυνατότητες multiroom. To google home app δεν είναι και ό,τι καλύτερο σε αυτό το σημείο.

Εάν μιλάμε για multiroom μέσω Google Home app, συνδέεται με οτιδήποτε υποστηρίζει Googlecast. Το αυτό και για τα μοντέλα που υποστηρίζουν alexa.

Έχει όμως και μοντέλα που δουλεύουν αποκλειστικά με το app της Marshall (πιο ακριβά) που λειτουργούν μόνο με όσα υποστηρίζουν αυτό το app.

Πάντως είναι προτιμότερο να κοιτάξεις κάτι που είναι πιο εδραιωμένο από τη Marshall στα έξυπνα ηχεία με τη δική της πλατφόρμα.

Κοιτάζεις ας πούμε Sonos που είναι ό,τι καλύτερο σε multiroom, DTS Play-Fi που είναι ανοιχτή πλατφόρμα και έχει στις τάξεις της πολλούς κατασκευαστές ποιοτικών μηχανημάτων ήχου, και τα κλειστά συστήματα της Yamaha που είναι το MusicCast και Denon/Marantz που είναι το Heos.

Ξέρω ότι μπορεί και να σε μπέρδεψα, αλλά εδώ είμαστε για να συζητήσουμε τις ανάγκες σου που από αυτές θα προκύψει η πλατφόρμα που θα επιλέξεις. 😎 

Έχεις TV με δυο ψηφιακές εξόδους. Εκμεταλεύσου τες με κάτι που θα έχει το ίδιο. Άσε τις αναλογικές συνδέσεις. Είμαστε στο 2019.

Nobody cares. It's junk anyway.

Μα εγώ θέλω μόνο για ένα δωμάτιο να ακούω τη μουσική μου με ποιότητα και όχι όπως βγαίνει από το σάπιο thinkpad ή το iphone.

Δεν έχω google/android

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

52 λεπτά πριν, Romanzo Criminale είπε

Μα εγώ θέλω μόνο για ένα δωμάτιο να ακούω τη μουσική μου με ποιότητα και όχι όπως βγαίνει από το σάπιο thinkpad ή το iphone.

Δεν έχω google/android

https://www.soundimage.gr/product/denon-envaya-dsb-250bt

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Romanzo Criminale είπε

Μα εγώ θέλω μόνο για ένα δωμάτιο να ακούω τη μουσική μου με ποιότητα και όχι όπως βγαίνει από το σάπιο thinkpad ή το iphone.

Δεν έχω google/android

Τότε γιατί ψάχνεις για ασύρματο και όχι για ενσύρματο ηχείο; Τι έχεις; iOS, PC με Windows; Tι ακριβώς; Γιατί αν θυμάμαι καλά ρώτησες για ασύρματο streaming μουσικής.

Γενικά υπάρχουν πολλές επιλογές αναλόγως αναγκών. Εξαρτάται και το budget βέβαια. Οι ανάγκες σου ποιες είναι; Θες ας πούμε να στριμάρεις με την καλύτερη δυνατή ποιότητα από το Spotify ή το Tidal που έχει και Hi-Res streaming? Θέλεις να κάνεις Hi-Res Streaming μουσικής που έχεις αποθηκευμένη σε κάποια συσκευή στο ίδιο δίκτυο Wi-Fi; Θέλεις να έχεις πολλές ζώνες ήχου ασύρματες με συγχρονισμένο ήχο;

Τι ακριβώς;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
27 λεπτά πριν, Pleo είπε

Τότε γιατί ψάχνεις για ασύρματο και όχι για ενσύρματο ηχείο; Τι έχεις; iOS, PC με Windows; Tι ακριβώς; Γιατί αν θυμάμαι καλά ρώτησες για ασύρματο streaming μουσικής.

Γενικά υπάρχουν πολλές επιλογές αναλόγως αναγκών. Εξαρτάται και το budget βέβαια. Οι ανάγκες σου ποιες είναι; Θες ας πούμε να στριμάρεις με την καλύτερη δυνατή ποιότητα από το Spotify ή το Tidal που έχει και Hi-Res streaming? Θέλεις να κάνεις Hi-Res Streaming μουσικής που έχεις αποθηκευμένη σε κάποια συσκευή στο ίδιο δίκτυο Wi-Fi; Θέλεις να έχεις πολλές ζώνες ήχου ασύρματες με συγχρονισμένο ήχο;

Τι ακριβώς;

Έχω iphone (αργότερα μπορεί να πάω κ σε android πχ, αλλά ποιος ξέρει) και Windows laptops (thinkpad). Δε θέλω καλώδια και θέλω τη καλύτερη δυνατή ποιότητα ήχου γιατί στο spotify premium παίζω max quality.

Εντάξει στην παρούσα φάση θέλω ποιότητα και ας κάνω έκπτωση στην εμφάνιση της συσκευής, αλλά το ωραίο design είναι nice to have. Οπότε μου άρεσε το Acton. Τώρα μουσικό αυτί δεν νομίζω ότι έχω (δεν ξέρω κιόλας τι ακριβώς εννοούν) αλλά διαφορά στην ποιότητα και προφανώς καταλαβαίνω. 

Τέλος επειδή δεν ασχολούμαι με το άθλημα, δε θέλω να βάλω χέρι εγώ (δεν έχω χρόνο να ψαχτώ), οπότε αυτό που λένε να χρωματίζει το ηχείο από μόνο του τη μουσική μάλλον είναι οκ για εμένα.

Άρα καταλαβαίνεις ότι είμαι ένας newbiew, απλός χρήστης που απλά θέλει να ακούει ποιοτικά τη μουσικούλα του σπίτι και να χαλαρώνει. Ούτε σκαλίζω, ούτε τίποτα για fine tuning. 

 

ΥΓ, εάν δε βρω αυτό που ζητάω, θα συμβιβαστώ απλά με ένα καλό σύστημα ηχείων (προτιμώ να χωράει στο γραφείο), θα συνδέσω το ένα λάπτοπ με καρφί στο σετάκι και θα ανοίξω spotify για να παίζω απομακρυσμένα πχ όταν αράζω κρεβάτι. Αλλά γενικα θέλω να αποφύγω να ανοίγω μια επιπλέον συσκευή για να παίζω απλά ασύρματα.

Επεξ/σία από Romanzo Criminale
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μπορείς το δικτυακό κομμάτι με το app του να το προσθέσεις επάνω σε οτιδήποτε με κάποιο network player σε οποιοδήποτε ηχείο ή και ενισχυτή.

Για παράδειγμα μπορείς αυτό εδώ το ομορφούλι να το καρφώσεις οπουδήποτε υπάρχει είσοδος αναλογική και να δουλέψεις από το app ή και εκτός αυτού αν μιλάμε για spotify τη μουσική σου. Υποστηρίζει και airplay οπότε είσαι ταμάμ με το ασύρματο κατ' ευθείαν.

Φυσικά έχει και internet radio, και άλλες μουσικές υπηρεσίες εκτός από spotify κλπ.

Το μυστικό του είναι ότι έχει μέσα του DAC της Wolfson και επί της ουσίας έχει ήχο όπως ένα καλό DAC ή ένα καλό CD player.

https://advance-acoustic.com/en/multimedia-and-wireless/wifi-network-player/130-wtx-microstreamer

Δες και ένα αναλυτικό review του εξωτερικού (κάνε google translate είνα στα γαλλικά)

https://www.qobuz.com/BE-fr/info/Hi-Fi/Bancs-d-essai/Exclusivite-Qobuz-micro-lecteur179093

Και ένα ακόμα του εσωτερικού

http://avmentor.gr/reviews/2017/advance_acoustic_wtx_microstreamer_0.htm

Θέλω να πω ότι αν έχεις ήδη κάτι που παίζει ήχο, απλά κουμπώνεις αυτό επάνω του και τέλος. Ούτε να ανοίγεις PC, ούτε τίποτε. Α ναι, είναι και multiroom μια και το έφερε η κουβέντα.

Αλλιώς ΟΚ, παίρνεις το Marshall και το παντρεύεσαι όμως καθώς αν θελήσεις καλύτερο ήχο θα πρέπει να αλλάξεις εντελώς το μηχάνημα.

Επεξ/σία από Pleo
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, Pleo είπε

Υπάρχουν καλύτερα και πιο smart ηχεία από πλευράς δυνατοτήτων μέσω WiFi. Ειδικά αν μιλήσουμε για δυνατότητες multiroom. To google home app δεν είναι και ό,τι καλύτερο σε αυτό το σημείο.

Εάν μιλάμε για multiroom μέσω Google Home app, συνδέεται με οτιδήποτε υποστηρίζει Googlecast. Το αυτό και για τα μοντέλα που υποστηρίζουν alexa.

Έχει όμως και μοντέλα που δουλεύουν αποκλειστικά με το app της Marshall (πιο ακριβά) που λειτουργούν μόνο με όσα υποστηρίζουν αυτό το app.

Πάντως είναι προτιμότερο να κοιτάξεις κάτι που είναι πιο εδραιωμένο από τη Marshall στα έξυπνα ηχεία με τη δική της πλατφόρμα.

Κοιτάζεις ας πούμε Sonos που είναι ό,τι καλύτερο σε multiroom, DTS Play-Fi που είναι ανοιχτή πλατφόρμα και έχει στις τάξεις της πολλούς κατασκευαστές ποιοτικών μηχανημάτων ήχου, και τα κλειστά συστήματα της Yamaha που είναι το MusicCast και Denon/Marantz που είναι το Heos.

Ξέρω ότι μπορεί και να σε μπέρδεψα, αλλά εδώ είμαστε για να συζητήσουμε τις ανάγκες σου που από αυτές θα προκύψει η πλατφόρμα που θα επιλέξεις. 😎 

Έχεις TV με δυο ψηφιακές εξόδους. Εκμεταλεύσου τες με κάτι που θα έχει το ίδιο. Άσε τις αναλογικές συνδέσεις. Είμαστε στο 2019.

Nobody cares. It's junk anyway.

Creative Stage 2.1 : Οικονομικό αλλά δεν φαίνεται πουθενά πως δουλεύει οπότε Ρίσκο, συν ότι με μπερδεύει η περιγραφή έχει Hdmi(arc) in-out δεν μπορώ να καταλάβω, η τηλεόραση μου πάντως έχει Hdmi(arc) in λογικά. 

Lg Sj7 : Μου έχουν δώσει μια καλή προσφορά οπότε σκέφτομαι να τα σκάσω γιατί με βολεύουν οι διαστάσεις για αργότερα που θα τα μεταφέρω, μου αρέσουν οι πολλές λειτουργίες(flex) και συνδέσεις που έχει οπότε το βλέπω και ως επένδυση, όμως δεν διαβάζω και πολύ καλές κριτικές, έχει αρκετά issues.

Edifier R1280DB : Δεν ξέρω αν μπορεί να αντικαταστήσει το subwoofer που είμαι λάτρης, έχει όμως Coaxial που θέλω για digital(μου κάνει εντύπωση στο unboxing που δεν έχει Coaxial Cable, δεν το προτείνουν για σύνδεση; Τσιγκουνιά;), έχει Optical για επένδυση στο μέλλον,καλές κριτικές, δοκιμασμένα από πολλούς, αυτοενισχυόμενα.

Ούτως η άλλως θα ήθελα την γνώμη όλων σας (όποιος έχει τη διάθεση φυσικά) για τα παραπάνω ή ότι άλλο έχει να προτείνει που μου διαφεύγει.

 

IMG_20181229_141928416.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν κατάλαβα την ερώτηση σχετικά με το ARC. Έχει και η TV σου και η Stage 2.1 HDMI ARC, οπότε τι πρόβλημα υπάρχει;

Αν θες να δεις πως δουλεύει, πολύ απλά κατέβασε το manual από το support της εταιρίας.

Να εδώ: https://files.creative.com/manualdn/Manuals/TSD/14133/VTNAI7ubPt/Creative Stage QSL WW.pdf

Επεξ/σία από Pleo
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ασχετο αλλα αναρωτιεμε για τα ηχεια που εχουν εναν ενησχητη και το καλωδιο που τα συνδεει εαν ακουγετε γιαφορετικα το ενα αποτο αλλο λογου το καλωδιου πχ εαν ειναι απο χαλκο η ασημι πχ τα Audioengine A2+ εαν δεν φτανει το καλωδιο επιδη δεν ειναι τοσο μακρι οσο χρειαζεται εαν αλαξουμε το καλωδιο που δεν ενδικνιετε θα ακουγετε αλλιως το ενα απ'το αλλο? 

Επεξ/σία από vasilios_n
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...