Προς το περιεχόμενο

Οδηγός επιλογής ηχείων για τον υπολογιστή μας.


WalkerSW

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εννοείς ότι θα υπάρχει ήδη ενισχυτής;

Άνετα τότε, υπάρχουν πολλά ηχεία hi-fi σε προσφορές στα 200-220 ευρώ. Παθητικά με πεντάιντσο γούφερ. Ταμάμ για μουσική έκσταση σε... less is more καταστάσεις.

Ψάξε τα:

Mission MX1

Advance Acoustic K3SE

Wharfedale D320

Dali Spektor 2

Πρόκειται για κατηγορία ηχείων με άπειρες επιλογές επί της ουσίας και που ακόμα και να προσπαθήσεις, δεν παίρνεις κάτι που δεν αξίζει ό,τι κι αν διαλέξεις. Περισσότερο θέμα προτίμησης ηχοχρώματος είναι μεταξύ τους.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

17 ώρες πριν, haris013 είπε

καλησπέρα, με τρώει το χέρι μου για έξοδα και θέλω να ρωτήσω, έχω ένα raspberry pi και θέλω να του βάλω musicbox πάνω μαζί με κάποιο amp/dac και να ρίξω ηχεία. ο χώρος που σκεφτομαι να το βάλω είναι στο σαλόνι και παράλληλα να πέσει κ η tv πάνω. Τι λύσεις/επιλογές έχω μέχρι κάνα 200αρι; Υπάρχει κάτι που να αξίζει στα λεφτά αυτά ή να πάρω μια soundbar οπως η stage και να τελειώνω; η χρήση θα είναι μουσική και ταινίες.

Και απο την άλλη, ανάλογα με τις απαιτήσεις και τις διαστάσεις του σαλονιού, μπορείς να βάλεις με μόλις 80€ ένα μικρό διάβολο στο σαλόνι σου όσων αφορά την Creative Stage.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, Pleo είπε

Mission MX1

Advance Acoustic K3SE

Wharfedale D320

Dali Spektor 2

Τα φοβάμαι λίγο τα Mission, είχα πρόσφατη εμπειρία από μεγαλύτερα και ειλικρινά δεν μου άρεσαν, έχει ξεπέσει λίγο η εταιρεία. Επίσης επιφυλακτικός είμαι και με τα Advance. Σαφώς σίγουρες και δοκιμασμένες επιλογές τα Wharfedale* και Dali.

*Να κυκλοφορούσαν ακόμα τα 9.1...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, Vangelis_D9 είπε

Τα φοβάμαι λίγο τα Mission, είχα πρόσφατη εμπειρία από μεγαλύτερα και ειλικρινά δεν μου άρεσαν, έχει ξεπέσει λίγο η εταιρεία. Επίσης επιφυλακτικός είμαι και με τα Advance. Σαφώς σίγουρες και δοκιμασμένες επιλογές τα Wharfedale* και Dali.

*Να κυκλοφορούσαν ακόμα τα 9.1...

Μάλλον στα πιο smooth και εύκολα είσαι επιφυλακτικός, μη σου πω και πιο audiophile από τα υπόλοιπα είναι.

Εγώ έγραψα ότι στην κατηγορία αυτή ό,τι και να πάρεις, εκτός ελαχίστων γνωστών ροκανιδιών, είναι απίθανο να κάνεις κακή αγορά.

Επί της ουσίας μιλάμε για ηχεία που γενικώς τα βρίσκεις στα 2/3 της αρχικής τιμής τους και πρόκειται για μια κατηγορία (βιβλιοθήκης με 5ιντσο γούφερ δηλαδή) που είναι all rounders, εύκολα να ματσάρουν με οτιδήποτε τα οδηγεί και γενικώς θεωρώ πως πρόκειται για το αποκορύφωμα του less is more. Και εξαιρετικό VFM αν σκεφτείς ότι μιλάς για 200-220 ευρώ για ένα κομμάτι της ηχητικής αλυσίδας που επί της ουσίας σου καλύπτει συντριπτικά μεγάλο ποσοστό μουσικών αναζητήσεων και ηχητικής ευεξίας.

Επεξ/σία από Pleo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βέβαια είναι η συγκεκριμένη χρήση που τα θέλει ο φίλος παραπάνω οπότε θεωρώ τα δυο τελευταία ότι θα τον καλύψουν και λόγω φορτίου αν έχει έναν καλό ενισχυτή. Ειδικά τα Mission τα βλέπω του ύψους και του βάθους οπότε είναι απαραίτητη μια ζωντανή ακρόαση από πριν. Παρολίγο κάποτε να έπαιρνα Mission σε σύγκριση με Monitor Audio (τότε που ήταν εταιρείες με προσήλωση στον ήχο κι όχι σήμερα μαζικοποιημένης παραγωγής) αλλά βρήκα ότι με κάλυπταν καλύτερα με διαφορά B&W που τα έσκασα και παραπάνω. Αυτά θέλουν δοκιμές και ακροάσεις, που ξαναλέω για πολλοστή φορά είναι ντροπή που σήμερα ελάχιστα μαγαζιά διαθέτουν εως καθόλου προς ακρόαση τις συσκευές που σε ενδιαφέρουν. Πάνε οι παλιές εποχές, όλα στο κουτί ή τίποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τα B&W θεωρούνται πιο upper μπράντα σε σχέση με αυτά που ψάχνει ο φίλος και ως εκ τούτου είναι πιο ακριβά. Αν ήταν να φτάσει σε τέτοια επίπεδα κόστους, τότε θα του πρότεινα να δει τη νέα σειρά Q της KEF όπου κάνει σκόνη μετά εξαϋλώσεως το... χυλό που ακούει στο όνομα σειρά 600 της B&W. Κατά πολύ ανώτερο engineering και ομοκεντρικό από τα λίγα, οπότε no contest, hands down κλπ.

Αλλά ξεφεύγουμε σε κόστος. Ο φίλος ζήτησε κάτι στα 200 ευρώ, όχι στα διπλά λ7.  

Υστερόπληκτρον: Τόσο τα Mission MX1 αλλά και τα Wharfedale D320 έχουν μεγάλο βάρος για την κατηγορία που κινούνται και πολύ δεμένες καμπίνες. Σε άμεση σύγκριση ένα αντίστοιχο Dali ας πούμε είναι φύλλο και φτερό.

Επεξ/σία από Pleo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς τα B&W σήμερα έχουν διαχωρίσει το τιμολογιακό εύρος, σαράουντ ηχεία για τη "μάζα" και audiofile 2.0 σε πάρα πολύ υψηλότερες τιμές βέβαια. Για τα KEF δεν είχα υπόψη ότι κάνουν σκόνη τα 600, θα το κοιτάξω αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, Vangelis_D9 είπε

Δυστυχώς τα B&W σήμερα έχουν διαχωρίσει το τιμολογιακό εύρος, σαράουντ ηχεία για τη "μάζα" και audiofile 2.0 σε πάρα πολύ υψηλότερες τιμές βέβαια. Για τα KEF δεν είχα υπόψη ότι κάνουν σκόνη τα 600, θα το κοιτάξω αυτό.

Εκτός του LS50 που αν διαβάσεις στο νετ έχει κάνει σχολή το συγκεκριμένο, διάβασε το white paper αν θες και θα καταλάβεις, η KEF γενικώς έχει κάνει άλματα.

Εάν κάποιος θέλει ομοκεντρικό, δεν κοιτάει παραπέρα σήμερα καθώς η άλλη γνωστή ομοκεντρικιά που το εφηύρε κι όλας το σχέδιο, το έχει παρατήσει το παιχνίδι του Hi-Fi εν πολλοίς και έχει περιέλθει σε κατάσταση αδιαφορίας (Tannoy).

Είχα την αμέσως προηγούμενη σειρά 600 της B&W (όχι δηλαδή την τελευταία που παρουσιάστηκε το καλοκαίρι) για 3 χρόνια στο σαλόνι και ξέρω πολύ καλά τι λέω. Μύλος/χυλός νά 'χαμε να λέγαμε... .

Μια και έγραψα για ομοκεντρικό, δηλαδή συμφασικό ήχο, να πω εδώ ότι και το ανεστραμμένο tweeter στα Mission υπάρχει για τον ίδιο λόγο. Βέβαια δεν είναι ακριβώς το ίδιο. Δεν έχει αυτό πολική απόκριση το ίδιο ευρεία προφανώς σε σχέση με ένα ομοκεντρικό.

Επεξ/σία από Pleo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Pleo είπε

Εκτός του LS50 που αν διαβάσεις στο νετ έχει κάνει σχολή το συγκεκριμένο, διάβασε το white paper αν θες και θα καταλάβεις, η KEF γενικώς έχει κάνει άλματα.

Εάν κάποιος θέλει ομοκεντρικό, δεν κοιτάει παραπέρα σήμερα καθώς η άλλη γνωστή ομοκεντρικιά που το εφηύρε κι όλας το σχέδιο, το έχει παρατήσει το παιχνίδι του Hi-Fi εν πολλοίς και έχει περιέλθει σε κατάσταση αδιαφορίας (Tannoy).

Είχα την αμέσως προηγούμενη σειρά 600 της B&W (όχι δηλαδή την τελευταία που παρουσιάστηκε το καλοκαίρι) για 3 χρόνια στο σαλόνι και ξέρω πολύ καλά τι λέω. Μύλος/χυλός νά 'χαμε να λέγαμε... .

Μια και έγραψα για ομοκεντρικό, δηλαδή συμφασικό ήχο, να πω εδώ ότι και το ανεστραμμένο tweeter στα Mission υπάρχει για τον ίδιο λόγο. Βέβαια δεν είναι ακριβώς το ίδιο. Δεν έχει αυτό πολική απόκριση το ίδιο ευρεία προφανώς σε σχέση με ένα ομοκεντρικό.

Οκ υποψήφια προς ακρόαση τα KEF αφού είχες τα 600 (ποιό απ όλα της σειράς;).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, Vangelis_D9 είπε

Οκ υποψήφια προς ακρόαση τα KEF αφού είχες τα 600 (ποιό απ όλα της σειράς;).

Όλη τη σειρά σε διάταξη 9.1. Με το μεγάλο κεντρικό και το μεγάλο sub. Τα ξέρω απ' έξω κι ανακατωτά.

Επεξ/σία από Pleo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Pleo είπε

Όλη τη σειρά σε διάταξη 9.1. Με το μεγάλο κεντρικό και το μεγάλο sub. Τα ξέρω απ' έξω κι ανακατωτά.

Ααααα σαράουντ λες, πες μας το έτσι και νόμιζα ότι λέγαμε για 2.0! Ναι εκεί είναι πάρα πολύ μανίκι το στήσιμο οπότε καταλαβαίνω τι εννοείς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Vangelis_D9 είπε

Ααααα σαράουντ λες, πες μας το έτσι και νόμιζα ότι λέγαμε για 2.0! Ναι εκεί είναι πάρα πολύ μανίκι το στήσιμο οπότε καταλαβαίνω τι εννοείς.

Δοκιμάζοντο και εις διάταξη 2.0 και με όλους τους συνδυασμούς και με δικάναλους ενισχυτές. Μη σκιάζεσαι, έχω υπάρξει και reviewer, εντύπως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, Pleo είπε

Δοκιμάζοντο και εις διάταξη 2.0 και με όλους τους συνδυασμούς και με δικάναλους ενισχυτές. Μη σκιάζεσαι, έχω υπάρξει και reviewer, εντύπως.

Γι αυτό δεν θέλω να ασχοληθώ με surround γιατί είναι σπορ που θέλει μεν άγριο ξεπαράδιασμα για σωστό ήχο (που δεν τα έχω τα λ7) κι αφετέρου εστιάζω πολύ περισσότερο στη μουσική παρά σε ταινίες (κι επειδή παίζω πολύ με βινύλια πλέον όπως ξέρεις) οπότε καλύτερα να διαθέτω τα χρήματα σε καλά 2.0. Που έκανες reviews βρε κομράντ Λαβρέντι; 😛

Επεξ/σία από Vangelis_D9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, Vangelis_D9 είπε

Γι αυτό δεν θέλω να ασχοληθώ με surround γιατί είναι σπορ που θέλει μεν άγριο ξεπαράδιασμα για σωστό ήχο (που δεν τα έχω τα λ7) κι αφετέρου εστιάζω πολύ περισσότερο στη μουσική παρά σε ταινίες (κι επειδή παίζω πολύ με βινύλια πλέον όπως ξέρεις) οπότε καλύτερα να διαθέτω τα χρήματα σε καλά 2.0. Που έκανες review βρε Λαβρέντι; 😛

Επ... αν είναι να μου πάρεις συνέντευξη να προειδοποιείς να έχω έτοιμο το βιογραφικό και να έχω πάει στο κομμωτήριο πρώτα. Θα σου στείλω PM αν είναι και συμφωνήσουμε στα μισθά... 😁

Κι εγώ για το πως παίζουν σε 2.0 γράφω. Τα 605 και 606 ειδικά τα είχα λιώσει στο παίξιμο σε δικάναλες καταστάσεις. Προτιμώ με κλειστά μάτια τα KEF Q σε όλες τις περιπτώσεις. 

O Λαυρέντης καλό παιδί αλλά έπεσε θύμα οπορτουνιστών. Εγώ είμαι της ποίησης περισσότερο.

Επεξ/σία από Pleo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ, να βρω αν παίζουν πουθενά εδώ στην Αθήνα τα KEF που λες να διαμορφώσω άποψη αφού είσαι τόσο κατηγορηματικός. Ξεφύγαμε κλασικά και πάλι, εδώ μιλάμε για ηχεία υπολογιστών, να μας συγχωρέσουν οι υπόλοιποι αν τρολάραμε λιγάκι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...