Προς το περιεχόμενο

Οδηγός επιλογής ηχείων για τον υπολογιστή μας.


WalkerSW

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 7,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Στις 29/1/2019 στις 10:41 ΠΜ, Pleo είπε

Μπορείς το δικτυακό κομμάτι με το app του να το προσθέσεις επάνω σε οτιδήποτε με κάποιο network player σε οποιοδήποτε ηχείο ή και ενισχυτή.

Για παράδειγμα μπορείς αυτό εδώ το ομορφούλι να το καρφώσεις οπουδήποτε υπάρχει είσοδος αναλογική και να δουλέψεις από το app ή και εκτός αυτού αν μιλάμε για spotify τη μουσική σου. Υποστηρίζει και airplay οπότε είσαι ταμάμ με το ασύρματο κατ' ευθείαν.

Φυσικά έχει και internet radio, και άλλες μουσικές υπηρεσίες εκτός από spotify κλπ.

Το μυστικό του είναι ότι έχει μέσα του DAC της Wolfson και επί της ουσίας έχει ήχο όπως ένα καλό DAC ή ένα καλό CD player.

https://advance-acoustic.com/en/multimedia-and-wireless/wifi-network-player/130-wtx-microstreamer

Δες και ένα αναλυτικό review του εξωτερικού (κάνε google translate είνα στα γαλλικά)

https://www.qobuz.com/BE-fr/info/Hi-Fi/Bancs-d-essai/Exclusivite-Qobuz-micro-lecteur179093

Και ένα ακόμα του εσωτερικού

http://avmentor.gr/reviews/2017/advance_acoustic_wtx_microstreamer_0.htm

Θέλω να πω ότι αν έχεις ήδη κάτι που παίζει ήχο, απλά κουμπώνεις αυτό επάνω του και τέλος. Ούτε να ανοίγεις PC, ούτε τίποτε. Α ναι, είναι και multiroom μια και το έφερε η κουβέντα.

Αλλιώς ΟΚ, παίρνεις το Marshall και το παντρεύεσαι όμως καθώς αν θελήσεις καλύτερο ήχο θα πρέπει να αλλάξεις εντελώς το μηχάνημα.

Να ρωτήσω... με αυτό το μαραφέρι μπορείς και στρημάρεις απ'το κινητό σου τοπικά αρχεία;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, Mpiftekis είπε

Να ρωτήσω... με αυτό το μαραφέρι μπορείς και στρημάρεις απ'το κινητό σου τοπικά αρχεία;

Βασικά το μαραφέτι βλέπει και τα περιεχόμενα του κινητού σου που είναι στο ίδιο WiFi και φυσικά μπορείς να τα αναπαράγεις με το app. Εννοείται.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετά απο αποτυχημένη αγορά της LG SJ4 (white noise) αγόρασα τα Edifier S880db (αγαπημένη μάρκα του Pleo...).  Έχω θέμα με σύνδεση bluetooth και optical. Συγκεκριμένα η ένταση στη χαμηλότερη στάθμη είναι πολύ δυνατή. Πχ έχω τα ηχεία στο 1 και το κινητό στο 1 και είναι δυνατά.  Το ίδιο και με optical σε σύνδεση με LG TV.  Σε σύνδεση bluetooth με υπολογιστή πάλι το ίδιο θέμα αλλά τουλαχιστον μπορώ να ρυθμίσω και την ένταση από player. Πχ έχω τα edifier στο 1, windows στο 1 και το slider του youtube στο τέρμα χαμηλό. Σε usb και αναλογική είσοδο ειναι ok.  Έχει κανείς παρόμοιο θέμα με edifier ?? 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, elvor είπε

Δοκίμασε κανείς την stage σε μουσική;

Είναι μια χαρά ανάλογα βεβαία τις απαιτήσεις, έχουνε κάνει πολύ καλή δουλειά στο equaliser music που ξεκινάει από το μηδέν για treble,bass και προσωπικά αυξάνοντας την ένταση δεν έχει χρειαστεί να αυξήσω ή να μειώσω treble,bass, μου αρέσει γενικότερα η ισορροπία που υπάρχει σε όλες τις ρυθμίσεις του equaliser! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, giorgionats είπε

Μετά απο αποτυχημένη αγορά της LG SJ4 (white noise) αγόρασα τα Edifier S880db (αγαπημένη μάρκα του Pleo...).  Έχω θέμα με σύνδεση bluetooth και optical. Συγκεκριμένα η ένταση στη χαμηλότερη στάθμη είναι πολύ δυνατή. Πχ έχω τα ηχεία στο 1 και το κινητό στο 1 και είναι δυνατά.  Το ίδιο και με optical σε σύνδεση με LG TV.  Σε σύνδεση bluetooth με υπολογιστή πάλι το ίδιο θέμα αλλά τουλαχιστον μπορώ να ρυθμίσω και την ένταση από player. Πχ έχω τα edifier στο 1, windows στο 1 και το slider του youtube στο τέρμα χαμηλό. Σε usb και αναλογική είσοδο ειναι ok.  Έχει κανείς παρόμοιο θέμα με edifier ?? 

#sas_ta_lega_ego. Τόσο για τις ηχομπάρες που κατασκευάζονται από τηλεορασάδικες μάρκες, όσο και για πριονοφάηερ.

Λοιπόν, δουλειά δεν θα κάνεις σωστή με δαύτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, vasilios_n είπε

στα 500ευρο που κανουν τα adam a3x ειναι καλα για την αξια τους ?

Για τι χρήση; είναι μικρά τα a3x, στα λεφτά αυτά έχεις καλύτερες επιλογές για studio monitor 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 ώρες πριν, haris013 είπε

Για τι χρήση; είναι μικρά τα a3x, στα λεφτά αυτά έχεις καλύτερες επιλογές για studio monitor 

για ακρωαση τον ελευθερο χρονο διαβασα οτι εχουν μπασο καλο, εχω τα φοκαλ αλφα αλα μαλον θα τα δωσω η θα παρω αλλα μικρα για να βαλω αριστερα και δεξια στην οθονη μιας που ηπαρχει χωρος δηλαδη σαν ποια ?

Επεξ/σία από vasilios_n
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, Pleo είπε

#sas_ta_lega_ego. Τόσο για τις ηχομπάρες που κατασκευάζονται από τηλεορασάδικες μάρκες, όσο και για πριονοφάηερ.

Λοιπόν, δουλειά δεν θα κάνεις σωστή με δαύτα.

Επικοινώνησα με κατάστημα που επικοινώνησε με προμηθευτή ο οποίος είπε ότι το έχουν αναφέρει και άλλοι αυτό το θέμα. Περιμένω για συνέχεια. Μου κάνει εντύπωση που δεν έχω βρεί κάποιο σχόλιο αντίστοιχο στο ιντερνετ γενικά για bluetooth και edifier αφού υποθέτω χρησιμοποιούν ίδιο chip κάποια μοντέλα. Τα συγκεκριμένα τα επέλεξα γιατί είχαν όλες τις εισόδους που ήθελα. Συνδέω pc, tv, chromecast audio και bluetooth από laptop. Γενικά μου ακούγονται αρκετά καλά, χωρίς να έχω ιδιαίτερη εμπειρία. Πριν είχα logitech x530 με asus xonar dx αλλά τα ξεφορτώθηκα λόγω καλωδίων και έλλειψη συνδεσιμότητας και για κάποιες μέρες την LG SJ4. Το μόνο που με κάλυπτε από εισόδους είναι η creative stage αλλά είπα να δοκιμάσω κατι θεωρητικά καλύτερο με 3πλάσια τιμή βέβαια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, giorgionats είπε

Επικοινώνησα με κατάστημα που επικοινώνησε με προμηθευτή ο οποίος είπε ότι το έχουν αναφέρει και άλλοι αυτό το θέμα. Περιμένω για συνέχεια. Μου κάνει εντύπωση που δεν έχω βρεί κάποιο σχόλιο αντίστοιχο στο ιντερνετ γενικά για bluetooth και edifier αφού υποθέτω χρησιμοποιούν ίδιο chip κάποια μοντέλα. Τα συγκεκριμένα τα επέλεξα γιατί είχαν όλες τις εισόδους που ήθελα. Συνδέω pc, tv, chromecast audio και bluetooth από laptop. Γενικά μου ακούγονται αρκετά καλά, χωρίς να έχω ιδιαίτερη εμπειρία. Πριν είχα logitech x530 με asus xonar dx αλλά τα ξεφορτώθηκα λόγω καλωδίων και έλλειψη συνδεσιμότητας και για κάποιες μέρες την LG SJ4. Το μόνο που με κάλυπτε από εισόδους είναι η creative stage αλλά είπα να δοκιμάσω κατι θεωρητικά καλύτερο με 3πλάσια τιμή βέβαια...

Φίλτατε, μια απλή αντιπαράθεση ηχομπάρας κατασκευαστή ήχου με μια ίδιας αξίας ηχομπάρα κατασκευαστή τηλεοράσεων αρκεί για να κατανοήσεις τι σκουπίδια είναι οι δεύτερες.

Και που να ακούσεις ηχομπάρα π.χ. Sony των 500 ευρώ, και δίπλα της να παίζει ηχομπάρα π.χ. JBL των 300 ευρώ. Σκόνη την έκανε η JBL κι ας ήταν φτηνότερη.

Είναι ασφαλές, συμβουλευτικό και προτιμότερο να πας σε ηχομπάρα κανονική η οποία λογικό είναι να είναι ηχομπάρα κατασκευαστή ήχου που παίζει πολύ καλύτερα από εκείνες που απλά υπάρχουν για να συμπληρώνουν το... ντιζάιν των τηλεοράσεων κάθε κατασκευαστή.

Επεξ/σία από Pleo
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, μου κάηκαν τα z506 μετά απο 8-9 χρόνια και ήρθε η ώρα για αλλαγή.

Τα ηχεία θα συνδεθούν σε pc αλλά το σημαντικό είναι οτι θέλω να έχει 2 input γιατί θέλω να συνδέω πάνω και το ps4. Ας πούμε ένα budget μέχρι 100-150 ευρώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, kaliakman είπε

Καλησπέρα, μου κάηκαν τα z506 μετά απο 8-9 χρόνια και ήρθε η ώρα για αλλαγή.

Τα ηχεία θα συνδεθούν σε pc αλλά το σημαντικό είναι οτι θέλω να έχει 2 input γιατί θέλω να συνδέω πάνω και το ps4. Ας πούμε ένα budget μέχρι 100-150 ευρώ.

https://www.soundimage.gr/product/edifier-m3600d

58 λεπτά πριν, aOUaS88 είπε

Καμια γνωμη μεταξυ Logitech z623 k Edifier M3600D?Ποια να προτιμησω??

Edifier M3600D

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...