Προς το περιεχόμενο

Οδηγός επιλογής ηχείων για τον υπολογιστή μας.


WalkerSW

Προτεινόμενες αναρτήσεις

6 λεπτά πριν, Vangelis_D9 είπε

Οκ, να βρω αν παίζουν πουθενά εδώ στην Αθήνα τα KEF που λες να διαμορφώσω άποψη αφού είσαι τόσο κατηγορηματικός. Ξεφύγαμε κλασικά και πάλι, εδώ μιλάμε για ηχεία υπολογιστών, να μας συγχωρέσουν οι υπόλοιποι αν τρολάραμε λιγάκι.

Ηλεκτροδυναμικοί μετατροπείς ενέργειας είναι και τα μεν και τα δε. Απλώς διαφέρει η συνδεσμολογία. Be openminded. Εξ' άλλου μιλάμε εδώ και αρκετό καιρό για αναβάθμιση ηχητική του υπολογιστή και πως αυτή μπορεί να γίνεται.

Απείρως προτιμότερη συζήτηση αυτή που περιλαμβάνει πολλών ειδών ηχεία, DAC, κάρτες και άλλα εξαρτήματα κλπ, σε σχέση με εκείνη που αφορά τα ψευτοηχεία και μόνο που είναι waste of time and money.

Και για να μην πεταχτεί και κανείς τίποτε σε σχέση με τον τίτλο του νήματος, ηχείο είναι ο χώρος. Επομένως μια χαρά συζητάμε εντός του θέματος είμαστε. Δεν είδα εξ' άλλου κάποιο αρχιτεκτονικό post σε όλο το νήμα... .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Κοίτα, το δύσκολο του παρόντος νήματος δεν είναι αν διαθέτει κάποιος παραπάνω λεφτά από τα πχ πενήντα ευρώ για να ακούσει ήχο αλλά η υποστήριξη από πίσω. Δηλαδή η πλειοψηφία έχει λάπτοπ που ούτε στο ελάχιστο καν τα ροκανίδια που λες (κι έχω τώρα αλλά αρνείσαι να δεις ότι προσπαθώ να τα φέρω στα άκρα) είναι δίκαια χρήματα. Κακά τα ψέματα, οι περισσότεροι καλύπτονται με την onboard κάρτα ήχου οπότε οι ακριβότερες και λογικότερες προτάσεις πέφτουν στο κενό πάντα σε αναλογία αξίας και αποτελέσματος. Ναι, θέλουμε και καλές κάρτες ήχου, και το σωστό χώρο όπως είπες πολύ σωστά, και τα λοιπά και λοιπά, αλλά να έχουμε υπόψη τους κυρίως οικονομικούς περιορισμούς του καθενός. Οπότε θα χωρέσουν όλες οι απόψεις και μοιραία οι ανάλογες ενστάσεις και εντάσεις. Οπότε πάλι εδώ θα προσαρμοζόμαστε στις δυνατότητες του καθενός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το βασικότερο απ όλα αγοράζοντας ένα καλό ηχείο είναι ο χώρος και η σωστή τοποθέτηση καθώς και η θέση ακρόασης. Απο εκεί και πέρα όλα μετράνε αλλά αυτό που θα δώσει την μεγάλη διαφορά στην ακρόαση είναι η θέση, αυτό έχω καταλάβει εγώ από την ενασχόληση μου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
42 λεπτά πριν, Vangelis_D9 είπε

Κοίτα, το δύσκολο του παρόντος νήματος δεν είναι αν διαθέτει κάποιος παραπάνω λεφτά από τα πχ πενήντα ευρώ για να ακούσει ήχο αλλά η υποστήριξη από πίσω. Δηλαδή η πλειοψηφία έχει λάπτοπ που ούτε στο ελάχιστο καν τα ροκανίδια που λες (κι έχω τώρα αλλά αρνείσαι να δεις ότι προσπαθώ να τα φέρω στα άκρα) είναι δίκαια χρήματα. Κακά τα ψέματα, οι περισσότεροι καλύπτονται με την onboard κάρτα ήχου οπότε οι ακριβότερες και λογικότερες προτάσεις πέφτουν στο κενό πάντα σε αναλογία αξίας και αποτελέσματος. Ναι, θέλουμε και καλές κάρτες ήχου, και το σωστό χώρο όπως είπες πολύ σωστά, και τα λοιπά και λοιπά, αλλά να έχουμε υπόψη τους κυρίως οικονομικούς περιορισμούς του καθενός. Οπότε θα χωρέσουν όλες οι απόψεις και μοιραία οι ανάλογες ενστάσεις και εντάσεις. Οπότε πάλι εδώ θα προσαρμοζόμαστε στις δυνατότητες του καθενός.

Sorry αλλά διαφωνώ. Και διαφωνώ γιατί τα κομπιουτεροηχεία εκτός από πραγματικά σκουπίδια έχουν και ένα άλλο κακό. Προσπαθούν πολλοί να τα κάνουν να λειτουργήσουν στο σαλόνι για να "γλυτώσουν" την αγορά ενός Home Cinema της προκοπής, κάνοντας τα πράγματα ακόμη χειρότερα απ' όσο είναι.
Και ακολουθούν και τα κομπιουτεροηχεία σε 2.0 ή 2.1 πολλές φορές σε αυτή τη λογική. Αυτά είναι απαράδεκτα πράγματα γιατί τα κομπιουτεροηχεία ΔΕΝ είναι σχεδιασμένα για τη δουλειά αυτή και είναι επόμενο κάποιος που δεν γνωρίζει να τα κάνει μπάχαλο και να νομίζει ότι ακούει surround ή stereo σωστά.

Είτε το θέλουμε είτε όχι το γνωμικό λέει ένα πράγμα για κάθε θέση και κάθε πράγμα στη θέση του. Μπορείς να δεις στα νήματα των τηλεοράσεων και του Home Cinema πόσοι ανεπιτυχώς προσπαθούν να συνδυάσουν τα ασυνδύαστα με τα κομπιουτεροηχεία και την TV τους. Απλά δεν γίνεται και όπου γίνεται είναι τέτοιο το αποτέλεσμα που δυστυχώς η κατάληξη μετά από κάποιο διάστημα είναι η απόσυρση του (θεός να το κάνει) ηχοσυστήματος, λόγω του fatigue που εμπεριέχει η εμπειρία ακρόασης από κάτι που δεν είναι σχεδιασμένο γι' αυτό.

Μαγικές λύσεις δεν υπάρχουν. Κάπου θα χρειαστεί να μπει το χέρι λίγο πιο βαθιά στην τσέπη, αλλά επί της ουσίας είναι πιο οικονομικό αυτό, καθώς επιστρέφει στο πολλαπλάσιο την ευχαρίστηση στον ξοδεύοντα τα λίγα παραπάνω. Ενώ στην άλλη περίπτωση τι έχουμε; Μια αποτυχημένη και ως εκ τούτου πανάκριβη αγορά στο βάθος χρόνου και χρήσης. Ναι, ακόμα και τα 50 ευρώ είναι σαν να τα πετάς στον κάδο των σκουπιδιών με τη μία κατ' αυτόν τον τρόπο.

Και δεν έχω βάλει ακόμα στη συνταγή τις διάφορες ΕΝΤΕΛΩΣ ΛΑΘΟΣ επιλογές προσφορών που βλέπουμε (συνήθως από αλυσίδες) κλασικό παράδειγμα προσφορά μεγάλης (λέμε τώρα) TV 55 ιντσών και δώρο ηχεία 5.1 που όμως δεν μπορούν να συνδεθούν και να παίξουν 5.1 απ' ευθείας από την TV.
Πάλι καλά που δεν δίνουν δώρο κεραμικές εστίες Home Cinema ή subwoofer με κάδο 7 κιλών άνω φόρτωσης.😂  Αστειότητες πραγματικά από ανθρώπους που δεν θα έπρεπε να ασχολούνται με το αντικείμενο καθόλου ευθύς εξ' αρχής.

Τα έχω ζήσει, τα έχω χιλιοπει αλλά δεν θα κουραστώ να τα ξαναματαχιλιοπω καθώς δεν υπάρχει άλλος τρόπος και δρόμος προς την επιλογή του καλύτερου προϊόντος αλλά κυρίως εκείνου που ταιριάζει καλύτερα σε συγκεκριμένες ανάγκες που ας μην ξεχνάμε απευθύνεται στην αναψυχή.
Death to prionidia!

Επεξ/σία από Pleo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, haris013 είπε

το βασικότερο απ όλα αγοράζοντας ένα καλό ηχείο είναι ο χώρος και η σωστή τοποθέτηση καθώς και η θέση ακρόασης. Απο εκεί και πέρα όλα μετράνε αλλά αυτό που θα δώσει την μεγάλη διαφορά στην ακρόαση είναι η θέση, αυτό έχω καταλάβει εγώ από την ενασχόληση μου.

Ιξάκτλι. Έχω βαρεθεί να βλέπω τα τάχα μου "unboxing" στο Youtube που είναι για γέλια και κλάματα έτσι που τα στήνουν τα διάφορα ηχεία που κάνουν "κριτική". Ακόμα και στα δικά μου ροκανίδια, που λέει ο αγαπημένος σύντροφός μου Λαβρέντι Pleo, βρήκα βίντεο που βάλανε ανάποδα τα στέρεο, το δεξί αριστερά και το αριστερό δεξιά και πήρε εκατοντάδες λάικς. Τι να πω πια.

Επεξ/σία από Vangelis_D9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, Vangelis_D9 είπε

Ιξάκτλι. Έχω βαρεθεί να βλέπω τα τάχα μου "unboxing" στο Youtube που είναι για γέλια και κλάματα έτσι που τα στήνουν τα διάφορα ηχεία που κάνουν "κριτική". Ακόμα και στα δικά μου ροκανίδια, που λέει ο αγσαπημένος σύντροφός μου Λαβρέντι Pleo, βρήκα βίντεο που βάλανε ανάποδα τα στέρεο, το δεξί αριστερά και το αριστερό δεξιά και πήρε εκατοντάδες λάικς. Τι να πω πια.

Μαντεύω Audioengine Α5+ και φαίνεται κατ' ευθείαν από τη θέση των tweeter ή κάποιο edifier με διάταξη καθρέπτη. (Σφυρίζει αδιάφορα... ).

Επεξ/σία από Pleo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, Pleo είπε

Μαντεύω Audioengine Α5+ και φαίνεται κατ' ευθείαν από τη θέση των tweeter. (Σφυρίζει αδιάφορα... ).

Όχι, τα δικά μου Edifier ήταν που αγαπάς να μισείς. Στα υπόλοιπα που είπες πιο πάνω θα σου πω πιο μετά. Στο Α5+ να το τσεκάρω κι αυτό, κάνα λινκ παίζει; Αλλά συχνά γίνεται αυτό να τα τοποθετούν ανάποδα όσοι κάνουν "unboxing". Τόσο κουλοί, αγράμματοι κι ανάποδοι.

Επεξ/σία από Vangelis_D9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, Vangelis_D9 είπε

Όχι, τα δικά μου Edifier ήταν που αγαπάς να μισείς. Στα υπόλοιπα που είπες πιο πάνω θα σου πω πιο μετά. Στο Α5+ να το τσεκάρω κι αυτό, κάνα λινκ παίζει; Αλλά συχνά γίνεται αυτό να τα τοποθετούν ανάποδα όσοι κάνουν "umboxing".

Μετά λύπης μου...

 

Κατάλαβες τώρα; Άντε τώρα να έχει σωστή εστίαση το Α5+ με αυτή την τοποθέτηση!

Για το πόσο καταστροφικό είναι πάλι όλο αυτό σε όλη τη δουλειά που έχει ρίξει ο μηχανικός για το baffle step, ούτε λόγος φυσικά. Ψιλά γράμματα αυτά. Εδώ δεν ξέρουν ποιο είναι το δεξί και ποιο το αριστερό... .

Επεξ/σία από Pleo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, Pleo είπε

Μετά λύπης μου...

ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ!!!! Οκ εντάξει........ μεγαλώσαμε κι εμείς με στοιχειώδεις γνώσεις ώστε να αναγνωρίζουμε τις βλακείες. Πω πω ξεφτίλα, δυο λεπτά άντεξα.

Επεξ/σία από Vangelis_D9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η πλάκα είναι ότι το γράφει από πίσω ποιο είναι το δεξί και ποιο το αριστερό. Βέβαια δεν γράφει αριστερό ή δεξί όπως μπαίνεις ή βγαίνεις... 😂😁

Απαράδεκτοι. Φαίνεται κατ' ευθείαν από τη θέση των tweeter πάντως χωρίς να χρειάζεται να το γράφει από πίσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Pleo είπε

Η πλάκα είναι ότι το γράφει από πίσω ποιο είναι το δεξί και ποιο το αριστερό. Βέβαια δεν γράφει αριστερό ή δεξί όπως μπαίνεις ή βγαίνεις... 😂😁

Απαράδεκτοι. Φαίνεται κατ' ευθείαν από τη θέση των tweeter πάντως χωρίς να χρειάζεται να το γράφει από πίσω.

Δεν είναι και τόσο τυχαίο αυτό το φαινόμενο, ειδικά όταν έχεις ηλεκτρονική μουσική είναι θολό το τι θεωρείς στερεοφωνική εικόνα*. Γι αυτό έχουμε και δοκιμάζουμε από Telarc μέχρι ECM και όταν έχεις ειδικό ενδιαφέρον και γούστα από κλασική, μπαρόκ μέχρι τζαζ. Ακόμα γελάω με το βίντεο που έβαλες.

*Εξαιρούνται βέβαια τα all time classic albums, από Pink Floyd και Fleedwood Mac μέχρι οτιδήποτε ηχογραφήθηκε στα στούντιο της Abbey Road. Εκεί σε εκπαιδεύουν τι ακούς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ερωτιση εχω τωρα αυτο εδω το home cinema

https://www.panasonic.com/uk/consumer/home-entertainment/home-cinema-systems/sc-btt465eg.html

 

το έχω συνδέσει με optical στο pc και κύρια χρήση του είναι ταινίες  με ηχο 5.1 dts κάνα παιχιδακι σπάνια μουσικη

 

υπάρχει λόγος να πάω σε κατι καλύτερο? αν ναι σε τι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
40 λεπτά πριν, Black Demis είπε

ερωτιση εχω τωρα αυτο εδω το home cinema

https://www.panasonic.com/uk/consumer/home-entertainment/home-cinema-systems/sc-btt465eg.html

το έχω συνδέσει με optical στο pc και κύρια χρήση του είναι ταινίες  με ηχο 5.1 dts κάνα παιχιδακι σπάνια μουσικη

υπάρχει λόγος να πάω σε κατι καλύτερο? αν ναι σε τι

Λογικά για 400 ευρώ το σύστημά σου ψάχνεις για καλύτερο, τουλάχιστον διπλάσιας τιμής για να έχεις ουσιαστική και άμεση βελτίωση. Έχεις τα φράγκα να σου προτείνουμε κάτι ανάλογο; Καλό φαίνεται αυτό κι επαρκές που έχεις ήδη.

Επεξ/σία από Vangelis_D9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Vangelis_D9 είπε

Λογικά για 400 ευρώ το σύστημά σου ψάχνεις για καλύτερο, τουλάχιστον διπλάσιας τιμής για να έχεις ουσιαστική και άμεση βελτίωση. Έχεις τα φράγκα να σου προτείνουμε κάτι ανάλογο; Καλό φαίνεται αυτό κι επαρκές που έχεις ήδη. 

εχω ενα 700 max το θέμα είναι το δωμάτιο είναι μικρο(18τμ) δεν θα εχω θέμα με κάτι ποιο δυνατό?  πάντως τα μπροστινά ηχεία πρέπει να είναι κρεμαστά αλλιος απλα δεν χωράνε καπου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Black Demis είπε

εχω ενα 700 max το θέμα είναι το δωμάτιο είναι μικρο(18τμ) δεν θα εχω θέμα με κάτι ποιο δυνατό?  πάντως τα μπροστινά ηχεία πρέπει να είναι κρεμαστά αλλιος απλα δεν χωράνε καπου

Χμμ θέλει ψάξιμο αυτό, το δυσκολεύεις με τόσο μικρό χώρο που έχεις, με τα πανασόνικ που τα χώρεσες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...