Προς το περιεχόμενο

Οδηγός επιλογής ηχείων για τον υπολογιστή μας.


WalkerSW

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το "bass lover" το λένε πολλοί αλλά σημαίνει διαφορετικά πράγματα για τον καθένα. Ανάλογα τι συνήθισε.

Μιλάμε για φουσκωμένο upper bass που να πνίγει τους άλλους ήχους και one-note bass; Σαν αυτό που έχουν τα Razer και όλες οι μπάσες νότες ακούγονται σαν ένα πανομοιότυπο βουητό; Ή μπάσο ευθεία γραμμή, με έκταση μέχρι 20Hz, που να βγάζει τράνταγμα χωρίς όμως να θάβει τους άλλους ήχους; Όπως αυτό των DT 770 pro π.χ.;

Τα JBL κλίνουν προς το δεύτερο. Για τα creative δεν υπάρχουν ενδείξεις. Γενικά όμως τείνουν προς το πρώτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

3 λεπτά πριν, pirmen56 είπε

Το "bass lover" το λένε πολλοί αλλά σημαίνει διαφορετικά πράγματα για τον καθένα. Ανάλογα τι συνήθισε.

Μιλάμε για φουσκωμένο upper bass που να πνίγει τους άλλους ήχους και one-note bass; Σαν αυτό που έχουν τα Razer και όλες οι μπάσες νότες ακούγονται σαν ένα πανομοιότυπο βουητό; Ή μπάσο ευθεία γραμμή, με έκταση μέχρι 20Hz, που να βγάζει τράνταγμα χωρίς όμως να θάβει τους άλλους ήχους; Όπως αυτό των DT 770 pro π.χ.;

Τα JBL κλίνουν προς το δεύτερο. Για τα creative δεν υπάρχουν ενδείξεις. Γενικά όμως τείνουν προς το πρώτο.

Ta creative outlier black για τα λ7 τους που είναι μόλις 35 ευρώ, είναι εξαιρετικά τίμια και αρκετά μουσικά, καμία σχέση με gaming ακουστικά. Απλώς δεν γίνεται να συναγωνιστούν τα πολύ ακριβότερα JBL E55BT.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://www.amazon.com/Creative-Headphones-High-Performance-Comfortable-Lightweight/dp/B078H69J9G

Με τα μεταφορικά βγαίνουν πολύ πιο πάνω.

Συνήθως όταν ακούς άτομα να σου λένε ότι είναι "bass lovers" θέλουν να τους προτείνεις μπάσο βουητό, να τρέμει το κεφάλι, χωρίς την παραμικρή ευκρίνεια(σαν των razer που έμαθαν και αγάπησαν) απλά σε περισσότερα λεφτά για να νιώσουν ότι ψώνισαν ποιότητα.

Γι'αυτό είπα όσα είπα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, pirmen56 είπε

https://www.amazon.com/Creative-Headphones-High-Performance-Comfortable-Lightweight/dp/B078H69J9G

Με τα μεταφορικά βγαίνουν πολύ πιο πάνω.

Συνήθως όταν ακούς άτομα να σου λένε ότι είναι "bass lovers" θέλουν να τους προτείνεις μπάσο βουητό, να τρέμει το κεφάλι, χωρίς την παραμικρή ευκρίνεια(σαν των razer που έμαθαν και αγάπησαν) απλά σε περισσότερα λεφτά για να νιώσουν ότι ψώνισαν ποιότητα.

Γι'αυτό είπα όσα είπα.

Δεν γνωρίζεις από που να ψωνίσεις απλά. Στο Ευρωπαικό site της creative απ' ευθείας τα πήρα και είχε και προσφορά δωρεάν μεταφορικά τότε. Αλλά και τώρα να τα πάρεις με τα μεταφορικά η επιβάρυνση είναι μικρή.
Και η παράδοση με DHL και δεν έχει τελωνείο.

Ενημερώσου. Όλος ο κόσμος πλέον έτσι ψωνίζει Creative αφού κάνει φοβερές προσφορές η ίδια η εταιρία μέσα από το site της.

Για τα Razer συμφωνώ. Μια αηδία και μισή όπως σχεδόν όλα τα Gaming headphones. δεν κάνουν για μουσική γενικότερα.

Επεξ/σία από Pleo
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, pirmen56 είπε

Το "bass lover" το λένε πολλοί αλλά σημαίνει διαφορετικά πράγματα για τον καθένα. Ανάλογα τι συνήθισε.

Μιλάμε για φουσκωμένο upper bass που να πνίγει τους άλλους ήχους και one-note bass; Σαν αυτό που έχουν τα Razer και όλες οι μπάσες νότες ακούγονται σαν ένα πανομοιότυπο βουητό; Ή μπάσο ευθεία γραμμή, με έκταση μέχρι 20Hz, που να βγάζει τράνταγμα χωρίς όμως να θάβει τους άλλους ήχους; Όπως αυτό των DT 770 pro π.χ.;

Τα JBL κλίνουν προς το δεύτερο. Για τα creative δεν υπάρχουν ενδείξεις. Γενικά όμως τείνουν προς το πρώτο.

Προσωπικά μιλάω περισσότερο για το μπάσο που μπορείς να πάρεις για τα εφέ από ταινίες, ούτε βουητό,ούτε πνίξιμο!

https://en.creative.com/p/headphones-headsets/creative-outlier-black

Με τα μεταφορικά έρχονται στα 45.99€

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, MixailDelta είπε

Προσωπικά μιλάω περισσότερο για το μπάσο που μπορείς να πάρεις για τα εφέ από ταινίες, ούτε βουητό,ούτε πνίξιμο!

https://en.creative.com/p/headphones-headsets/creative-outlier-black

Με τα μεταφορικά έρχονται στα 45.99€

Αν όμως έχεις κατοστάρικο διαθέσιμο, η γνώμη μου είναι να δεις τα JBL.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Pleo είπε

Αν όμως έχεις κατοστάρικο διαθέσιμο, η γνώμη μου είναι να δεις τα JBL.

Προς τα εκεί τείνω μαζί με τα JBL E45BT, εκτός αν μου πουλήσεις τα Creative Outlier Black χαχαχα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, MixailDelta είπε

Προς τα εκεί τείνω μαζί με τα JBL E45BT, εκτός αν μου πουλήσεις τα Creative Outlier Black χαχαχα 

Τα 45 είναι on ear. Τα 55 δες.

Εγώ δεν τα πουλάω τα δικά μου. Με έχουν βολέψει πολύ στη μουσική. Αν όμως είχα τη δυνατότητα για ακριβότερα, τα 55άρια θα έπαιρνα.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, MixailDelta είπε

Προσωπικά μιλάω περισσότερο για το μπάσο που μπορείς να πάρεις για τα εφέ από ταινίες, ούτε βουητό,ούτε πνίξιμο!

https://en.creative.com/p/headphones-headsets/creative-outlier-black

Με τα μεταφορικά έρχονται στα 45.99€

Δηλαδή μιλάς για καλή έκταση μπάσου κάτω από τα 40Hz.

Τα JBL σίγουρα το 'χουν. Είναι και από τα μετρημένα προϊόντα της αγοράς. Φτάνουν μέχρι τα 10Hz. Είναι βέβαια λίγο boomy και τα creative δεν μπορώ να φανταστώ ότι θα είναι καλύτερα στα μισά και κάτω λεφτά.

https://www.rtings.com/headphones/reviews/jbl/e55bt

https://www.rtings.com/headphones/reviews/jbl/e45bt

Τα creative βλέπω ότι είναι φθηνά λόγω προσφοράς. Αυτό σημαίνει βέβαια ότι ίσως να δεις παρόμοια έκπτωση και από τα μαγαζιά σε κάποιο χρονικό διάστημα. Το έχω δει να γίνεται και με κάρτα ήχου της στα ελληνικά μάλιστα μαγαζιά.

Επεξ/σία από pirmen56
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Pleo είπε

Τα 45 είναι on ear. Τα 55 δες.

Εγώ δεν τα πουλάω τα δικά μου. Με έχουν βολέψει πολύ στη μουσική. Αν όμως είχα τη δυνατότητα για ακριβότερα, τα 55άρια θα έπαιρνα.

Ναι το γνωρίζω, για τα Creative σε πειράζω, με έχεις βοηθήσει πάρα πολύ σε επιλογές και σε ευχαριστώ για άλλη μία φορά! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, pirmen56 είπε

Δηλαδή μιλάς για καλή έκταση μπάσου κάτω από τα 40Hz.

Τα JBL σίγουρα το 'χουν. Είναι και από τα μετρημένα προϊόντα της αγοράς. Φτάνουν μέχρι τα 10Hz. Είναι βέβαια λίγο boomy και τα creative δεν μπορώ να φανταστώ ότι θα είναι καλύτερα στα μισά και κάτω λεφτά.

https://www.rtings.com/headphones/reviews/jbl/e55bt

https://www.rtings.com/headphones/reviews/jbl/e45bt

Τα creative βλέπω ότι είναι φθηνά λόγω προσφοράς. Αυτό σημαίνει βέβαια ότι ίσως να δεις παρόμοια έκπτωση και από τα μαγαζιά σε κάποιο χρονικό διάστημα. Το έχω δει να γίνεται και με κάρτα ήχου της στα ελληνικά μάλιστα μαγαζιά.

Δεν λέω τίποτε από αυτά που λες. Λέω απλά στο φίλο εφ' όσον έχει το κατοστάρικο διαθέσιμο, να πάει κατ' ευθείαν στα E55BT και να αφήσει τα creative παρ' όλο που του αρέσουν.

Δεν καταλαβαίνω γιατί επιμένεις;

Μόλις τώρα, MixailDelta είπε

Ναι το γνωρίζω, για τα Creative σε πειράζω, με έχεις βοηθήσει πάρα πολύ σε επιλογές και σε ευχαριστώ για άλλη μία φορά! 

Τα Ε55ΒΤ περιστρέφουν το σπαστό ακουστικό. Τα Creative είναι μόνο σπαστά και όχι περιστρεφόμενα. Όταν ένα ακουστικό είναι και περιστρεφόμενο βολεύει ακόμα περισσότερο όταν τα αφαιρείς από το αυτιά αλλά εξακολουθείς να τα έχεις επάνω σου.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Pleo είπε

Δεν λέω τίποτε από αυτά που λες. Λέω απλά στο φίλο εφ' όσον έχει το κατοστάρικο διαθέσιμο, να πάει κατ' ευθείαν στα E55BT και να αφήσει τα creative παρ' όλο που του αρέσουν.

Δεν καταλαβαίνω γιατί επιμένεις;

Τα Ε55ΒΤ περιστρέφουν το σπαστό ακουστικό. Τα Creative είναι μόνο σπαστά και όχι περιστρεφόμενα. Όταν ένα ακουστικό είναι και περιστρεφόμενο βολεύει ακόμα περισσότερο όταν τα αφαιρείς από το αυτιά αλλά εξακολουθείς να τα έχεις επάνω σου.

Φαντάζομαι ότι μπορώ να τα συνδέσω και ενσύρματα με επέκταση Jack?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, MixailDelta είπε

Φαντάζομαι ότι μπορώ να τα συνδέσω και ενσύρματα με επέκταση Jack?

Όλα τα Bluetooth ακουστικά του τύπου αυτού παίρνουν και jack. Απλώς στα creative δεν λειτουργεί το Mic ενώ τα JBL έχουν καλώδιο με μικρόφωνο. Για την προέκταση που λες, το σίγουρο είναι ότι θα ακούς ενσύρματα, το μη σίγουρο είναι αν θα δουλεύει το mic.

Επεξ/σία από Pleo
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, Pleo είπε

Όλα τα Bluetooth ακουστικά παίρνουν και jack. Απλώς στα creative δεν λειτουργεί το Mic ενώ τα JBL έχουν καλώδιο με μικρόφωνο. Για την προέκταση που λες, το σίγουρο είναι ότι θα ακούς ενσύρματα, το μη σίγουρο είναι αν θα δουλεύει το mic.

Δεν νομίζω να χρειάζομαι το μικρόφωνο, πρόταση για προέκταση παίζει ρόλο η ποιότητα;Χρειάζομαι σίγουρα 3m ή 5m!

Επεξ/σία από MixailDelta
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα, με τρώει το χέρι μου για έξοδα και θέλω να ρωτήσω, έχω ένα raspberry pi και θέλω να του βάλω musicbox πάνω μαζί με κάποιο amp/dac και να ρίξω ηχεία. ο χώρος που σκεφτομαι να το βάλω είναι στο σαλόνι και παράλληλα να πέσει κ η tv πάνω. Τι λύσεις/επιλογές έχω μέχρι κάνα 200αρι; Υπάρχει κάτι που να αξίζει στα λεφτά αυτά ή να πάρω μια soundbar οπως η stage και να τελειώνω; η χρήση θα είναι μουσική και ταινίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...