Προς το περιεχόμενο

ΒΟΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ ΚΑΡΤΑΣ ΓΡΑΦΙΚΩΝ


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

παιδια εγω 50-60 ευρω ειμαι ευχαριστημενος... αν μου πειτε οτι και με 1gb ddr3 καρτα κανω δουλεια ακομη καλυτερα, απλα δεν γνωριζω γι αυτο ρωταω.

Τωρα αν δεν αξιζει η 60ευρη καρτα και δεν θα δω βελτιωση , αναγκαστικα θα παω για καλυτερη, απλα θα αργησω..

 

Millennium , αρα παω για μια απλη καρτα να κανω την δουλεια μου ,ποια-ες καρτα μου προτινεις ?

υποσχομαι σιγα σιγα να μαζεψω και για τροφοδοτικο και οθονη  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εχουν ανεβασει τις τιμες στις gpu τα σκρουτζομάγαζα ή είναι η ι δεα μου;

λογικο εν μερη λογω πτωσης του ευρω λογω των γεγονοτων . αλλα τουλαχιστο δεν ειναι e-shop που πριν καν αρχισει το ''πανηγυρι'' πηγε στο διαολο τις τιμες του.ΞΕΦΤΙΛΕΣ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια εγω 50-60 ευρω ειμαι ευχαριστημενος... αν μου πειτε οτι και με 1gb ddr3 καρτα κανω δουλεια ακομη καλυτερα, απλα δεν γνωριζω γι αυτο ρωταω.

Τωρα αν δεν αξιζει η 60ευρη καρτα και δεν θα δω βελτιωση , αναγκαστικα θα παω για καλυτερη, απλα θα αργησω..

 

Millennium , αρα παω για μια απλη καρτα να κανω την δουλεια μου ,ποια-ες καρτα μου προτινεις ?

υποσχομαι σιγα σιγα να μαζεψω και για τροφοδοτικο και οθονη  :)

Για να μην μπερδευεσαι κανε αυτο που θα σου πω και δε θα χασεις .Παρε αυτη

http://www.insomnia.gr/classifieds/hardware/soundvideocards/472002-sapphire-radeon-5850-xtreme-1gb-gddr5/

 

και αυτο

https://www.skroutz.gr/s/2189436/Approx-550W-Power-Supply.html

 

Συγκεκριμενα πραγματα και εχεις κανει αναβαθμιση βαρβατη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια εγω 50-60 ευρω ειμαι ευχαριστημενος... αν μου πειτε οτι και με 1gb ddr3 καρτα κανω δουλεια ακομη καλυτερα, απλα δεν γνωριζω γι αυτο ρωταω.

Τωρα αν δεν αξιζει η 60ευρη καρτα και δεν θα δω βελτιωση , αναγκαστικα θα παω για καλυτερη, απλα θα αργησω..

 

Millennium , αρα παω για μια απλη καρτα να κανω την δουλεια μου ,ποια-ες καρτα μου προτινεις ?

υποσχομαι σιγα σιγα να μαζεψω και για τροφοδοτικο και οθονη  :)

 

http://www.skroutz.gr/s/4903471/Sapphire-Radeon-R7-240-1GB-with-Boost-11216-13-20G.html ή GT 730 (kepler gddr5 καλύτερα).

 

Θα δεις βελτίωση και δε θα χρειαστείς αλλαγή τροφοδοτικού τώρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τροφοδοτικο πρεπει να παρεις ενα καλο γιατι αν ειναι της πλακας και σου σκασει μπορει να παρει και τα υπολοιπα στον καδο μαζι του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να μην μπερδευεσαι κανε αυτο που θα σου πω και δε θα χασεις .Παρε αυτη

http://www.insomnia.gr/classifieds/hardware/soundvideocards/472002-sapphire-radeon-5850-xtreme-1gb-gddr5/

 

και αυτο

https://www.skroutz.gr/s/2189436/Approx-550W-Power-Supply.html

 

Συγκεκριμενα πραγματα και εχεις κανει αναβαθμιση βαρβατη

και μη φοβασαι το τροφοδοτικο εαν θες παρε το ιδιο μετο δικο μου

http://www.plaisio.gr/ypologistes-anavathmisi/anavathmisi-ypologisti/psu-trofodotiko/Turbo-X-650W-Value-Series-DR-8600BTX.htm

 

Στο οποιο εχω πανω cpu i5 2400& gpu gtx 970 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

με αυτην αλλαζω και τροφοδοτικο? γιατι λεει 400watt

 

Όχι δε χρειάζεσαι αλλαγή για την ώρα.30-40w θέλουν αυτές και στο σύστημα που έδειξες δε θα χεις θέμα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σας! Θα ήθελα να κανω αναβάθμιση την κάρτα γραφικών μου μια και αυτή που έχω κάνει παρά πολύ θπρυβο και ανεβάζει πολύ θερμοκρασία.

Κουτί : thermaltake γράφει απέξω

PSU ( τροφοδοτικό ) : thermaltake Q fan 750W toughpower

Motherboard: Gigabyte Technology Co.Ltd model GA-MA790FXT-UD5P

CPU : AMD phenom II X4 965 Processor 3.40 GHz

RAM: 4gb

GPU : ATI Radeon HD 5850

Οθόνη : DELL MONITOR P2414H 23.8" 1920x1080 full hd

Windows 7 64bit

 

Θα ήθελα να πάρω μια καρτα ώστε να παίζει τα παιχνίδια τα οποία χρειάζονται κάρτες "νέας γενιάς" τύπου thief, watch dogs κλπ.

Από τιμές δε πολυξερω αλλά σκέφτομαι να διάθεση γύρω στα 200-300€

Επίσης αξίζει να κάνω αναβάθμιση της κάρτας γραφικών μου ή δε θα τη σηκώνει η μητρική κλπ; Ευχαριστώ για το χρόνο σας!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@takatakaros

4GB είναι λίγα για τα σημερινά games καντά 6GB και θα είσαι OK(να υποθέσω έχεις 2GB + 2GB, οπότε πάρε 1GB + 1GB για να διατήρησης το dual channel)

Eπίσης το CPU σου θα κάνει αρκετό bottleneck σε κάρτες σαν την R9 380 και GTX960 στα περισσότερα games, Οπότε θα ήταν φρόνιμο να πάρεις κάτι πιο φτηνό για να μην χαραμίσεις αυτές της κάρτες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@takatakaros

4GB είναι λίγα για τα σημερινά games καντά 6GB και θα είσαι OK(να υποθέσω έχεις 2GB + 2GB, οπότε πάρε 1GB + 1GB για να διατήρησης το dual channel)

Eπίσης το CPU σου θα κάνει αρκετό bottleneck σε κάρτες σαν την R9 380 και GTX960 στα περισσότερα games, Οπότε θα ήταν φρόνιμο να πάρεις κάτι πιο φτηνό για να μην χαραμίσεις αυτές της κάρτες.

Άρα εκτός από κάρτα γραφικών χρειάζεται να πάρω και μνήμη ram? Αξίζει λοιπόν να κάνω αναβάθμιση ή όχι διότι δεν θα τη σηκώνει ο επεξεργαστής και ή μνήμη ram μου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άρα εκτός από κάρτα γραφικών χρειάζεται να πάρω και μνήμη ram? Αξίζει λοιπόν να κάνω αναβάθμιση ή όχι διότι δεν θα τη σηκώνει ο επεξεργαστής και ή μνήμη ram μου;

Αξίζει να κάνεις αναβάθμιση άπλα δεν αξίζει να δόσης πολλά λεφτά 200-300€, καλύτερα δώσε150-180€ για GPU και 30€ για τα 2GB ram που θα χρειαστείς να πρόσθεσης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@takatakaros Ψύκτρα έχεις; Ανέβασε τον λίγο και κοίτα σε μια R9 380+ ram.

Επειδή είμαι λίγο άσχετος από αυτά... Πως βλέπω αν έχω ψυκτρα; Οπότε πρέπει να πάρω και επεξεργαστή και κάρτα γραφικών και μνήμη ram;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...