Προς το περιεχόμενο

ΒΟΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ ΚΑΡΤΑΣ ΓΡΑΦΙΚΩΝ


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Όπως βλέπω η διαφορά 390χ με 980 ειναι ένα 4%; Η διαφορά στα λεφτά ειναι 30-40Ευρο πιο ακριβή η nvidia .... Άρα για gaming 1440p αξίζει μελλοντικό sli 970 η 390 ... Όπως το βλέπω εγω ... Μιλάμε για ultra settings

 

Φυσικα και οι 970 / 390 αξιζουν περισσοτερο απο τα ακριβοτερα ξαδερφακια τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Οι διαφορά στις επιδόσεις πράγματι είναι μικρή.Αλλά η gtx970 καταναλώνει λιγότερο ρεύμα (άρα και λιγότερη θερμότητα στο pc) και έχει καλύτερους drivers.Η AMD σου δίνει +4gb vram που imo είναι πιο πολύ marketing trick.Ακόμα και η furyX, που είναι αρκετά πιο δυνατή gpu από την 390, έχει 4gb και δε φαίνεται το πρόβλημά της να είναι η έλλειψη vram.

 

Αν το σκέφτεσαι σοβαρά για crossfire και έχεις το κατάλληλο τροφοδοτικό ίσως αξίζει να προτιμήσεις μια 390 αλλιώς imo η 970 είναι η πιο αξιόπιστη επιλογή.

κάλα αυτό το αλάκερους drivers δεν ισχύει, είναι άπλα nvidia προπαγάνδα που την χτίζει εδώ και δεκαετίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα παιδια! Το συστημα αποτελειτε απο τα εξης:

M/O: GA-970A-UD3P

CPU: AMD 8320

RAM: 8 GB(2x4gb) corsair vengeance

PSU: Corsair cs series 650w

GPU: Gtx 550 ti

1 SSD(250GB) και 2 ΗDD(1 TΒ και 500(ΜΒ)

Ψυκτρα: SilentiumPC Fortis 2

Fans: 1 μπροστα και 1 πισω προεγκτεστημενα απο το κουτι  +2 πλαι(βαζουν αερα) και 2 οροφη(βγαζουν αερα) που εχω βαλει εγω(ολα 120)

 

Κουτι περιμενω να μου ερθει το arc XL.

 

Τωρα περναω στην καρτα γραφικων. Αξιζει να παρω καποια αλλη και να την ενωσω με αυτη π εχω ή καποια κανουργια? Το μπατζετ φτανει μεχρι 200 και οσο λιγοτερο τοσο το καλυτερο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ασκοπο sli εννοεις.

αδυναμη καρτα πλεον η συγκεκριμενη.

την πουλας κ αν ειναι δυνατον την προσθετης κ πας σε μια 380 4 gb.

or 960 2gb or 380 2gb or 280 or 270x or 370 και παει λεγοντας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω θα σου προτεινα παντως να την κρατησεις ειναι ακομη καλη καρτουλα αμα θες να δεις μεγαλη διαφορα γενικοτερα στις επιδοσεις θα σου προτεινα να πας σε κατι απο R9 290 ή GTX 970 και πανω ;)

Δουλεύει μια 6970 πάνω σε 350w τροφοδοτικό?

 

Τέσπα, αν και τα be quiet psu είναι αρκετά ποιοτικά, 350w είναι οριακά ακόμα και για μια 960.Η 950, που ακούγεται ότι βγαίνει μέσα στον Αύγουστο, λογικά θα είναι ΟΚ αλλά δε ξέρω αν θα είναι σημαντικά καλύτερη απο την 6970 (αν υποθέσουμε ότι η τελευταία δουλεύει σωστά).

το τροφοδοτικο την r9 380 δεν την αντεχει για την 960 δεν ειμαι σιγουρος!

δεν νμζ οτι αξιζει η αναβαθμιση απο την 6970!

 

Και πάλι εκτιμώ πολύ τις απαντήσεις. 

Προς το παρόν ναι, δουλεύει μια χαρά η 6970 εδώ και πολύ καιρό μάλιστα. Αλλά δεν έχει κάτι άλλο πάνω, ακόμα και η cpu είναι entry level (το μηχάνημα όπως καταλαβαίνετε είναι assembled από παλιά και νέα κομμάτια).

Από εκεί και πέρα μάλλον κιεγώ καταλήγω ότι μάλλον δεν αξίζει αυτή τη στιγμή να επενδυθούν τα λεφτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα!!

θελω να αναβαθμισω το pc μου λιγο...

απο επεξεργαστη εχω τον amd phenom II 960t και θα παω μαλλον για fx8350

καρτα γραφικων εχω την saphhire ati hd6950 2gb . θα ηθελα να μου πειτε που να κινηθω σε μοντελο. 200-250ευρω. εχω δει την Link.png Site: GigabyteGeForce GTX960 4GB WindForce 2X OC στα 254ευρω και αυτη εδω μεταχειρισμενη με εγγυηση Link.png Site: Gigabyte Radeon R9 290 4GB OC στα 200ευρω. 

ποια η γνωμη σας για αυτα τα μοντελα?

ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κάλα αυτό το αλάκερους drivers δεν ισχύει, είναι άπλα nvidia προπαγάνδα που την χτίζει εδώ και δεκαετίες.

 

Offtopic

 

Δε το πιστεύω αυτό.Ένα παράδειγμα που έτυχε να το διαβάσω σήμερα:

 

 

Unlike NVIDIA, AMD does not provide good API support to developers, their ADL library outdated and buggy, with updates spaced years apart. So most software utility developers implement hardware access in the hardware itself to write directly to the GPU registers AMD is changing around with every new GPU. AMD's developer support is pretty much non-existent these days. All my contact has been worried about for four weeks now is that I make sure I use AMD's "new" GPU codenames in GPU-Z (for the R9 300 Series re-brands).

Source: http://www.techpowerup.com/reviews/AMD/R9_Fury_X_Overvoltage/

 

Και αν θες να δεις τι γίνεται στα παιχνίδια, ψάξε να δεις επιδόσεις που είχε στο project cars πριν βγουν οι καινούργιοι drivers (οι οποίοι νομίζω βγήκαν κανα μήνα μετά τη κυκλοφορία του παιχνιδιού).

 

Τέσπα έχω βγει πολύ offtopic οπότε το σταματάω.Ο καθένας όμως μπορεί να ψάξει και θα βγάλει εύκολα συμπέρασμα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα.

Αν την αντέχει το τροφοδοτικό σου πάρε την 290. Πως είσαι σίγουρος όμως ότι δε θα είναι προβληματική?

 

 

προβληματικη λογω μεταχειρισμενου? δεν το ξερω αλλα θα την δω αν μπορω και μετα εχει κ εγγυηση οποτε λογικα θα με καλυψει αν προκυψει κατι...

σαν καρτα ομως αξιζει ή να δωσω 50 ευρω παραπανω για κατι καλυτερο? η gtx 960 που ποσταρα ειναι καλυτερη ή πανω κατω τα ιδια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H 290 είναι πολύ καλύτερη απο την 960.Αν είναι αξιόπιστος ο πωλητής,η κάρτα έχει εγγύηση και έχεις το κατάλληλο τροφοδοτικό go for it χωρίς δεύτερη σκέψη.Τα 200€ είναι πάρα πολύ καλή τιμή.Πρόσεχε μόνο να μην είναι η reference έκδοση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγνώμη αν κουράζω .... Αλλά καταλήξαμε ..... Σε μεγαλύτερες αναλύσεις από 1080p ποια τα παει καλύτερα ;; :D ?

 

390 ξεκάθαρα overall.Ψάξε το και μόνος σου στα παιχνίδια,ρυθμίσεις κτλπ που σε ενδιαφέρουν περισσότερο για να μη σπαμάρουμε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H 290 είναι πολύ καλύτερη απο την 960.Αν είναι αξιόπιστος ο πωλητής,η κάρτα έχει εγγύηση και έχεις το κατάλληλο τροφοδοτικό go for it χωρίς δεύτερη σκέψη.Τα 200€ είναι πάρα πολύ καλή τιμή.Πρόσεχε μόνο να μην είναι η reference έκδοση.

 

νομιζω οτι δεν ειναι και του εχω ηδη στειλει μηνυμα να δω ποιο μοντελο ειναι. αυτο που λες εσυ ειναι λογω ψυκτρας ή για κατι αλλο?

το τροφοδοτικο μου ειναι 650w . νομιζω οτι θα την σηκωνει... τι λετε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι η ψήκτρα της reference έκδοσης δημιουργεί πολλά προβλήματα, δε ξέρω αν αξίζει στα 200€. Αν μπορείς να συμβιβαστείς με το θόρυβο (πολύ θόρυβο όμως) και τις υψηλές θερμοκρασίες τότε ΟΚ.Αν όχι, κοίτα αλλού.

 

Το τροφοδοτικό αν είναι επώνυμο τότε λογικά επαρκεί.Αν όχι, καλό θα ήταν να το αλλάξεις όποια κάρτα και αν βάλεις πάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κάλα αυτό το αλάκερους drivers δεν ισχύει, είναι άπλα nvidia προπαγάνδα που την χτίζει εδώ και δεκαετίες.

 

Δε ξέρω αν είναι προπαγάνδα,γιατί παίζει ρόλο και το viral marketing.Αν κοιτάξει πάντως τα forums,social networks κτλπ θα δει πολλά παράπονα και για nvidia όσον αφορά τους οδηγούς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...