Προς το περιεχόμενο

ΒΟΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ ΚΑΡΤΑΣ ΓΡΑΦΙΚΩΝ


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 13,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

 

δεν τα παει ασχημα και αν σκεφτεις οτι ultra με high Πλεον δεν υπαρχει διαφορα κατεβαινεις στα High με κατι medium σκιες και χτυπας τα 60αρια σου αν τα 40αρια δεν τα αντεχεις!

 

Μια 390 είναι καλύτερη,και για 1440p ασυζητητί.

 

@galanos εννοούσα 980 reference

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια 390 είναι καλύτερη,και για 1440p ασυζητητί.

οποτε 390 η 390χ για 1440??αντι 970?? Εψαξα και αποφασισα,390χ ειναι αρκετα καλη για 1440,τωρα μενει να βρω.οθονη ,καμια προτασει για οθονη σε 1440π??
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nai nexus Kai εγω για 980 ... Είμαι ανάμεσα σε msi Evga Kai gigabyte ...

αγορινα ασε την 980 εψαξα αρκετα και ο φιλος millenium #εδεν κανει λαθος,τραβα σε 390 η για εμενα ακομα καλυτερα 390χ βρες μια καλη οθονη 2560χ1440π με 144hz και η 390 θα σου ειναι θεικια!!!εγ. Θα παω σε 390χ οθονη ψαχνω πρωτα και μετα καρτα,ειδα reviews και αλλα διαφορα και η 390χ σε μεγαλες αναλυσης παταει την 980 οχι υπερβολικα αλλα την παταει,γλυτονεις ενα 100ευρω απο καρτα δωστα.στην οθονη,εγω παω σε msi ρ9 390χ gaming παντως πραγματικα ο millenium k o fullgore μπορουν να σου ανοιξουνε τα ματια
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε κάνεις λίγη υπομονή να δεις η nano σε τι τιμή θα έρθει και πως θα αποδίδει?Προσωπικά δε περιμένω κάτι εντυπωσιακό αλλά η κυκλοφορία της είναι αρκετά κοντά (μέσα στον Αύγουστο) οπότε αν δε το βιάζεσαι ίσως αξίζει να περιμένεις.

 

Κατά τα άλλα θεωρώ την 970 το καλύτερο vfm αυτή τη στιγμή.Η 390, στην ίδια τιμή με την 970, δε προσφέρει κάτι σημαντικά καλύτερο και έχει μεγαλύτερη κατανάλωση και χειρότερους drivers.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια 390 είναι καλύτερη,και για 1440p ασυζητητί.

 

 

απλως ο ενδιαφερομενος ανεφερε μονο για 970 αλλιως εννοειται 390 ακομα και 290 καλυτερη ειναι απο 970 σε αναλυσεις πανω απο 1080p!

 

οποτε 390 η 390χ για 1440??αντι 970?? Εψαξα και αποφασισα,390χ ειναι αρκετα καλη για 1440,τωρα μενει να βρω.οθονη ,καμια προτασει για οθονη σε 1440π??

πολυ καλη επιλογη η 390x!

https://www.skroutz.gr/s/6233928/Dell-UltraSharp-U2515H.htmlκατι τετοιο σε οθονη αλλα ας μην επεκταθουμε αλλο εδω γτ δεν ειναι η καταλληλη ενοτητα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να σχολιάσω κατι που δεν σχολίασε κανεις. Αν η main ενασχόληση σου ειναι 80% τα MMO, τοτε η καρτα γραφικων έρχεται σε δεύτερη μοιρα διοτι τα Mmo εξαρτώνται πρώτα απο ποσο καλη cpu εχεις και μετα στην gpu.

Με λίγα λόγια, ειτε έπαιρνες 390/390Χ/980 οι διαφορές μεταξύ τους θα ηταν αναξιες λόγου. Τέλεια θα παιζει(λογο του Ι7) και στις 3 καρτες που ανέφερα, αλλα το usage των καρτών δεν νομίζω να το βλεπεις συχνα πανω 90%, αρα δεν πολύ αξίζει να δαπανησεις και παρα πολλά λεφτά.

Κατι τελευταίο, από την εμπειρία που εχω στα πιο γνωστα mmo αλλα και σε διάφορα benches που εχω δει, ενα κλικ θα εδινα σε nvidia μερια να πήγαινες διοτι τα παει πολυ καλύτερα στα Mmo απο την Amd.

Άρα καταλήγουμε, οτι γνώμη μου, να πας στην μέση λύση δλδ σε μια 970 (G1/Msi) και αν χρειαστείς και αλλη δύναμη κανεις ευκολα oc +15% και είσαι jet. Με τα υπόλοιπα που περισσεύουν πας σε μια ποιοτική οθόνη οπως αναφέρθηκε. Αυτα από μένα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρώτη φάση ναι ειναι τα mmo ... Έχω όπως είπα ποιο πάνω i7 4770 Kai 16 ram , μετά σαν 2ρη φάση παιζω και battlefield κτλπ ... Χαχαχα τελικά δεν με βοηθήσατε μια 980 ... Μια 390 μια 970 :((((

Ps πάνω λέτε οτι μεχρι και μια 290 ειναι καλύτερη από 970..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρώτη φάση ναι ειναι τα mmo ... Έχω όπως είπα ποιο πάνω i7 4770 Kai 16 ram , μετά σαν 2ρη φάση παιζω και battlefield κτλπ ... Χαχαχα τελικά δεν με βοηθήσατε μια 980 ... Μια 390 μια 970 :((((

Ps πάνω λέτε οτι μεχρι και μια 290 ειναι καλύτερη από 970..

Σε αναλύσεις 1440p και ανάλογα το παιχνίδι αλλά σε ανάλυση 1080p η 970 είναι ξεκάθαρα ταχύτερη από την 290 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλύτερα ως value for money μπορει, σαν δύναμη ειναι υποδυεστερη. Ε man, γνωμες παιρνεις και αποφασίζεις, ψαξτο και εσυ αν θες.

Πρώτη φάση ναι ειναι τα mmo ... Έχω όπως είπα ποιο πάνω i7 4770 Kai 16 ram , μετά σαν 2ρη φάση παιζω και battlefield κτλπ ... Χαχαχα τελικά δεν με βοηθήσατε μια 980 ... Μια 390 μια 970 :((((

Ps πάνω λέτε οτι μεχρι και μια 290 ειναι καλύτερη από 970..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η 290 δεν είναι ΠΟΤΕ καλύτερη από την 970. Αυτα που λετε για τις συγκρίσεις ισχυουν για την 290Χ.

 

Η ουσία είναι ότι η 390 είναι το καλύτερο vfm αυτή τη στιγμή και θα σε καλύψει. Δεν κερδίζεις κάτι αν πάρεις πιο ακριβή που δεν είναι η 980ti / Fury, καθώς η διαφορά των υπολοίπων από την 390 είναι μικρή και δε θα σε καλύπτουν και μελλοντικά σε 4Κ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το εχω ψαξει ρε παιδια ¨;/ αλλα παντου ειναι η διαφορα μικρη.. και youtube και παντου οτι θελουν βγαζουν ... τι να κανω να παω να βρω 2 καρτες να της κανω τεστ μονος μου ? :D   μιλαμε παντα για 1440p οντως η διαφορες ειναι πολυ μικρες  αλλα το πλανο μου αυτο ειναι 1440p για mmo + κανα shoot em up . ευχαριστω για τον χρονο σας!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι διαφορά στις επιδόσεις πράγματι είναι μικρή.Αλλά η gtx970 καταναλώνει λιγότερο ρεύμα (άρα και λιγότερη θερμότητα στο pc) και έχει καλύτερους drivers.Η AMD σου δίνει +4gb vram που imo είναι πιο πολύ marketing trick.Ακόμα και η furyX, που είναι αρκετά πιο δυνατή gpu από την 390, έχει 4gb και δε φαίνεται το πρόβλημά της να είναι η έλλειψη vram.

 

Αν το σκέφτεσαι σοβαρά για crossfire και έχεις το κατάλληλο τροφοδοτικό ίσως αξίζει να προτιμήσεις μια 390 αλλιώς imo η 970 είναι η πιο αξιόπιστη επιλογή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...