Προς το περιεχόμενο

Καθιστική ζωή


mentoras99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πρόληψη και άσκηση για όσους κάνουν καθιστική εργασία

http://www.naftemporiki.gr/video/882962/ape-mpe-prolipsi-kai-askisi-gia-osous-kanoun-kathistiki-ergasia

 

Για τιποτε ευκολο σε 'προληψη' ευχαριστως, αλλα για 'ασκηση' καπως χλωμο....

:(

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...
  • Απαντ. 52
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Το θεμα ειναι οτι λιγο ή πολυ, ολοι μας ζουμε καθιστικη ζωη.

Εχει αλλαξει τοσο η ζωη μας, που δουλευεις-καθεσαι, οδηγεις-καθεσαι, διαβαζεις-καθεσαι, ταξιδευεις-καθεσαι κλπ

Δηλαδη, πληθος δραστηριοτητων, ειναι βασισμενες στην...καρεκλα. Μα πολυ καρεκλα ομως.

Κι αυτο, δεν μπορει παρα να ειναι προβλημα.

Δεν ειναι ο ανθρωπος φτιαγμενος για να ειναι μονιμως πανω σε μια καρεκλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η ασκηση οπως κ μια στοιχειωδης ενημερωση για τη συσταση κ επιδραση των τροφων ειναι ενα σημαντικο κενο που δε διδαχτηκε ποτε σε κανενα παιδι κ πρεπει να το κανει μονος του ο καθενας μας.προσωπικα εφτασα 25χρ για να προβληματιστω τι ειναι οι πρωτεινες,οι υδατανθρακες,τα λιπη,κ τις επιδρασεις τους στο σωμα.

απο αυτη τη στιγμη κ μετα το φαγητο αποκταει κ μια τριτη διασταση περαν της μασαμπουκας.αυτη του εργαλειου θρεψης.

 

με μια ρεαλιστικη προσεγγιση δε μπορουμε φυσικα να τρωμε στεγνα κ νεροβραστα,αλλα κατι απαραδεκτα φαγητα τυπου τηγανητα ψαρια πατατες κλπ πχ,μπορουν ανετα να καταργηθουν απτο σπιτικο διαιτολογιο,κ να αποτελουν εξαιρεση πχ στις εξοδους μονο.

επισης να προτιμαμε απαχα κρεατα κ ψητα πχ κοτοπουλο στηθος,μπριζολα χοιρινη χωρις ξυγκια,ψημενα σε ηλεκτρικο γκριλ χωρις καρβουνα κ δηλητηρια.

 

απο κει κ επειτα,η ασκηση οπως κ η διατροφη δεν αποτελουν θεμα ψυχαναγκασμου,αλλα ενημερωσης κ ωριμοτητας.

σιγουρα ενα αθλημα ταιριαζει στον καθενα,πχ λιγο διαδρομος στο γυμ κ λιγα βαρη.3 φορες τη βδομαδα.30-40 λεπτα συνολο ειναι κατι που μπορει να το κανει ο καθενας.+οτι αποτελει εξτρα κοινωνικοποιηση.

αντι να καθισουμε στο πισι η στη τηλεοραση,παιρνουμε τη τσαντουλα μας κ παμε να ιδρωσουμε λιγο.

κανει καλο κ γινεται ευκολα.μια ιδεα ειναι.

 

οσο για το καπνισμα,το εκοψα σοβαρα οταν ειδα οτι με εμποδιζει στο ποδηλατο.τουλαχ -30% αποδοση.εκει το χαιρετησα οριστικα,κ πλεον εχω να πω οτι ειναι ενας φαυλος κυκλος που οσο καπνιζεις βυθιζεσαι.ουσιαστικα δεν τοχεις αναγκη μια ιδεα ειναι κ μονο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο topic starter είπε σε μία δημοσίευση οτι κάθεται όλη μέρα, πίνει πολλούς καφέδες, καπνίζεις σαν φουγάρο και είναι μέσα στο άγχος. Ε αυτά ουσιαστικά είναι ένα κυκλικό δίκτυο. Το άγχος είναι μία φυσική αντίδραση του οργανισμού για να βρίσκεται σε εγρήγορση, όταν πρέπει (πχ. αν σε κυνηγάει μία αγέλη λύκων). Δεν είναι κάτι κακό. Κακό είναι όταν ο παραμικρός (αμελητέος) στρεσογόνος παράγοντας βάζει τον οργανισμό σου σε αυτόν τον συναγερμό. η νικοτίνη και η καφεΐνη και ολα τα τονοτικά ενισχύουν αυτήν την κατάσταση. 

 

Και για την διατροφή είχα διαβάσει οτι παίζει πολυ σημαντικό ρόλο αλλα πρέπει να το ψάξω καλύτερα, γιατι δυστυχώς κι εγω έχω άπειρο άγχος. Εκτός του οτι αυτήν την φάση περικλείομαι απο σημαντικά στρεσογόνους παράγοντες, παίζει να πίνω και 2 κουβάδες καφέ.

 

Αλλα με τι να αντικαταστήσεις τον καφέ; Βότανα; Πίνω κι απο αυτά αλλα δεν είναι η ίδια αίσθηση. Για πείτε καμια ιδέα που να μην έχει καφεΐνη (και να μην είναι ντεκαφεινέ - Αυτά είναι χειρότερα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντα απορουσα με τους εξαρτημενους στον καφε και το τσιγαρο.Εχω κανει συνολικα 5-6 τζουρες στην ζωη μου και σιχαινομουν τα δαχτυλα μου...Οσο για καφε αρχισα τριτη λυκειου να αντεξω διαβασμα (2 κουταλιες ελληνικο σε κρυο νερο!!!!).

 

Πανεπιστημιο ως φοιτητης ξεκινησα φραπεδες αλλα με χαλουσαν (υπνηλια!!!).

Οταν με ρωτανε "καλα πως ξυπνας το πρωι?" δεν καταλαβαινω τι εννοουν.Απλα ανοιγω τα ματια μου και (τουλαχιστον οσο κοιμομουν μονος μου) σε 4 δευτερολεπτα ειχα σηκωθει και μετα απο 2-3 λεπτα ενιωθα 100% operational....

 

Η γυμναστικη ειναι μονο οφελη.και το μεγαλυτερο οφελος οταν τελειωνεις και νιωθεις υπεροχα, νιωθεις οτι δεν χαραμισες μια μερα,πιεσες τον εαυτο σου και ετρεχες 10 m παραπανω, σηκωσες 5 kg παραπανω, εκανες 10 pushups παραπανω....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το αγχος υπαρχουν πολυ παραγοντες που μπορει να το προκαλεσουν.4-5 χιλιομετρα τη μερα στον καθαρο αερα φτανουν για να αλλαξετε διαθεση εφοσον δεν θελετε σκληρη γυμναστικη.Βρειτε καποιο χομπυ και μην κανετε συνεχως καθιστικη ζωη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η ασκηση οπως κ μια στοιχειωδης ενημερωση για τη συσταση κ επιδραση των τροφων ειναι ενα σημαντικο κενο που δε διδαχτηκε ποτε σε κανενα παιδι κ πρεπει να το κανει μονος του ο καθενας μας.προσωπικα εφτασα 25χρ για να προβληματιστω τι ειναι οι πρωτεινες,οι υδατανθρακες,τα λιπη,κ τις επιδρασεις τους στο σωμα.

απο αυτη τη στιγμη κ μετα το φαγητο αποκταει κ μια τριτη διασταση περαν της μασαμπουκας.αυτη του εργαλειου θρεψης.

 

 

 

παιδεια-ενημερωση, ταιριαζει (σχεδον) παντου. Σκεψου οτι οι περισσοτεροι γονεις δινουν στο παιδι μια σοκολατα για να το βουλωσει και να μην τους πρηζει

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Η φύση αυτή είναι. Δεν είσαι φτιαγμένος για να κάθεσαι. Και αν δεν μπορείς να πλακωθείς με τον άλλον, βρες εναλλακτικούς τρόπους να διοχετεύεις ενέργεια και στρεςς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδεια-ενημερωση, ταιριαζει (σχεδον) παντου. Σκεψου οτι οι περισσοτεροι γονεις δινουν στο παιδι μια σοκολατα για να το βουλωσει και να μην τους πρηζει

 

 συν οτι το παλουκωνουν μπροστα απτη τηλεοραση με παιδικα κ playstation κ μετα με το κομπιουτερ,κ μετα αναρρωτιομαστε για το που παει αυτη η νεολαια.παχυσαρκια-καφετερια-τσιγαρο ολα ειναι φαυλος κυκλος κ αλυσιδα του "ωχ αδερφε".απτους γονεις ξεκιναει αυτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...