Προς το περιεχόμενο

Καθιστική ζωή


mentoras99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Όλοι έχουμε ακούσει για τα μειονεκτήματα και τα προβλήματα της καθιστικής ζωής, και δυστυχώς οι περισσότεροι δεν την αποφεύγουμε.

Εχω ακουσει, περαν όλων των αλλων προβληματων, μεχρι και για -δυνητικη- μειωση του προσδοκιμου ζωης.

Πολλα μπορουν να ειπωθουν, πολλά έχουν γραφτεί, και το θεμα σε τελικη αναλυση ειναι το τι ισχυει στην πραξη.

Πιστευω οτι οι κακες συνεπειες δεν ειναι εμφανεις σε μικρες ηλικιες, αλλα με το περασμα του χρονου καθως ολοι μας μεγαλωνουμε.

 

Οποτε, ας κανουμε μια συζητηση, κυριως οσοι επι χρονια ακολουθουμε αυτο το μοντελο ανθυγιεινης ζωης, να δουμε τι συμπερασματα μπορουμε να βγαλουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 52
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συμπέρασμα είναι οτι όποιος κάθεται στα αυγά του επιζεί περισσότερο. Βλέπω τους κολλητούς μου να γυμνάζονται/αθλούνται και όλο σε φυσιοθεραπευτές τρέχουν. Δεν πειράζει, καλή και η καθιστική ζωή.

 

Παλιά έκανα συνέχεια γυμναστική/αθλητισμό από μικρός και τι κατάλαβα; Από πέρυσι ξεκίνησα πάλι τέννις 2 φορές την εβδομάδα επειδή το γουστάρω. Άμα είναι να κάνω κάτι μόνο και μόνο για να μην... κάθομαι, βαριέμαι.

 

2ο συμπέρασμα: Ζήστε την ζωή σας όπως εσείς θέλετε. 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω απο τη μερα που πηρα σκυλο σωθηκα παντως.

Ερχεται και με βαραει με τη μουσουδα μεχρι να βγει τουλαχιστον 30 λεπτα βολτα το μεσημερι και αλλα 30 το βραδυ.

Οποτε καλα ειμαστε.

  • Like 11
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η κόρη μου σε κάνα μήνα την βλέπω να περπατάει...λογικά θα χασω 5-10 κιλά..

Aνετα.Ειχα μια βδομαδα τον ανηψιο και ξεχνουσα να φαω για να τον γλυτωνω μηπως χτυπησει πουθενα ετσι οπως πηγαινε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με τον αθλητισμο υπαρχει μια μεγαλη διαφορα που δεν εχουν καταλαβει αρκετοι.

αλλο πραγμα κανω ενα Hobby η αθλητισμο επειδη θελω να ειμαι σε φορμα οποτε ναι κανεις οποτε θες εσυ δεν πιεζεσαι οποτε ναι δεν θα τρεξεις σε φυσικοθεραπευτες κτλ και αλλο κανο αθλητισμο γιατι ειμαι μελος σε ομαδα οποτε οι απαιτησεις ειναι αλλες.ηξερα κοπελα που εκανε μπαλετο/ενοργανη πως τα λενε αυτα αλλα σε επαγγελματικο/αθλητικο επιπεδο και η μεση κτλ ειχαν γινει ...και τις λεει ο γιατρος οτι κοινως το σταματας απο αθλητικο/επαγγελματικο επιπεδο πεστο οπως θες αλλιως δεν θα μεινει τιποτα.

το ιδιο και για ποδοσφαιριστες κτλ.αλλο καθε μερα υποχρεωτικη προπονηση γιατι εχεις αγωνα και αλλο παω για ενα τρεξιμο και αμα δεν  ειμαι καλα who cares παω για καφε και αυριο ειναι μερα.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω δυστυχως, κανω καθιστικη ζωη, λογω δουλειας αλλα και λογω διαφορων χομπυ.

Και ξερετε πως το βλεπω:

κανω τοσα και τοσα πραγματα στη ζωη μου, χωρις να τα θελω, επειδη δεν μπορω να κανω αλλιως.

Πρεπει και γυμναστικη να την κανω επειδη 'πρεπει', με το ζορι;

Δηλαδη, δεν κανω το ενα γιατι δεν πρεπει, κανω το αλλο επειδη πρεπει, ε επιτελους, και γυμναστικη με το ζορι;

 

Αλλα βεβαια, απο την αλλη, αν καποτε ερθει κατι κακο και μου πει ο γιατρος 'απο αυριο γυμναζεσαι αλλιως τελειωσες', ε τοτε τι θα κανω, αναγκαστικά θα ασκηθω.

Θα μου πεις πρεπει να στο επιβαλει καποιος; Δεν θα πρεπε. Αλλα απο την αλλη, με το ζορι κι αυτο;

Ειναι μπερδεμα.

Κανω αλλα πραγματα για την υγεια μου, πχ. διατροφη. Ε, την ασκηση την εχω αφησει. Θα δειξει, τι να πω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

μεντορα η γυμναστικη δεν ειναι μονο γυμναστηριο! εννοειται πως δεν θα κανεις κατι που δεν σου αρεσει!

απλα πρεπει να βρεις αυτο το κατι που συνδυαζει γυμναστικη και ευχαριστηση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω δυστυχως, κανω καθιστικη ζωη, λογω δουλειας αλλα και λογω διαφορων χομπυ.

Και ξερετε πως το βλεπω:

κανω τοσα και τοσα πραγματα στη ζωη μου, χωρις να τα θελω, επειδη δεν μπορω να κανω αλλιως.

Πρεπει και γυμναστικη να την κανω επειδη 'πρεπει', με το ζορι;

Δηλαδη, δεν κανω το ενα γιατι δεν πρεπει, κανω το αλλο επειδη πρεπει, ε επιτελους, και γυμναστικη με το ζορι;

 

Αλλα βεβαια, απο την αλλη, αν καποτε ερθει κατι κακο και μου πει ο γιατρος 'απο αυριο γυμναζεσαι αλλιως τελειωσες', ε τοτε τι θα κανω, αναγκαστικά θα ασκηθω.

Θα μου πεις πρεπει να στο επιβαλει καποιος; Δεν θα πρεπε. Αλλα απο την αλλη, με το ζορι κι αυτο;

Ειναι μπερδεμα.

Κανω αλλα πραγματα για την υγεια μου, πχ. διατροφη. Ε, την ασκηση την εχω αφησει. Θα δειξει, τι να πω.

το βασικο ειναι να κανεις πραγματα που σου αρεσουν και με τον τροπο που σου αρεσουν.και οπως ειπαν δεν ειναι μονο το γυμναστηριο.επισης μπορεις να συνδυασεις πραγματα.

πχ μπορει να σου αρεσει να ακους μουσικη.συνδυασε το να ακους την μουσικη με περπατημα.η το γυμναστηριο μετα μουσικης.

και μετα υπαρχουν 1000 πραγματα να κανεις.

το καλο σε αυτην την ζωη ειναι οτι πλεον υπαρχουν 3000 τροποι να γυμναστεις.

ξεκιναμε απο τα απλα.γυμναστηριο με βαρη.aerobic,πυλατες,zoumba,trx,spinning και τοσα αλλα.

μετα μπορει να γουσταρεις κολυ,μβητηριο η αν εχεις θαλασσα κοντα σου να πηγαινεις για κολυμπι,

μετα υπαρχει αναρριχηση.γυμναστικη και Hobby μαζι.

αν κοιταξεις γυρω θα βρεις απειρα πραγματα.πχ μπορεις να πας σε ενα γηπεδο να τρεξεις .εχει και αλλο κοσμο που τρεχει οποτε ειναι σαν να εχεις λιγο παρεα..there are no limits.the only limit is the sky and i am not sure about it.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παρε ένα hybrid sup, μία μασκα, έναν αναπνευστήρα και αντιηλιακή κρέμα. Κάποιοι χρειάζονται και βατραχοπέδιλα ή καλάμι ψαρέματος αντί για όλα τα υπόλοιπα. Το χρησιμοποιείς στη θάλασσα, σε λίμνες, σε ποτάμια ή ακόμα και διακοσμητικό στον τοίχο (αστειεύομαι για το τελευταίο).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω δυστυχως, κανω καθιστικη ζωη, λογω δουλειας αλλα και λογω διαφορων χομπυ.

Και ξερετε πως το βλεπω:

κανω τοσα και τοσα πραγματα στη ζωη μου, χωρις να τα θελω, επειδη δεν μπορω να κανω αλλιως.

Πρεπει και γυμναστικη να την κανω επειδη 'πρεπει', με το ζορι;

Δηλαδη, δεν κανω το ενα γιατι δεν πρεπει, κανω το αλλο επειδη πρεπει, ε επιτελους, και γυμναστικη με το ζορι;

 

Αλλα βεβαια, απο την αλλη, αν καποτε ερθει κατι κακο και μου πει ο γιατρος 'απο αυριο γυμναζεσαι αλλιως τελειωσες', ε τοτε τι θα κανω, αναγκαστικά θα ασκηθω.

Θα μου πεις πρεπει να στο επιβαλει καποιος; Δεν θα πρεπε. Αλλα απο την αλλη, με το ζορι κι αυτο;

Ειναι μπερδεμα.

Κανω αλλα πραγματα για την υγεια μου, πχ. διατροφη. Ε, την ασκηση την εχω αφησει. Θα δειξει, τι να πω.

το "πρέπει' δεν υπάρχει το "καλό θα ήταν" υπάρχει.

Οπότε για να τα ξεκαθαρίσουμε λίγο στο μυαλό μας :

 

Καλό θα ήταν να υπάρχει κάποιο είδος άσκησης στην ζωή μας για να αποφεύγουμε μικρά και μεγάλα προβλήματα υγείας που προκύπτουν λόγο της καθιστικής ζωής. Σωματική άσκηση μπορούμε να καταφέρουμε με διαφόρους τρόπους και σε διάφορες εντάσεις. Απ το να πάμε με τους φίλους μας για μπάσκετ μέχρι να πάμε μισάωρες αποστάσεις με τα πόδια (πχ για ψώνια) χωρίς το αμάξι/μηχανάκι 

 

οτιδήποτε μας αρέσει καλό θα ήταν.

 

Όπως είπα δεν υπάρχει πρέπει άρα δεν χρειάζεται να ζήσουμε όλοι μιας Α ποιότητας ζωή , μπορεί ο καθένας να συμφιλιωθεί με την παχυσαρκία του και τα υπόλοιπα προβλήματα που θα προκύψουν αργά ή γρήγορα και να συνεχίσει να λέει στον εαυτό του πως οι υπόλοιποι είναι υπερβολικοί θέτοντας σαν κύριο παράδειγμα αυτούς που κάνουν πρωταθλητισμό και όχι αυτούς που αθλούνται για την υγεία τους.

 

Καλό θα ηταν λοιπόν , να βάλουμε τα πράγματα σε μια τάξη στο μυαλό μας , να αποφασίσουμε τι ζωή θέλουμε να ζήσουμε και να κάνουμε οτι πρέπει για αυτή.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτά που λεει ο topic starter είναι αλήθεια. Η καθιστική ζωή σε κάνει μεγάλο μπουχέσα. Οι εξετάσεις αιματος βγαίνουν χάλια, οι αντοχές πέφτουν,  οι δυνατότητα αναπαραγωγής μειώνεται, τα κιλά ανεβαίνουν και τελικά αν το αφήσεις στα 35 σε έχει πάρει η κάτω βόλτα. Στα 65 δεν μπορείς καν να περπατήσεις.

 

Αντίστοιχα κάποιος ο οποίος προσέχει το σώμα του, θα μπορούσαμε να πουμε ότι τα χρόνια για αυτόν λειτουργούν στο 80% της πραγματικής του ηλικίας σε σχέση με κάποιον που απλά σαπίζει συνέχεια καθιστός.

 

Για να μην αναφέρω την ευχαρίστηση ευεξίας που μπορεί να ζήσει κάποιος μετά απο ενα τρέξιμο, μια δυναμική προπόνηση κλπ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω ακούσει κι ότι η έντονη καθημερινή αθλητική δραστηριότητα μειώνει το προσδόκιμο ζωής, γιατί το σώμα σου βρίσκεται διαρκώς σε μια φάση επιδιόρθωσης και πάνω στην επιδιόρθωση δημιουργούνται λάθη.

Τελοσπάντων, η μέτρια άσκηση είναι απαραίτητη όπως και να'χει. Ακόμα κι αν είναι πολύ απασχολημένος ή βαριέσαι γενικά, μπορείς πάντα να περπατάς ένα εικοσάλεπτο π.χ. μέχρι το σουπερμάρκετ. Το περπάτημα είναι κατάλληλο για όλους και δεν ξεθεώνει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...