Προς το περιεχόμενο

Καθιστική ζωή


mentoras99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θα με καθησυχασει καποιος, γιατι διαβαζω κατι τετοια αρθρα και λεω οτι σημερα μπορει και να ειναι η τελευταια μου μερα;

 

Κάθε ώρα καθισιού αυξάνει 14% τον κίνδυνο καρδιακού

http://www.news.gr/ygeia/to-soma-moy/article/211452/kathe-ora-kathisioy-afxanei-14-ton-kindyno.html


----

Επειδη οι περισσοτερες εργασιες μου ειναι 'γραφειου', εκ των πραγματων ειναι 'καθιστικες'.

Σκεφτομαι να βαλω στο μελλον ενα παγκο, και να διαβαζω ορθιος, να ειμαι στον υπολογιστη ορθιος κλπ.

 

Αληθεια, ορθιος αλλα φυσικα ακινητος, εξακολουθει να θεωρειται 'ιατρικα', ως ισοδυναμο με 'καθιστικη ζωη';

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...
  • Απαντ. 52
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Θα με καθησυχασει καποιος, γιατι διαβαζω κατι τετοια αρθρα και λεω οτι σημερα μπορει και να ειναι η τελευταια μου μερα;

 

Κάθε ώρα καθισιού αυξάνει 14% τον κίνδυνο καρδιακού

http://www.news.gr/ygeia/to-soma-moy/article/211452/kathe-ora-kathisioy-afxanei-14-ton-kindyno.html

----

Επειδη οι περισσοτερες εργασιες μου ειναι 'γραφειου', εκ των πραγματων ειναι 'καθιστικες'.

Σκεφτομαι να βαλω στο μελλον ενα παγκο, και να διαβαζω ορθιος, να ειμαι στον υπολογιστη ορθιος κλπ.

 

Αληθεια, ορθιος αλλα φυσικα ακινητος, εξακολουθει να θεωρειται 'ιατρικα', ως ισοδυναμο με 'καθιστικη ζωη';

 

Δικαιωθηκα που ελεγα οτι θελω να μενω ορθιος!!!!!!!!!!!!

 

Κάνετε δουλειά γραφείου; Να μένετε τουλάχιστον 2 ώρες όρθιοι

http://www.news.gr/ygeia/to-soma-moy/article/223227/kanete-doyleia-grafeioy-na-menete-toylahiston-2-o.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

Αμα το γυρισουμε σε πουρα, το τσιγαρο δε κοβετε πιο ευκολα; θα εχεις κατι να κρατας, να ρουφας, να βγαζεις καπνο και παει με καφε και ποτο. Να κανεις ενα πουρο τη μερα δηλαδη, και δε το "κατεβαζεις" κιολας, ωραια γευση εχει κτλ. Τα ηλεκτρονικα δε μαρεσουν για αυτο σκεφτηκα πουρο. Λογικα θα το βαρεθω και θα το κοψω καλα καλα, δεν εχω δει μανιακο καπνιστη πουρου και λογικα δε συνηθιζετε οπως το τσιγαρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αμα το γυρισουμε σε πουρα, το τσιγαρο δε κοβετε πιο ευκολα; θα εχεις κατι να κρατας, να ρουφας, να βγαζεις καπνο και παει με καφε και ποτο. Να κανεις ενα πουρο τη μερα δηλαδη, και δε το "κατεβαζεις" κιολας, ωραια γευση εχει κτλ. Τα ηλεκτρονικα δε μαρεσουν για αυτο σκεφτηκα πουρο. Λογικα θα το βαρεθω και θα το κοψω καλα καλα, δεν εχω δει μανιακο καπνιστη πουρου και λογικα δε συνηθιζετε οπως το τσιγαρο

Ανοιξε αλλο τοπικ καλυτερα

Ετερον εκατερον με την καθιστικη ζωη αυτο που λες

Εγω παντως εχω κοψει το καπνισμα με ηλεκτρονικο τσιγαρο (το οποιο κοπηκε επισης μετα απο λιγους μηνες)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμπέρασμα είναι οτι όποιος κάθεται στα αυγά του επιζεί περισσότερο. Βλέπω τους κολλητούς μου να γυμνάζονται/αθλούνται και όλο σε φυσιοθεραπευτές τρέχουν. Δεν πειράζει, καλή και η καθιστική ζωή.

 

Παλιά έκανα συνέχεια γυμναστική/αθλητισμό από μικρός και τι κατάλαβα; Από πέρυσι ξεκίνησα πάλι τέννις 2 φορές την εβδομάδα επειδή το γουστάρω. Άμα είναι να κάνω κάτι μόνο και μόνο για να μην... κάθομαι, βαριέμαι.

 

2ο συμπέρασμα: Ζήστε την ζωή σας όπως εσείς θέλετε. 

 

Όταν γίνεται σωστά και περιστασιακά, η γυμναστική έχει μόνο οφέλη. 

 

Για να πάει κάποιος σε φυσιοθεραπευτή πάει να πεί πως είτε κάτι έκανε λάθος (πχ κακή φόρμα στις ασκήσεις) ή ότι γυμνάζεται υπερβολικά πολύ. Ενας τυπος που πάει στο γυμναστήριο 3-5 φορές την εβδομάδα και κάνει ασκήσεις για 1 ώρα δεν θα έχει τέτοια προβλήματα.

 

Το σώμα δεν είναι φτιαγμένο για να κάθεται συνέχεια (και να κλωσσά αυγά)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ήμουν ο ορισμος του καθιστού ανθρώπου. Μετά την δουλειά φαί, ύπνο, λιώσιμο στον υπολογιστή και τηλεόραση,και μετά πάλι φαγητό και ύπνο έως την άλλη μέρα . Κάθε μέρα τα ίδια και τα ίδια. Αντί λιώσιμου , καφές έξω αλλά ακόμα και σε αυτό με το μηχανάκι μέχρι την είσοδο κλπ. Ξέρετε πως είναι αυτά:-)

Μέχρι που μια μέρα ανεβάζοντας ένα έπιπλο στον τρίτο όροφο δεν άντεχα. Ένιωθα σαν να είχα ανέβει ουρανοξύστη.

Από εκείνη την μέρα λοιπόν άφησα στην άκρη μηχανάκι και αμάξι και πηγαινοερχομουν δουλειά με τα πόδια. Τα απογεύματα αντί λιώσιμου και καφέ έβαλα το τρέξιμο και το περπάτημα στην ζωή μου. Τωρα μετά από μήνες οι διαφορές είναι μεγάλες. Μέρα με την μέρα νιώθω καλύτερα, ξυπνάω καλύτερα, νιώθω ενώ κοιμάμαι ίδιες ώρες να είμαι πιο ξεκούραστος , αναπνέω καλύτερα , έχω πιο καλή διάθεση , ακόμα και στο σεξ έχω παρατηρήσει διαφορές και πολλά άλλα μικροπραγματα που όλα συμβάλουν στο τελικό αποτέλεσμα του πως νιώθω. Θα πρότεινα σε όσους μπορούν ας το τολμήσουν να το ξεκινήσουν. Ίσως στην σκέψη μοιάζει βαρετό αλλά αν γίνει η αρχή δεν έχει γυρισμό νομίζω. Η διαφορά του πριν με το μετά είναι μεγάλη και νομίζω πως ο εαυτός μας αξίζει το καλύτερο. Εγώ το κατάλαβα λίγο αργά στην ηλικία των 28 αλλά δεν βαριέσαι κάτι είναι και αυτό :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...