Προς το περιεχόμενο

Sony PlayStation 4 [PS4] και απορίες για τηλεόραση


mixalis1989

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πρόβλημα σύνδεσης ps4 με την τηλεόραση

Αγόρασα πρόσφατα ένα ps4 και έχω μια τηλεόραση telefunken γερμανικής μάρκας, και το συνδεσα το hdmi από το ps4 στην τηλεόραση και μπηκα στο hdmi για να παίξω και μου έλεγε ότι δεν υπήρχε σήμα. Πήγα σε μια άλλη τηλεόραση για να βεβαιωθω ότι σίγουρα δουλεύει το πσ4 και δούλευε κανονικά. Σε αυτήν την τηλεόραση δεν δουλεύει και δεν ξέρω τι να κάνω για να δουλέψει. Μπορείτε να με βοηθήσετε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 199
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, Thanos_Arg είπε

Αγόρασα πρόσφατα ένα ps4 και έχω μια τηλεόραση telefunken γερμανικής μάρκας, και το συνδεσα το hdmi από το ps4 στην τηλεόραση και μπηκα στο hdmi για να παίξω και μου έλεγε ότι δεν υπήρχε σήμα. Πήγα σε μια άλλη τηλεόραση για να βεβαιωθω ότι σίγουρα δουλεύει το πσ4 και δούλευε κανονικά. Σε αυτήν την τηλεόραση δεν δουλεύει και δεν ξέρω τι να κάνω για να δουλέψει. Μπορείτε να με βοηθήσετε;

Πρέπει να αλλάξεις την ανάλυση του PS4.

Δες τι ανάλυση έχει η telefunken  και πήγαινε στην τηλεόραση του δουλεύει το ps4 και προσάρμοσε την ανάλυση ανάλογα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα. Ευχαριστω για την βοηθεια. Η τηλεοραση μου ειναι η telefunken T4OFX275 40ιντσων και απο τοτε που εγραψα αυτο το μηνυμα ειδα ενα βιντεο που ελεγε να πατησω το κουμπακι του πσ4 για καποια δευτερολεπτα παραπανω και να μου ανοιξει της ρυθμισεις για να αλλαξω το resolution δηλαδη την αναλυση και να το κανω στα μετρα της τηλεορασης. Λοιπον μολις το πατησα το κουμπακι η τηλεοραση σταματησε να λεει οτι δεν υπαρχει σημα και απλα μου εβγαλε μια μαυρη οθονη. Θυμομουν ομως τα βηματα για να αλλαξω την αναλυση και ας μην εβλεπα και ετσι το εκανα. Εκανε επανεκινηση μου εβγαλε παλι η τηλεοραση οτι δεν εχει σημα και μετα που ξανα ανοιξε το πσ4 μου εβγαλε παλι μαυρη οθονη. Εβγαλα το καλωδιο το εβαλα στο hdmi 1 και εκει μου ελεγε οτι δεν υπαρχει σημα. Το ξανα εβγαλα το εβαλα παλι στο hdmi 2 και απλα παλι μαυρη οθονη... Απο αυτα που ειδα οι θυρες hdmi της τηλεορασης μου δεχεται μεχρι 1080p και ειναι αρκετα για να μπορεσει να μπει εστω στο μενου του πσ4. Αλλα τιποτα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Δεν υπάρχει σήμα με PlayStation 4

Την Παρασκευή αγόρασα το PlayStation 4 καινούργιο και συνδεσα όλα τα καλωδια αλλά η τηλεόραση μου μου βγάζει "δεν έχει σήμα"( η τηλεόραση μου είναι μια lg HD που την αγόρασαν οι δικοί μου το 2008 μαλλον), πήγα το PS4 στον κολλητό μου και λειτουργούσε κανονικά ( έχει μια καινούργια 42 ή 50 4Κ). Μετά από αυτό ξαναγυρίσα σπίτι μου το ξαναδοκιμασα και πάλι η τηλεόραση μου έβγαζε "δεν υπάρχει σήμα", τι να κάνω ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

μπες στο μενου και αλλαξε τις ρυθμισεις εικονας ..

αν δεν το βλεπεις πηγαινε στο φιλο παλι και κανε την αλλαγη σε πιο χαμηλο προφιλ

Επεξ/σία από sakisvele
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

κανε reset video settings

Reboot your PS4 in Safe Mode. First, make sure your PS4 is really turned off. Hold down the power key until you hear a second beep and the console's light is off. Now, hold the power key and keep pressing it until once again you hear a second beep. It will boot up in Safe Mode.

You can now select the Change Resolution option and your PS4 will restart. You will now be able to select a solution your TV actually supports (consult your manual) -- or start with a low resolution and work your way up.

 

φυσικα να χρησιμοποιησεις το ιδιο καλωδιο που ειχες οταν πηγες στη tv του φιλου σου. αν συνεχιζει το προβλημα με το ιδιο καλωδιο και δεν μπορεις να δεις το safe mode τοτε εχει θεμα η HDMI της δικης σου tv.

Επεξ/σία από mtzs
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 8 μήνες μετά...

εγώ δεν θα το έκανα...
τηλεόραση 12-13 χρονιά πισω.....
μάλλον 720p....
περιμενε το black friday και παρε νεα tv μαζι με το PS4
ακομα και η ποιο φθηνη 32αρα 1080p ips αυτη την στιγμη παιζει να εχει καλυτερη εικονα απο την δικια σου....
τωρα βεβαια  γουστα ειναι, αν σου αρεσει η εικονα που εχει η bravia παρτο.....
Αποτέλεσμα εικόνας για don't do it Φαίδων gif

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ από την άλλη θα το έπαιρνα και ας έκανα τέτοια παραχώρηση. Δε θα απολαύσεις τα παιχνίδια όπως πρέπει, αλλά από το τίποτα...

Στη προηγούμενη γενιά είχα βάλει το 360 σε μία παλιά 21' τηλεόραση-μπαούλο και είχα εντυπωσιαστεί που δε στραβώθηκα :P

Και συγχρόνως μάζευε μετά λεφτά να πάρεις και μία νέα τηλεόραση. Πλέον τις απλές FHD τις βρίσκεις σε τιμές σκότωμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
  • 8 μήνες μετά...

Προβλημα συνδεσης PS με τηλεόραση μεσω HDMI

Πριν μια βδομαδα περιπου συνεβει ενα περιστατικό οπου το PS παραλιγο να πεσει απο αποσταση 1 μετρου και αποσυνδεθηκε απο την τηλεόραση χωρις να απενεργοποιηθει αμεσως. Επειτα απο αυτο το περιστατικό προσπαθησα να το συνδεσω ξανα στην τηλεόραση, ομως απετυχα.

Δοκιμασα να το συνδεσω και στην αλλη τηλεόραση που εχουμε αλλά μάταια. Συνεχεια ελεγε οτι δεν εχει σημα και δεν αναγνωριζε το οτι εχει συνδεθει HDMI στην τηλεόραση, ομως το χειριστήριο και το PS ανοιγαν κανονικα. Προσπαθησα να το συνδεσω και με αλλο καλωδιο HDMI αλλα παλι τα ιδια ελεγε.

Υπαρχει περιπτωση να εχει χαλασει η θυρα HDMI του PS? 

Σας παρακαλώ όποιος γνωρίζει ας απαντήσει..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εξήγησε το "δεν συνδέεται" και πες μας ποιο PS4 εχεις, τι καλώδιο HDMI χρησιμοποιεις και σε τι τηλεοράσεις (4Κ ? παλαιότερη LCD fullHD/1080p/Plasma ?) προσπαθείς να συνδέσεις το HDMi καλώδιο γιατι δεν μας βοηθάς και πολύ φίλε 

Επεξ/σία από red1
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η μια ειναι sony bravia 32 ιντσων(νομιζω), και η αλλη LG μοντελου 43LF5100, αλλα δεν νομιζω να εχουν προβλημα οι τηλεορασεις, διοτι πριν ενα μηνα συνδεοταν μια χαρα και στις δυο και επαιζα χωρις καποιο συγκεκριμένο προβλημα. Και εχω το PS4 slim. Το καλωδιο HDMI ειναι αυτο που ειχε μαζι με το PS, δεν το εχω αλλαξει απο τοτε που πηρα το PS (1μιση χρονο περιπου).

Επεξ/σία από UnbrokenCastle
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...