Προς το περιεχόμενο

Sony PlayStation 4 [PS4] και απορίες για τηλεόραση


mixalis1989

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Άμα σε ενδιαφέρει το gaming περισσότερο και θες να δεις μεγάλες διαφορές θα πρέπει να πάρεις PC. Το ps4 pro δεν έχει τόσο μεγάλες διαφορές ώστε να αξίζει αφού έχεις ήδη το απλό. Τώρα άμα σε ενδιαφέρει και η τηλεόραση, σίγουρα θα έχει αρκετή διαφορά με την τωρινή σου αλλά άμα δεν σε χαλάει αυτή που έχεις δεν θα αγόραζα καινούρια στην θέση σου. Άσε που είναι και "σχετικά" καινούρια τεχνολογία οι oled και με το πέρας του χρόνου θα πέσουν και οι τιμές τους. Πάντως με αυτά τα λεφτά φτιάχνεις κουτί "τέρας" αλλά αφού δεν το ανέφερες δεν ξέρω άμα σε ενδιαφέρει κάτι τέτοιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 199
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Το απλο PS4 υποστηριζει HDR παντως. Δες το πρωτα με την τηλεοραση (με το καλο!) και αν κρινεις οτι θελεις κατι παραπανω σε αναλυση, framerate προχωρας σε αναβαθμιση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Άμα σε ενδιαφέρει το gaming περισσότερο και θες να δεις μεγάλες διαφορές θα πρέπει να πάρεις PC. Το ps4 pro δεν έχει τόσο μεγάλες διαφορές ώστε να αξίζει αφού έχεις ήδη το απλό. Τώρα άμα σε ενδιαφέρει και η τηλεόραση, σίγουρα θα έχει αρκετή διαφορά με την τωρινή σου αλλά άμα δεν σε χαλάει αυτή που έχεις δεν θα αγόραζα καινούρια στην θέση σου. Άσε που είναι και "σχετικά" καινούρια τεχνολογία οι oled και με το πέρας του χρόνου θα πέσουν και οι τιμές τους. Πάντως με αυτά τα λεφτά φτιάχνεις κουτί "τέρας" αλλά αφού δεν το ανέφερες δεν ξέρω άμα σε ενδιαφέρει κάτι τέτοιο.

 

Με ενδιαφέρει και το PC (αρκετά θα έλεγα, καθώς ασχολούμαι και επαγγελματικά με αυτό), αλλά για το gaming κομμάτι δεν είμαι σίγουρος. Όλα τα καλά games είναι exclusives πλέον (βλέπε bloodborne, nioh, uncharted 4). Να το πάρω το τέρας το PC για ποια games? Ένα Dark Souls 3 έχει..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

PS4 Pro + 4k HDR TV

 

Καλησπέρα,

 

Έχω ένα απλό PS4 (2015 μοντέλο νομίζω) και μια Sony 50άρα FULL HD (2015 επίσης).

 

Σκέφτομαι να τα σκάσω χοντρά (!!) για να πάρω TV και PS4 Pro. Η TV που θέλω να πάρω είναι αυτή: http://www.trustedreviews.com/reviews/lg-c7 (OLED 4K HDR) διάβασα ότι είναι καλή για gaming, και έχει πέσει η τιμή της καμιά 800αρια ευρώ από την αρχική.

 

Επειδή είναι αρκετά τα χρήματα, ήθελα να ρωτήσω την άποψή σας για το αν αξίζει μια τέτοια αναβάθμιση, απευθυνόμενος κυρίως σε αυτούς που έχουν ήδη κάνει κάποια παρόμοια κίνηση. Εκτός από gaming παρακολουθώ αρκετά αθλητικές μεταδόσεις και βλέπω σειρές, οπότε ελπίζω σε γενική βελτίωση και όχι μόνο στο gaming.

 

Ποια είναι η άποψή σας, αξίζει μια τέτοια κίνηση? Θα δω jaw-dropping αποτελέσματα? Με το τωρινό set up που έχω δεν έχω κάποιο ιδιαίτερο παράπονο (αν εξαιρέσουμε κάποιες περιπτώσεις που το frame-rate στο PS4 πέφτει στο πάτωμα). Και η TV είναι αρκετά καλή (http://www.trustedreviews.com/reviews/sony-kdl-50w829)

 

Ευχαριστώ

Kαλη κινηση φαινεται εφοσον εισαι ανετος οικονομικα.Για να σου πεσουν τα σαγονια δεν ξερω, αλλα υπαρχει αισθητη διαφορα σε ορισμενα παιχνιδια, εφοσον εχουν πατσαριστει για το Προ. Eιδικα τα Rise of the Tomb Raider, The Last of us, Call of Duty Infinite Warfare δειχνουν αρκετα εντυπωσιακα. Δεν θα μπορουσα να πω το ιδιο και για το Uncharted 4, το οποιο ειναι επιτευγμα το πως τρεχει κ στο βασικο μοντελο. Οχι οτι δεν υπαρχουν διαφορες, απλα δεν ειναι τοσο εμφανεις. Τελος προσεξε το Input Lag των Oled, γιατι παροτι φανταστικες, διαβαζω πως στο συγκεκριμενο κομματι χωλαινουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Έγινε τελικά η αγορά και μπορώ να πω ότι μου έπεσαν τα σαγόνια!! Απίστευτη εικόνα. Αξίζει πραγματικά η OLED.

post-52516-0-71257600-1501415510_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Ωραιος. Καλοριζικη.

 

Ευχαριστώ φίλε. Για το input lag που ανέφερες, η συγκεκριμένη έχει το χαμηλότερο με 21 ms.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έγινε τελικά η αγορά και μπορώ να πω ότι μου έπεσαν τα σαγόνια!! Απίστευτη εικόνα. Αξίζει πραγματικά η OLED.

Καλοριζικη

 

Συνδιασμος που σκοτωνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Καλοριζικη

 

Συνδιασμος που σκοτωνει.

 

Thank you! Σκοτώνει το πορτοφόλι εννοείς έτσι?  :-D

Δεν περίμενα πάντως τόσο καλή απόδοση εικόνας από την OLED. Είναι πολύ καλύτερη από την 1080p που είχα, μέρα με τη νύχτα. Είχα αμφιβολίες αρχικά, αλλά από την στιγμή που είδα τις πρώτες εικόνες στην TV, ήξερα ότι έκανα τη σωστή κίνηση!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Thank you! Σκοτώνει το πορτοφόλι εννοείς έτσι? :-D

Δεν περίμενα πάντως τόσο καλή απόδοση εικόνας από την OLED. Είναι πολύ καλύτερη από την 1080p που είχα, μέρα με τη νύχτα. Είχα αμφιβολίες αρχικά, αλλά από την στιγμή που είδα τις πρώτες εικόνες στην TV, ήξερα ότι έκανα τη σωστή κίνηση!

Σκοτωνει πορτοφολι αλλα γ μερικα χρονια θα εισαι ο αρχοντας του σαλονιου και του ps4 :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Oled και gaming δεν πάνε μαζί.

 

Οι λόγοι είναι το ανυπόφορο ghosting/image retention,το juddering της lg καθώς και ότι η πολύωρη χρήση hdr μειώνει την ζωή του panel στο ελάχιστο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Oled και gaming δεν πάνε μαζί.

 

Οι λόγοι είναι το ανυπόφορο ghosting/image retention,το juddering της lg καθώς και ότι η πολύωρη χρήση hdr μειώνει την ζωή του panel στο ελάχιστο.

 

Εγώ σε όλα τα reviews που διάβασα στο net λένε ότι είναι η ιδανική TV για gaming.

 

Δεν παρατήρησα κάποια από τα προβλήματα που ανέφερες.

 

Η χρήση του HDR μειώνει την ζωή του panel? Που μπορώ να βρω περισσότερες πληροφορίες για αυτό?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

Παιδιά χρειάζομαι βοήθεια έχω αγορασμένο ένα PS4 Slim εδώ και μια εβδομάδα και φοβάμαι να την συνδέσω σε μια τηλεόραση Sony Bravia 2010 μοντέλο, επειδή είναι παλιά και δεν είναι καν Smart ούτε HDR. Πάνε χαμένες οι δυνατότητες του Playstation σε μια παλιά τηλεόραση.

Να μείνω με αυτήν που έχω και να παίζω σε χαμηλή ποιότητα εσείς τι λέτε...

Ευχαριστώ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 22/9/2018 στις 2:51 ΜΜ, DavidHDR09 είπε

Παιδιά χρειάζομαι βοήθεια έχω αγορασμένο ένα PS4 Slim εδώ και μια εβδομάδα και φοβάμαι να την συνδέσω σε μια τηλεόραση Sony Bravia 2010 μοντέλο, επειδή είναι παλιά και δεν είναι καν Smart ούτε HDR. Πάνε χαμένες οι δυνατότητες του Playstation σε μια παλιά τηλεόραση.

Να μείνω με αυτήν που έχω και να παίζω σε χαμηλή ποιότητα εσείς τι λέτε...

Ευχαριστώ...

ναι δλδ τι θα πάθεις επειδή δεν εχει hdr? μια χαρά θα παίζεις. είναι προτιμότερο να το έχεις κ να το κοιτάς απο το να μη το χρησιμοποιείς καθόλου? Αλώστε σε 1080p θα παίζει

αν σκοπεύεις να πάρεις γενικά tv να τη πάρεις αλλά οχι λόγο μόνο ps4 εκτός αν σου περισσεύουν και μπορείς

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...