Προς το περιεχόμενο

Sony PlayStation 4 [PS4] και απορίες για τηλεόραση


mixalis1989

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα! Είμαι φοιτητής και είχα αγοράσει τα Χριστούγεννα ένα ps4. Στο φοιτητικό μου σπίτι έχω μια τηλεόραση απλή 32 ιντσών. Στον κανονικό μου σπίτι έχουμε μια τηλεόραση 52 ιντσών  full hd κλπ κλπ... Από την πρώτη φορά που έβαλα το playstasion στην 52άρα παρατήρησα πως πέφτουν σε κάποια σημεία τα frames του σε παιχνίδια όπως το Fifa bloodborne κλπ. Τι φταίει ρε παιδιά? Μήπως λόγο μεγαλύτερης ανάλυσης χρειάζομαι Ultra hdmi καλώδιο? τι άλλο να φταίει? Να σημειωθεί πως στην 32αρα όλα παίζουν κανονικότατα! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 199
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δεν υπάρχει περίπτωση να χάνει frames λόγω αυτού που λες. Τα fps έχουν να κάνουν καθαρά με το πώς τρέχει το παιχνίδι στο εκάστοτε μηχάνημα. Δεν έχει σχέση η τηλεόραση.

 

Αν από την άλλη έχεις θέμα με τα Hertz της τηλεόρασης, προτείνω να ψάξεις λίγο τις ρυθμίσεις και ίσως βρεις κάποιο gaming mode ή να βγάλεις τα 100/200Hz εφέ που έχουν, Super Motion, Motion Plus και οτιδήποτε άλλο. Ίσως αυτό σε κάνει να βλέπεις διαφορές στα frames.

Επίσης όχι, δεν χρειάζεσαι άλλο HDMI. Αν πήγαινες σε 4Κ τηλεόραση (που δεν είσαι, όπως και οι κονσόλες δεν έχουν output 4K - μέχρι 1080p είναι), θα χρειαζόσουν απλά HDMI 1.4, που ούτως ή άλλως, αν δεν κάνω λάθος, τα περισσότερα που κυκλοφορούν πλέον είναι τέτοια. Δε χρειάζεσαι όμως για όλους τους παραπάνω λόγους. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τς συγκεκριμένα games στο μεταξύ που αναφέρει ο φίλος, και ιδιαίτερα το Bloodborne έχουν framedrops και μάλιστα εμφανή. Anw δεν παίζει ρόλο ή τηλεόραση σε αυτό, βγάλε κάτι από τα παραπάνω που πολύ σωστά επισήμανε ο από πάνω. Συνήθως αυτά προκαλούν φαινόμενα ghosting, flickering κτλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να λέει ο φίλος πρόβλημα με τα frames και στο fifa τότε δεν είναι κάτι φυσιολογικό. Ακόμα και στο bloodborne που πέφτουν λίγο είναι σπάνιο και δύσκολα θα το παρατηρήσει κάποιος. Ένας γνωστός μου έχει το ίδιο πρόβλημα...σε φάση το pro ήταν unplayable και στο fifa ήταν σαν να έπαιζες με 20fps. Δοκίμασα τότε κάτι ρυθμίσεις στην τηλεόραση του (μία philips plasma αν θυμάμαι καλά) χωρίς αποτέλεσμα και δεν είχα χρόνο για rebuilt database ή format..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το bloodborne στο MP πιο πολύ αλλά και στο sp σε ορισμένες περιοχές έχει frame drops και μάλιστα καλά.Μετα τα patches έχει φτιάξει λίγο άλλα δεν μπορείς να το πεις unplayable πέρα από ένα boss που είχα παίξει που πραγματικα και εγώ τα μέτραγα.. Μάλλον το τελευταίο πρέπει να κάνει που λες αν είναι τόσα άσχημα τα πράγματα και όχι μόνο στα συγκεκριμένα games.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Εβαλα την μεγαλη tv στο room μου, επαιξα 2-3 ώρες και αυτό έγινε.Τι γινεται..

 

Μηπως εβαλες στο ps μεγαλυτερη αναλυση απο αυτην που υποστηριζει η τηλεοραση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν νομιζω να φτιαξει με το HDMI επειδη το κανει και στα ελληνικα καναλια με αποκωδικοποιητη

 

Ναι ανταποκρινεται αλλα η οθονη ειναι παντου οπως στις photo, μονο το πρωτο δευτερολεπτο οταν ανοιξα την TV ηταν στα καλα της..

post-317835-0-31479100-1443044271_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...