Προς το περιεχόμενο

ΠΡΟΣΟΧΗ στα αποσυμφορητικά μύτης


Tilemaxx

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Προβλημα κι εγω με την κογχες για πολλα χρονια με αποτελεσμα να χρησιμοποιω σε καθημερινη βαση επι 10 χρονια otrivin..Επειδη η κατασταση δεν πηγενε αλλο αποφασισα την επεμβαση με ραδιοσυχνοτητες..Το προβλημα δεν λυθηκε τελειως γιατι παλι βουλωνε η μυτη με αποτελεσμα σε καποιο συναχι να κοντευω να σκασω..Ετσι κατεφυγα στο dexa που με ανακουφιζε σε δευτερολεπτα και πλεον δεν μπορω να κοιμηθω χωρις αυτο..Το θεμα ειναι οτι πλεον εχει ελειψη και θελω να ρωτησω αν υπαρχει κατι αντιστοιχο (οτριβιν-ροναλ-νεοπριφεν κτλ κτλ δεν μου κανουν απολυτως τιποτα)

Η Αγγειοκινητική Ρινίτιδα έχει άγνωστη αιτία. Τα συμπτώματα μοιάζουν με αυτά της απλής (ιογενούς) ρινίτιδας ή της Αλλεργικής Ρινίτιδας χωρίς, όμως, να υπάρχει λοίμωξη ή αλλεργία. Τις περισσότερες φορές προκαλεί ενοχλητικό μπούκωμα, αν και σε κάποιες περιπτώσεις οι ασθενείς αναφέρουν φτερνίσματα και πως η μύτη «τρέχει».

Τα συμπτώματα της Αγγειοκινητικής Ρινίτιδας προκαλούνται από υπερ-ευαισθησία των αισθητήριων νεύρων της μύτης. Σε κάποια άτομα, τα νεύρα μέσα στη μύτη «ερεθίζονται» πολύ εύκολα από τις αλλαγές του καιρού, της θερμοκρασίας ή της υγρασίας (π.χ. είσοδος σε δωμάτιο με έντονο κλιματισμό, έξοδος στο κρύο, κτλ.). Σε άλλα άτομα, τα καυτερά φαγητά, το αλκοόλ, ακόμα και η συναισθηματική φόρτιση και η υπερ- ένταση (άγχος, φόβος, ερωτικός ερεθισμός) μπορούν να προκαλέσουν μπούκωμα ή φτερνίσματα. Σπανιότερα, ευθύνονται κάποιες ερεθιστικές μυρωδιές (χλωρίνη, κάποιες όξινες μυρωδιές, κτλ.). Τέλος, η λήψη φαρμάκων μπορεί να πυροδοτήσει τα συμπτώματα αυτά.

Ενδιαφέρον είναι ότι η Αγγειοκινητική Ρινίτιδα είναι πολύ πιο συχνή σε γυναίκες. Κάποιοι ειδικοί, μάλιστα, υποθέτουν πως μπορεί να σχετίζεται με ορμονικούς παράγοντες.

 

Εγω εχω αυτο και την παλευω με dexarin. Δεν εχω επισκεφτει αλλεργιολογο αλλα το βλεπω απο τα συμπτωματα..

Εχω δοκιμασει πολλα αντισταμινικα χαπια που δεν μου κανουν τιποτα και το μονο που κανει 100% ειναι το dexarin!!!

χωρις καμια παρενεργεια με χρηση μη σταθερης συχνοτητας.. Συνηθως με 1 μπουκαλακι 10ml περναω απο 40-50 μερες.

Εχω κατσει 1 μηνα χωρις να βαζω τιποτα μονο φυσιολογικο ορο και τελικα δεν αλλαξε κατι..

Οταν μπουκωσει η μυτη και την αφησω για καποιες ωρες ετσι δεν εχω υγεια.. βαρυ κεφαλι,καταρροη,ζαβλακομενος

Εσυ εκανες αυτη την επεμβαση και παλι τιποτα.. Τα συμπερασματα μου ειναι οτι σε καποιες περιπτωσεις δεν υπαρχει επιλυση του προβληματος και πρεπει μια ζωη να βαζουμε καποιο βοηθημα απλα πρεπει να ξερουμε πιο ειναι αυτο που θα μας κανει λιγοτερο κακο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 326
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Πάρε Χεξαριναλ και εγώ με το ντεξα την είχα βρει αλλά έχει κορτιζόνη πάρε το χεξαριναλ κ θα με θυμηθείς εγώ εδώ κ ένα 6μηνο μ αυτό είμαι

Thanks.. Θα το κοιτάξω
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για αυτό εδώ τι λέτε ;;

Γράφει οτι είναι 100% φυσικό, λογικά θέλω να πιστεύω, δεν θα υπάρχει θέμα φαρμακευτικής εξάρτησης (όπως με το otrivin που γράφετε στο θέμα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το οτι ειναι κατι φυσικο δεν.σημαινει οτι δεν μπορει να ναι και εξαρτησιογονο.απο οτι ειδα αλατονερο ειναι οποτε δεν θα χεις θεμα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Οτι και να λεμε παντως για τα αποσυμφορητικα,

θεωρω οτι για καποιον που τα εχει αναγκη,

δυσκολα θα μπορεσει να τα αποφυγει ή να τα υποκαταστήσει...

 

ok, περιορισμος χρησης δεχομαι και πρεπει να γινεται.

Αλλα πληρη αποφυγη σχεδον αδυνατον...

 

Οσο και να κανω 'προληψη' (πχ πλυσεις με σπρευ θαλασσινου νερου πριν κοιμηθω κλπ),

οταν πεφτω στο κρεβατι,

και καποια στιγμη ξυπναω,

και ανακαλυπτω οτι ο λογος που ξυπνησα ειναι οτι δεν αναπνεω καλα,

τοτε παω καρφωτος και ριχνω απο τη μια σε καθε ρουθουνι,

γιατι αν καθισω να το φιλοσοφησω μες τη νυχτα, παει ο υπνος,

και αν δεν κοιμηθω η επομενη μερα απλα δεν βγαινει...

οποτε τι να λεμε τωρα...

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
Επισκέπτης

Για αυτο εδω εχουμε καμμια πληροφορια? 
http://www.newsbeast.gr/health/arthro/818776/fusiki-voitheia-gia-tin-xiri-ki-erethismeni-muti

Εβαζα ronal πολυ καιρο δεν ηξερα οτι ειναι για λιγες μερες κ εχω μονιμα βουλωμενη μυτη τη νυχτα πλεον και δε ξερω τι να κανω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για αυτο εδω εχουμε καμμια πληροφορια? 

http://www.newsbeast.gr/health/arthro/818776/fusiki-voitheia-gia-tin-xiri-ki-erethismeni-muti

 

Εβαζα ronal πολυ καιρο δεν ηξερα οτι ειναι για λιγες μερες κ εχω μονιμα βουλωμενη μυτη τη νυχτα πλεον και δε ξερω τι να κανω.

Να βαζεις φυσιολογικο ορο και να κανεις υπομονη 3 μερες.. Αμα δεν ανοιξει τοτε εχεις θεμα και θα την

βγαζεις με αγγειοσυσπαστικα..

 

http://www.insomnia.gr/topic/308856-dexarhina-spray-%CE%B5%CE%B8%CE%B9%CF%83%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%BF/page-3

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Ευχαριστω για την απαντηση. Βασικα, δεν εχω προβλημα (μαλλον). Δηλαδη δεν ειναι βουλωμενη η μυτη μου, μονο με την ανοιξη για κανα μηνα γινομαι χαλια. Αλλα αυτη τη φορα, εβαζα ροναλ συνεχεια. Και τωρα πρωι ξυπναω με βουλωμενο το ενα ρουθουνι κ τη μυτη στεγνη εντελως. Και δεν ξερω εαν θα περασει αυτο, γιατι παει ενας μηνας τωρα που ειμαι καθε μερα ετσι.

Ακουγεται σαν κατι που πρεπει να δει γιατρος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για αυτο εδω εχουμε καμμια πληροφορια? 

http://www.newsbeast.gr/health/arthro/818776/fusiki-voitheia-gia-tin-xiri-ki-erethismeni-muti

 

Εβαζα ronal πολυ καιρο δεν ηξερα οτι ειναι για λιγες μερες κ εχω μονιμα βουλωμενη μυτη τη νυχτα πλεον και δε ξερω τι να κανω.

έχω ακριβώς το ίδιο πρόβλημα χρησιμοποιούσα το dexaprine spray το οποίο είναι σε έλλειψη όσο το είχα κανένα πρόβλημα τώρα χρησιμοποιώ το nasal και είναι και ποιο φθηνό και είναι το μόνο που δουλεύει σε μένα έχω δοκιμάσει πολλά και το  avamys είναι καλό  αλλά έχει κορτιζόνη 

Ευχαριστω για την απαντηση. Βασικα, δεν εχω προβλημα (μαλλον). Δηλαδη δεν ειναι βουλωμενη η μυτη μου, μονο με την ανοιξη για κανα μηνα γινομαι χαλια. Αλλα αυτη τη φορα, εβαζα ροναλ συνεχεια. Και τωρα πρωι ξυπναω με βουλωμενο το ενα ρουθουνι κ τη μυτη στεγνη εντελως. Και δεν ξερω εαν θα περασει αυτο, γιατι παει ενας μηνας τωρα που ειμαι καθε μερα ετσι.

 

Ακουγεται σαν κατι που πρεπει να δει γιατρος?

ναι αλλεργική ρινίτιδα έχεις πήγαινε τώρα που είναι νωρίς σε έναν ωρλ  γιατί θα καταντήσει σαν έμενα δεν ξεμπουκωνει η μύτη χωρίς σπρέι    

 

 

καλό θα είναι να μην ζητάς συμβουλές για ιατρικά θέματα σε φόρουμ η επίσκεψη στον γιατρό δεν αντικαθιστάται επίσης σε αυτό που σου απάντησα χωρίς ιατρικές γνώσεις διότι είμαι τεχνικός υπολογιστών και οχι γιατρός άπλα ως ομοιοπαθής καθώς επίσης μπορείς να ρωτήσεις και στο iatronet.gr 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχω ακριβώς το ίδιο πρόβλημα χρησιμοποιούσα το dexaprine spray το οποίο είναι σε έλλειψη όσο το είχα κανένα πρόβλημα τώρα χρησιμοποιώ το nasal και είναι και ποιο φθηνό και είναι το μόνο που δουλεύει σε μένα έχω δοκιμάσει πολλά και το  avamys είναι καλό  αλλά έχει κορτιζόνη

Και γω ακριβως τα ιδια.. Το dexaprine ειναι το μονο που μου ανοιγει τη μυτη για αρκετες ωρες χωρις καποια επιπτωση..

Εχω αποθεμα dexaprine.. και ειπα για να κανω οικονομια μεχρι να ξανακυκλοφορησει και πηρα για δοκιμη το avamys εκ των οποιων για μενα ειναι αχρηστο δεν κανει τιποτα..!

Εμενα γιατρος μου εχει πει οτι η κορτιζονη δεν κανει ζημια σε σχεση με το αγγειοσυσπαστικο(αυτο ειναι που κανει δουλεια στις κογχες)

Ευχαριστω για την απαντηση. Βασικα, δεν εχω προβλημα (μαλλον). Δηλαδη δεν ειναι βουλωμενη η μυτη μου, μονο με την ανοιξη για κανα μηνα γινομαι χαλια. Αλλα αυτη τη φορα, εβαζα ροναλ συνεχεια. Και τωρα πρωι ξυπναω με βουλωμενο το ενα ρουθουνι κ τη μυτη στεγνη εντελως. Και δεν ξερω εαν θα περασει αυτο, γιατι παει ενας μηνας τωρα που ειμαι καθε μερα ετσι.

 

Ακουγεται σαν κατι που πρεπει να δει γιατρος?

Και μενα καπως ετσι ξεκινησε και τωρα παιζει παραμύθα..!!!
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ μάγκες βάζω από μικρό παιδί κ τώρα σε κάποια φάση με είχε κουράσει να το έχω συνέχεια μαζί μου πήγα σε ένα φαρμακείο και μ έδωσε το χακί το clarytyne d

Πίνεις αυτό το χάπι ένα πριν κοιμηθείς κ ένα μόλις ξυπνήσεις

Και βάζεις κ σπρέι το βράδυ πριν πέσεις για ύπνο .

Δεν το σταμάτησα εντελώς αλλά το έχω μειώσει αρκετά δηλαδή βάζω μόνο το βράδυ άντε κ καμία φορά μέσα στην ημέρα βοηθάει αλλά εντάξει συνέχεια η μυτη μ δν είναι πεντακάθαρη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...