Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με immobilizer


fotodv7

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παιδιά. Ο μικρός έριξε κάτω με δύναμη το κλειδί του αυτοκινήτου και πλέον δεν παίρνει μπροστά. Πιστεύω πως κατά 99% φταίει αυτό καθώς απέκλεισα άλλα ενδεχόμενα (μπαταρία, αντλία βενζίνης κτλ). Επίσης το κλειδί από μέσα έχει γίνει κομμάτια. 

 

Τώρα θα ήθελα να μου πείτε που μπορώ να το αντικαταστήσω (Θεσσαλονίκη) και πόσο πάει το "μαλλί". 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά. Ο μικρός έριξε κάτω με δύναμη το κλειδί του αυτοκινήτου και πλέον δεν παίρνει μπροστά. Πιστεύω πως κατά 99% φταίει αυτό καθώς απέκλεισα άλλα ενδεχόμενα (μπαταρία, αντλία βενζίνης κτλ). Επίσης το κλειδί από μέσα έχει γίνει κομμάτια. 

 

Τώρα θα ήθελα να μου πείτε που μπορώ να το αντικαταστήσω (Θεσσαλονίκη) και πόσο πάει το "μαλλί". 

Τι εννοεις οτι το κλειδι απο μεσα εχει γινει κομματια?..το ανοιξες?...το κλειδι αφου το βαζεις στην κλειδαρια και γυριζεις τον διακοπτη δινει ρευμα κανονικα αναβουν τα λαμπακια?...και μετα που μιζαρεις απλα γυριζει το μοτερ κανονικα και δεν παιρνει.Στο λεω γιατι αν φταιει το immobilizer συνηθως παιρνει απλα σβηνει μετα απο 1-2 δευτερολεπτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κουνάω το κλειδί και ακούγονται κομματάκια από μέσα. Δίνει κανονικά ρεύμα, ανάβουν όλα τα λαμπάκια, "χτυπάει" η μίζα αλλά δεν παίρνει μπροστά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να έσπασε το transponder του immobilizer;Τέτοια τύχη;Αν είναι παλαιότερου τύπου (glass tube) και όχι κεραμικό πλακίδιο,είναι πιθανό...

Μου κάνει εντύπωση που "χτυπάει" η μίζα.Στο δικό μου αμάξι απενεργοποιείται μίζα και τρόμπα βενζίνης,οπότε μέχρι τα check λαμπάκια μπορεί να φτάσει κάποιος χωρίς RFID chip.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για αρχή άνοιξε το κλειδί και εντόπισε τι χτυπάει στο εσωτερικό του.Δέν νομίζω να χαλάσει περισσότερο απο ότι ήδη είναι.

Αν θές κλειδί αντιπροσωπίας,πάει περίπου 200 ευρώ κομπλέ.Αγορά+προγραμματισμός μόνο transponder,περίπου 80 ευρώ.

Εναλλακτικά κοιτάς για κλειδαρά που έχει τον τεχνικό εξοπλισμό για να κάνει το ίδιο ακριβώς πράγμα,σαφώς φτηνότερα.

Τρίτη λύση και δεδομένου οτι όντως ο υπαίτιος είναι το transponder,αγοράζεις ένα συμβατό απο ebay με 20ευρώ+αλλα τόσα για τον προγραμματισμό και καθάρισες...

 

btw,για το όχημα μιλάμε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να έσπασε το transponder του immobilizer;Τέτοια τύχη;Αν είναι παλαιότερου τύπου (glass tube) και όχι κεραμικό πλακίδιο,είναι πιθανό...

Μου κάνει εντύπωση που "χτυπάει" η μίζα.Στο δικό μου αμάξι απενεργοποιείται μίζα και τρόμπα βενζίνης,οπότε μέχρι τα check λαμπάκια μπορεί να φτάσει κάποιος χωρίς RFID chip.

 

το εχω παθει και εγω, σπαει το τσιπακι, πας οντως για κλειδαρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά. Ο μικρός έριξε κάτω με δύναμη το κλειδί του αυτοκινήτου και πλέον δεν παίρνει μπροστά. Πιστεύω πως κατά 99% φταίει αυτό καθώς απέκλεισα άλλα ενδεχόμενα (μπαταρία, αντλία βενζίνης κτλ). Επίσης το κλειδί από μέσα έχει γίνει κομμάτια. 

 

Τώρα θα ήθελα να μου πείτε που μπορώ να το αντικαταστήσω (Θεσσαλονίκη) και πόσο πάει το "μαλλί".

Για να είσαι 100% σίγουρος πως φταίει το κλειδί ρίξε μια ματιά στα λαμπάκια του καντράν, λογικά θα υπάρχει ενδεικτικό λαμπάκι για το immobilizer(με σήμα λουκέτο). Αν γυρίσεις το διακόπτη και δεν σβήσει μετά από μερικά δεύτερα, τότε σίγουρα φταίει το κλειδί. Εναλλακτικά δοκιμάζεις αν παίρνει μπροστά με το αντικλείδι(ελπίζω να μη με παρεξηγήσεις που το αναφέρω).

 

Αν φταίει το κλειδί μπορεί να έχει σπάσει το transponder, μπορεί να χρειάζεται επαναπρογραμματισμό, μπορεί απλά να έχει φύγει από τη θέση του και να μην το πιάνει η κεραία, μπορεί το τσιπάκι να είναι από αυτά που χρειάζονται ρεύμα για να δουλέψουν, πολλά μπορεί. Το κόστος θα εξαρτηθεί από το τι ακριβώς φταίει, από το τι ανταλλακτικά υπάρχουν διαθέσιμα, από το πως προγραμματίζεται, από το αν αντιγράφεται κτλ.

 

Όσο για το που, στην τοπική αντιπροσωπεία και στους τοπικούς κλειδαράδες.

Μου κάνει εντύπωση που "χτυπάει" η μίζα.Στο δικό μου αμάξι απενεργοποιείται μίζα και τρόμπα βενζίνης,οπότε μέχρι τα check λαμπάκια μπορεί να φτάσει κάποιος χωρίς RFID chip.

Τι αυτοκίνητο έχεις? Σε όσα έχω δει η μίζα δεν απενεργοποιείται, πχ όλα τα fiat και με πρώτης και με δεύτερης γενιάς immobilizer.

Εναλλακτικά κοιτάς για κλειδαρά που έχει τον τεχνικό εξοπλισμό για να κάνει το ίδιο ακριβώς πράγμα,σαφώς φτηνότερα.

Κατά κανόνα ναι, αλλά υπάρχουν και εξαιρέσεις. Πχ σε oktavia φίλου(πρώτης γενιάς MY 2004) σε όσους κλειδαράδες ρωτήσαμε ζητούσαν 60€, είπαμε να ρωτήσουμε και στην αντιπροσωπεία και μας είπαν 45€...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι αυτοκίνητο έχεις? Σε όσα έχω δει η μίζα δεν απενεργοποιείται, πχ όλα τα fiat και με πρώτης και με δεύτερης γενιάς immobilizer.

 

Ford Fiesta Mk7 (MY2009).Απο την θέση Ι στην θέση ΙΙ και άσχετα απο τον χρόνο που θα κρατήσεις το κλειδί στην θέση ΙΙ,ακούγεται μια φορά και για κλάσματα δευτερολέπτου ένα υπόκωφο (hummm).Τίποτα παραπάνω.Αν δέν έχει απόλυτη ησυχία,μπορεί και να μήν το παρατηρήσεις.

Δέν υπάρχει το κλασσικό τικ-τικ-τικ του μιζαρίσματος.

 

Κατά κανόνα ναι, αλλά υπάρχουν και εξαιρέσεις. Πχ σε oktavia φίλου(πρώτης γενιάς MY 2004) σε όσους κλειδαράδες ρωτήσαμε ζητούσαν 60€, είπαμε να ρωτήσουμε και στην αντιπροσωπεία και μας είπαν 45€...

 

Δέν αντιλέγω,ελεύθερη αγορά έχουμε,υπηρεσίες πουλάνε (σσ αέρα κοπανιστό),ότι θέλει χρεώνει ο καθένας.Εννοείται οτι κάνουμε έρευνα αγοράς πρίν προχωρήσουμε σε οποιοδήποτε εγχείρημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ford Fiesta Mk7 (MY2009).Απο την θέση Ι στην θέση ΙΙ και άσχετα απο τον χρόνο που θα κρατήσεις το κλειδί στην θέση ΙΙ,ακούγεται μια φορά και για κλάσματα δευτερολέπτου ένα υπόκωφο (hummm).Τίποτα παραπάνω.Αν δέν έχει απόλυτη ησυχία,μπορεί και να μήν το παρατηρήσεις.

 

 

 

Αν αυτό το hummm το άκουγες και πριν την ζημιά, παίζει να είναι η τρόμπα βενζίνης που ενεργοποιείται.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά παρατήρησα ότι όταν γυρνάω το κλειδί στην πρώτη θέση ανάβουν κανονικά όλα τα λαμπάκια και όταν σβήνουν και μένουν αυτά που πρέπει να μείνουν (χειρόφρενο κλπ) αναβοσβήνει η μπαταρία...

 

Μίλησα και με τον πατέρα μου και μου λέει εφόσον "χτυπάει" η μίζα δεν έχει θέμα με τη μπαταρία...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά παρατήρησα ότι όταν γυρνάω το κλειδί στην πρώτη θέση ανάβουν κανονικά όλα τα λαμπάκια και όταν σβήνουν και μένουν αυτά που πρέπει να μείνουν (χειρόφρενο κλπ) αναβοσβήνει η μπαταρία...

 

Μίλησα και με τον πατέρα μου και μου λέει εφόσον "χτυπάει" η μίζα δεν έχει θέμα με τη μπαταρία...

Αμα το μοτερ το ακους και το γυρναει κανονικα η μιζα και δεν γυρναει σαν να το γυρνας με μανιβελα :P τοτε σιγουρα δεν σου φταιει η μπαταρια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά παρατήρησα ότι όταν γυρνάω το κλειδί στην πρώτη θέση ανάβουν κανονικά όλα τα λαμπάκια και όταν σβήνουν και μένουν αυτά που πρέπει να μείνουν (χειρόφρενο κλπ) αναβοσβήνει η μπαταρία...

 

Μίλησα και με τον πατέρα μου και μου λέει εφόσον "χτυπάει" η μίζα δεν έχει θέμα με τη μπαταρία...

Το λαμπάκι της μπαταρίας ορθώς μένει αναμμένο ή αναβοσβήνει όταν δεν δουλεύει ο κινητήρας.

 

Επίσης όταν "χτυπάει" η μίζα τότε σίγουρα 100% έχει πρόβλημα η μπαταρία... ΜΟΝΟ όταν η μίζα καταφέρνει να γυρίσει τον κινητήρα στις στροφές που τον γυρίζει πάντα είσαι σίγουρος πως δεν φταίει. Ελπίζω βέβαια όταν γράφεις "χτυπάει" να εννοείς ότι ακούς ένα ήχο σαν κλικ-κλικ-κλικ και όχι πως η μίζα γυρίζει τον κινητήρα...

 

Δες το βίντεο στο 0:38

https://www.youtube.com/watch?feature=player_detailpage&v=1fOO-dttNOw#t=38

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...