Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με immobilizer


fotodv7

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αν αυτό το hummm το άκουγες και πριν την ζημιά, παίζει να είναι η τρόμπα βενζίνης που ενεργοποιείται.

 

Καμία ζημιά,απλά πειραματιζόμουν με ένα flip key που έφτιαχνα.Ο θόρυβος προέρχεται μέσα απο την κεντρική κονσόλα,πίσω απο τον πίνακα οργάνων.Ακόμα και αν υφίστατο κάνοντας χρήση κλειδιού με προγραμματισμένο το transponder,δέν θα μπορούσα να τον ακούσω με την εκκίνηση της μηχανής.Εξ'άλλου, η τρόμπα στο δικό μου όχημα βρίσκεται κάτω απο τα πίσω καθίσματα,οπότε όποιος θόρυβος θα ακουγόταν απο εκεί.

Απο εκεί και πέρα, η τρόμπα βενζίνης "ενεργοποιείται" σε κάθε όχημα με διαφορετικό τρόπο.Πχ σε ένα Vw polo ακούς την τρόμπα όταν ανοίξεις την πόρτα του οδηγού,χωρίς κάν να έχεις βάλει μπρός.Στην δική μου περίπτωση,μάλλον ακούγεται το cut off της τρόμπας και όχι η ενεργοποίησή της...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καμία ζημιά,απλά πειραματιζόμουν με ένα flip key που έφτιαχνα.Ο θόρυβος προέρχεται μέσα απο την κεντρική κονσόλα,πίσω απο τον πίνακα οργάνων.Ακόμα και αν υφίστατο κάνοντας χρήση κλειδιού με προγραμματισμένο το transponder,δέν θα μπορούσα να τον ακούσω με την εκκίνηση της μηχανής.Εξ'άλλου, η τρόμπα στο δικό μου όχημα βρίσκεται κάτω απο τα πίσω καθίσματα,οπότε όποιος θόρυβος θα ακουγόταν απο εκεί.

Απο εκεί και πέρα, η τρόμπα βενζίνης "ενεργοποιείται" σε κάθε όχημα με διαφορετικό τρόπο.Πχ σε ένα Vw polo ακούς την τρόμπα όταν ανοίξεις την πόρτα του οδηγού,χωρίς κάν να έχεις βάλει μπρός.Στην δική μου περίπτωση,μάλλον ακούγεται το cut off της τρόμπας και όχι η ενεργοποίησή της...

 

κάπως έτσι... τον εχω ακούσει τον ήχο σε ίδιο αυτοκίνητο... Σίγουρα δεν ειναι η βενζιναντλια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 7 μήνες μετά...

Παιδια καλησπερα εχω προβλημμα.. το αμαξι μου εχει θεμα..bmw x3 2004. πριν 2 εβδομαδες πηγα να το βαλω εμπρος αλλα δεν επερνε με τιποτα.ολα ηταν φυσιολογικα τα λαμπακια αναβαν κ η μιζα εκανε το φυσιολογικο θορυβο οπως παντα. Τελικα ηρθαν το πηραν απο το σπιτι στο συνεργειο. δεν μπορουσαν να καταλαβουν που ειναι το προβλημμα... τελικα επαναπρογραματισαν τα κλειδια κ πηρε μπρος. Τωρα μετα απο δυο εβδομαδες παθαινω το ιδιο πραγμα αντε ξανα απο την αρχη μεταφορικη και συνεργειο. Το βαζουν στον εγκεφαλο και δεν δειχνει κανενα προβλημμα παρα μονο οτι δεν διαβαζει το κλειδι.. οπως και την προηγουμενη φορα. Ξανα επαναπρογραμματισαν τα κλειδια και πηρε μπρος. αλλα μου ειπαν οτι θα το ξανα κανει μαλλον διοτι δεν καταλαβαν τι μπορει να φταιει. τι να συμβαινει? Την δευτερα θα το δει ηλεκτρολογος. Εχω σκασει.. εχει συμβει σε κανεναν σας?

 

Αποστολή από το LG-P920 με τη χρήση Insomnia App

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άμα δεν μπορείς να ξεκλειδώσεις το αμάξι με το control του immobilizer προφανώς και δεν θα πάρει μπροστά. Άμα έχεις άλλο control δούλεψε με αυτό, αλλιώς θέλει τεχνικό για να σου βγάλει νέο control. Μην προσπαθείς άδικα να βάλεις μπροστά δεν θα πάρει από την στιγμή που έχεις immobilizer.


Τι εννοεις οτι το κλειδι απο μεσα εχει γινει κομματια?..το ανοιξες?...το κλειδι αφου το βαζεις στην κλειδαρια και γυριζεις τον διακοπτη δινει ρευμα κανονικα αναβουν τα λαμπακια?...και μετα που μιζαρεις απλα γυριζει το μοτερ κανονικα και δεν παιρνει.Στο λεω γιατι αν φταιει το immobilizer συνηθως παιρνει απλα σβηνει μετα απο 1-2 δευτερολεπτα.

 

Σε εμένα δεν παίρνει καν... Είναι θέμα του immobilizer καθαρά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια καλησπερα εχω προβλημμα.. το αμαξι μου εχει θεμα..bmw x3 2004. πριν 2 εβδομαδες πηγα να το βαλω εμπρος αλλα δεν επερνε με τιποτα.ολα ηταν φυσιολογικα τα λαμπακια αναβαν κ η μιζα εκανε το φυσιολογικο θορυβο οπως παντα. Τελικα ηρθαν το πηραν απο το σπιτι στο συνεργειο. δεν μπορουσαν να καταλαβουν που ειναι το προβλημμα... τελικα επαναπρογραματισαν τα κλειδια κ πηρε μπρος. Τωρα μετα απο δυο εβδομαδες παθαινω το ιδιο πραγμα αντε ξανα απο την αρχη μεταφορικη και συνεργειο. Το βαζουν στον εγκεφαλο και δεν δειχνει κανενα προβλημμα παρα μονο οτι δεν διαβαζει το κλειδι.. οπως και την προηγουμενη φορα. Ξανα επαναπρογραμματισαν τα κλειδια και πηρε μπρος. αλλα μου ειπαν οτι θα το ξανα κανει μαλλον διοτι δεν καταλαβαν τι μπορει να φταιει. τι να συμβαινει? Την δευτερα θα το δει ηλεκτρολογος. Εχω σκασει.. εχει συμβει σε κανεναν σας?

 

Αποστολή από το LG-P920 με τη χρήση Insomnia App

Αν θυμάμαι καλα το Χ3 ΔΕΝ εχει το smart key αλλά κανονικό κλειδί, σωστά;

 

Ολα τα κλειδιά σου έχουν πρόβλημα; Αν ναι δεν είναι θέμα κλείδιων αλλά δυστυχώς εγκεφάλου που χάνει κομμάτι της "ecu rom". Εάν είσαι από Αθήνα μπορω μα σου προτείνω πολυ καλό ηλεκτρολόγο που δυστυχώς όμως είναι σε αντιπροσωπεία με ότι αυτό συνεπάγεται...

 

Αλλαξες μήπως πρόσφατα κατι σχετικό με ηλεκτρικά (πχ μπαταρία, πηγή ήχου κλπ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 6 χρόνια αργότερα...

Καλησπέρα παιδιά μήπως ξέρει κάποιος γιατί ενώ παίρνει μπρος με το flip key (fiat grande punto 07) δεν λειτουργουν τα κουμπιά κλειδωμα ξεκλείδωμα κτλ? Έχω αλλάξει πολλές μπαταρίες, κάποιες φορές δίνει ένα σήμα ενώ έχω βάλει καινούργια μπαταρία αλλά μετά πάλι τίποτα. Μήπως θέλει επαναπρογραμματισμο? Το έχω πάει και σε κλειδαραδες και μου είπαν ότι δίνει σήμα το κλειδί. Ο επαναπρογραμματισμος σε fiat μήπως ξέρει κάποιος πως γίνεται? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, damos94 είπε

Καλησπέρα παιδιά μήπως ξέρει κάποιος γιατί ενώ παίρνει μπρος με το flip key (fiat grande punto 07) δεν λειτουργουν τα κουμπιά κλειδωμα ξεκλείδωμα κτλ? Έχω αλλάξει πολλές μπαταρίες, κάποιες φορές δίνει ένα σήμα ενώ έχω βάλει καινούργια μπαταρία αλλά μετά πάλι τίποτα. Μήπως θέλει επαναπρογραμματισμο? Το έχω πάει και σε κλειδαραδες και μου είπαν ότι δίνει σήμα το κλειδί. Ο επαναπρογραμματισμος σε fiat μήπως ξέρει κάποιος πως γίνεται? 

Προγραμματισμός κλειδιού γίνεται μόνο σε αντιπροσωπεία (αν δεν κάνω λάθος) και το κάνεις όταν θες να προγραμματίσεις καινούργιο κλειδί , το δικό σου έχει άλλο θέμα απ'οτι φαίνεται , αν δεν δίνει σήμα η δεν έχει ρεύμα (μπαταρία) η έχει θέμα ο πομποδέκτης η κάτι άλλο που δεν γνωρίζω , πήγαινε το σε αντιπροσωπεία να έχεις επίσημη απάντηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, damos94 είπε

Καλησπέρα παιδιά μήπως ξέρει κάποιος γιατί ενώ παίρνει μπρος με το flip key (fiat grande punto 07) δεν λειτουργουν τα κουμπιά κλειδωμα ξεκλείδωμα κτλ? Έχω αλλάξει πολλές μπαταρίες, κάποιες φορές δίνει ένα σήμα ενώ έχω βάλει καινούργια μπαταρία αλλά μετά πάλι τίποτα. Μήπως θέλει επαναπρογραμματισμο? Το έχω πάει και σε κλειδαραδες και μου είπαν ότι δίνει σήμα το κλειδί. Ο επαναπρογραμματισμος σε fiat μήπως ξέρει κάποιος πως γίνεται? 

Επειδή ο τηλεχειρισμός που έχει το κλειδί για κλείδωμα/ξεκλείδωμα είναι εντελώς ανεξάρτητο σύστημα με το immobilizer.

Ίσως με επαναπρογραμματισμό να στρώσει, ίσως να φταίει κάτι άλλο.

Ο επαναπρογραμματισμός γίνεται με ειδικό διαγνωστικό εργαλείο, οι αντιπροσωπείες το έχουν σίγουρα και ίσως κάποια εξειδικευμένα συνεργεία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, damos94 είπε

Καλησπέρα παιδιά μήπως ξέρει κάποιος γιατί ενώ παίρνει μπρος με το flip key (fiat grande punto 07) δεν λειτουργουν τα κουμπιά κλειδωμα ξεκλείδωμα κτλ? Έχω αλλάξει πολλές μπαταρίες, κάποιες φορές δίνει ένα σήμα ενώ έχω βάλει καινούργια μπαταρία αλλά μετά πάλι τίποτα. Μήπως θέλει επαναπρογραμματισμο? Το έχω πάει και σε κλειδαραδες και μου είπαν ότι δίνει σήμα το κλειδί. Ο επαναπρογραμματισμος σε fiat μήπως ξέρει κάποιος πως γίνεται? 

Για προγραμματισμό νέου κλειδιού σίγουρα χρειάζεσαι σε διαγνωστικό επίσημο για να διαβάσει το εγκέφαλο του immobilizer . Σε μερικές εταιρείας χρειάζεσαι και κωδικό συνήθως το δίνουν με το αμάξι καινούργιο . Εάν δεν το έχεις υπάρχει καποια σχετική χρέωση για την εμφάνιση κωδικού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας. Μήπως χρειάζεται συγχρονισμό? Δηλαδή να κάνω εγώ κάτι με το κλειδί κ με το αμάξι έτσι ώστε να συγχρονιστεί? Γτ βλέπω κάτι βιντεακια για συγχρονισμό σε άλλα αυτοκίνητα αλλά δεν υπάρχει πουθενά γι αυτό.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, damos94 είπε

Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας. Μήπως χρειάζεται συγχρονισμό? Δηλαδή να κάνω εγώ κάτι με το κλειδί κ με το αμάξι έτσι ώστε να συγχρονιστεί? Γτ βλέπω κάτι βιντεακια για συγχρονισμό σε άλλα αυτοκίνητα αλλά δεν υπάρχει πουθενά γι αυτό.. 

Αυτό που ρωτάς στο απάντησα ήδη, αν απλά έχει ξε-συγχρονιστεί τότε ο προγραμματισμός θα διορθώσει το πρόβλημα, αν φταίει κάτι άλλο δεν θα βοηθήσει.

Όσο για τα βιντεάκια, ο λόγος που δεν βρίσκεις αυτό που θέλεις είναι γιατί δεν υπάρχει, ο τηλεχειρισμός στα fiat δεν προγραμματίζεται χωρίς εργαλεία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...