Προς το περιεχόμενο

Ομαδική παραγγελία cpu


zizu10

Προτεινόμενες αναρτήσεις

γεια παιδια! ωραιο το topic που ανοιξατε,μια απορια ερωτηση:

 

με τον G2130  ποια μητρικη (φτηνουλα καπως στα πλαισια τιμης και του επεξεργαστη + κατι παραπανω ισως...) συστηνετε η οποια να ειναι συμβατη φυσικα 100% και να εχει εξοδους και usb 3.0 (αν ειναι και asus ακομα καλυτερα) και μνημες! (συνδυαζονται με τις παραπανω μνημες που λεει παραπανω ο "terry308?)

*** ειναι καλυτερα μια μνημη των 4GB  ή δύο των 2 GB?

 

 ευχαριστω!

 

 

(αργοτερα λεμε και για σκληρο και κουτι....)

 

https://www.skroutz.gr/s/3588706/Asus-B75M-Plus.html

 

οι μνήμες είναι καλύτερα να είναι πάντα δύο ίδιες σε διπλή διάταξη 2χ2 2χ4 2χ8,4χ2,4χ4,4χ8

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 149
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το έστησα και εγω παιδιά με τον g1620, στο κουτί το hantol με το ομώνυμο τροφοδοτικο και μια Kingston 4gb @1333 (για να είμαι 100% βέβαιος για τη συμβατότητα) και έναν παλιό sata δίσκο SEAGATE (με bad sectors.

Από βδομάδα θα βάλω και μια gt620 ή 630 δε θυμάμαι.

Ενας ssd 120 θα ήταν must!

Επεξ/σία από paylidis
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το έστησα και εγω παιδιά με τον g1620, στο κουτί το hantol με τη ομώνυμο τροφοδοτικο και μια Kingston 4gb @1333 (για να είμαι 100% βέβαιος για τη συμβατότητα) και έναν παλιό sata δίσκο SEAGATE (με bad sectors.

Από βδομάδα θα βάλω και μια gt620 ή 630 δε θυμάμαι.

Ενας ssd 120 θα ήταν must!

ΜΕΓΙΕΣ

περιμενω να δω τι θα βγαλει αυριο το eshop σε μνημες και προχωραω κι εγω απο βδομαδα στην ολοκληρωση μολις ξεκαθαρισω βεβαια αν θα βαλω celeron η pentium (με τρωει ο pentium αγρια αλλα ειμαι σιγουρος οτι και ο celeron δεν εχει μεγαλη διαφορα για τα μισα λεφτα που εχει)

τι λειτουργικο εβαλες ?

windows index ειδες τιποτα να μου πεις τι ψαρια πιανει ο celeron ? βιντεο 1080 παιζει  αερα ?

κακως εβαλες μνημη στα 1333 ιδια τιμη με 1600 εχουν.μια χαρα συμβατες ειναι και οι 1600.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΜΕΓΙΕΣ

περιμενω να δω τι θα βγαλει αυριο το eshop σε μνημες και προχωραω κι εγω απο βδομαδα στην ολοκληρωση μολις ξεκαθαρισω βεβαια αν θα βαλω celeron η pentium (με τρωει ο pentium αγρια αλλα ειμαι σιγουρος οτι και ο celeron δεν εχει μεγαλη διαφορα για τα μισα λεφτα που εχει)

τι λειτουργικο εβαλες ?

windows index ειδες τιποτα να μου πεις τι ψαρια πιανει ο celeron ? βιντεο 1080 παιζει αερα ?

κακως εβαλες μνημη στα 1333 ιδια τιμη με 1600 εχουν.μια χαρα συμβατες ειναι και οι 1600.

Θα σου απαντήσω από Δευτέρα για το δείκτη των windows και για το 1080ι γιατί είμαι εκτός.

Win7 x64 έβαλα και παει μια χαρα. Δε το δούλεψα όμως πολύ μιας και δεν έχει έρθει ακόμα το KVM που παρήγγειλα.

Δε θεωρώ ότι αξίζει η διάφορα για τον pentium. Από κάρτα γραφικών εδωσα από το bios 256mb στην ενσωματωμένη (πολύ χρήσιμη ρύθμιση) μέχρι να βάλω την nvidia.

 

μνήμη όπως είπα πήρα την hyperx blue 4gb και έπαιξε άψογα για να μπορω στην πρώτη προσφορα να βάλω άλλη μια 8αρα πάνω να το τουμπανιασω...

Από το eshop μου είπαν για 100% συμβατότητα να πάρω 1333 για τη συγκεκριμενη μητρικη και είπα να μη ρισκαρω και τρέχω να την πουλάω μετά με χασουρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε διπλανό forum δίνει ένα παλικάρι 4x4gb @ 1600mhz στα 100€ από Αθήνα

25€/4gb κάτι καλύτερο δεν μπορώ να σας πω :P

Κοίταξε με 31,4€ έχει αντίστοιχη ολοκαίνουργια από μαγαζί με εγγύηση οπότε δε θεωρώ ότι για μεταχειρισμένη αξίζει αυτά τα χρήματα... Στο 20αρι τα 4gb θα ήταν καλή τιμή. Αν κάποιος μιλήσει κ θέλει να τα πάρει θα με ενδίεφερε και εμένα ένα dimm εώς 20€

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και αν θυμάμαι καλα παει εώς 7,9 η κλιμακα, οπότε 6,7 stock δεν είναι καθόλου άσχημα. Δεν έχω 7 στο λάπτοπ θα δω τι πιάνει ο i5...

 

σε μενα πάντως τρώει bottleneck στα ενσωματωμένη γραφικά...

 

ΕΒΑΛΕ ΚΑΝΕΊΣ MacOS; Σκέφτομαι να πάρω έναν ακόμα δίσκο και να το επιχείρησω!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε μενα πάντως τρώει bottleneck στα ενσωματωμένη γραφικά...

εννοεις οτι η ενσωματωμενη καρτα γραφικων ειναι υποδεεστερη του επεξεργαστη και τον καθυστερει η το αντιθετο ?

 

http://www.e-shop.gr/product?id=PER.554349&sid=1

αυτές είναι συμβατές με τη motherboard?

http://pcpartpicker.com/parts/memory/?compatible_with=gigabyte-motherboard-gah61ms2pvr20#m=12&s=301600&Z=8192002&h=1

 

ειναι συμβατες   +    Εγγύηση: Lifetime 60 ευρουλακια  30 Ε/4 gb με ωραιες μπλε επιβλητικες ψηκτρουλες.

 

http://www.skroutz.gr/s/4060231/Crucial-Ballistix-Sport-XT-8GB-DDR3-1600MHz-BLS2C4G3D169DS3CEU.html

 

5 Ε πιο κατω (μονο) απο αλλα μαγαζια αλλα ποσο πιο κατω να παει ?

 

τι λετε ?

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εννοεις οτι η ενσωματωμενη καρτα γραφικων ειναι υποδεεστερη του επεξεργαστη και τον καθυστερει η το αντιθετο ?

 

Η κάρτα περιορίζει τον επεξεργαστη. Πιστεύω ότι με την nvidia θα φυσάει (για τα λεφτά του, προφανώς και δε το συγκρινω με i7)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

ειναι συμβατες   +    Εγγύηση: Lifetime 60 ευρουλακια  30 Ε/4 gb με ωραιες μπλε επιβλητικες ψηκτρουλες.

 

http://www.skroutz.gr/s/4060231/Crucial-Ballistix-Sport-XT-8GB-DDR3-1600MHz-BLS2C4G3D169DS3CEU.html

 

5 Ε πιο κατω (μονο) απο αλλα μαγαζια αλλα ποσο πιο κατω να παει ?

 

τι λετε ?

 

 

 

Ωραία ευχαριστώ! 

Γιατί εγώ σε ένα pdf που έχω κατεβάσει για τη μητρική δεν είχε μέσα στις συμβατές αυτές τις μνήμες.

Εμένα μου φάνηκε καλή τιμή και τις παρήγγειλα μόλις έσκασε το crazy..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στο pdf της μητρικης το λεει ξεκαθαρα οτι δεν μπορουμε να δοκιμασουμε ολες τις μνημες που υπαρχουν και τα δειγματα ειναι ενδεικτικα

αλλα ενα καλο παλικαρι απο εδω μας εδωσε αυτο το πολυ χρησιμο συνδεσμο για να μην πορευομαστε στα τυφλα

 

οποτε νικη ολε  :-) :-) :-)

ευχαριστουμε παλικαρι

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω κατι g.skill στα 2133 και παιζουν μια χαρα στα 1600 κιολας..μου κανε εντυπωση, μιας και θυμαμαι οτι πηγαινε ως 1333.

το εστεισα και γω, με εναν G2130, + SSD... Σφεντονα...

 

Για λιγο που ετρεξα τα Win7, ειχα τον Q9550, τον οποιο ειχα πουλησει τον Δεκεμβρη, και ειχε 7,3 με ddr2 μνημες που επιαναν 7,0.

Με το νεο συστημα, επαισε 6,9 ο 2130, και 7,5 οι μνημες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.e-shop.gr/product?id=PER.554349&sid=1

αυτές είναι συμβατές με τη motherboard?

 

 

Τις παρέλαβα εχθές και δουλεύουν τέλεια!! :-D

 

Μάλιστα στη ρύθμιση auto τις έχει ρυθμίσει σε Cl 8 8 8 20.

Μένει να δούμε αν θα είναι σταθερές σε αυτό το χρονισμό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...