Προς το περιεχόμενο

Ποσο συχνά κανετε format και γιατι ;


SPANK

Πόσο συχνά κανετε format ;  

2.201 μέλη έχουν ψηφίσει

  1. 1. Πόσο συχνά κανετε format ;

    • Καθε 2 μήνες
    • Καθε 6 μήνες
    • Καθε χρόνο
    • Απο 2 εως 4 χρόνια
    • Δεν εχω κανει ποτε
    • Ουτε που θυμάμαι ποτε έκανα τελευταία φορά


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τον τελευταίο καιρό διαβάζω συχνά πυκνά οτι ορισμένοι κανουν format στην παραμικρή στραβή οποτε ανοίγω αυτην την ψηφοφορία για να δουμε ποσο προσέχουμε το σύστημα μας οι insomniacs και δεν αναγκαζόμαστε να κανουμε format συνέχεια για το παραμικρό ή ποσοι απλα το κάνουμε προεραιτικά καθε καποιο χρονικό διάστημα

 

Format κανουμε για διάφορους λόγους και ανεξαρτήτου λειτουργικού οποτε πειτε μας καθε ποτε κανετε format , γιατι κανετε συνήθως και για ποιο λόγο.

 

Όποιος εχει κανα κόμπλεξ / συνήθεια και σημειώνει και ημερομηνίες ας τις αναφέρει :lol: :lol:

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

*first :P

λοιπόν. Φορμάτ κάνω(αν κάνω)μόνο οταν γινει αναβαθμιση συστηματος(και δεν εννοω πχ καρτα γραφικων)αλλα μητρικη η μεταβαση απο ενα συστημα σε αλλο.

Το πρωτο σοβαρο desktop που ειχα παρει με τους τοτε C2D (θρυλικος Ε6600)εμεινε με win xp μεχρι το 2011 μεχρι που μπηκε στο παιχνιδι μια σοβαρη καρτα γραφικων στη ζωη μου και ξεκινησα το gaming οποτε και περασα σε win7.Ε μετα με εφαγε η αναβαθμιση και πηγα στον σταθερο της υπογραφης.

 

Επισης,το λαπτοπ της υπογραφης το εχω 2 και κατι χρονια,χωρις να εχει γινει ποτε φορματ.

 

Τελος,φορματ θα κανω αν υπαρχει καποιο προβλημα στο συστημα που δεν μπορω να επιλυσω(παλιοτερα ειχα ανοιξει θεμα σχετικο με freezαρισματα της νεας μου συνθεσης και τελικα εφταιγε το daemon tools-και εκει βεβαια θα μπορουσα να το ειχα αποφυγει αλλα δεν αντεξα αλλο)

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αμα δεν συντρεχει καποιος πολυ σοβαρος λογος απλα δεν κανω :).

προσοχη με τους ιους, καλο καθαρισμα αν βρεθει κατι (που και παλι , εδω και 2 χρονια ζητημα να εχω βρει 1-2 ιους)

ενα ccleaner για junk files.

καλο unistall.(βλεπε revounistaller! :D )

ολα τα προβλεπομενα Update , απο  windows αλλα και εφαρμογες..

αν τα κανεις αυτα δεν νομιζω να εχεις καποιο προβλημα που να χρειαζεται να κανεις φορματ.δοξα το θεο εχει ωραια θεματακια και χρωματακια να παιξεις στα windows 7 ! :)

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναλόγως. Στο desktop μόνο όταν παρουσιάζεται κάποιο σοβαρό πρόβλημα (πριν έναν μήνα έκανα για πρώτη φορά) ενώ στο νέτμπουκ κάνω κάθε τρεις και λίγο για να πειραματίζομαι.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόνο όταν είναι αναγκαίο κάνω format (αλλαγή μητρικής που συνήθως συνοδεύεται και με νέο λειτουργικό). Στη δουλειά θα πρέπει να έχω το μακροβιότερο config που πρέπει να ξεπερνάει τα 7 χρόνια.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αποφευγω να κανω φορματ, αν δεν υπαρχει σοβαροτατος λογος. ουτε καν για αλλαγη μητρικης δεν εκανα φορματ. 

 

στο HTPC δειτε απο ποτε εχω να κανω φορματ.....!!!!

post-121902-0-89230600-1396198688_thumb.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το νετμπουκ το έχω από το 2009 και του έχω κάνει 1 φόρματ, κοντοζυγωνει τώρα για δεύτερο. Το λάπτοπ το πήρα Δεκέμβριο και θα του κάνω τώρα για να στείλω στο διάολο τα 8.1 που είναι ίσως χειρότερα για εμένα και από τα vista. Κατα τα αλλά στα περισσότερα μηχανήματα μου ήμουν στο ένα το χρόνο συνήθως για νεότερο λογισμικό ή απλά για να "καθαρίσουν"...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά το αποφεύγω σαν τον δίαολο το λιβάνι και μονο αν υπάρχει πολυ σοβαρός λόγος θα καταφύγω σε αυτην την λύση , μεχρι στιγμής κλείνω 4 χρόνια και το pc λειτουργεί οπως ηταν μετα ακριβώς το format με προσοχή βέβαια τι βάζω / τρεχω στο pc και πάντα διατηρώντας το καθαρό απο trojans / spyware κτλπ

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Oσο δουλευα τα XP εκανα καθε 4+ χρονια μονο και μονο γιατι εβλεπα οτι το συστημα "μπουκωνε" και δεν ανταποκρινονταν σωστα...Εδω και 3 χρονια που χρησιμοποιω τα windows 7 δεν χρειαστηκε καμια φορα format και ουτε βλεπω να χρειαζεται για αρκετο καιρο ακομα μιας και το συστημα ειναι πολυ πιο σταθερο. Απ' οτι εχω καταλαβει στα 7 τουλαχιστον, η τακτη ανασυγκροτηση, το σκαναρισμα για ιους-malware και το καθαρισμα της προσωρινης μνημης π.χ. με ενα ccleaner ειναι υπεραρκετα στο να διατηρησουν το λειτουργικο σε καλα επιπεδα. Απο εκει και περα δεν βλεπω να υπαρχει λογος για format για μενα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Format κανω μονο αν εχει περασει πανω απο 1 χρονος και θελω μια ανανεωση η αν εχω καποιο προβλημα που δεν  μπορω να λυσω στον υπολογιστη και δεν μπορω καν να βρω λυση μεσω ΓΟΥΓΛΕ!

 

Η αν παρω κανα νεο σκληρο (η ssd)..

 

Αλλιως οχι.. δεν υπαρχει λογος.

 

Ακομα και στο νετμπουκ μου που μετα απο ενα windows update εχασα τα γκατζετ και δεν μπορω να βρω καμια λυση, ακομα και μετα απο αυτο δεν εκανα φορματ.. κοντευει 2 χρονια χωρις φορματ..ισως του πατησω ενα συντομα.. αλλα δεν ξερω ισως βαλω XP για να μην τρωει πολυ ραμ, τωρα εχει τα 7αρια πανω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα Xp εκανα συχνα φορματ,καθε 6μηνο σιγουρα.Μετα τα Vista τα κρατησα 4 χρονια,το μονο προβλημα ηταν το booting time αλλα ενταξει,βαριομουν να κανω φορματ.Μολις πηρα ssd και gpu αναγκαστικα εκανα format σε Win 7.
Στο laptop καμια φορα αν βγαλει κανα κουλο προβλημα του κανω ενα full restore απο το recovery που εχει,μιση ωρα υποθεση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γιατι ρε παιδια κακο πραγμα ειναι να κανεις φορματ? οταν κατεβαζουμε και δοκιμαζουμε προγραμματα λογικο ειναι μετα απο καποιους μηνες να το φορμαρουμε, λιγοι θα ειναι αυτοι που δε πειραματιζονται  :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...