Προς το περιεχόμενο

Ποσο συχνά κανετε format και γιατι ;


SPANK

Πόσο συχνά κανετε format ;  

2201 μέλη έχουν ψηφίσει

  1. 1. Πόσο συχνά κανετε format ;

    • Καθε 2 μήνες
    • Καθε 6 μήνες
    • Καθε χρόνο
    • Απο 2 εως 4 χρόνια
    • Δεν εχω κανει ποτε
    • Ουτε που θυμάμαι ποτε έκανα τελευταία φορά


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόνο αν αλλάξω μητρική ή λειτουργικό σύστημα, οπότε το format είναι μέρος της διαδικασίας.

Ακολουθεί πλήρης εγκατάσταση προγραμμάτων που χρησιμοποιώ στις τελευταίες εκδόσεις.

Στη συνέχεια GHOST.  

Αν υπάρξει πρόβλημα ή το έχω παραφορτώσει με δοκιμές/ "σκουπίδια" (περίπου 1 φορα το χρόνο) , επαναφορά του image - ενημερωση - νέο GHOST

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Κάνω περίπου κάθε τρίμηνο. Οτι αρχείο είναι χρήσιμο και το χρειάζομαι βρίσκεται εκτός το partition του λειτουργικού συστήματος οπότε η νεα φουρνιά έρχεται εντός λίγης ώρας. Και πλέον με το ninite. Com να μου δίνει οτι χρειάζομαι σε ενα αρχείο installer, τα πράγματα είναι ακόμη καλύτερα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου κανει εντυπωση που λετε οτι κανετε φορματ μια φορα τη δεκαετια.
δλδ δεν πειραματιζεστε καθολου στο μηχανημα σας,ή εισαστε τοσο καλοι σε αυτο ολοι?
εγω συνηθιζω να εχω σημεια επαναφορας,για να γλυτωνω το ολο τραβηγμα,αν κατι δεν παει καλα.
ειδικα σε πελατες,σε καθε μηχανημα δημιουργω σημειο επαναφορας οταν περασω οδηγους,ωστε να μην τραβιεμαι μετα.
αλλα οκ,μια φορα το 6μηνο-8μηνο θα κανω ενα φορματακι.
Και συμφωνω με το φιλο shinobi,το ninite μου εχει λυσει τα χερια.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόνο αν αλλάξω μητρική ή λειτουργικό σύστημα, οπότε το format είναι μέρος της διαδικασίας.

Ακολουθεί πλήρης εγκατάσταση προγραμμάτων που χρησιμοποιώ στις τελευταίες εκδόσεις.

Στη συνέχεια GHOST.  

Αν υπάρξει πρόβλημα ή το έχω παραφορτώσει με δοκιμές/ "σκουπίδια" (περίπου 1 φορα το χρόνο) , επαναφορά του image - ενημερωση - νέο GHOST

Aυτο.

 

Βασικα κανω και ενα clone disk για να ειμαι πληρως μαχιμος σε μεσα μερικα δευτερολεπτα αν χρειαστει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μου χει τύχη να κάνω 4 φορες σε μια μέρα επειδή τις 3 φορες έβαλα thirt party windows που ήταν παρα πειραγμένα και μου έκανε παιχνίδια :P τσέκαρα το hard disk sentinel να δω μην μου ανατιναχτεί κάνας σκληρός στα πόδια αλλα από ότι έχω ακούσει μονο οι ssd παθαίνουν πρόβλημα έχω ssd αλλα πάλι καλά δεν έπαθε τίποτα (y) πέρα από αυτό κανονικά κάνω κάθε 4-5 μήνες :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανω Φορματ οταν πραγματικα ειναι αναγκη, η τελευταια φορα μου ηταν πριν 2 μηνες γιατι αλλαξα ολο το setup των δισκων και πριν απο αυτο ειχαν περασει 2,5 χρονια. Παντα δημιουργω ενα σημειο επαναφορας οταν εχω σεταρει τον υπολογιστη φρεσκο και κραταω Backup και με το Acronis.

Παλια οταν ο υπολογιστης ηταν Hobby εκανα φορματ με το παραμικρο...τωρα στην ιδεα του φορματ ανατριχιαζω γιατι ενα clean install + setup των προγραμματων μου τρωει μια ολοκληρη μερα.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

τα παλιά λειτουργίκα είχαν πολλα προβλήματα σταθερότητας και εκαναν συχνα πυκνά κοιλίες (σε αυτο ενδεχομένος σύνεβαλε κ το επίπεδο ασφαλειας το οποιο είχαν) πλέον με τα τελευταία λειτουργικά win 7 βλεπω πως οσο κ να γεμίσω τον σκλήρο, βάλω βγάλω προγράμματα η σταθερότητα του υπολογιστή παραμένει και δεν αλλοιώνεται με την πάροδο του χρόνου (πχ σε win98  εβλεπες κρασαρισμάτα κτλπ..κατι που μετα απο ενα φόρματ ολα ξαναπήγαιναν ρολόι). Εγω θα έλεγα οτι ανήκω στην κατήγορια.. ουτε που θυμαμαι ποτε εκανα format. (μιας κ δεν ειμαι ουτε απο τα ατομα πού σπρώχνουν λεφτα για αναβαθμίσεις)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω να κάνω format 3 χρόνια και ο υπολογιστής μου δεν έχει κανένα πρόβλημα. Δε λέω χρειάζεται σε κάποιες περιπτώσεις αλλα αν δουλεύουν όλα καλά δεν υπάρχει λόγος νομίζω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την εποχή των XP χοντρικά περίπου κάθε χρόνο. Χωρίς να ήταν απαραίτητο, το λειτουργικό με τον καιρό γινόταν όλο και πιο "βαρύ", αδικαιολόγητα.

Σε windows7 μόνο αν κάνω μεγάλη αναβάθμιση (μητρική-cpu) ή αν βαριέμαι πολύ. Φάση, πάρα πολύ.

 

Η τελευταία εγκατάσταση πριν αλλάξω SSD νομίζω έβγαλε 3ετία. Απροβλημάτιστη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με XP μια φορά το εξάμηνο, με Vista μετά από απανωτά format kai install για κανα εξάμηνο, άλλαξα στα 7 όπου έκανα φορματ ανα χρόνο, όχι γιατί είχα κανένα θέμα αλλά για να κάνω refresh το σύστημα. Με τα 8 και τα 8.1 δεν έχω κάνει ποτέ φορματ, εκτός τη φορά που έκανα εγκατάσταση τα 8.1 καθαρά και όχι upgrade. 

 

Τα 8.1 μου φαίνονται ως τα πιο ευκολα από συντήρηση Windows.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την άλλη φορά που κάποιος window user θα αρχίσει το flame war για τα άλλα λειτουργικά του θα του δείξω αυτό το topic. 

 

Thnx στον TS. 

 

 

Format στο MAC OS μου δεν έχω κάνει εδώ και 4 χρόνια, με 3ς αναβαθμίσεις σε νέο λειτουργικό. 

 

Format στο Debian μου δεν έχω κάνει εδώ και 5+ χρόνια. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν μπορω να καταλαβω ρε παιδια το (με  αφορμη λιγα ποστ πιο πανω) 'κανω μια φορα το 3μηνο - 6μηνο - χρονο κλπ , οχι γιατι εχω προβλημα - θεμα αλλα για refresh.'

 

μαζοχισμος?συνηθεια?γιατι το κανετε  αυτο?

 

μου θυμιζει , πως λεμε οτι 'ολοι δεν ειναι ιδιοι - ισα κ ομοια , δεν γινεται στην πρωην και στην επομενη να φερεσε το ιδιο, δεν σου εχει κανει τουλαχιστον ακομα η επομενη, για να την κανεις σκηνες ζηλοτυπιας ,κλπ.΄   :P  αν καταλαβαινετε τι λεω..

 

η κατι βρισκετε και δεν το λετε και μας το κρυβετε (ελατε ρε παιδια ενα φορουμ ειμαστε :P  χαχα) η πρεπει να το σταματησετε αυτο με τα φορματ.

 

ειναι χασιμο χρονου

 

edit(last) : εκτος κ αν ειναι hobby -  δραστηριοτητα, οπως παμε για καμια μπαλιτσα μεσα στη βδομαδα , κανα ελευθερο καμπινγκ , κανα σκι το χειμωνα, κ ετσι 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

παιδια εγω ειμαι υπερτμαχος κατα μεσο ορο καθε τρεις μηνες και χωρις προβλημα.το κανω κανω τοσο συχνα για δυο λογους πρωτον με το ιντερνετ παιδια οσα και προγραματα καθαρισμου να χρησιμοποιησω τις επιδοσεις που βλεπω μετα το φορματ δεν τις βλεπω με κανενα προγραμα και δευτερον μου αρεσει να ξαναχτιζω το πισι απο την αρχη.το τελευταιο ειναι λοξα το παραδεχομαι.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...