Προς το περιεχόμενο

Ποσο συχνά κανετε format και γιατι ;


SPANK

Πόσο συχνά κανετε format ;  

2.201 μέλη έχουν ψηφίσει

  1. 1. Πόσο συχνά κανετε format ;

    • Καθε 2 μήνες
    • Καθε 6 μήνες
    • Καθε χρόνο
    • Απο 2 εως 4 χρόνια
    • Δεν εχω κανει ποτε
    • Ουτε που θυμάμαι ποτε έκανα τελευταία φορά


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κυρίως όταν υπάρχει κάποιος σοβαρός λόγος όπως αλλαγή σημαντικού hardware πχ. μητρική... αλλιώς κάθε ενάμιση με δύο χρόνια περίπου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 455
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Αν και τα τελευταία 2,5 χρόνια έχω σαν κύριο λειτουργικό linux, έχω και μία εγκατάσταση win 7 για τα παιχνίδια. 

 

Γενικά δεν δοκιμάζω προγράμματα και απλά βάζω αυτά που μου χρειάζονται μετά από format. Τα 7 τα έβαλα απλά για να τα βάλω. Η εγκατάσταση των XP ήταν πάνω από 4 χρονών και έκανα format μόνο και μόνο για να βάλω τα 7. Δεν είχε προκύψει κανένα πρόβλημα. 

 

Στο linux τα πράγματα είναι διαφορετικά, Είναι η φύση του λειτουργικού τέτοια που αν το χρησιμοποιείς σαν άνθρωπος μπορεί να κρατήσεις την ίδια εγκατάσταση για πολλά χρόνια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εγώ ανήκω σε αυτούς που αποφεύγουν το format όπως ο διάολος το λιβάνι. Τελευταία φορά που είχα κάνει στο main rig ήταν τον Νοέμβρη του 2012, κι αυτό επειδή τότε πήρα ssd. Στο λάπτοπ (που έχω απ'το 2010) φρέσκο λειτουργικό πέρασα πριν 2-3 μήνες, κι αυτό επειδή πήρα νέο hdd καθώς ο παλιός "απεβίωσε". 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω στα windows στο netbook εκανα καθε χρονο, τωρα το εχω παρατησει και ειμαι με τον σταθερο στον οποιο τρεχω τα 8.1 τα οποια μπηκαν και θα γινει φορματ του αγιου ποτε ανημερα, στο mac δεν κανω clean installs γιατι απλα λειτουργει οπως συνιθιζει να λεει και η Apple, η μονη φορα που πραγματικα το χρειαστηκα ειναι οταν κατι ρημαξα στον bootloader και δεν ειχα καβατζα rescue drive... Επισης και εγω πλεον αποφευγω το format σαν το διαολο με το λιβανι που λεει και ο SPANK γιατι βαριεμαι να ξαναβαζω τα προγραματα μου παλι απο την αρχη και δεν γουσταρω να μπλεκω με backups, οποτε προσοχη τι μπαινοβγαινει, δεν χρησιμοποιω antivirus ποτε το οποιο ειναι ενα προσωπικο "βιτσιο" που εχω σαν χρηστης γιατι πολυ απλα μου σπανε τα νευρα οι περιορισμοι τους και τα false alarms που υπαρχουν σε ολα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ουτε που θυμάμαι ποτε έκανα τελευταία φορά

 

To desktop το έστησα πέρυσι Φεβρουάριο-Μάρτιο, δεν του έχω κάνει φορμάτ από τότε ούτε το κόβω να του κάνω στο άμεσο μέλλον

Το laptop μου το φόρμαρα για να του βάλω 7άρια και να το πασάρω στη μάνα μου

Έχω φορμάρει και 2-3 laptops/netbooks γνωστών τον τελευταίο χρόνο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Format έκανα πρίν κοντά ένα μήνα γιατί είχε κολήσει ip και δεν μπορούσα να μπώ στο ίντερνετ,ακόμα και όταν πέταγα καρφωτά την ip δεν μπορόυσα να μπω.Οπότε έπρεπε να δοκιμάσω τα πάντα για να δώ μήπως είχε χαλάσει η κάρτα δικτύου.Αλλιώς θα έκανα μετά από κανά 2χρονο (εκτός αν άλλαζα κάτι στο pc).

P.S ούτε με το φορμάτ έφτιαξε.Έβγαλα μπαταρία,το άφησα για 5 λεπτά κ όλα ΤΖι Τζι,που κόλλαγε το ρεσέτ με την κάρτα δικτύου, δεν ξέρω,αλλά δούλεψε Q_Q

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Format?

Ποτέ.

 

Image του συστήματος?

Κάθε βδομάδα.

Αν κάτι πάει στραβά, ξαναφορτώνω το Image.

Για SSD δίσκο είναι μια διαδικασία που δεν διαρκεί πάνω από 5 λεπτά.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω καθε δυο χρονια περιπου παντα καποια βλακεια θα γινει με driver οποτε παω για format.

Παλια παντως ακουγα οτι καλο ειναι να γινεται καθε 6 μηνες δεν ξερω αν ειναι ραδιο αρβυλα ή στεκει καπως

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο σύστημα της υπογραφής δεν έχω κάνει ποτέ. Βέβαια, το σύστημα δεν είχε σχεδόν καμία σχέση με το Hardware Configuration στο οποίο είχε γίνει η εγκατάσταση των Windows. Εκείνο ήταν ένα απλό σύστημα με μια ASUS FM1 Μητρική και έναν AMD A4 επεξεργαστή, ενώ τώρα έχει Gigabyte s1150 και Intel i5 Haswell,μαζί με μια Radeon R9 270x.

Εγώ πιστεύω πως η προσοχή είναι το παν. Τα windows στο pc μου είναι σπασμένα, επίτηδες έχω απενεργοποιημένα τα updates (τζάμπα καθυστερούν το σύστημα,όχι ότι δεν το προστατεύουν αλλά δεν τα χρειάζομαι) και ούτε καν antivirus δεν έχω. Εδώ και 3 χρόνια μετά από κατέβασμα απείρων ταινιών/σπασμένων προγραμμάτων/games και χωρίς Av/updates αλλά μόνο με ένα scan με το Malwarebytes Anti-Malware κάθε 6-μηνο το σύστημα είναι μια χαρά.


Ενώ στο PC των γονιών είναι το αντίθετο. Ενώ υπάρχει antivirus & updates δεν ξέρω πως το καταφέρνουν, το γεμίζουν συνέχεια toolbars κλπ!

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φορματ. Οταν κανω καμια χοντρη κ τα κανω ολα πουτανα τραβαω φορματ κ τελειωνουν ολα. Τα προγραμματα που εχω στο πισι λιγα οπως κ παιχνιδια. Μονο αυτο που παιζω καθε φορα. Κλαιν. Καντε φορμα ρε. Σωζει ζωες

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...