Προς το περιεχόμενο

Ποσο συχνά κανετε format και γιατι ;


SPANK

Πόσο συχνά κανετε format ;  

2.201 μέλη έχουν ψηφίσει

  1. 1. Πόσο συχνά κανετε format ;

    • Καθε 2 μήνες
    • Καθε 6 μήνες
    • Καθε χρόνο
    • Απο 2 εως 4 χρόνια
    • Δεν εχω κανει ποτε
    • Ουτε που θυμάμαι ποτε έκανα τελευταία φορά


Προτεινόμενες αναρτήσεις

καθε χρονο με 2 χρονια,

και αυτο γιατι τα XP με βαλε - βγαλε καπου αρχιζουν να σερνονται.

Τωρα ετοιμαζομαι παλι για φορματ, γιατι καποια στιγμη θα πρεπει να κηδεψω τα XP και να βαλω 7.

Αλλα και παλι με το chrome τα βασικα πραγματα που θελω τα εχω ετοιμα.

Τα προγραμματα που χρησιμοποιω στανταρ, σε 2-3 ωρες εχουν μπει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 455
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Στο λαπτοπ που το έχω για σερφάρισμα και κατεβαστήρι κάθε 2 χρόνια.

Στο σταθερό που το έχω κυρίως για έλεγχο διάφορων εξαρτημάτων κάθε 1-2 μήνες (συνήθως χρειάζεται όταν αλλάζω μητρική).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οσα λιγοτερα φορματ τοσο καλυτερα αλλα δυστυχως στην δικια μου περιπτωση εχω καταληξει να κανω και 3 φορματ σε ενα μηνα και ακομα τον κλαίω τον δισκο!!!συνηθως κανω φορματ οταν το pc με φτανει στη φαση να θελω να το χτυπησω με ενα σφυρι επομενως ...συχνα :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν έμαθα να κάνω μόνος μου φορμάτ, εκείνη την μέρα μπορεί να έκανα και 3-4... Μετά το είχα σχεδόν καθημερινή συνήθεια για πολλούς μήνες. Όταν πλέον βαρέθηκα το φορμάτ που έκανα με το παραμικρό, άρχισα το ghost. Κράταγα 2 backup. Το πρώτο ήταν αμέσως μετά από φορμάτ/εγκατάσταση drivers. Το δεύτερο ήταν ανά κάμποσες μέρες ή κάθε φορα που έβαζα κάποιο πρόγραμμα που ήθελα να κρατήσω μόνιμα. 

Έτσι στην πρώτη περίπτωση αν ήθελα να κάνω φορμάτ, έκανα recover το backup και μέσα σε 5 λεπτά είχα ένα φρέσκο σύστημα (η χαρά του παιδιού αφου πλέον είχα σιχαθεί την βαρετή διαδικασία εγκατάστασης windows)

Κατά δεύτερον όταν ήθελα να βαλω κάποιο πρόγραμμα και έκανα δοκιμές πριν κατασταλάξω (πχ δοκίμαζα πολλά μέχρι να βρω τι με καλύπτει για κάτι που ήθελα), έκανα τις δοκιμές μου και τέλος κράταγα το καλύτερο, έκανα recover σε προηγούμενη κατάσταση και έβαζα πλέον αυτό που είχα καταλήξει ότι ήθελα.

Ο καιρός πέρναγε και σιγά σιγά εκτός από ότι βαριόμουν την διαδικασία, οι σκληροί δίσκοι δεν την πάλευαν με όλα αυτά τα καθημερινά βάσανα! Οπότε τα πέταξα όλα. Για λίγο καιρό χρησιμοποιούσα Deep Freeze (είχα φτιάξει και batch files σε DOS τα οποία τράβαγαν save games από το ξεπάγωτο partition, τα έβαζαν στα έγγραφα έτρεχαν τα παιχνίδια και μόλις έκλειναν ξαναέπαιρναν τα νέα saves και τα πέταγαν πάλι στο δεύτερο partition) καλή φάση δε λέω, αλλά για net cafe όχι για το σπίτι :P , μετά virtual machines για τις δοκιμές μου, κρ@κς κλπ. 

 

Ε τώρα τίποτα. Έχω ένα αρκετά καλό επίπεδο εμπειρίας που μπορώ πλέον να μην έχω πρόβλημα με ιούς, ύποπτα λινκς στο σερφαρισμα και γενικά προσέχω τι βάζω πχ προτιμώ προγράμματα από τον θείο μονο όταν χρησιμοποιούν κλειδάκια και όχι κρακ, ενώ κατεβάζω την trial έκδοση από τις επίσημες σελίδες. Και φυσικά μπορώ πλέον να επισκευάζω μικροζημιές στο σύστημα αντί να κάνω φορμάτ! 

 

Συμπέρασμα: Δε θυμάμαι ποτε έκανα τελευταία φορά. Δεν είναι χρόνια, αλλά σίγουρα δεν ήταν για ψύλλου πήδημα. Κάνω πλέον όταν χρειαστεί.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε αυτό της υπογραφής, έκανα τελευταία φορά Φεβ/13 όταν μπήκε η 670 και η z77. 

Στου γραφείου που είναι λίγο πολύ το "γαιδουράκι" για όλες τις δουλειές, κάνω μια φορά το τετράμηνο

Back up στον nas, το λειτουργικό μόνο με αρχικές ενημερώσεις και τα προγράμματα της δουλειάς..clonezilla..και έτοιμος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρκετά χρόνια πριν όταν είχα τα XP και ήμουν αρκετά newbie έκανα κάθε μήνα τότε βλέπεις μάθαινα κάποια πράγματα για τα λειτουργικά και πειραματιζόμουν αρκετά με αποτέλεσμα να τα πληρώνω αυτά τα πειράματα πολλές φορές :P

Οταν μεγάλωσα και ωρίμασα ^^ κατάφερα να κρατήσω μια εγκατάσταση των 7 για 3-3,5 χρόνια αλλά για κάποιο λόγο που δεν ενθυμούμαι έκανα και εκεί,τώρα τα 7άρια μου τα έχω αισίως 1,5 χρόνο και ελπίζω να σπάσω το προηγούμενο ρεκόρ μου :D

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο τωρινό μου PC -> Από 2 έως 4 χρόνια (εκτός αν αλλάζω OS, μιας και πρόσφατα πήγα στα 8.1).
Στο παλιό μου PC, που το είχα μέχρι 2α Λυκείου, πολλά. Έχω χάσει το μέτρημα. Είχα Vista, όλο μαλακίζονταν και δεν ήξερα πως να περάσω σπασμένα 7  :-( 
Στο λάπτοπ της αδερφής μου, μιας και εγώ αναλαμβάνω συντήρηση, 3 φορές στα 5 χρόνια στην κατοχής της, γιατί ούτε πολλά-πολλά χρειάζεται για backup (.docs, .pdf ....) και ένα καθάρισμα από όλα τα toolbars και φουρφούρια που κατεβάζει/κολλάει έρχεται πιο εύκολο να το formatάρω.
Στο λάπτοπ της μάνας, ποτέ. Προσέχει που μπαίνει πλέον, και όταν δε πρόσεχε, με το παραμικρό τηλεφωνούσε και το λύναμε μέσω teamviewer.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Σε μένα κάνω μόνο όταν αλλάζω πλατφόρμα ή σκληρό

 

Σε άλλους έχω κάνει άπειρες φορές

 

Τελευταία φορά έκανα πριν από σχεδόν δύο χρόνια που πήρα τον ssd και μάλλον δε θα κάνω ποτέ ξανά σε αυτό το pc

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καθαρή εγκατάσταση λειτουργικού συστήματος συνίσταται να γίνεται σε περίπτωση αλλαγής μητρικής και σκληρού δίσκου σίγουρα. Φυσικά το πρώτο που πρέπει να προσέξουμε είναι να κρατήσουμε αρχεία ασφαλείας των σημαντικών μας δεδομένων και μετά να χρησιμοποιήσουμε ένα original λειτουργικό. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω 2 χρόνια τα winodws 7 pro αυθεντικά και δεν χρειάστηκε να κάνω format ούτε έχω κανένα κόλλημα, αντίθετα με τα xp μία φορά το χρόνο εκανα οπωσδήποτε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...