Προς το περιεχόμενο

Ποιό Laptop προτιμάτε και γιατί ; (v2)


SPANK

Ποιό Laptop προτιμάτε και γιατί ; (v2)  

1.371 μέλη έχουν ψηφίσει

  1. 1. Ποιό Laptop προτιμάτε και γιατί ; (v2)



Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κάθε εταιρεία έχει καλά και κακά μοντέλα.

 

Εγώ πάντως για επαγγελματική χρήση, τα καλύτερα θεωρώ ότι είναι τα Lenovo της σειράς Τ (πρώην Thinkpad της ΙΒΜ) και για προσωπική χρήση τα Toshiba της σειράς Portege.

 

Και βέβαια laptop θεωρώ ότι είναι οριακά μέχρι 15''.

Τα μεγαλύτερα είναι Ntoulaptop.


Ξέχασα να ψηφίσω την Panasonic που είναι κορυφή στην κατηγορία 'δεν χαλάω ότι και να μου κάνεις' (rugged) με την σειρά 'Τoughbook'.
Είχα ένα πριν 5 χρόνια στην Νιγηρία που ακόμα και σε λάσπη είχε πέσει, ακόμα και σε κατάστρωμα ιστιοφόρου και να πέφτουν σταγώνες θάλασσας, και δεν είχε  πάθει τίποτα.
Μια φορά, έτσι για πλάκα, όταν πια απαξιώθηκε τεχνολογικά, το πέταξα από τον πρώτο όροφο σε άσφαλτο και ούτε που κατάλαβε κάτι.

 

.post-294072-0-20135200-1396586412_thumb.jpg


Τα μηχανάκια αυτά της Panasonic είναι αθάνατα.

post-294072-0-72186600-1396586876_thumb.jpg

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 227
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εχουν περασει απο τα χερια μου Sony VAIO και dell προσφατα.και τα 2 κορυφαια.παντως καθε μαρκα εχει καλα και ασχημα μοντελα.και τα Lenovo ειναι μια χαρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενα acer νετμπουκ που ειχα μονο προβληματα ειχε. Καταρχας για 4 μηνες δεν το δουλευα επειδη ειχε παθει κατι και ηθελε φλασαρισμα το bios με usb (δεν ανοιγε η οθονη, εγω νομιζα ειχε χαλασει γιατι δεν ειχα βρει κατι online.. μετα απο ενα 4μηνο κατα τυχη βρηκα ενα article για φλασαρισμα bios και ανεφερε αυτο το bug με την οθονη).. οταν επιτελους εκανα το φλασαρισμα αρχισε να δουλευει παλι (αν και καθε 1-2 μηνες ξαναεμφανιζοταν το προβλημα και επρεπε να το ξαναφλασαρω).. Μετα ειχα ενα κουλο θεμα με το πληκτρολογιο, δεν δουλευε κανονικα, πηγαινε σε help mode (αυτο για τους αναπηρους) και δεν μπορουσα να γραψω τιποτα, ουτε και να δουλεψω το ποντικι... δεν διορθωθηκε ουτε και με το φορματ και το δουλευα για ενα χρονο με on screen keyboard!!.. γενικα πολυ ασχημη εμπειρια με το acer aspire 1... Μετα επαθε κατι αλλο και δεν αντεξα αλλο, το πηρα και το πεταξα στην αλλη ακρη του δωματιου.. αγορασα ενα Advent και εδω και 2 χρονια δεν εχει βγαλει κανενα προβλημα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πήγα σε HP καθώς στο ποσό που έδινα ήταν το καλύτερο σε τεχνικά χαρακτηριστικά. Δεν έχω κανένα παράπονο από την ποιότητά του.

Καλή τύχη.

 

Εμπειρίες με HP

 

1) HP Pavillion DV6-2XXX Series :

 

Χάλασε το βυσματάκι τροφοδοσίας,δεν έδινε ρεύμα (μετά από 1 χρόνο και κάτι μέρες ιδιοκτησίας,δλδ εγγύηση τέλος)

Μετά η μπαταρία και ο φορτιστής πάπαλα!

Μετά χάλασε μητρική/κάρτα γραφικών (πάνε πακέτο αυτά,κάτι απ'τα δύο να χαλάσει αλλάζονται και τα δύο) και δεν έβρισκα πουθενά μητρική!

Ας μην μιλήσω για τα προβλήματα υπερθέρμανσης , πριν τον 1ο χρόνο

 

2) HP Pavillion DV6-1XXX Series :

 

Χάλασε το DVD και οι πλαϊνές θύρες USB 

Ο φορτιστής και η μπαταρία επίσης

Πάλι προβλήματα με υπερθέρμανση,από τον 2ο χρόνο όμως

 

3) (HP) Compaq Presario CQ61

 

Χάλασε το πληκτρολόγιο και η μπαταρία

Τι; να παίξω παιχνίδια; υπερθέρμανση

 

4) HP G2

 

Προβλήματα με υπερθέρμανση πριν τον 1ο χρόνο

 

 

Και η Acer τα ίδια σκ@@@ είναι

 

1) Acer Aspire 5732 

 

Χάλασε η μπαταρία, το ανεμιστηράκι (κάνει θόρυβο,βασικά έκανε και θα καταλάβεις παρακάτω), προβλήματα με υπερθερμάνσεις, ο σκληρός δίσκος του (ο 500gb της υπογραφής, είναι γεμάτος bad sectors και όταν χρησιμοποιείται κάνει ήχο κλικ..τον χρησιμοποιώ μόνο για προσωρινή αποθήκευση) και τώρα πρόσφατα τα κακάρωσε η μητρική.

 

 

Εγώ για laptop θα πρότεινα Lenovo ThinkPad/Toshiba/Dell Inspiron (μοντέλα των 500€+) και τώρα για MacBooks..εγώ προσωπικά δεν θα αγόραζα. Το θεωρώ απόλυτη σπατάλη χρημάτων. Καλύτερα να κάνω ένα HackBook,βασισμένο σε Lenovo ThinkPad Yoga.

 

 

 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλή τύχη.

 

Εμπειρίες με HP

 

1) HP Pavillion DV6-2XXX Series :

 

Χάλασε το βυσματάκι τροφοδοσίας,δεν έδινε ρεύμα (μετά από 1 χρόνο και κάτι μέρες ιδιοκτησίας,δλδ εγγύηση τέλος)

Μετά η μπαταρία και ο φορτιστής πάπαλα!

Μετά χάλασε μητρική/κάρτα γραφικών (πάνε πακέτο αυτά,κάτι απ'τα δύο να χαλάσει αλλάζονται και τα δύο) και δεν έβρισκα πουθενά μητρική!

Ας μην μιλήσω για τα προβλήματα υπερθέρμανσης , πριν τον 1ο χρόνο

 

2) HP Pavillion DV6-1XXX Series :

 

Χάλασε το DVD και οι πλαϊνές θύρες USB 

Ο φορτιστής και η μπαταρία επίσης

Πάλι προβλήματα με υπερθέρμανση,από τον 2ο χρόνο όμως

 

3) (HP) Compaq Presario CQ61

 

Χάλασε το πληκτρολόγιο και η μπαταρία

Τι; να παίξω παιχνίδια; υπερθέρμανση

 

4) HP G2

 

Προβλήματα με υπερθέρμανση πριν τον 1ο χρόνο

 

 

Και η Acer τα ίδια σκ@@@ είναι

 

1) Acer Aspire 5732 

 

Χάλασε η μπαταρία, το ανεμιστηράκι (κάνει θόρυβο,βασικά έκανε και θα καταλάβεις παρακάτω), προβλήματα με υπερθερμάνσεις, ο σκληρός δίσκος του (ο 500gb της υπογραφής, είναι γεμάτος bad sectors και όταν χρησιμοποιείται κάνει ήχο κλικ..τον χρησιμοποιώ μόνο για προσωρινή αποθήκευση) και τώρα πρόσφατα τα κακάρωσε η μητρική.

 

 

Εγώ για laptop θα πρότεινα Lenovo ThinkPad/Toshiba/Dell Inspiron (μοντέλα των 500€+) και τώρα για MacBooks..εγώ προσωπικά δεν θα αγόραζα. Το θεωρώ απόλυτη σπατάλη χρημάτων. Καλύτερα να κάνω ένα HackBook,βασισμένο σε Lenovo ThinkPad Yoga.

 

 

 

HP G62 καμένη μητρική. Γενικά τα hp θεωρώ πως υπερθερμαίνονται εύκολα και είναι και θορυβώδη. Lenovo,Dell,Toshiba και Apple οι καλύτερες επιλογές! Και μακριά από Turbo-x...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πέραν του ότι δεν έμεινε hardware που να μη σου χάλασε :P τι εννοείς χάλασε η μπαταρία σε διάφορα μηχανήματα? Έπεσε η απόδοση?

Μερικές μπαταρίες δεν φορτίζουν καθόλου (δηλαδή Χ εικονίδιο και γράφουν 0%,δεν φορτίζεται) ενώ οι άλλες κρατούσαν μερικά δευτερόλεπτα μέχρι να σβήσουν τα laptop!

Lenovo-Dell-Toshiba-Apple ! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλή τύχη.

 

Εμπειρίες με HP

 

1) HP Pavillion DV6-2XXX Series :

 

Χάλασε το βυσματάκι τροφοδοσίας,δεν έδινε ρεύμα (μετά από 1 χρόνο και κάτι μέρες ιδιοκτησίας,δλδ εγγύηση τέλος)

Μετά η μπαταρία και ο φορτιστής πάπαλα!

Μετά χάλασε μητρική/κάρτα γραφικών (πάνε πακέτο αυτά,κάτι απ'τα δύο να χαλάσει αλλάζονται και τα δύο) και δεν έβρισκα πουθενά μητρική!

Ας μην μιλήσω για τα προβλήματα υπερθέρμανσης , πριν τον 1ο χρόνο

 

2) HP Pavillion DV6-1XXX Series :

 

Χάλασε το DVD και οι πλαϊνές θύρες USB 

Ο φορτιστής και η μπαταρία επίσης

Πάλι προβλήματα με υπερθέρμανση,από τον 2ο χρόνο όμως

 

3) (HP) Compaq Presario CQ61

 

Χάλασε το πληκτρολόγιο και η μπαταρία

Τι; να παίξω παιχνίδια; υπερθέρμανση

 

4) HP G2

 

Προβλήματα με υπερθέρμανση πριν τον 1ο χρόνο

 

 

 

Δεν ξέρω τι να πρωτοθαυμάσω.

 

Τα χάλια των ΗΡ, ή την επιμονή σου να συνεχίζεις να αγοράζεις ΗΡ παρά τα όσα έπαθες?

 

Εγώ για laptop θα πρότεινα Lenovo ThinkPad/Toshiba/Dell Inspiron (μοντέλα των 500€+) και τώρα για MacBooks..εγώ προσωπικά δεν θα αγόραζα. Το θεωρώ απόλυτη σπατάλη χρημάτων. Καλύτερα να κάνω ένα HackBook,βασισμένο σε Lenovo ThinkPad Yoga.

 

 

 

Συμφωνώ με τις επιλογές σου.

Αναφορικά με το κόστος όμως, υπάρχουν και τα reconditioned με κόστος αρκετά μικρότερο των 500€:

 

http://www.preiswertepc.de/detail/index/sArticle/11039

 

http://www.itsco.de/thinkpad_t_serie-notebook_lenovo_thinkpad_t410_intel_core_i5-520m_vpro_2x_24ghz_2537_i102_10637_0.htm

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαχαχα συμφωνω με euclides και ρε φιλε η οσκαρ γκαντεμιας περνεις που στα τοσα hp χαλασαν ολα η τα χαλας με την χρηση που τους κανεις.και αξιοθαυμαστο ειναι που παρα τα οσα τραβας απο hp συνεχιζεις σταθερα και ακαθεκτος.χαρας το κουραγιο και κριμα τα χρηματα σου...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ψήφισα κατά λάθος IBM... Ενώ ήθελα τη Lenovo :shock: ! Κανονικά δε θα έπρεπε να ήταν στο ίδιο ψηφοδέλτιο ως συμμαχία IBM-Lenovo; Πάλι λάθος στα ψηφοδέλτια ψηφοφορίας; Αμάν πια :P !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 toshiba εχω , 3 χρονια και 5 χρονια αντιστοιχα , δεν εχουν παρουσιασει το παραμικρο προβλημα ως τωρα και μαλιστα με πολυωρη καθημερινη χρηση.

φυσικα ποτε δεν επεσαν κατω ουτε εχουν κακομεταχειριστει.

 

το μονο αρνητικο θα ελεγα ειναι πως επισημα δεν υποστηριζονται οι παντα προσφατοι και ενημερωμενοι generic graphics drivers της ati , και πρεπει παντα να ανατρεχω στο site της toshiba για τους δικους της που ειναι outdated.

αυτο το OEM restriction ειναι απιστευτα εκνευριστικο.

συμβαινει και με αλλες εταιριες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ACER,HP,TOSHIBA......Είμαι κάτοχος ενός HP και πρώην κάτοχος TOSHIBA.Προτιμώ όμως το HP γιατί πιστεύω είναι πιο αξιόπιστα,όμως και τα TOSHIBA είναι πολύ καλά μηχανήματα.Από την άλλη μεριά τα ACER είναι στην κορυφή κατά τη γνώμη μου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είδα αυτό (Razer Blade 14'') και το ερωτεύτηκα:

 

http://www.razerzone.com/gaming-systems/razer-blade/

 

Ultra Portable Laptop 14'', με Intel i7, κάρτα γραφικών GTX870 με 3Gb αυτόνομη μνήμη DDR5, δίσκο SSD 256Gb, και ανάλυση οθόνης 3200x1800, σε τιμή γύρω στα 1500€.

 

post-294072-0-43257900-1398586876_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...