Προς το περιεχόμενο

Τι σύστημα ψύξης χρησιμοποιείτε στο κύριο pc σας ;


SPANK

Τι σύστημα ψύξης χρησιμοποιείτε στο κύριο pc σας ;  

1.097 μέλη έχουν ψηφίσει

  1. 1. Τι σύστημα ψύξης χρησιμοποιείτε στο κύριο pc σας ;

    • Αερόψυξη
    • Υδρόψυξη
    • Άζωτο
    • Αλλο (αναφέρετε τι ακριβώς)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 540
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 28/7/2020 στις 3:01 ΜΜ, SabotazNic είπε

Για αλλαγη των  2 x 180mm AP181 fan 700/1200rpm που εχει το κουτι κατω, με ποιους 3χ120 να τους αλλαξω? 18db για idle ειναι too much. Εχω ηδη 3χ enermax tb silence 1500rpm, αλλα δεν ημουν ευχαριστημενος με την αποδοση και ξανα εβαλα μεσα τα 180αρια του κουτιου.

Αναμεσα σε αυτα τα 2, ποιο ειναι καλυτερο? Αυτο που εχει περισσοτερα rpm ή μεγαλυτερο cfm?

Οι πρωτοι noctua nf a12x25 απλα ειναι ο καλυτερος ανεμιστηρας που παιζει γι αυτο και η τιμη τσουζει..αν σε παιρνει πηγαινε σε αυτους. Δυστυχως δεν εχουν βγει σε μαυρο χρωμα ακομη (chromax) . Οι δευτεροι υπαρχουν και σε μαυρο αλλα επειδη τυγχανει να εχω κ τους δυο απλα οι α12 ειναι καλυτεροι. Τρελη vfm προταση με πολυ καλες επιδοσεις εχουν κ αυτοι.. https://www.skroutz.gr/s/17302586/Arctic-P12-PWM-PST-Value-Pack.html

Επεξ/σία από niko13
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Μετά από ένα μήνα και κάτι συμβίωσης με το kraken x73 πάνω στον 3900x, μπορώ να πω ότι τελικά Πολλά λεφτά για το τίποτα. Πάνω κάτω ίδιες θερμοκρασίες με το Corsair h100i πάνω στον ίδιο επεξεργαστή. 
 

Οι θερμοκρασίες δεν είναι τρομακτικές, γύρω στους 77 βαθμούς στο cinebench r20 σε 300sec test, αλλά με τον επεξεργαστή να τρέχει σε negative offset -0.125. Σε στοκ 85αριζει κάτι που δεν επιτρέπεται κατά τη γνώμη μου για aio αυτής της τιμής. 

Το delta φτάνει από 15 βαθμούς σε idle, μέχρι 55 βαθμούς σε cinebench. 
 

Μετά από παρά πολλές κουβέντες και αναζήτησή σε παρά πολλά forums, όλοι πάνω κάτω στην ίδια κατάσταση είμαστε και με x73 και με τα z73. Και μάλλον φταίει ότι η βάση που εφάπτεται στον επεξεργαστή δεν είναι ολόισια όπως ενδείκνυται για τους Ryzen, αλλά έχει μια μικρή καμπυλότητα Προς  το κέντρο του επεξεργαστή. 
 

Δεν λέω ότι είναι άχρηστο, αλλά κάνει την ίδια δουλειά με aio μισής τιμής. Τουλάχιστον είναι το πιο όμορφο ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
43 λεπτά πριν, atsddd είπε

Μετά από ένα μήνα και κάτι συμβίωσης με το kraken x73 πάνω στον 3900x, μπορώ να πω ότι τελικά Πολλά λεφτά για το τίποτα. Πάνω κάτω ίδιες θερμοκρασίες με το Corsair h100i πάνω στον ίδιο επεξεργαστή. 
 

Οι θερμοκρασίες δεν είναι τρομακτικές, γύρω στους 77 βαθμούς στο cinebench r20 σε 300sec test, αλλά με τον επεξεργαστή να τρέχει σε negative offset -0.125. Σε στοκ 85αριζει κάτι που δεν επιτρέπεται κατά τη γνώμη μου για aio αυτής της τιμής. 

Το delta φτάνει από 15 βαθμούς σε idle, μέχρι 55 βαθμούς σε cinebench. 
 

Μετά από παρά πολλές κουβέντες και αναζήτησή σε παρά πολλά forums, όλοι πάνω κάτω στην ίδια κατάσταση είμαστε και με x73 και με τα z73. Και μάλλον φταίει ότι η βάση που εφάπτεται στον επεξεργαστή δεν είναι ολόισια όπως ενδείκνυται για τους Ryzen, αλλά έχει μια μικρή καμπυλότητα Προς  το κέντρο του επεξεργαστή. 
 

Δεν λέω ότι είναι άχρηστο, αλλά κάνει την ίδια δουλειά με aio μισής τιμής. Τουλάχιστον είναι το πιο όμορφο ;)

Δεν φταίει η υδροψυξη ούτε η βάση, ούτε είναι Intel να ακούει ότι  τιμές βάζεις στην μητρική,σου το είχα ξαναπεί να βάλεις PBO auto,να κλείσεις turbo boost,και να παίζεις από το ryzen Master me custom profile core voltages . Καλοκαίρι και υγρασία είναι αρνητικοί παράγοντες, anyway σε 2 μήνες πιστεύω να είσαι 70 βαθμούς  max temp's όπως τον έχεις. 

Επεξ/σία από ICE-T
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
34 λεπτά πριν, ICE-T είπε

Δεν φταίει η υδροψυξη ούτε η βάση, ούτε είναι Intel να ακούει ότι  τιμές βάζεις στην μητρική,σου το είχα ξαναπεί να βάλεις PBO auto,να κλείσεις turbo boost,και να παίζεις από το ryzen Master me custom profile core voltages . Καλοκαίρι και υγρασία είναι αρνητικοί παράγοντες, anyway σε 2 μήνες πιστεύω να είσαι 70 βαθμούς  max temp's όπως τον έχεις. 

Ναι θυμάμαι πολύ καλά αυτά που μου λεγες και αρχίζω και καταλαβαίνω το γιατί ;) το θέμα όμως όταν δίνει κάποιος τόσα λεφτά για μια ψυχτρα, δεν είναι να μπορεί να την χρησιμοποιήσει σε νορμαλ θερμοκρασίες 24/24 out of the box ?

Το pbo στο auto το έχω  μόνο το offset έχω κατεβασμένο. Και αυτο που είπες ότι δεν είναι Ιντελ να ακούει τις τιμές της μητρικής ίσως ειναι η φράση που τα λέει όλα :)

Εκτός αν οι 3900x δεν έχουν πρόβλημα να δουλεύουν σε πολύ υψηλές θερμοκρασίες συνεχώς όποτε πάω πάσο. Αλλά και πάλι 200 ευρώ για ούτε 10 βαθμούς λιγότερους από την prism που έρχεται μαζί με τον επεξεργαστή, σε κάνει να νιώθεις λίγο μωρός 😛 

 

τα καλύτερα αποτελέσματα πάντως απ ότι Ειδα και σε Linus και σε άλλους, τα έχουν με αερόψυξη. Αλλά Ρε γαμωτο είναι ολόκληρα τούβλα εκείνες οι ψυχτρες. 

Επεξ/σία από atsddd
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
28 λεπτά πριν, atsddd είπε

Ναι θυμάμαι πολύ καλά αυτά που μου λεγες και αρχίζω και καταλαβαίνω το γιατί ;) το θέμα όμως όταν δίνει κάποιος τόσα λεφτά για μια ψυχτρα, δεν είναι να μπορεί να την χρησιμοποιήσει σε νορμαλ θερμοκρασίες 24/24 out of the box ?

Το pbo στο auto το έχω  μόνο το offset έχω κατεβασμένο. Και αυτο που είπες ότι δεν είναι Ιντελ να ακούει τις τιμές της μητρικής ίσως ειναι η φράση που τα λέει όλα :)

Εκτός αν οι 3900x δεν έχουν πρόβλημα να δουλεύουν σε πολύ υψηλές θερμοκρασίες συνεχώς όποτε πάω πάσο. Αλλά και πάλι 200 ευρώ για ούτε 10 βαθμούς λιγότερους από την prism που έρχεται μαζί με τον επεξεργαστή, σε κάνει να νιώθεις λίγο μωρός 😛 

τα καλύτερα αποτελέσματα πάντως απ ότι Ειδα και σε Linus και σε άλλους, τα έχουν με αερόψυξη. Αλλά Ρε γαμωτο είναι ολόκληρα τούβλα εκείνες οι ψυχτρες. 

Το boost που έχεις μόνο με κυάλια το βλέπουν με το στοκ prism cooler out off the box ,κάνε μου μιαν χάρη δοκιμασε αυτά που σου είπα και δούλεψε από περιέργεια το ryzen Master και δώσε 4.1 all core με 1.15 vcore για αρχή και πες μου τι θερμοκρασίες βλέπεις?Ρώτα out off the box τη θερμοκρασίες και benchmarks που έχουν με 10900Κ και θα γελάσεις anyway πολλά core/threats έχουν ιδιοτροπίες καλοκαίρι με τις θερμοκρασίες και από Intel/AMD και όποιος πει το αντίθετο μάλλον δεν έχει δουλέψει κανέναν

Επεξ/σία από ICE-T
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, ICE-T είπε

Το boost που έχεις μόνο με κυάλια το βλέπουν με το στοκ prism cooler out off the box ,κάνε μου μιαν χάρη δοκιμασε αυτά που σου είπα και δούλεψε από περιέργεια το ryzen Master και δώσε 4.1 all core με 1.15 vcore για αρχή και πες μου τι θερμοκρασίες βλέπεις?

Από Κυριακή πάλι θα μπορώ να το δοκιμάσω που θα είμαι σπίτι αλλά οκ θα το βάλω να δω. 
 

θα πρέπει ν αλλάξω κάτι στο bios πριν το κάνω αυτό η απλά να κάνω load default settings, ν απενεργοποιησω turboboost (πως το λέει η Asus μην κλείσω τπτ άσχετο;) και να ενεργοποιήσω μόνο το docp?

 

Μετα οκ πάω Ryzen master - custom profile, τα δίνω όλα 4,1 και πάω το Vcore από 1.45 στο 1.15. 
 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, atsddd είπε

Από Κυριακή πάλι θα μπορώ να το δοκιμάσω που θα είμαι σπίτι αλλά οκ θα το βάλω να δω. 
 

θα πρέπει ν αλλάξω κάτι στο bios πριν το κάνω αυτό η απλά να κάνω load default settings, ν απενεργοποιησω turboboost (πως το λέει η Asus μην κλείσω τπτ άσχετο;) και να ενεργοποιήσω μόνο το docp?

Μετα οκ πάω Ryzen master - custom profile, τα δίνω όλα 4,1 και πάω το Vcore από 1.45 στο 1.15. 
 

 

Από την μητρική θα κλείσεις τα turbo boost και τα 2 , έχει ενα της Asus στην πρώτη σελίδα και ένα στα advanced , μόνο το dosc στις μνήμες αφήνεις και το pbo όπως είναι έτσι θα δουλεύει 3800, μετά πας στο ryzen master και κανείς αυτά που σου είπα ,εγώ έχω ένα profile με 3.9 /1.05 και ένα δεύτερο 4.1 /1.13 και τα μαχ voltages +3 και +5 μάλλον ασφαλείας είναι τα παραπάνω από το σύστημα που δίνει,εγώ έχω 2080τι οπότε μηδαμινή διαφορά έχω σε 1440p/144hz  

Επεξ/σία από ICE-T
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, ICE-T είπε

Από την μητρική θα κλείσεις τα turbo boost και τα 2 , έχει ενα της Asus στην πρώτη σελίδα και ένα στα advanced , μόνο το dosc στις μνήμες αφήνεις και το pbo όπως είναι έτσι θα δουλεύει 3800, μετά πας στο ryzen master και κανείς αυτά που σου είπα ,εγώ έχω ένα profile με 3.9 /1.05 και ένα δεύτερο 4.1 /1.13 και τα μαχ voltages +3 και +5 μάλλον ασφαλείας είναι τα παραπάνω από το σύστημα που δίνει,εγώ έχω 2080τι οπότε μηδαμινή διαφορά έχω σε 1440p/144hz  

Μόλις επιστρέψω θα το δοκιμάσω. Αν έχω καμια απορία όπως αυτό με τα max voltages που είπες, θα λάβεις άμεσα ενημέρωση ;) αλλιώς θα βάλω εδώ printscreen από cinebench και hwinfo για να δεις τα αποτελέσματα. 
 

Εφοσον πάει καλά το παραπάνω και πέσουν οι θερμοκρασίες, μετά θα το δουλεύω έτσι μόνιμα μιας και για τη δουλειά που κάνω θέλω τις καλύτερες επιδόσεις. Θα είναι ασφαλές να τρέχει μόνιμα στα 4,1-4,2 κτλ χωρίς  να ιντλαρει καθόλου; Γιατί οκ η θερμοκρασία και το voltage θα πέσει, αλλά θα τρέχει μόνιμα εκεί χωρίς να τα ρίχνει σε idle κατάσταση για τις πιο απλές λειτουργίες. 
 

Ευχαριστώ πάντως κι ανυπομονώ να πάω να το δοκιμάσω. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 λεπτά πριν, atsddd είπε

Μόλις επιστρέψω θα το δοκιμάσω. Αν έχω καμια απορία όπως αυτό με τα max voltages που είπες, θα λάβεις άμεσα ενημέρωση ;) αλλιώς θα βάλω εδώ printscreen από cinebench και hwinfo για να δεις τα αποτελέσματα. 
 

Εφοσον πάει καλά το παραπάνω και πέσουν οι θερμοκρασίες, μετά θα το δουλεύω έτσι μόνιμα μιας και για τη δουλειά που κάνω θέλω τις καλύτερες επιδόσεις. Θα είναι ασφαλές να τρέχει μόνιμα στα 4,1-4,2 κτλ χωρίς  να ιντλαρει καθόλου; Γιατί οκ η θερμοκρασία και το voltage θα πέσει, αλλά θα τρέχει μόνιμα εκεί χωρίς να τα ρίχνει σε idle κατάσταση για τις πιο απλές λειτουργίες. 
 

Ευχαριστώ πάντως κι ανυπομονώ να πάω να το δοκιμάσω. 

Στο ryzen master θα πέφτουν και τα ρολόγια και τα voltages όταν δεν τον δουλεύεις στα υπόλοιπα θα δείχνει να κρατάει τα ρολόγια στην συχνότητα που τικαρεις πχ 4.1, θα εκπλαγεί ευχάριστα 4.1 είναι υπεραρκετά για την δουλειά σου απλά όταν ανοίγεις ψτο πισι θα φορτώνεις το προφίλ που έχεις δημιουργήσει , μικρό το κακό για εμένα γιατί γλυτώνεις τον υπολογιστή και από θερμοκρασίες και voltages και απο decration το chip ,το 95% δεν νομίζω καν να είχε 3900 στα χέρια του  με αυτά που σου πρότειναν να δουλέψεις

21 λεπτά πριν, atsddd είπε

Μόλις επιστρέψω θα το δοκιμάσω. Αν έχω καμια απορία όπως αυτό με τα max voltages που είπες, θα λάβεις άμεσα ενημέρωση ;) αλλιώς θα βάλω εδώ printscreen από cinebench και hwinfo για να δεις τα αποτελέσματα. 
 

Εφοσον πάει καλά το παραπάνω και πέσουν οι θερμοκρασίες, μετά θα το δουλεύω έτσι μόνιμα μιας και για τη δουλειά που κάνω θέλω τις καλύτερες επιδόσεις. Θα είναι ασφαλές να τρέχει μόνιμα στα 4,1-4,2 κτλ χωρίς  να ιντλαρει καθόλου; Γιατί οκ η θερμοκρασία και το voltage θα πέσει, αλλά θα τρέχει μόνιμα εκεί χωρίς να τα ρίχνει σε idle κατάσταση για τις πιο απλές λειτουργίες. 
 

Ευχαριστώ πάντως κι ανυπομονώ να πάω να το δοκιμάσω. 

Είναι σταθερό το NZXT Cam version 4+ που δουλεύεις? Συγνώμη που ρωτάω επειδή δουλεύω μέχρι τέλος του μήνα το 3.7.8 μέχρι τέλος του μήνα που θα βγει εκτός υποστήριξης και μετά θα το περάσω είπα να σε ρωτήσω επ ευκαιρία πριν το περάσω

Επεξ/σία από ICE-T
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, ICE-T είπε

 

Είναι σταθερό το NZXT Cam version 4+ που δουλεύεις?

Όλως παραδόξως (με βάση αυτά που έχω διαβάσει γι αυτό) , ναι. Ούτε μια φορά δεν έκλεισε η κόλλησε. Αλλά και το κουτί και οι ανεμιστήρες και η ψυχτρα είναι nzxt όποτε δεν έρχεται σε conflict με κάτι άλλο. Συν ότι όλα συνδέονται στο hue που το έχει το κουτί απ τον κατασκευαστή. Μόνο της Asus έχω  Σαν επιπλέον πρόγραμμα για την motherboard και τις μνήμες. 
 

Σήμερα έκανε το τελευταίο update του το cam αλλά δεν πρόλαβα να το δοκιμάσω για πολλές ώρες.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, atsddd είπε

Όλως παραδόξως (με βάση αυτά που έχω διαβάσει γι αυτό) , ναι. Ούτε μια φορά δεν έκλεισε η κόλλησε. Αλλά και το κουτί και οι ανεμιστήρες και η ψυχτρα είναι nzxt όποτε δεν έρχεται σε conflict με κάτι άλλο. Συν ότι όλα συνδέονται στο hue που το έχει το κουτί απ τον κατασκευαστή. Μόνο της Asus έχω  Σαν επιπλέον πρόγραμμα για την motherboard και τις μνήμες. 
 

Σήμερα έκανε το τελευταίο update του το cam αλλά δεν πρόλαβα να το δοκιμάσω για πολλές ώρες.

Δεν θα το πέρναγα αν δεν το σταματαγαν γιατί δεν είχα πρόβλημα είναι full stable anyway το έχω κατεβάσει θα το τεσταρω το Σαββατοκύριακο μαζί με το driver 356.02 της Nvidia και βλέπω ,α και κάτι άλλο με τα update της μητρικής αν δουλεύει το σύστημα μπόμπα μην ασχολείσαι με τα update της μητρικής AMD και driver's δεν έχουν και την καλύτερη φήμη εκτός αν επιβάλλεται το update( επίσημη off the record απάντηση από την Asus)

Επεξ/σία από ICE-T
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
45 λεπτά πριν, ICE-T είπε

Δεν θα το πέρναγα αν δεν το σταματαγαν γιατί δεν είχα πρόβλημα είναι full stable anyway το έχω κατεβάσει θα το τεσταρω το Σαββατοκύριακο μαζί με το driver 356.02 της Nvidia και βλέπω ,α και κάτι άλλο με τα update της μητρικής αν δουλεύει το σύστημα μπόμπα μην ασχολείσαι με τα update της μητρικής AMD και driver's δεν έχουν και την καλύτερη φήμη εκτός αν επιβάλλεται το update( επίσημη off the record απάντηση από την Asus)

Για μητρική και bios σχεδόν ποτέ δεν τα πείραζα όταν δεν υπήρχε κάποιο πρόβλημα. Από ιντελ εποχές ;) τώρα εφόσον αυτό που έβαλα πριν ένα μήνα φαίνεται καλό και σταθερό, δεν νομίζω να ξανασχοληθω εκτός αν κάνουν καμια  πολύ σοβαρή αναβάθμιση. 
Στην nvidia εγώ χρησιμοποιώ τους studio drivers λόγο octane render. Μέχρι στιγμής κανένα πρόβλημα. Θα δούμε όταν με το καλό βγει κι αποκτηθεί και η 3080 τι θα γίνει ;)

 

Και μιας και μου κίνησες το ενδιαφέρον ν ασχοληθώ με το Ryzen master έχω μια τελευταία απορία. 
Εφόσον οι ρυθμίσεις που βάζεις εκεί κάνουν overide τις ρυθμίσεις του bios, δεν γίνεται ν αφήσω το bios όπως έχει (σε περίπτωση που θέλω απλά ν ανοίξω στα γρήγορα το pc κάποια στιγμή ), και όταν τρέχω το profil που θα φτιαξω στο master να πέρνει τις εκεί ρυθμίσεις με τα 4,1 στα 1,15 ;

Επεξ/σία από atsddd
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 20/8/2020 στις 11:31 ΜΜ, ICE-T είπε

Δεν νομίζω να δουλεύει σωστά λόγω του offset που έχεις περασμένο και θα υπάρχει conflict με τα voltages που θα ρυθμίσεις στο master

Για ρίξε μια μάτια και σ αυτό ;) μιας και εδώ λέμε για ψύξη επεξεργαστών θα το βάλω κι εδώ αλλά και στο άλλο thread για τις motherboard και τους Ryzen. 
 

There is another setting you can make besides voltage offsets. In the PBO section of BIOS you can set a maximum temperature and it will pull clocks and voltage to stay below that. You'd change PBO to AUTO which will expose the settings but they should be all set the same as when DISABLED. Then set Platform Thermal Limit to your desired max temp which would probably be something in the 82-85C range. I'd suggest then changing Voltage Offset back to AUTO so the CPU can perform up to spec so long as it doesn't not exceed the thermal limit you established.”

 

Δεν μπορώ ακόμα να το δοκιμάσω αλλά αν δουλεύει κάτι τέτοιο είναι επίσης πολύ χρήσιμο. Ιδιαιτέρως για όσους θέλουν pc για πολυήμερα renderings. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...