Προς το περιεχόμενο

Τι σύστημα ψύξης χρησιμοποιείτε στο κύριο pc σας ;


SPANK

Τι σύστημα ψύξης χρησιμοποιείτε στο κύριο pc σας ;  

1.097 μέλη έχουν ψηφίσει

  1. 1. Τι σύστημα ψύξης χρησιμοποιείτε στο κύριο pc σας ;

    • Αερόψυξη
    • Υδρόψυξη
    • Άζωτο
    • Αλλο (αναφέρετε τι ακριβώς)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Να και το λινκ σε περίπτωση που θέλει ο ziaba να δει πως έγιναν τα ψυκτράκια :

 

http://www.insomnia.gr/topic/604625-thermal-pad-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-vrm-heatsinks/page-3

 

Ziaba το να τα φτιάξεις είναι πανεύκολο και μένει να έχεις ένα παλιό northbridge / southbridge heatsink, ένα καλό σιδηροπρίονο θες, μία σιδηρόλιμα και thermal adhesive tape, κοινώς θερμοαγώγιμο αυτοκόλλητο διπλής όψεως. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λοιπον τα νεοτερα απο τη scythe ashura...https://www.techpowerup.com/reviews/Scythe/Ashura/

καταρχας οπως ειπα πανευκολη εγκατασταση κλπ αν βρηκα ενα μειον στην ολη υποθεση ειναι οτι η παστα ειναι σε σακουλακι και οχι σε σωληναριο...δεν προτεινετε λοιπον για αποφυγη ατυχηματος...

απο εκει και περα οπως ειπα idle 28-32c σε 500 στροφες απολυτα αθορυβη

με prime 57-58 βαθμους 1000 στροφες ανεβενει ο θορυβος αλλα τπτ υπερβολικο...

το μονο που ειδα για καποιο λογο εχω αρκετα μεγαλη διαφορα στο cpu 1-2

ειχα και πριν με τι στοκ κανα 3-5 βαθμους τωρα εχει γινει 6-8 περιπου η διαφορα

απο οσο ειδα ομως σε διαφορα φορουμ δεν ειναι κατι ανυσηχητικο ουτε καποιο προβλημα με τι ψυχτρα...

απλα ως συνηθως το 1 cpu ειναι ποιο ανεβασμενο και λογο χρησης κλπ αλλα και γενικοτερα πεζει απο επεξεργαστη σε επεξεργαστη...

γενικως παντως ευχαριστημενος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Έτοιμη υδρόψυξη.

attachicon.gifIMG_20160314_235106.jpgattachicon.giflarge_4fcb1d0254f927e1.jpg

την Kraken  εχω και εγω! κουμπωμενη σε εναν FX9590. ΤΡΟΜΕΡΗ αποδοση! αν ειχα και ενα μονιτορ προγραμμα της προκοπης θαταν καλα! σε idle ειμαι 30. και απο θορυβο σκιζει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 μήνες μετά...

Εγώ εβγαλα την coolermaster 212 από το pc an κ χωραγε απλά την εβγαλα γτ έβρισκε με τ ένα φανακι πάνω κ πήρα την cryorig h7 τρομερή αυτό έχω ν πω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

καλησπέρα θέλω μια βοήθεια εxω αυτήν εδώ https://www.amazon.de/gp/product/B002C7K58Q/ref=pd_sim_sbs_147_8?ie=UTF8&psc=1&refRID=MH2AS1R64V2K3NNPPKSG την έχω ένωση με δυο μεγάλα ψυγεία 360 τα σηκώνει η πρέπει να βάλω και ali μια

Επεξ/σία από kakos84
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ έβαλα τώρα πρόσφατα πάνω στον AMD 6300 μου την Raijitek Pallas. Καθόλου θόρυβος και απίστευτα χαμηλές θερμοκρασίες (δεν ξεπερνάει τους 50 και με 100% χρήση!!).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Έχει δοκιμάσει κανείς θερμοηλεκτρικές ψύκτρες ( Peltier ) ; Σόρρυ για το off-topic

ψυξη με κυτταρα πελτιερ θεωρω πως δεν ειναι καλο  το μονο καλο π εχουν ειναι οτι μπορεισ να φτασεις σε ακραια ορια οverclocking απο αυτα π διαβαζα και διαβαζω απο την cisco 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει δοκιμάσει κανείς θερμοηλεκτρικές ψύκτρες ( Peltier ) ; Σόρρυ για το off-topic

Σκέφτεσαι να φτιάξεις δικιά σου διάταξη ή να αγοράσεις ψύκτρα με ''tec''?

 

Αν φτιάξεις δικιά σου διάταξη η οποία θα εφαρμόζει ανάμεσα στο --ihs ή bare die(επικίνδυνο)-- και

στο (water)/block θα πρέπει να έχεις μια σοβαρή λύση για την αφύγρανση του περιβάλλοντος.

 

Aν σκέφτεσαι την αγορά tec αερόψυκτρας του εμπορίου πχ v10 ή hex 2.0

επειδή τις είδες κάπου και εντυπωσιάστηκες, ξέχνα τες και πάρε μια τουμπανόnoctua να είσαι αρχηγός.

Οι ψευτοtec καίνε αρκετούτσικο ρεύμα, με το που πάνε να παγώσουν το cpu σταματάνε (remember αφύγρανση)

κάνουν και παραπάνω θόρυβο, κοστάνε και μπόλικα, No, Just No.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

Καλησπερα παιδια, εχω το συστημα της υπογραφης μου και για υδροψυξη εχω την Corsair Hydro H55. H Θερμοκρασιες μου ειναι απο 40 και πανω. Ειναι φυσιολογικο λετε; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 18/5/2018 στις 3:06 ΜΜ, sakis697 είπε

Καλησπερα παιδια, εχω το συστημα της υπογραφης μου και για υδροψυξη εχω την Corsair Hydro H55. H Θερμοκρασιες μου ειναι απο 40 και πανω. Ειναι φυσιολογικο λετε; 

idle 40 είναι λίγο υψηλή η θερμοκρασία..σε stres test πόσο παει? δοκίμασε κάνα aida64 η  realbench για κάνα 5 λεπτο , μην δοκιμάσεις με  prime και intel burn test. άλλα να ξέρεις ότι η 

h55 δεν είναι και ότι καλύτερο για τον 8700κ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, FORIS78 είπε

idle 40 είναι λίγο υψηλή η θερμοκρασία..σε stres test πόσο παει? δοκίμασε κάνα aida64 η  realbench για κάνα 5 λεπτο , μην δοκιμάσεις με  prime και intel burn test. άλλα να ξέρεις ότι η 

h55 δεν είναι και ότι καλύτερο για τον 8700κ

Ναι την εβαλα αγγελια και παω για κατι καλυτερο. Γενικα μου χτυπαει και κατι 70αρια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...