Προς το περιεχόμενο

Τι σύστημα ψύξης χρησιμοποιείτε στο κύριο pc σας ;


SPANK

Τι σύστημα ψύξης χρησιμοποιείτε στο κύριο pc σας ;  

1.097 μέλη έχουν ψηφίσει

  1. 1. Τι σύστημα ψύξης χρησιμοποιείτε στο κύριο pc σας ;

    • Αερόψυξη
    • Υδρόψυξη
    • Άζωτο
    • Αλλο (αναφέρετε τι ακριβώς)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 λεπτά πριν, atsddd είπε

Μικρες οι διαφορες αναμεσα στους δυο.  Αλλα για πηγαινε στο σωστο τοπικ για να μπορεσεις να μαθεις λεπτομερειες  :)

 

 

πολύ δούλεμα στο support nzxt μου απάντησαν σε ticket/rma ότι πρώτη φορά το συνανταν αυτό να μήν δουλεύει με όλα τα ακολουθουμενα βήματα που δείχνουν και έχουν πάρει και logs και το fail πάει σύννεφο ,να δω τι δικαιολογία θα βρουν για να μην την αντικαταστήσουν γιατί δεν μου έδωσαν απάντηση ουσιαστικη

4 λεπτά πριν, Χαρμανης είπε

Ναι απλά θέλω να δώ αν θα τρέχει πιο ζεστά σε σχέση με τον 3600x . Δεν θέλω υψηλές θερμοκρασίες αν και θα βάλω aio μάλλον.

ποίο ζεστά θα τρέχει αφού είναι ποίο πουσαρισμενο στα ρολόγια

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, ICE-T είπε

πολύ δούλεμα στο support nzxt μου απάντησαν σε ticket/rma ότι πρώτη φορά το συνανταν αυτό να μήν δουλεύει με όλα τα ακολουθουμενα βήματα που δείχνουν και έχουν πάρει και logs και το fail πάει σύννεφο ,να δω τι δικαιολογία θα βρουν για να μην την αντικαταστήσουν γιατί δεν μου έδωσαν απάντηση ουσιαστικη

Δεν ειχα προσεξει πιο πισω στο τοπικ. Σου βγαλε καποιο προβλημα πλεον το ιδιο το aio?

Η τα κλασικα του CAM?

Με το cam αυτο που εχω προσεξει ειναι οτι σταματαει να λειτουργει καποιες μερες καλα μετα απο καθε update. Μεχρι να κανουν update και τα windows. Αλλα το παραπανω συνεδη 3 φορες οποτε μαλλον δεν ειναι τυχαιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, atsddd είπε

Δεν ειχα προσεξει πιο πισω στο τοπικ. Σου βγαλε καποιο προβλημα πλεον το ιδιο το aio?

Η τα κλασικα του CAM?

Με το cam αυτο που εχω προσεξει ειναι οτι σταματαει να λειτουργει καποιες μερες καλα μετα απο καθε update. Μεχρι να κανουν update και τα windows. Αλλα το παραπανω συνεδη 3 φορες οποτε μαλλον δεν ειναι τυχαιο.

30+ φορές την μέρα αφού πήγα και πήρα και nzxt usb hub και ένα fan hub επειδή είχε  micro usb μέσα για να δω αν ήταν το δικό μου προβληματικό ,χάλασα 70 ευρώ έξτρα χωρίς λόγο, είναι defective η συσκευή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, ICE-T είπε

30+ φορές την μέρα αφού πήγα και πήρα και nzxt usb hub και ένα fan hub επειδή είχε  micro usb μέσα για να δω αν ήταν το δικό μου προβληματικό ,χάλασα 70 ευρώ έξτρα χωρίς λόγο, είναι defective η συσκευή

Με το service τους δεν ξερω καθολου τι παιζει να σου πω την αληθεια. Παντως και σ ενα ερωτημα μου πριν καποιους μηνες προς αυτους, τους πηρε 1 μηνα ν απαντησουν. Οποτε δεν τους θεωρω και την πιο αξιοπιστη εταιρεια. 

Απ το να χαλας την ηρεμια σου, δεν δινεις καλυτερα ενα κατοσταρι να παρεις ενα corsair η thermaltake να σαι ησυχος? Και 240mm να παρεις πανω κατω ιδια αποδοση με το 360mm της nzxt θα εχουν. Για το corsair το λεω απο εμπειρια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, atsddd είπε

Με το service τους δεν ξερω καθολου τι παιζει να σου πω την αληθεια. Παντως και σ ενα ερωτημα μου πριν καποιους μηνες προς αυτους, τους πηρε 1 μηνα ν απαντησουν. Οποτε δεν τους θεωρω και την πιο αξιοπιστη εταιρεια. 

Απ το να χαλας την ηρεμια σου, δεν δινεις καλυτερα ενα κατοσταρι να παρεις ενα corsair η thermaltake να σαι ησυχος? Και 240mm να παρεις πανω κατω ιδια αποδοση με το 360mm της nzxt θα εχουν. Για το corsair το λεω απο εμπειρια.

αφού έχω αγοράσει μια noctua D15:cromax Black και περιμένω από την 1/12 να παραδοθεί (240mm) δεν πρόκειται να έβαζα εκτός αν είχα m-itx

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, ICE-T είπε

αφού έχω αγοράσει μια noctua D15:cromax Black και περιμένω από την 1/12 να παραδοθεί (240mm) δεν πρόκειται να έβαζα εκτός αν είχα m-itx

Ααα οκ δεν ηξερα οτι την πηρες τελικα:)

Αντε μεγειες :)))))

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

56 λεπτά πριν, atsddd είπε

Ααα οκ δεν ηξερα οτι την πηρες τελικα:)

Αντε μεγειες :)))))

κάτσε να φτάσει πρώτα γιατί με τα πόδια θα είχε φτάσει εδώ και 3ημερες😂, στις 16 του μηνός θα την δοκιμάσω για να δώσω άλλη μια ευκαιρία στο Cam που έχει update στις 15/12 μήπως και βγάλουν και κανέναν driver πακέτο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μέχρι και πριν 4 χρόνια είχα πάντα custom wc
Κάπου με κούρασε και το βαρέθηκα, τα custom ήθελαν maintence τα aio είχαν και αυτά τα θέματά τούς και η διαφορά απόδοσής σε σχέση με μια καλή αερόψυξη δεν ήταν ιδιαιτέρα μεγάλη  οπότε στο τελευταίο build πήρα μια  Noctua NH-D15 και ησύχασα!

Επεξ/σία από Deu164
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα θέλω την βοήθεια σας έχω 2 ψυγεία είναι αυτά Alphacool NexXxoS XT45 Full Copper 360mm για να έχω καλή ροη του νερού πρέπει να βάλω 2 αντλίες η αυτή η μια με καλύπτει Laing DDC-pump 12V DDC-1T  ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
Στις 16/12/2020 στις 1:11 ΜΜ, Χαρμανης είπε

αξίζει το καινούριο aio της corsair (capellix) αντι του Platinum ? 

Απ'οτι είδα δίνει και δωράκι το commander pro που ξεχωριστά κάνει καμιά 70αρα 

 

Τεχνικά δεν έχει κάποια διαφορά ίδιο coldplate, ίδιο pump ίδιο radiator… έχει λίγο ποιο aggressive default ρυθμίσεις με αποτέλεσμα να έχει 2-3 βαθμούς καλύτερες θερμοκρασίες 
Οι διαφορές είναι αισθητικές κυρίως στα rgb…
 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, Deu164 είπε

Τεχνικά δεν έχει κάποια διαφορά ίδιο coldplate, ίδιο pump ίδιο radiator… έχει λίγο ποιο aggressive default ρυθμίσεις με αποτέλεσμα να έχει 2-3 βαθμούς καλύτερες θερμοκρασίες 
Οι διαφορές είναι αισθητικές κυρίως στα rgb…
 

όσον αφορά αυτο το commander core που έρχεται μαζί με το cooler , μπορούμε να mixaroume φαν διαφορετικού τύπου επάνω και να συγχρονίζονται μέσω icue ? (πχ sp fans και τα ml φανς που έρχονται μαζί με το cooler) γιατί κάπου διάβασα οτι εαν τα φανς είναι ίδιου τύπου Led  αυτο γίνεται. Και στην προκειμένη περίπτωση τα φανς που έρχονται μαζί με το cooler  ειναι 8 led  ίδιου τύπου με τα sp120 pro rgb που έχω στο case απο την μάνα του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα σε όλους. Έχει κάποιος την όρεξη να πει δυο λόγια για το βάρος των ψυκτρών;

Ένας γνωστός μου πήρε υδρόψυξη κι όταν του είπα τις αντιρρήσεις μου επειδή προτιμώ αερόψυξη, μου είπε πως η αερόψυξη είναι ένα κιλό πράγμα. ότι τέλος πάντων επιβαρύνει τη μητρική.

Το σκέφτομαι και το βρίσκω λογικό ενώ πιο πριν απλά δεν με απασχόλησε ποτέ.

 

ισχύει κάτι; να μπω στη διαδικασία να επισκέπτομαι τα σάιτ των προϊόντων για κοιτάω το βάρος;

Όποιος  μπορεί ας το αναπτύξει λίγο! Ευχαριστώ και καλώς σας βρήκα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Praos είπε

επιβαρύνει τη μητρική

Θεωρητικά ναι. Στην πράξη, σχεδόν ποτέ δε θα ακούσεις ή διαβάσεις μαρτυρίες ότι ακόμη και οι πιο θηριώδεις ψύκτρες προκάλεσαν βλάβη σε PC, εφόσον χρησιμοποιούνται εντός προδιαγραφών και οδηγιών από τον κατασκευαστή.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...