Προς το περιεχόμενο

PC Gaming (Συζήτηση)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αφού αυτό ξεκίνησε σα γενικό θέμα για συζήτηση (και ποτέ δε βρήκε ουσιαστικά το ρυθμό του) ας κάνω μια απόπειρα.

 

Μήπως τελικά το PC gaming δεν τα πηγαίνει καλά?

 

Και να θυμήσω πως ήμουν πάντα από αυτούς που υποστήριζαν πως καθαρά από πλευράς εξελίξεων, δημιουργικότητας και καινοτομίας (συν απτά αποτελέσματα) το PC είναι σταθερά μπροστά από τις κονσόλες εδώ και 20 χρόνια τουλάχιστον.

 

Ο λόγος είναι η ΚΑΚΙΣΤΗ και πλήρως εσκεμμένη κακή χρήση του διαθέσιμου hardware από τους developers, επειδή οι τεχνικές δυνατότητες των PS4 και One είναι της πλάκας. Αφ'ενός δεν έχουν χρόνο (και λόγω πίεσης από MS- Sony) να κάνουν optimization, από την άλλη πρέπει να προωθηθεί hardware, και καταλήγουμε με πολύ κακά ports και πολλά βήματα προς τα πίσω, ειδικά καθώς βασίζονται στην ωμή ισχύ των μηχανημάτων. Κοινώς, ο κώδικας που βλέπουμε είναι όλο και χειρότερος και άρα υπάρχει εκφυλισμός της όλης διαδικασίας, αντί να υπάρχουν δείγματα πως πάμε μπροστά.

 

Πόσο άσχημη είναι κατά τη γνώμη σας η επίδραση αυτού του bottleneck, που πάντα υπήρχε αλλά τώρα είναι όλο και πιο εμφανές? Γεννά ουσιαστικό πρόβλημα στο PC gaming?

Η γνωμη μου ειναι πως το προβλημα ειναι ταυτοχρονα υπαρκτο και ανυπαρκτο!! Εξηγω παρακατω.

 

Για πρωτη φορα στην ιστορια του pc gaming, μπορουμε να αγορασουμε PC ανταγωνιστικο μιας κονσολας στα ιδια χρηματα που κοστιζει μια κονσολα. Με 400-500 ευρω φτιαχνεις ενα PC που αποδιδει τα ιδια η και καλυτερα απο ενα PS4 (για το xbone δεν μπαινω καν σε συγκριση). Ταυτοχρονα ομως, ενα PC των 1000-1500 ευρω δεν εχει την διαφορα που θα επρεπε απο το PC των 400 ευρω. Το βλεπουμε αλλωστε απο την διαφορα στα high vs ultra qualitytextures, οπου θες μικροσκοπιο για να δεις αν οντως υπαρχει διαφορα. Αυτο μου δινει να καταλαβω οτι το προβλημα δεν το δημιουργουν οι κονσολες εν προκειμενω, αλλα τα ιδια τα PC. Οταν ο πολυς κοσμος εχει παλιο hardware, γιατι δουλευει υπερβολικα καλα, μικρο ειναι το κοινο που ενδιαφερεται για max quality κλπα, αρα και ο developer κοιταει να δουλεψει το παιχνιδι του στο ευρυ κοινο, και οχι στο 2% που ειναι η elite . 

 

Τωρα για το PC gaming καθεαυτο, ναι ο καθε developer βγαζει λιγοτερα κερδη / παιχνιδι απο οτι στην κονσολα. Ο λογος ομως ειναι οτι υπαρχουν πολυ περισσοτερα παιχνιδια στο PC, και αρα λογικο ειναι τα κερδη να κανουν spread σε περισσοτερους developers. Θα ηταν αστειο να συγκρινουμε τις πωλησεις ενος παιχνιδιου στο PS4 και ενος στο PC, γιατι απλουστατα το PS4 εχει 50 παιχνιδια, το PC εχει ενας θεος ξερει ποσα παιχνιδια. Μη ξεχναμε οτι υπαρχουν καταστηματα που βγαζουν κερδη πουλωντας παλια παιχνιδια (gog), που σημαινει οτι το backwards compatibility χρησιμευει, και αποσπα κερδη απο καινουργιες κυκλοφοριες, μιας και πολυς κοσμος ενδιαφερεται να αγορασει παλια παιχνιδια που ειχε παραβλεψει.  

Απο κει και υστερα, αυτο που δεν καταλαβαινω ειναι η σταση της Microsoft. Μου φαινεται οτι βγαζει κονσολα γιατι θελει να κλεισει τη Sony, και οχι γιατι εχει κερδος η ιδια (και οταν λεω κερδος δεν εννοω χρηματικο μονο). Εχει 2 πλατφορμες που η μια πολεμαει την αλλη. Θα μπορουσε να βγαζει ολους τους τιτλοςυ και στο PC (θα μου πεις βεβαια, ποιος θα αγοραζε xbox μετα), η τουλαχιστον να κανει οτι και το steam, δηλαδη το xbox να γινει αντιστοιχο του steambox (το οποιο ειχα σκεφτει οτι αυτο θα εκανε οταν εβγαλε το πρωτο xbox).  Για να πω βεβαια την αληθεια, οι current pc games δεν θα ειχαν καποιο ιδιαιτερο κερδος απο αυτο, αλλα θα ειχαν  οι αγοραστες του xbox, oι οποιοι θα συνδιαζαν τη κονσολα τους με PC

 

Aπο κει και περα, δεν βλεπω καποιο ιδιαιτερο προβλημα με το PC gaming. Aπλα ακολουθει διαφορετικο μοντελο απο οτι οι κονσολες, οπως συμβαινει βεβαια με οτιδηποτε στο PC. Αντι οι developers να φτιαχνουν περιεχομενο, πελον οι ιδιοι οι καταναλωτες οδηγουν τους developers στο τι και πως θα το φτιαξουν. Free to play , kickstart , greenlight εχουν δωσει πλεον ενεργο ρολο στους ιδιους τους gamers για το τι πορεια θα ακολουθησει ενα παιχνιδι.

http://www.gog.com/promo/big_fall_hasbro_bundle_121114

 

Απλά και μόνο για να δουν οι fans των EE το μέγεθος της κλοπής. 17 ευρώ για 2000 ώρες game time ξέρω 'γω, χωρίς να υπολογίζω καν τα άπειρα fanmade mods μέσα.

Ω Θεοι!!! Εχω τελειωσει ολα τα παιχνιδια εκτος του demon stone, αλλα τωρα με τρωει ο ποπος του να το αγορασω. Μολις μου φαγες ενα 20σαρικο κυριε malthador!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Κατα τα αλλα ολοι μαρεσει που εκθιαζουν το 4κ gaming,144fps και αλλα τετοια. Γελανε και οι πετρες με το τι λεφτα πεταει ο κοσμος σε τετοιες αηδιες.Για να μην μιλησω για αυτους που κοιταζουν και σε 6πυρηνους Intel και DDR4 εκει και αν ειναι πεταμενα λεφτα. Οσο για το Pc gaming,για μενα προσωπικα ειναι στα καλυτερα του. Βρισκεις απειρα παιχνιδια απο προσφορες,Gog steam κλπ,απειρα παιχνιδια δωρεαν και δεν χρειαζεται να σκας και 700ευρω σε καρτες γραφικων για να παιζεις τα ψευτο Fps παιχνιδια.Και να ναι καλα και κατι εταιριες σαν την Blizzard(αν σου αρεσουν τα παιχνιδια της),που περνας απειρες ωρες με τα games της :)


Ειδικα αν σκεφτεις οτι τα καλυτερα παιχνιδια αυτη την στιγμη για τις κονσολες ειναι τα TLOU και Halo MCC για Ps4 και Xbox αντιστοιχα, + το GTA V,δηλαδη παιχνιδια ιδια με τις προηγουμενες κονσολες,τοτε μια χαρα ειμαστε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Για να μην μιλησω για αυτους που κοιταζουν και σε 6πυρηνους Intel και DDR4 εκει και αν ειναι πεταμενα λεφτα.  

εγώ να σου πω την αλήθεια αν και δε το έχω πραγματική ανάγκη αυτό το κοιτάζω, πιο πολύ για ανανέωση του γερασμένου μου σχετικά συστήματος, για τη κάβλα βρε παιδί μου

 

αλλά θα τα ήθελα όλα αυτά σε καλύτερες τιμές, το καλό είναι ότι επειδή δε με πιέζει και κάτι άμεσα έχω το περιθώριο να περιμένω να πέσουν οι τιμές (πιο πολύ οι τιμές των ddr4 με χαλάνε, τα υπόλοιπα δεν έχουν και άσχημες τιμές) 

 

από άποψη επεξεργαστή εννοείται ότι η αρχαιολογία μου είναι αρκετά πιο ισχυρή από των κονσολών, αλλά θα ήθελα ένα 6πυρηνο τέρας να το πάω κοντά στα 5GHz έτσι για τη φάση 

 

επίσης όταν θα αρχίσουμε πραγματικά να θέλουμε να ανεβούμε δραστικά ανάλυσεις και οι κάρτες θα είναι πολύ πιο δυνατές θα πρέπει να εξετάζουμε πιο σοβαρα το φαινόμενο του bottleneck, ειδικά όσοι έχουμε παλιές cpu και θα πρέπει να φροντίσουμε οι νέες να αντέξουν εξίσου πολλά χρόνια με τις προηγούμενες.. 

το θέμα δεν είναι να ανταγωνιστούμε τα ps4/xone, χεστήκαμε 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ σιγά σιγά καταλήγουμε να θέλουμε 4Gb Vram για 1080p... Ποιο 1440p και 4K?  :P

 

Συμφωνώ κι εγώ ότι σε αυτές τις εποχές ένα high end PC δεν έχει σημαντική διαφορά από ένα mid range.

Μέχρι πριν λίγα χρόνια η top gpu στην αγορά θεωρούνταν overkill για όλα τα παιχνίδια. Τώρα φτάσαμε να θέλουμε πχ sli για να μαξάρουμε σχετικά άνετα έναν multi τίτλο και ακόμη κι αυτό δεν είναι σίγουρο.

 

Τουλάχιστον όμως το mid range σήμερα είναι πολύ πιο προσιτό οικονομικά απ' ότι ήταν παλιά. 

 

 

Άρα εξακολουθούν να υπάρχουν και υπέρ και κατά στο PC Gaming. Απλά είναι διαφορετικά απ' ότι ήταν κάποτε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τωρα για το PC gaming καθεαυτο, ναι ο καθε developer βγαζει λιγοτερα κερδη / παιχνιδι απο οτι στην κονσολα. Ο λογος ομως ειναι οτι υπαρχουν πολυ περισσοτερα παιχνιδια στο PC, και αρα λογικο ειναι τα κερδη να κανουν spread σε περισσοτερους developers. Θα ηταν αστειο να συγκρινουμε τις πωλησεις ενος παιχνιδιου στο PS4 και ενος στο PC, γιατι απλουστατα το PS4 εχει 50 παιχνιδια, το PC εχει ενας θεος ξερει ποσα παιχνιδια.

 

ξέρεις ποσες φορές το έχω πει αυτο σε κάποιους κονσολάδες aka pc haters, αλλά που να καταλάβουν.

 

Εδώ σιγά σιγά καταλήγουμε να θέλουμε 4Gb Vram για 1080p... Ποιο 1440p και 4K?  :P

 

για κάποια games που ειναι console ports όχι για ολα. Πx σε κανενα Rome 2, Company of Heroes 2, Divinity Original Sin κτλ δεν χρειάζεται τοσο υπερβολική vram για 1080p αναλυση. Προς το παρον ειμαι απολυτα ικανοποιημένος με την GTX 770 2GB vram, πάντως οποτε αλλάξω κάρτα θα πάρω μια με 8gb vram και αυτο σε χρονο και αν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ σιγά σιγά καταλήγουμε να θέλουμε 4Gb Vram για 1080p... Ποιο 1440p και 4K?  :P

 

Συμφωνώ κι εγώ ότι σε αυτές τις εποχές ένα high end PC δεν έχει σημαντική διαφορά από ένα mid range.

Μέχρι πριν λίγα χρόνια η top gpu στην αγορά θεωρούνταν overkill για όλα τα παιχνίδια. Τώρα φτάσαμε να θέλουμε πχ sli για να μαξάρουμε σχετικά άνετα έναν multi τίτλο και ακόμη κι αυτό δεν είναι σίγουρο.

 

Τουλάχιστον όμως το mid range σήμερα είναι πολύ πιο προσιτό οικονομικά απ' ότι ήταν παλιά. 

 

 

Άρα εξακολουθούν να υπάρχουν και υπέρ και κατά στο PC Gaming. Απλά είναι διαφορετικά απ' ότι ήταν κάποτε.

Παραδειγματα οπως τα Shadow Of Mordor,Evil Within κλπ ειναι αδιαφορα. Και μια χαρα στα High μπορεις να τα παιξεις με φθηνοτερες καρτες γραφικων,μην κοιτατε τις βλακειες που εκαναν για να πουλησουν οι εταιριες τα 4gb vram.

Δηλαδη μπορεις να βρεις μια 7970 στα 130ευρω και να παιζεις τα παντα στα High,ε δεν εβαλες 1 2 φιλτρα στα Ultra και τι εγινε,ουτως ή αλλως το οπτικο αποτελεσμα ειναι το ιδιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παραδειγματα οπως τα Shadow Of Mordor,Evil Within κλπ ειναι αδιαφορα. Και μια χαρα στα High μπορεις να τα παιξεις με φθηνοτερες καρτες γραφικων,μην κοιτατε τις βλακειες που εκαναν για να πουλησουν οι εταιριες τα 4gb vram.

 

ακριβώς νομιζω πως και ο πλέον αδαής έχει καταλάβει τι παιχτηκε και παιζεται σε κάποιες περιπτωσεις με τις vram απαιτησεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ σιγά σιγά καταλήγουμε να θέλουμε 4Gb Vram για 1080p... Ποιο 1440p και 4K?  :P

 

Συμφωνώ κι εγώ ότι σε αυτές τις εποχές ένα high end PC δεν έχει σημαντική διαφορά από ένα mid range.

Μέχρι πριν λίγα χρόνια η top gpu στην αγορά θεωρούνταν overkill για όλα τα παιχνίδια. Τώρα φτάσαμε να θέλουμε πχ sli για να μαξάρουμε σχετικά άνετα έναν multi τίτλο και ακόμη κι αυτό δεν είναι σίγουρο.

 

Τουλάχιστον όμως το mid range σήμερα είναι πολύ πιο προσιτό οικονομικά απ' ότι ήταν παλιά. 

 

 

Άρα εξακολουθούν να υπάρχουν και υπέρ και κατά στο PC Gaming. Απλά είναι διαφορετικά απ' ότι ήταν κάποτε.

4gb vram δεν θα χρειαστεις ποτε σε 1080p με 1080p textures. Τωρα αν βαλεις 4k textures ε, λογικο ειναι.

Ολα τα παιχνιδια παντως maxaroyn σε μια 280x σε 1080p, 200 ευρω καρτα γραφικων. Τι sli λες?

ξέρεις ποσες φορές το έχω πει αυτο σε κάποιους κονσολάδες aka pc haters, αλλά που να καταλάβουν.

 

Το καταλαβαινουν, απλα δεν θελουν να το παραδεχτουν :D

 

Στη γειτονια μου εχω 2 σουβλατζιδικα. Το ενα πουλαει μονο καλαμακι χοιρινο και τιποτ αλλο. Το 2ο πουλαει καλαμακια (χορινο και κοτοπουλο), πιτες, σκεπασετς, κεμπαμ, μπιφτεκια, λουκανικα, μακαροναδες και διαφορα αλλα πιατα. Ποιο απο τα 2 λες να πουλαει περισσοτερα καλαμακια χοιρινα? :D

 

 

 

Παραδειγματα οπως τα Shadow Of Mordor,Evil Within κλπ ειναι αδιαφορα. Και μια χαρα στα High μπορεις να τα παιξεις με φθηνοτερες καρτες γραφικων,μην κοιτατε τις βλακειες που εκαναν για να πουλησουν οι εταιριες τα 4gb vram.

Δηλαδη μπορεις να βρεις μια 7970 στα 130ευρω και να παιζεις τα παντα στα High,ε δεν εβαλες 1 2 φιλτρα στα Ultra και τι εγινε,ουτως ή αλλως το οπτικο αποτελεσμα ειναι το ιδιο.

To shadow of mordor στην 7870 μου με τα 2gb μια χαρα επαιζε ταμαμ. Μαλιστα μου εκανε και εντυπωση που το παιχνιδι πηγαινε νερακι με 30-40 ορκ να με εχουν περικυκλωσει. 

 

Μια 7970 δεν νομιζω να κολοσει να ανεβασει κανενα φιλτρο στο ultra. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

DirectX 12 Requires New Graphics Cards to Utilize All Features

 

In order to use these features you will have to upgrade to AMD’s Radeon Rx 300 series, or NVIDIA’s second generation Maxwell architecture.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Ακούσατε κάποια φήμη για Diablo 4;<br><br>

 

Είδα αυτό για αυτό ρωτάω

http://us.battle.net/d3/en/forum/topic/15270566916

 

Αποστολή από το GT-I9100 με τη χρήση Insomnia App

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν  ξέρω που να το έβαζα αλλά δεν κρατιέμαι απο τα γέλια

(εμαιλ απο πλαισιο) 

Νικόλα, παίρνεις το Gaming σοβαρά; Αυτό το Headset είναι για σένα!‏ 

έγραφε φτιαγμένο για <<σοβαρό>> gaming

 http://www.plaisio.gr/games/pc/pc-periferiaka/Turbo-X-Headset-Gaming-HS300-SA902.htm?utm_source=Newsletter&utm_medium=Email&utm_campaign=Newsletter-20141124-Monday-Upgrade-Turbo-X-Headset-Gaming-HS300&NewsLetterActivate=001CC494B4FC1EE49CB3B9678EB36591&cm_mmc=Plaisio+Newsletter-_-Newsletter-20141124-Monday-Upgrade-Turbo-X-Headset-Gaming-HS300-_-Body-_-Turbo-X-Headset-Gaming-HS300

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε και που ειναι το αστειο???Αλλωστε με 30ευρω δεν υπαρχουν και πολλα αξιολογα Headsets για παιχνιδια...Ακομα και το γνωστο Creative Fatality εχει βγει αρκετα ελλατωματικο σε αρκετα ατομα.

 

 

Τωρα στο θεμα μας,δεν ξερω ακριβως τι στο καλο αρχισε να συμβαινει και βλεπουμε απο το πουθενα απο την μια παιχνιδια να ζητανε αδικαιολογητες απαιτησεις σε καρτες γραφικων και απο την αλλη τα ports τυπου AC U. Ειναι λες και το κανουν επιτηδες για να σπρωξουν την Console αγορα....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τωρα στο θεμα μας,δεν ξερω ακριβως τι στο καλο αρχισε να συμβαινει και βλεπουμε απο το πουθενα απο την μια παιχνιδια να ζητανε αδικαιολογητες απαιτησεις σε καρτες γραφικων και απο την αλλη τα ports τυπου AC U. Ειναι λες και το κανουν επιτηδες για να σπρωξουν την Console αγορα....

 

Μάγος είσαι? :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...